Şimdi Ara

oda için ses yalıtımı tavsiyesi ?? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
164
Cevap
16
Favori
133.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kukileta

Hocam böyle işlerle uğraşan bir firma arıyorum fakat bulamıyorum...Ya cevap vermiyorlar yada aramam bile gerekmeyecek ne olduğu belirsiz firmalar çıkıyor internette.HAyır yalıtım işini konuşma seslerini felan geçtim de koşu bandı ve patlak motor sesiyle çalışan süpürge illet ediyor beni.ev ailemin olmasa saniye durmaz satarım fakat el mahkum işte...

hocam bilmiyorum nasıl olucanı suana arastıramıyorumıslerım yogun da
  • Birşey bulduğunuzda yazarsanı çok sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayni dertten bende muzdaribim arkadslar yeni sifir ev aldik
    .dip odamiz yan komsuyla bir (Allah'tan tek oda) sanki okuzlerle ayni evi paylasiyoruz nefret ettim tiksindim artik adamin agzida bozuk devamli kufurlu konusmalar adam karisina kizina bile kufurlu konusuyor dusunun kendimi zor tutuyorum elimden bi kaza cikicak pislige bulasmaktan korkuyorum. ytong kullanmislar hay onu bulanin cikaranin diyorum.

• Bizim evde ole adam oksurse duyuluyor

• psikolojisini huzurunu bozuo insanın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

psikolojisini huzurunu bozuo insanın

arkadaşlar be bu sorunu 2005 beri yaşıyorum ve birdünya masraf etmeme rağmen çözemedim araştırmalarım sonucu inşaat teknisyeni ve yüksek inşaat mühendisi arkadaşlara sordum sonuç bina yapılırken tablo betona yani ayak bastığımız yere beton atılmadan önce kare halinde köpük konmadıysa ve duvarların arasına strafor konmadıysa sesi kesemessin dediler bende mütahite sordum duvarlar tek taban ise komple betonmuş yani anlayacağınız alt katta adam öksürüyor ben yukarıdan duyuyorum
  • Beyler bu işin püf noktası duvarda... Eski evde duvarlar bildiğin duvardı yani beton, yumruk atsan elini kırarsın. Şimdiki ev ise (taşınalı 6 ay oldu ve komşulara araba çarpsa dönüp bakmam durumuna gelebilir böyle bir evde hafif sinirli bir insan) gayet lüks diye alınan ve 70 yaşındaki karıyı makyajlamışsın hesabı bir ev. Yukarının prize taktığı halt bile çat sesi yapıyo :) işin sırrı duvarlarda dediğim gibi , bu evdeki duvarların içi bildiğin boş, tırnağınla dokunsan neredeyse ev inliyo. Ev alacak arkadaşlar felan parasına değil duvarına bakın duvar kalın ve sağlamsa git içini yaptır en dandik ev bile kral dairesi konforu verebilir tam tersinde de paranla rezil olursun lüks bi sitede. Yani taşının arkadaşlar, öyle tüm eve ses yalıtımı yapmak bile böyle boktan duvarları olan bir evde çözüm olmayabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kukileta -- 20 Mart 2014; 16:31:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tema59

quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

psikolojisini huzurunu bozuo insanın

arkadaşlar be bu sorunu 2005 beri yaşıyorum ve birdünya masraf etmeme rağmen çözemedim araştırmalarım sonucu inşaat teknisyeni ve yüksek inşaat mühendisi arkadaşlara sordum sonuç bina yapılırken tablo betona yani ayak bastığımız yere beton atılmadan önce kare halinde köpük konmadıysa ve duvarların arasına strafor konmadıysa sesi kesemessin dediler bende mütahite sordum duvarlar tek taban ise komple betonmuş yani anlayacağınız alt katta adam öksürüyor ben yukarıdan duyuyorum

Yere kopuk koymak ne demek ustat yaw. Asmolen degilse neresine koyarsın köpüğü zaten 12 cm beton ortası Demir köpük nereye.

Asmolen yaparsan 30 cm kirişler arasına kopuk olur oda gene kirişler de kopuk yok
    En uygunu hem asmolen olacak hemde üstüne sıkıştırılmış çul ve uZerine parke ancak bu sekilde olur gerisi bos

• Arkadaşlar LAVA GRUBU olarak LAVA AKUSTİK marka altında ses izolasyonunda ve akustik düzenlemede çok fazla deneyim yaşadık. Size kısaca ses yalıtımı konusunda yapılmaması gereken ve yapılması gerekenlerden bahsetmek istedim...

