Şimdi Ara

NVIDIA GK110 Resmi olarak tanıtıldı: 7.1 milyar transistör!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
3
Favori
4.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.nvidia.com/content/PDF/kepler/NV_DS_Tesla_KCompute_Arch_May_2012_LR.pdf

NVIDIA'nın anasayfasına bakın... Resmen teknoloji yağmuru var. NVIDIA CEO'su canlı yayında da anlatıyor zaten.

GK104'ün en güçlü Kepler olamayacağı zaten en başından belliydi. NVIDIA'yı tanıyanlar bunu zaten anlamışlardı.

GK110 tüm haşmetiyle... 7.1 milyar transistör sayısı ile sanıyorum ki dünyanın yapılmış en büyük seri üretim çipi. Seri üretim olarak daha büyüğü varsa da ben duymadım.

Kısaca GeForce GTX 780 Ekim ya da Kasım gibi bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobb -- 15 Mayıs 2012; 21:54:20 >

• Kısaca: Oha.

• işte nvidia, tek gpu nun her zaman ki lideri fakat böyle bir gpu nasıl soğutulur? çekiceği güç bile 300 watt ın çok üstündedir.
  • Önlerinde kaç ay var, güç tüketimini 28nm'nin de etkisiyle kabul edilebilir seviyeye düşürebilirler heralde...
  • Yanlış alarm bakın şurda'da bi haber var o gpu tesla mimarisinde kullanılacak
    http://videocardz.com/33073/nvidia-launches-new-tesla-k10-and-k20-graphics-cards
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

Önlerinde kaç ay var, güç tüketimini 28nm'nin de etkisiyle kabul edilebilir seviyeye düşürebilirler heralde...

aman fermi gtx 480 gibi ham bir gpu çıkarmasınlar da.biz bekleriz, ne kadar alamıycak olsam da
  • gtx780 olarak mı çıkacakmış? gtx685 falan deniyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MyCoDeR

Yanlış alarm bakın şurda'da bi haber var o gpu tesla mimarisinde kullanılacak
    http://videocardz.com/33073/nvidia-launches-new-tesla-k10-and-k20-graphics-cards

%100 GeForce'da da kullanılacaktır. NVIDIA hiçbir zaman böyle bir yatırımı tek başına Tesla için yapmaz. Zaten canlı yayında da Huang bundan bahsetti bir ara başlarda. GeForce gpu'larının nasıl özellikleri geliştirilmek suretiyle profesyonel pazarını desteklediği gibi. Tesla K20 gpu'su GK110'un GeForce'larda kullanılmaması için hiçbir sebep yok. Kullanılmazsa saçma olur. Bugüne kadar G80, GT200 ve GF100/GF110 Tesla'larda kullanıldı. Kepler'in amiral gemisi de GK110 ve GeForce, Quadro ve Tesla hepsinde göreceğiz. Sadece Tesla K10'da GK104 var ki o da ilk kez yeni bir segment yaratıyor NVIDIA için. Daha önceden böyle gelişmiş olmayan inanılmaz bir Cloud teknolojisi.

• quote:

Orijinalden alıntı: rodri

gtx780 olarak mı çıkacakmış? gtx685 falan deniyordu.

Ben o cümlede sadece kendi tahminimi belirttim. Olabilir de olmayabilir de. Mesela düşünün GTX 480 Nisan 2010'da piyasaya sürüldü (Mart sonunda incelemeleri yayımlandı). GTX 580 ise Kasım 2010'da piyasadaydı. Bence bu tarz bir takvim kullanır yine NVIDIA. Aradaki fark ise şu: GF100 NVIDIA'nın istediği kadar rafine olmayınca ilk seferinde kırpılmış ve saat hızları nisbeten düşük şekilde piyasaya sürüldü. Sonra modifiye edilip GTX 580 (GF110) olarak piyasaya çıktı. Bu sefer ise NVIDIA rakibinin elini görünce GK100 için kasmak ve yine tam rafine olmadan çıkarmak yerine GF104/GF114 gpu'sunun varisi GK104'ü AMD Tahiti karşısına çıkardı. GK100 ise GF100'de olduğu gibi rötüşlenmeye devam ediliyor. Rafine bir halde yani GF110'un GTX 580'deki hali gibi bir duruma gelince sene sonu gibi çıkar diye düşünüyorum şahsen.

• quote:

Orijinalden alıntı: kobb

http://www.nvidia.com/content/PDF/kepler/NV_DS_Tesla_KCompute_Arch_May_2012_LR.pdf

NVIDIA'nın anasayfasına bakın... Resmen teknoloji yağmuru var. NVIDIA CEO'su canlı yayında da anlatıyor zaten.

GK104'ün en güçlü Kepler olamayacağı zaten en başından belliydi. NVIDIA'yı tanıyanlar bunu zaten anlamışlardı.

GK110 tüm haşmetiyle... 7.1 milyar transistör sayısı ile sanıyorum ki dünyanın yapılmış en büyük seri üretim çipi. Seri üretim olarak daha büyüğü varsa da ben duymadım.

Kısaca GeForce GTX 780 Ekim ya da Kasım gibi bence.

Videocardz veritebanı'na GTX 780 diye bi kart eklenmiş ama

http://videocardz.com/nvidia/geforce-700/geforce-gtx-780

Ekleme: Sanırım GTX 780 farklı olacak 22nm. falan.

