Şimdi Ara

Oda Kliması Yapıyorum [4 Temmuz Up geldi+Test Sonuçları] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
296
Cevap
36
Favori
11.621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: _bluescream_

Evet bilindiği üzere DIY Projlerim konusunda bahsetmiştim oda kliması yapacağım diye, aslında bu klimadan ziyade bir Heat Exchanger olacak, çalışma prensibi ise çok basti bir fizik kuralı olan; hava yüksek basınçlı ortamdan düşük basınçlı ortama doğru hareket eder.

Peki bu nasıl olacak. öncelikle odama giren tüm hava girişleri kapanacak. kapı eşiği gibi
    sonrasında pencereye kartondan bir muhafaza yapacağım ve vantilatörü dışarıya üfleyecek şekilde konumlandıracağım, tabi burada da hava geçirmezlik olacak kenarlarda falan boşluk kalmayacak.

tahmini olarak vantilatör için pencerenin 40cm e 40 cm lik yeri kullnılacak en üstte ise havanın içeri giriş yapabileceği 20 boyunda olan bir yer açılacak diğer bütün kısımlar tamamen kapalı olacak.

bu durumda vantilatörü çalıştırdığımızda içerideki havayı dışarı basacak ve tatlı bir esinti şeklinde yukarıda boşluktan içeriye hava girecek.

Neden böyle bişe yapıyorsun vantilatörü kendine üflet veya dışarıdaki havayı içeri üflet de diyebilirsiniz. mantıklı bir söylem peki kasanızda eksoz fanı olmasa nasıl olurdu içeriye üfleyen fan çok ama içeriye girern havanın dışarı çıkma gibi bir şansı yok. burada hem içeride sürekli sıcak hava tutulmuyor hem her daim oda içerisinden daha serin olan dış ortamdan temiz hava girior

Oda Kliması Yapıyorum [4 Temmuz Up geldi+Test Sonuçları]

Klimayı çok yanlış anlamışsın.Basitçe anlatmak gerekirse.Kaynama noktası düşük bi sıvı tedarik et(oda sıcaklığında kaynayan mümkünse).Sonra oda sıcaklığında buharlaşan suyu dışarı taşıyacak,dışarıda yoğunlaşan (dışarısı içersen soğuk olduğundan içerden ısı alıp dışarı ortama verecek) suyuda içeri taşıyacak bi sistem oluştur.Bu sistem içerdeki havanın ısını alıp ,dışardaki havaya ısını verebilmesi için iyi bi iletkenin içinde dolaşması gerekir.Sonra içerde soğuttuğun havanın nem taşıma kapasitesi azalacağından belli bi sıvı bırakması gerekir bunuda bi boruyla dışarı ver bu kadar.Bu kurduğun sistemi tam tersine çevirirsen bu seferde içeriyi ısıtırsın kışın iyi olur.

• Biraz fakiriz anladığım kadarıyla...
    Al klima geç bunla uğraşılır mı?
  • Takip
  • unpredic72. okumadın tamamen sanırım. orada yazdım zaten aslında bu klimadan ziyade bir Heat Exchanger olacak klimanın ne olduğunu tabikide biliyorum

06_emre: fakir değiliz allaha şükür problem bende normal insanlar gibi vakit geçiremiyorum bir şeyler ile meşgul olmadımmı sıkılıyorum projelerim konusunda da görebilirsin neler yaptığımı
  • quote:

Abi avatarı görünce haykırdım ya
  • @_bluescream_Yalayan kıza bakmaktan senin yorumları okuyamıyom bro yaw.
  • reaper sizi böyle alalım immortal zaten gelmiş
  • quote:

reaper sizi böyle alalım immortal zaten gelmiş

Heyecanla bekliyoruz
  • önlerden.
  • Kardeş sen dışardan serin hava alacağız demişsin de ya dışarıdaki hava serin değilse?
  • beyler vantilatörü dayadım pencereye boşta kalan yerleri kapattım arkamdaki kapıdan buz gibi esiyor ulannnn

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ans Destroyer -- 27 Haziran 2013; 0:47:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alcatraz Katili

Kardeş sen dışardan serin hava alacağız demişsin de ya dışarıdaki hava serin değilse?

güzel soru tek problem o lodos hava estimi sıkıntı. onun çözümü ise süpriz olacak 1 temmuzdan sonra
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkayvural

beyler vantilatörü dayadım pencereye boşta kalan yerleri kapattım arkamdaki kapıdan buz gibi esiyor ulannnn

İŞTE BU

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Alcatraz Katili

Kardeş sen dışardan serin hava alacağız demişsin de ya dışarıdaki hava serin değilse?

güzel soru tek problem o lodos hava estimi sıkıntı. onun çözümü ise süpriz olacak 1 temmuzdan sonra

Hayırlısı bakalım.Keşke bütün insanlar senin bu çabana bakıp güleceklerine,o asosyal kıçlarını kaldırıp bir şeyler yapmaya çalışsalar.

• Teşekkür ederim.
  • Bakarım sonra.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam aklıma birşey takıldı tam anlamadım çakmak deneyinden çünkü. Şimdi vantilatörü çalıştırınca kapıdan cama doğru mu esinti oluyor, yoksa camdan kapıya doğru mu?

Bir de eğer soğuk su ya da buz koyarsanız esintinin başladığı kısıma, daha serin olur diye düşünüyorum.
  • 2 tane hamster al onlar dönsün onlar dödükçe pervane hareket etsin . Söyle vardiyalı çalışsınlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Immortal King

Hocam aklıma birşey takıldı tam anlamadım çakmak deneyinden çünkü. Şimdi vantilatörü çalıştırınca kapıdan cama doğru mu esinti oluyor, yoksa camdan kapıya doğru mu?

Bir de eğer soğuk su ya da buz koyarsanız esintinin başladığı kısıma, daha serin olur diye düşünüyorum.

normalde 0 esinti eğer dışarıda hava esmiyorsa. burada hava evin içindeki hava (balkon kapısı açık) haliyle evin içerisindeki havayı basıyor. soğutma daha farklı olacak sabredin
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Immortal King

Hocam aklıma birşey takıldı tam anlamadım çakmak deneyinden çünkü. Şimdi vantilatörü çalıştırınca kapıdan cama doğru mu esinti oluyor, yoksa camdan kapıya doğru mu?

normalde 0 esinti eğer dışarıda hava esmiyorsa. burada hava evin içindeki hava (balkon kapısı açık) haliyle evin içerisindeki havayı basıyor. soğutma daha farklı olacak sabredin

Ha ben o çizimdeki kadar sandım aklıma o geldi tamamdır hocam

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.