Ses Yalıtımı ve Akustik düzenleme birbirinden farklı şeylerdir... Bir odanın akustiğini düzenlemek için 3 tane malzeme kullanılmalı.

1. Yutucu malzemeler ( bunlar sünger tarzı her türlü satılan akustik malzemeler, evinizdeki battaniyeler, kalın kumaşlar vb delikli gözenekli elyaflı yapılar. Taş yünü, cam yüzü, ahşap yünü vb. Ses dalgası sert duvara çarparak içinden geçer, içine hapsolur ve içinden yansır. Yutucu malzemeler içinden geçen ses dalgasının duvardan yansımasını önler. Kalınlığa ve yoğunluğa bağlı olarak ses de kesmiş olur. Fakat bu oran en fazla % 30 civarında olur. Bu da şöyledir. Bu malzemeden geçen ses dalgası içinden geçerken enerjiyi titreşim / mekanik enerjiye dönüştürür. Böylece gücünü kaybeder. Fakat insanın duyabileceği en küçük dalga boyu 1.7 cm ile en büyük dalga boyu 17 metre olduğundan, sizin koyacağınız 1 -2 veya 5 cm malzeme içinden geçen dalganın ne kadarını ısı enerjisine dönüştürebilir ki?. Ses Dalgasının katı mekanlarda hazlı ilerlediğinden sesi kestiği kadar içinden belli bir oranda ayrıca sesi hızlandırmaktadır. Söylemek istediğimiz şeyin özü. Bu tür malzemeler oda içine yansıyan ses dalgalarını kesmeye yaramakla birlikte, oda içine yansıyan ses dalgalarının sayısı azaldığından, oda içindeki akustik düzenlenmiş olur ayrıca oda içindeki ses seviyesi azalmış olur. Böylece dolaylı yoldan 10 db civarında sesi yalıtmış olursunuz. Fakat tekrar söylem istediğim şudur. Bu tür malzemeler ses izolasyon malzemesi değildir.

2. Dağıtıcı / Diffusor. Her türlü yamuk yüzeyli. Özel yapılmış; strafordan, tahtadan, camdan, taştan, buruşuk her türlü malzemeden oluşan akustik malzemelerdir. Bu tür malzemeler orta frekanstaki seslerin oda içinde bu tür yüzeylere çarparak dağılmasını sağlamaktadır. Böylece sünger vb ince malzemeler tarafından çok fazla emilemeyen ses dalgalarının oda içinde dağıtılarak. Yankı olayı ortadan kaldırılmış olur. Özellikle dağıtıcıların, kolonların arkasına ve tam karşısına konulmalıdır. Çünkü orta frekanstaki seslerin dalga boyu çok büyük olmadığından, kolonlardan çıktıktan sonra karşı yüzeye çarpar. Bas seslerin ise dalga boyu çok büyük olduğundan, köşelerde daha çok sıkışarak akustik anlamında sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenle köşelere bas tutucuların konulması gerek. En ucuz bass yutucular akustik köpüğünden yapılanlarıdır. Fakat bass seslerin dalga boyu çok büyük olduğundan 15 cm sünger ile çok profesyonel stüdyolarında gerçek performans alınamaz. Çok daha karmaşık hesaplamaları gerektiren özel düzenekleriyle gerçekleşir. Gerçek anlamda bass tuzakların yapımı ile.

3. Yansıtıcılar. Bu tür malzemeler, direk duvarların kendisi olduğu gibi, sonradan konulan her türlü sert yüzeyli cisimlerdir. Bu tür yüzeyler gelen ses dalgasının çok fazla yüzeye emilmeden yansımasını sağlamak içindir. Hazır akustik yansıtıcılar daha çok yüzeyi yamuk olanlardır, hem yansımayı hem de ses dağıtmayı aynı anda sağlamaktadır. Aslında diffuzor görevi görmektedir.