Bu 685 olacak herhalde
    http://videocardz.com/nvidia/geforce-600/geforce-gtx-685

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 15 Mayıs 2012; 22:47:03 >

• İşte şunu millete bir anlatamadık gitti. GK104 yapısı gereği orta sınıf bir gpu dedik, hikaye vs. diyenler vardı. Neyse böylelikle Nvidia aynı yolu izlediğini de göstermiş oldu. Kepler'le ilgili haberleri toplarken büyük gpu'nun Mayıs ayı sonunda hazır olacağını söyleyenler olmuştu. Adamlar haklı çıktılar sanırım. Mayıs ortasındayız ve Nvidia gpu'yu tanıtıyor.

Yeni seride çıkışı GK104 ile yaptı ve buna GTX680 adını verdi diye bu nesildeki performans gpu'sunun bu olacağı konusunda ısrar eden arkadaşlara da burdan selamlarımızı iletiyoruz. Tabi Tahiti'yi başarısız bulduğum için kinini, nefretini ve hakaretlerini esirgemeyen arkadaşlara da...

Bu gpu'dan oyun performansı olarak çok büyük beklentilerim olmasa da büyük ihtimalle GK104 üzerine en az %50 kadar bir performans artışı getireceğini düşünüyorum. Malum, bu gpu'nun olayı oyun değil. Tabi bir de G94-GT200, GF104-GF100 gibi örnekleri hesaba katmak gerekir. Yani Nvidia, GK104 ile çok başarılı kartlar sunmuş olsa da GTX280, GTX480 gibi aşırı zorlanmış bir kart da sunabilir bu devasa gpu ile. Bu da biz oyuncuların işine gelmez.

Buarada @kobb hocam, paylaşım için teşekkürler. İnternette bir sorun vardı, çözmem zaman aldı (aslında tam olarak çözmüş değilim). Sırf GTC 2012'de neler oluyor diye bakmak için 5 dk girebildim. Öğrenemesem, özelden sorardım. Sağolasın bilgiler için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 15 Mayıs 2012; 22:51:12 >

• ya belli ki gk104 bütün compute özellikleri çıkarılmış safkan oyun gpu su olmuş işte.

bu mimaride tüm potansiyel tesla ya ayrılmış ve ayrıca anladım ki başından beri büyük bir oyun gpu su planı yoktu bunların.

kısacası kepler kabaca: ferminin traşlanmış optimize edilmiş 22nm hali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hands0meJack -- 15 Mayıs 2012; 22:52:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobb

Aynen hocam hatta nvidia GTX 680de GK100 gpusunu kullansaydı şu an 680 gibi gözüken 670leri ve 670 gözüken 660ları satın almazdık. Nvidia böyle yaparak hem GK104 gibi normalde ikinci planda olan bir gpunun amdnin tahiti gpusuyla baş edebileceğini gösterdi hem de gpu başına kar oranını arttırdı. Açıkçası GK110dan çok ümitliyim. Tek başına GTX690 performansı bekliyorum

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HighonFire -- 15 Mayıs 2012; 23:01:03 >
  • Bende bizim konuda yazıp çiziyorum GTC12 konferansı bilgilerini Meğersem değerli abimiz konuyu patlatmış.

quote:

Orijinalden alıntı: dJ_bLoW

nVidia cloud tanıtımı..

Çok deli Kepler bilgileri paylaşılıyor dostlar.. 660 serisi tanıtılabilir. Ayrıca GK110 bekliyorum

Edit;

BULUTTAN MÜKEMMEL OYUN DENEYIMI SAĞLAYIN

http://www.nvidia.com/object/cloud-gaming.html

NVIDIA GRID Teknolojisi..

@kobb
    nVidia dan teknoloji yağmuru oldu abi. adamlar çıldırmış.
    2 saattir Twitter dan takip ediyorum. Twiti olanlar #GTC12 hastag arayın yazılanlara bakın. millet sıyırdı

• O değil de bu duyuru AMD'nin Trinity lansmanına bir misilleme olabilir mi acaba?

Şaka bir yana bütün bilgisayar dünyası 15 Mayıs'ı bekliyormuş galiba. AMD tanıtır, Nvidia tanıtır, yetmez Diablo III çıkar, Max Payne 3 çıkar. Daha neler var kim bilir, haberimiz yok. Buara maaşallah pisaya hareketli, eğlenceli.
  • abartmayın arkadadaşlar gtx 680 de 7970'e en az %40 fark atar diyenler oldu fakat 680le aynı hızlardaki 7970 hemen hemen aynı performanstalar. sadece güç tüketim değerlerinde felan ciddi iyileştirmeler var nvidia da. bu yeni nesilde 680 den taş çatlasa %25 30 hhızlı olur fazlasını beklemeyin şahsen ben beklemiyorum
  • Ya şimdi neremle güleceğimi şaşırdım öyle bir GPU yok, abatmayın vs vs diyenlere.
    AMD fanboylarında 2 aydır sesi kesildi.

o değilde, nVidia GPU da dibine dibine vurdu resmen. Adamlar darma duman etti teknolojik anlamda.
    Zaten yeni çıkan (670-680) den görülceği üzre fiyatlar cep yakıyor.
    AMD mahvettin herkesi. Beceriksizliğin ve aç gözlü davranışın bizi fena vuracak nVidia kullanıcıları olarak

Cluod için Tesla tabanlı grafik birimi kullanılacak sanırım. eşşis bir oyun deneyimi sunulacakmış.
    Ayrıca bir oyunu elinizde TV, Deskop, Laptop, yada tablet bile olsa, kaldığınız yerden oynayacaksınız diyor sanırım.

Bu GRID olayını çözemedim. biri anlatsın. kafam allak bullak oldu

• Bu gpu gk110 geforce olarak ciksin maxwelldede ayni seyi yapsinlar helal olsun devir nvidianin
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.