Şimdi Ara

NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi [Kullananlar Kulübü] (128. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.103
Cevap
67
Favori
160.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 126127128129130
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

+200 core hata verdi
    +155 stable şu anlık

NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi [Kullananlar Kulübü]

NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi [Kullananlar Kulübü]

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• MetalWave kullanıcısına yanıt
    6 gb ya da 12 gb olmak zorundaydı bellekten ötürü. Kart ray tracing için pazarlanıyordu. Günümüzde de ray tracing açık 1080p deyince 6/7 gb vram kullanıyor artık.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hyperino

Hocam overclocktan fazla anlamıyorum son 1/2 haftadır araştırıyorum. Undervolt yapınca gpu serinliyor ve 1-2 fps fazla oluyor değil mi?

Yerine göre 1-2 olur yerine göre de 3-5.

UV’in asıl amacı; kartın kendi stock GPU MHz değerinin daha düşük voltajda kullanılabilmesi hatta çoğu zaman (kartın chip kalitesine de bağlı olarak) OC olabilmesidir. Böyle olduğu takdirde de UV OC diyebiliyoruz. Bu tabiri gerçi genellikle kendim kullanıyorum, yurt dışında vs. bu şekilde belirtiliyor mu çok dikkat etmedim. Konu içerisinde de değindiğim üzere UV/UV OC geçmişim bayağı eskidir.

NV 30 Serisi ve AMD RX 6000 Serisi ile (özellikle yüksek ısılardan dolayı) UV tekrar popüler oldu denebilir. Yoksa zaten ezelden beri var olan bir işlemdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • REDSTONE kullanıcısına yanıt
    Hocam benim 3080 tuf OC aldığım zaman 320w çekiyordu en fazla. Şimdi afterburnera göre 340/350w arası çekmeye başladı. Power limit ayarı, başka kart biosu yükleme, oc yapmadım. 345 watt çektiği zaman yüzde yüz gösteriyor güç kullanımı.

Resident evil village çok çok iyi kartı kullandığı için programı şaşırtıyor mu acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R.I.P John Meadows -- 30 Eylül 2021; 15:28:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: R.I.P John Meadows

Hocam benim 3080 tuf OC aldığım zaman 320w çekiyordu en fazla. Şimdi afterburnera göre 340/350w arası çekmeye başladı. Power limit ayarı, başka kart biosu yükleme, oc yapmadım. 345 watt çektiği zaman yüzde yüz gösteriyor güç kullanımı.

Resident evil village çok çok iyi kartı kullandığı için programı şaşırtıyor mu acaba?

Sadece ortam değişikliği dışında herhangi bir fark yoksa; sistemin eski bulunduğu ortamdaki priz veya elektrik hattı sıkıntılıymış durumu düşünülebilir.

*Tamamen aynı koşullar altında denemeler yapıldığını varsayıyorum. Tekrar vurgulamış olayım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam kart maks 67 derece çalışıyor. Sizin önerdiginiz superposition benchmarktı indiriyorum. Bakalım 155 core 1000 memory de stable mi sistem

Kartın Asus tarafından belirlenen max watt değeri 320w, bana tuhaf geldi o yüzden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R.I.P John Meadows -- 30 Eylül 2021; 15:41:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: R.I.P John Meadows

Kartın Asus tarafından belirlenen max watt değeri 320w, bana tuhaf geldi o yüzden.

Yazılımsal bir bug vs. olmadıktan sonra ara ara aşımlar görülebilir, daha önce görmediğinizden tuhaf gelmesi normaldir. Bahsettiklerinizden yola çıkıldığı zaman yazılımsaldır muhtemelen.

• Yaptıgım overclockta 4k çözünürlükte 6 fps gibi bir artış sağladım. Isı konusunda stock ile aynı. 1080p de ise 2 fps artış sağlayabildim. Superpositionda 4 defa benchmarkt yaptım hepsi stable.

• Almanya Amazon Warehouse'tan Strix 3080Ti aldım, yeğenim gelirken yanında getirdi. Kartta coil whine var, silikon lotosuda vurmamış anlaşılan.

1.500€'ya aldım. Coil whine kasanın dışından duyulmuyor ama kapağı açıp kulağınızı yaklaştırınca can sıkıyor.

Yerimde olsanız ürünü iade edermisiniz? Çocuk gitmeden vereyim geri götürsün diyorum ama kararsız kaldım. Birde bu "coil whine kart bir süre kullanıldıktan sonra geçebilir" olayı doğrumu?

• Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Hocam kulağınızı yaklaştırdıgında duyuluyorsa iade etmenize gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

Almanya Amazon Warehouse'tan Strix 3080Ti aldım, yeğenim gelirken yanında getirdi. Kartta coil whine var, silikon lotosuda vurmamış anlaşılan.

1.500€'ya aldım. Coil whine kasanın dışından duyulmuyor ama kapağı açıp kulağınızı yaklaştırınca can sıkıyor.