Ses Yalıtımında ise iki kural geçerlidir, kütle - yay - kütle kanunu. iki sert yüzey arasında emici malzeme yerleştirilmesiyle. Kütleler ne kadar ağır olursa yay da ne kadar dirençli olursa performans o kadar artar. Bu nedenle ses yalıtımında alçıpan içine farklı malzemeler konulur. Bunun nedeni ise; sert kütleye çarpan ses dalgasının büyük bir oranı geriye yansır, bir bölümü kütle tarafından emilir, bir kısmı kütle içinden diğer kütleye geçmeye çalışır. İkinci sert kütleye gelince orada da aynı olayı yaşar. İki kütle arası davul gibi olacağından. aradaki boşluğu yutucu malzeme ile doldurulması gerekir. Bunun nedeni sesi kesmek fakat dolaylı yolla. İki kütle arasında sıkışan sesin baskısını azaltmak, ekstra ses yalıtım performansı arttırmak. Diğer bir kanun ise kütle kanunu. Burada ise ne kadar çok ağırlık. O kadar ses yalıtımı. Fakat ağırlık oluşturmak çok kolay değil. Her yere 1 metrelik beton duvarlar yapılmayacağından tercih edilen bir uygulama değildir.

Tek alçıpanlı arası farklı yutucu malzemeler ile yapılan çift duvarlar, konuşma sesleri çoğu durumda kesmemekte. Bunun en basit örneği girdiğiniz her ofis yerinde iki oda arasındaki konuşma seslerin geçişi. Bu nedenle tek başına özellikle yüksek müzik dinlenilen veya üretilen yerlerde çok daha karmaşık, daha pahalı, kompozit malzemeler ile ve sistemin bir bütünü olarak ses yalıtımı sağlanır. Duvarlara sadece 3 cm sünger yapıştırılarak ses yalıtımı tam anlamıyla yapılamaz. Kapı ve pencerelerin dahi ses izolasyonlu olması gerek. Bu tür yalıtımlar için dışarıdan danışmanlık almanız gerekebilir.

Daha detalı bilgiler içinwww.lavagrubu.com veyawww.lavaakustik.com adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla Lava Grubu

• quote:

Beyler bu işin püf noktası duvarda... Eski evde duvarlar bildiğin duvardı yani beton, yumruk atsan elini kırarsın. Şimdiki ev ise (taşınalı 6 ay oldu ve komşulara araba çarpsa dönüp bakmam durumuna gelebilir böyle bir evde hafif sinirli bir insan) gayet lüks diye alınan ve 70 yaşındaki karıyı makyajlamışsın hesabı bir ev. Yukarının prize taktığı halt bile çat sesi yapıyo :) işin sırrı duvarlarda dediğim gibi , bu evdeki duvarların içi bildiğin boş, tırnağınla dokunsan neredeyse ev inliyo. Ev alacak arkadaşlar felan parasına değil duvarına bakın duvar kalın ve sağlamsa git içini yaptır en dandik ev bile kral dairesi konforu verebilir tam tersinde de paranla rezil olursun lüks bi sitede. Yani taşının arkadaşlar, öyle tüm eve ses yalıtımı yapmak bile böyle boktan duvarları olan bir evde çözüm olmayabilir

Aynen öyle. Bizim duvarlarda ince, elinle vur dan dan kalın ses çıkıyor. Babannemin evinde bir duvar var yumruk atsan elini kırarsın. Ne ses geçiyor, ne gürültü. Bina eski 40 yıllık. Eskiden malzemeden çalınmıyormuş ki. Şimdi lüks diye millete incecik kaba sıvasız evler kakalıyorlar. Bizde yiyoruz.

• O sorun bende de var, aşağıdaki komşunun tuvalette çıkarttığı müthiş sesler kulağıma geliyor. İşin sırrı duvarda, yukarıdaki arkadaş haklı. Bir yumruk atayım dedim duvara duvar direk çatladı. Demek sert atsam yan komşunun evine delik açacağım.
  • Selam forumdaslar. Benim sorunum duvarlardan ya da yan komsudan degil. Ev 1. Katta cevreyolu uzerinde. Balkonda surgulu kapi var. Kapatmama ragmen butun ses icerde. Var midir yolu yordami bu pvc ozellikli surgulu kapi icin ?

