Şimdi Ara

Nvidia GameWorks İle Haksız Rekabet Mi Yaratıyor? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Bir iki noktayı açıklamak için yazıyorum, iş tuhaf bir kişisel linç kampanyasına dönüşmüş durumda çünkü. Doğrudan bana "akıllı ol!" mesajını gönderenler bile var. O yüzden kısa bir açıklama yapayım haberle ilgili:

1) Bunun haber değeri yok! Oyunlara özgü optimizasyon işte, haber mi olur bundan?

Burada haberleştirilen konu bu değil. Elbette her iki ekran kartı üreticisi de oyunlara özel optimizasyonlar yapıyor, sürücüler vs. çıkarıyor. Burada haberleştirilen, altı kalın olarak yazılı kısımlar: Nvidia kütüphane kodlarını kapalı yayınlıyor ve oyunlara gereksiz poligon/vertex ekleyerek benchmark'larda haksız sonuçların çıkmasına neden oluyor. Bu kodlar açık kaynaklı olsaydı, böyle bir haber okumayacaktınız. Hatta belki tam tersi bir haber de okuyabilirdiniz. Dikkat edin lütfen: Buradaki durum ".... ekran kartını tercih ettiğiniz için şu efekti görerek oynayabilirsiniz. Diğer ..... kartlarda bu efekti göremezsiniz." durumu değil. Örneğin Phsyx veya TressFx değil yani. Gördüğünüz görüntü aynı. Sadece AMD kartlarda daha düşük fps vermesi için bazı teknik numaralar yapılmış. Kodların kapalı olması ise asıl problem. Diyelim ki bir yapımcıya "oyun AMD kartlarda çok düşük fps veriyor" diye şikayetler geldi. Yapımcı AMD'ye optimizasyon konusunda yardım etmek istese bile edemeyecek. Daha da kötüsü, diyelim ki bu kütüphanelere belirli kartlarda daha düşük performans vermesi için özel kodlar eklendi, kim bilecek? Kim kontrol edebilecek?

Normalde oyunların başında gördüğünüz "Nvidia" veya "AMD" logoları ile alakalı değil anlatılan. Bu logolar, oyunların çıkmalarından önce o ekran kartı üreticisine özel optimizasyonlar içerdiğini anlatmaya yarıyor. Yani ..... logolu bir oyun, çıkar çıkmaz ..... marka ekran kartına özel optimize edilmiş bir sürücü sahibi olacak. Diğer firma, belki en erken bir hafta sonra verebilecek aynı sürücüyü. GameWorks olayında ise, bu hiçbir zaman olmayacak. Diğer firma, o sürücüyü hiç çıkartamayacak. Tekrar edeyim, PhysX, TXAA veya G-Sync gibi birşey değil burada anlatılan. Oyun GameWorks kullandıysa, Nvidia dışındaki kartlarda hiçbir zaman doğru dürüst performans veremeyecek.

Bunun haber değeri yok mudur sizce?

2) AMD de aynı şeyi yapıyor, onların da Mantle'ı var!

Mantle ile burada bahsedilen kütüphaneler aynı şey değil. Mantle, DirectX ve OpenGL alternatifi bir API. AMD sütten çıkma ak kaşık değil tabii, bunu iddia eden de yok zaten. Ancak Mantle ile GameWorks aynı şey değil. Nvidia isterse sürücülerini Mantle ile çalışacak şekilde optimize edebilir. Diyelim ki AMD Mantle'ı kapalı kutu tasarladı, AMD dışında çalışmıyor.. Emin olun o zaman Nvidia aynı grafik numaralarını DirectX ile yapabilir. Bir alternatif olur yani, tekelleşme durumu söz konusu olmaz.

3) Taraflı haber bu! Bu editör hep böyle yapıyor!

Arkadaşlar Nvidia kart kullanıyorum ben. Hayatımda bir kez AMD kart kullandım (7850) onda da o kadar çok problem yaşadım ki anlatamam. Şu an gidip ekran kartı almam gerekse, Nvidia alırım.

Lütfen burada haberleştirilenin "Nvidia döver olum AMD'yi - Hati len AMD en kral kart" olmadığını unutmayın. Tekelleşme ve haksız rekabet, kim tarafından yapılırsa yapılsın eninde sonunda biz oyuncuları etkiler, hem de ciddi şekilde.

Ve lütfen yorumlarınızda kişisel saldırılar yapmayın. Cidden, çok can sıkıcı oluyor.

• Ubisoft iyiden iyiye Nvidia desteğini arttırdı ve her oyunları optimize özürlü çıkmaya başladı işimiz zor...
  • Aybnı siteden yaptığım bir ekran görüntüsü o aşağılara iyice bak , AMD GCN mimarisi ile tesselationu geliştirdi buradan kimse vurmaya kalkmasın. İkinci tarafı da R9 290X gibi bir kart ile oyunu son ayarlarda açmazmısınız ? yani 8x MSAA da , o yüğzden benim verdiğim tablo daha kabul edilir. Diğer taraftan tesselationda da üçgenler ile yapı oluturulur yani MSAA onlarada uygulanır yani son ayarlarda R9 290X TITANı dahi geçmiş , bu bakımndan NVIDIA ya çamur atmak tamamıyle saçmalık oluyor zira tablo ortada

oyun AMD de daha hızlı çalışıyor

Nvidia GameWorks İle Haksız Rekabet Mi Yaratıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbo-powwer -- 29 Aralık 2013; 14:34:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

Aybnı siteden yaptığım bir ekran görüntüsü o aşağılara iyice bak , AMD GCN mimarisi ile tesselationu geliştirdi buradan kimse vurmaya kalkmasın. İkinci tarafı da R9 290X gibi bir kart ile oyunu son ayarlarda açmazmısınız ? yani 8x MSAA da , o yüğzden benim verdiğim tablo daha kabul edilir. Diğer taraftan tesselationda da üçgenler ile yapı oluturulur yani MSAA onlarada uygulanır yani son ayarlarda R9 290X TITANı dahi geçmiş , bu bakımndan NVIDIA ya çamur atmak tamamıyle saçmalık oluyor zira tablo ortada

oyun AMD de daha hızlı çalışıyor

edit:doğru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheStarBox -- 29 Aralık 2013; 14:42:11 >

• TheStarBox kullanıcısına yanıt
    Hile yapılıyor denmiş var mı tabloda hile var mı bir bakın AMD kendi kaşındı Mantle ile ki sunacağı tek şey AMD kartlara extra optimize olacaktır ama grafiksel manada yine tatminkar olamayacaktır

AMD hd 5000 serisinde yada hd 7000 serisinde az paraya çok şey mi sundu bir araştırın , iki fir mada boş bulursa gömen firmalar taraf olmaya gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

Adamlar kendi GPU'ları için anlaşma yapmışlar, bence bunda yanlış birşey yok. Aynı şeyi AMD yapmıyor mu? Yapıyor tabiki. Oyunlara özel optimizasyon anlaşmaları yeni bir olay değil, yıllardan beri yapılan şeyler.

Bu haberden bunumu anladın helal sana.
  • nvidia varoluşu zaten piyasayı tek ele düşürüp millete kazık saplamaya yönelik yapımcı ve oyuncu ayrımı yapmaksızın. Sırf bu diktatörlüğü yüzünden nvidiaya lanet olsun. Allahtan frosbite 3 nvidia'nın elinde değil olsa bırak düşük performans vermeyi amd kartlarda bf4 oynayamazdık bile
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.