Yerimde olsanız ürünü iade edermisiniz? Çocuk gitmeden vereyim geri götürsün diyorum ama kararsız kaldım. Birde bu "coil whine kart bir süre kullanıldıktan sonra geçebilir" olayı doğrumu?

https://forum.donanimhaber.com/dh-coil-whine-ana-konu-cw-nedir-muzdariplerin-ekran-kartlari-cw-listesi--101764906

%99 buzzing olarak tabir ettiğimiz CW vardır ve zaten özellikle 3080 ve üzerindeki GPU'larda yüksek güç tüketiminden dolayı ayyuka çıkabilmektedir. ASUS'ların normale göre daha yüksek CW bilinen bir gerçektir ki STRIX, TUF ve diğer markaların tepe modelleri dahil hem bu seride hem de geçmiş 1-2 seride elimden geçmeyen model kalmadı.

Kasanın dışından duyulmadığından dolayı (yani en azından sinek vızıltısı şeklinde tabir ettiğimiz değil) sorun yok diyebiliriz. UV/UV OC ile bir miktar daha hafifleyecektir. Hem UV/UV OC hem de doğal olarak daha da az olsun istendiği zaman ASUS dışında markalara yönelmek makul olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 30 Eylül 2021; 21:35:57 >

• Gigabyte Aorus Xtreme 3080 ile aranızdayım. 2K'da kullanım için tavsiye edebileceğiniz ayarlamalar varsa dinlemek isterim. NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi [Kullananlar Kulübü] 

• Mach Buster kullanıcısına yanıt
    "Güç yönetimi modunu Nvidia onerilende bırak. Yüksek performansta boşta bile fazla güç çeker. Dsr çarpanların hepsini aç. Dsr düzgünlüğünü 0 yap. 4kda görüntü bozulmaz, 1440pde falan oyuna göre bozabilir. O zaman düzgünlüğü yüzde 33te birakabilirsin. Doku filtrelemeyi performans yapsan görüntü aynı kalır. Birkaç fps daha fazla alırsın. Dsr ayarını oyunlarda çözünürlük ayarı olarak yapacaksın istersen. Oyun açılınca Alt+Z'ya baş GeForce experience menüsünden keskinleştirme+ ayarını aç. Doku yoğunluğu yüzde 25, ayrıntısı yüzde 100 yapıyorum ben. 4k dsrda görüntü bozulmuyor. Daha alt çözünürlüklerde ayarla oynaman gerekebilir. Resolution scaling varsa DSR'a gerek yok. Resolution scale ayarı oyunun kendisinde olması lazım. DSR ise her oyunda açılabilir. Keskinleştirme+yı da her oyun desteklemiyor. Onun yerine kontrol panelden program ayarlarından oyun exesini bulup keskinleştirmeyi açabilirsin 1.00a fullesen görüntüyü bozmaz. Film greni ayarına dokunmuyorum"

Hyperino arkadaşa yazdığım yorumu aynen kopyaladım.

• Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Benim Tuf 3080de zamanla geçti gibi. Ama 2 ay uzay kurulum kullandım o zaman bile kulağımın dibinde kulaklık taktigim için oynarken rahatsız etmiyordu. Kulaklıkla ahammül edilmeyecek gibi değilse Rog Strix'e kesinlikle katlanirdim ben. Şu an Tuf 3080 yan tarafı mesh kasa içinde monitör hoparlörüyle oynuyoruz. Hiç coil whine gelmiyor. Gelse bile eski tiz sesi kaybolduğu için anlamam mümkün değil.

Güç yönetiminde oyuna göre istisna olarak programa özel olarak maksimum performans tercih edilebilir. Çünkü bazen anlaşılmaz şekilde 340w çekeceği yerde 240w çekebiliyor oyun. O zaman da fps yarı yarıdan fazla düşüyor. Bu bir oyunda olunca maksimum performans açınca oyunun menüsünde bile yüzde yüz güç çekiyor. Arada güç düşmesi olsa bile 1 saniyede toparlıyor.

• R.I.P John Meadows kullanıcısına yanıt

İlginç, teşekkür ederim hocam aklımda tutacağım

O ayar oyuna özel olmalı çünkü genel olarak uygularsan video izlerken bile tam güç çeker.

Min fps'de rtx 3060, rtx 3070/3070ti gibi kartlara %30'luk farklar atıyor vram aşıldığında avg fps'de kaybetse de.

Yani o stutteri rtx 3070ti yiyor, rtx 3060 yemiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Anarsist_

Min fps'de rtx 3060, rtx 3070/3070ti gibi kartlara %30'luk farklar atıyor vram aşıldığında avg fps'de kaybetse de.

Yani o stutteri rtx 3070ti yiyor, rtx 3060 yemiyor.

RTX 3090 - 3060 (ikisi dahil) arasındaki her kartı kullandım/kullanıyorum (marka-model sayısız) ve bu şekilde bir fark gözlemlemedim.

*Bununla alakalı saçma sapan, kelalaka bir test varsa veya paint terk testler olarak tabir ettiğim testler paylaşan bir Y2B kanalı ortaya böyle bir şey attıysa iyi halt etmiş. NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi [Kullananlar Kulübü] 

*Bu arada ben gaming ve gaming üzerine çeşitli senaryoları baz alıyorum belirteyim. Kullanım amacı farklılaştığı zaman senaryolar da duruma göre ve ilgili program vb. yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Siz gerçi min-avg-max olayına girerek gördüğüm kadarıyla ciddi ciddi gaming tarafını kastediyorsunuz ama yok öyle bir şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 30 Eylül 2021; 19:13:32 >

• 
Sayfa: önceki 126127128129130
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.