• Merhaba; isonem marka ses yalıtım boyasını kullandım. Yan daireden gelen sesleri kesmek için duvara 3 kat uyguladım. konuşma sesleri %80 oranında kesiyor. Kalan %20 lik oran ise bağırarak konuşmalar net olarak gelmiyor. Tavana uyguladığımda aynı oranda konuşma seslerini kesiyor. Ancak, topuklu ayakkabı yada terlik gibi sesleri kesemiyor. Eve gelen mimar arkadaşlar durumu çok beğendiler ve şaşırdılar. Evdeki sorun, Duvarlara beton sıva yapılmadan doğrudan dolgu alçısı ve saten alçı yapılmış olması. Kötü reklam olmaması için evi yapan çok saygın şirketten bahsetmiyorum. Ancak evin değeri oldukça yüksek. Bunu neden yazdığıma gelince, inşaat şirketine toplu olarak şikayette bulunduk. Ancak söylemeliyim ki yasal hiç bir yaptırım yok. Türkiye de bu konuda bir standart belirlenmemiş ne yazık ki.
    Bilginize.....
  • sadece bu mesaj icin mi girdiniz Hakan Bey ?
  • Hakan Sa H kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

O markaya ait öyle bir boya bulamadım. Yan komşulardan gelen ses problemi bizim evde de var malesef. Akustik sünger panelleri olduğunu gördüm, piramid süngerler vs. Fakat bunları tek duvara uygulamak yan duvardan gelen sesleri kesmekte etkili olur mu, çünkü bunların mantığı ses dalgalarını geri yansıtmamak. Bizim taraftaki sesleri kesip diğer taraftan gelecek sesleri yeterince azaltmazsa çok esprisi olmayacak. Bu tarz bir uygulama yapan var mıdır?
  • echobon kullanın.
  • quote:

Ben kararlıyım bu aralar araştırıyorum yaptırdığım zaman buraya da yazıcam insanlar yararlansın.Ve hakikaten insanları soğutuyolar apartman hayatından ya.Eski taş duvar dandik evde duvara tekme attığında çıkan ses yarım trilyonluk evde tırnağınla dokununca çıkıyosa burada o mütayitlere bi dil uzatmak gerekiyo

selamlar....kukileta çok iddialıymışsın :)

aynı sorunu bende yaşıyorum. hatta şöyle soyleyeyım, yan dairedeki amca horlayınca her gece napacağımı şaşırıyorum.

umarım çözmüşsündüğr ve bizede bilgi verirsin kukileta :)
  • Ortak Duvar - Çift Duvar Arası Ses Yalıtımı : Çift tuğla kullanılarak iki mekanın birbirine seslerinin geçmemesi amaçlanan ses yalıtım uygulamalarıdır.Ortak duvarların içerisine Sena Foam Ses Yalıtım Süngerileri, Kontak Sünger Yapıştırıcısı ile montajlanır. Yalıtımı artırmak içinse ekstra olarak Senafoam Kauçuk Bariyer kullanılmaktadır.Ortak duvar ses izolasyonunuz için 3 ( üç ) kalem ürün almalısınız. Duvarınızı ölçüp buna göre sipariş veriniz. Sena foam yalıtım süngeri + Kontak sünger yapıştırıcı almalısınız, yalıtımı dahada artırmak için kauçuk bariyer alıp kullanabilirsiniz.Yada Ortak Duvar - Alçıpan Kaplama ve Sena Foam Ses Yalıtım Süngerleri İle Yapılan Ses Yalıtımı ( 30 - 40 - 50 dB Akustik Ses Yalıtımı )

Daha Detaylı Bilgi İçin : http://www.sesyalitimsungerleri.com/ses-yal%C4%B1t%C4%B1m%C4%B1.html

• arkadaşlar benim için de büyük oldu bu komşu olayı:
    İstanbulda öğrenciyim yan tarafımda cingenvari komşulara sahibim bütün ev arkadaşları kafayı yedik evden taşınma söz konusu değil tekrar masraf çıkartamayız
    sonuç olarak her şeyi göze aldık odanın görüntüsündeki değişiklik hiç önemli değil umrumuzda da değil zaten ne kullanırsak üstüne poster afiş filan asıp ayarlarız
    sonuç olarak maliyeti düşük kendimiz yapabileceğimiz (çift taraflı bant, silikon) tarzda yapışabilecek bir ses yalıtımı malzemesi ve yapılış şekli tavsiyesi hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olacağız
    bir de ses yalıtımını çok para harcamadan %40-50 civarı ayalayabilir miyim
    Teşekkürler
  • Arkadaşlar, dışarıdan gelen gürültüyü yalıtmak için fikri olan var mı?
    Yatakodasında panjur ile ısıcam arasına (doğramalar yeni daha pvc) bir yalıtım malzemesi koyup (portatif?) sesi azaltmak istiyorum. Bildiğimiz sarı sünger işe yararmı? Sert strafor koyamam esneme payı olmadığı için.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.