Şimdi Ara

NVDIA Kartlar neden daha pahalı ? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
2
Favori
3.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cinobilly

25 fps üstü görüntüyü insan gözü farklılaştıramıyor. yani akıcı

24 fps de dengeler değişiyor

gidipte neden 660 Ti ye 200 pound vereyim ? mis gibi 7850 100 pound iken ? gider üstüne bir 7850 daha alırım ve cf yaparım , al sana 680ni tokatlayacak sistem.

2GB EVGA GTX 680 SC Signature, 28nm, PCIe 3.0, 6208MHz GDDR5, GPU 1084MHz, Boost 1150MHz, Cores 1536 +Free to Play 400 pound

2GB XFX Radeon HD 7870 Core Edition, 4800MHz GDDR5, 28nm, GPU 1000MHz, 1280 Cores, DL DVI/HDMI/mDP +Crossfire Offer x 2 = 320 pound

fark bu bence.

milleti kazıklamaya anlayacağınız dilde.

Kazikla alakali degil. Aptallikla alakali.
  • Hala tek gpu'lu sistem ile crossfire'ın karşılaştırılamayacağını bilmeyen insanlara da ben hasta oluyorum hd7870 crossfire gtx680'i geçerkenken, gtx680 sli'yıda uygun bir kasaya monte edeceğiniz 4 adet hd7870 ile geçersiniz artık. Hey Allah'ım ya. Hem 25 fps'ten üstü önemsiz diyorlar hem de kartları sadece fps'ye bakarak değerlendiriyorlar, bu nasıl bir tutarsızlıktır
  • Herkes Nvidia eski ekran kartlarına bile driver desteği veriyor demişi, ben 9800GT kullanıyorum ve buna nvidianın driver indirme sayfasında serisini ve adını bile görmedim nasıl destek vermek oluyor bu? Yoksa benmi yanlış biliyorum aydınlatın beni
  • Orijinalden alıntı: WarSaw

@Darkknight02
    Herhangi bir markanın fanatiği değilim ama şu anda en iyi fiyat/performans oranı AMD de. 7850 7870 7950 7970 hepside güzel kartlar, fiyatlarıda ayrı güzel

@Hüsnü008 kardeş

şunlara bakta gözün gönlün açılsın biraz, AMD olurda Yıl sonunda Titana karşı hamlesini sağlam yaparsa arada sende nasiplenirsin belki belli mi olur
    ben beklıyorum şahsen amd den bir hamle. Titan çok tek kaldı. Önceiliği nvidia ya vererek sonradan vayyy bee dedirtecek gibime geliyor.. Onun kart kart çıkarmasa bile benim düşüncem en azından yarı fıyatından az oc ile titanı yakalayabilecek bir akrt üretir

• quote:

Orijinalden alıntı: OneMinuteTR

Herkes Nvidia eski ekran kartlarına bile driver desteği veriyor demişi, ben 9800GT kullanıyorum ve buna nvidianın driver indirme sayfasında serisini ve adını bile görmedim nasıl destek vermek oluyor bu? Yoksa benmi yanlış biliyorum aydınlatın beni

http://www.geforce.com/drivers/results/59641

9800 GT diye aratınca çıkıyor. tabiki performans artışı genelde yeni ve üst kartlarda oluyor ama desteği hala veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: One~

bazı arkadaşlar "kalite" falan diyorda pratikte bu bahsettikleri kalite ne fark yaratıyor acaba?

nvidia driverları amd ye oranla hep fark yaratmıştır aslında sağlam kartlar üretiyor amd. Fakat nedense, gereken driver desteğini bir türlü sunamıyor. bu da fiyat konusunda, arada bizim cebimizi yanmasına neden oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rainbow Dash

quote:

Herkes Nvidia eski ekran kartlarına bile driver desteği veriyor demişi, ben 9800GT kullanıyorum ve buna nvidianın driver indirme sayfasında serisini ve adını bile görmedim nasıl destek vermek oluyor bu? Yoksa benmi yanlış biliyorum aydınlatın beni

9800 GT diye aratınca çıkıyor. tabiki performans artışı genelde yeni ve üst kartlarda oluyor ama desteği hala veriyor.

Yok öyle driveri Ati de veriyor ama kartı optimize etmiyorlar.
    Bak açıklamada şöyle yazıyor

Performance Boost – Increases performance for GeForce 400/500/600 series GPUs in several PC games vs. GeForce 314.07 WHQL-certified drivers. Results will vary depending on your GPU and system configuration.

400/500/600 serisi ekran kartlarının performansını arttırırmı ne yazıyor benimki 9 serisi yada 900 :S

• quote:

quote:

quote:

Yok öyle driveri Ati de veriyor ama kartı optimize etmiyorlar.
    Bak açıklamada şöyle yazıyor

Performance Boost – Increases performance for GeForce 400/500/600 series GPUs in several PC games vs. GeForce 314.07 WHQL-certified drivers. Results will vary depending on your GPU and system configuration.

400/500/600 serisi ekran kartlarının performansını arttırırmı ne yazıyor benimki 9 serisi yada 900 :S

öyle driveri ati vermiyor işte. şuanda hd 5000 serisinden eski kartlara sürücü çıkmıyor diye biliyorum.

ve çıkardığı sürücüler genellikle sadece en yeni ve üst serileri etkiliyor. nvidianın gtx 400 serisinde bile performansı arttırıyor sürücüler.

2013 yılında 9800 GT'de performans artışı beklemek biraz hayalperestlik bence.

http://www.guru3d.com/news_story/amd_to_limit_radeon_hd_200030004000_driver_support.html
    http://www.anandtech.com/show/5775/amd-hd-2000-hd-3000-hd-4000-gpus-being-moved-to-legacy-status-in-may
    http://www.techspot.com/news/48321-amd-drops-windows-8-support-for-radeon-hd-4000-and-older.html

• Ati HD 5000 serisi altındakilere sürücü desteği vermiyormuu kuzenimin bilgisayarında HD 2600 var GPU-Z ile bakınca HD 2600 yazıyordu modelde en güncel HD 2600 driverini kurunca (demekki destek varmış) ekran kartı hoop HD 3600 oluverdi GPU-Z de

demekki neymiş ATİ driver konusunda daha iyiymiş HD 2600 ü bi driverle 3600 yapabiliyor

Şaka tabi biryana, bu olay gerçekten oldu ama ATİ nin daha iyi driver çıkarıp çıkarmadığını bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneMinuteTR -- 4 Nisan 2013; 20:45:44 >

• quote:

Ati HD 5000 serisi altındakilere sürücü desteği vermiyormuu kuzenimin bilgisayarında HD 2600 var GPU-Z ile bakınca HD 2600 yazıyordu modelde en güncel HD 2600 driverini kurunca (demekki destek varmış) ekran kartı hoop HD 3600 oluverdi GPU-Z de

demekki neymiş ATİ driver konusunda daha iyiymiş HD 2600 ü bi driverle 3600 yapabiliyor

Şaka tabi, bu olay gerçekten oldu ama ATİ nin daha iyi driver çıkarıp çıkarmadığını bilmiyorum

Dedim nooluyoruz
    Benimde r9200,9250 olmustu driverla. Ne sevinmistim haa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: \\RivenDeLL//

quote:

Orijinalden alıntı: testerenecmi

beyler PS4 eğer gerçekten işlemci olarak 8 çekirdekli amd ve ekran kartı olarakta 7850 kullanıcak ise nvidianın biraz sorun yaşıyacağını düşünüyorum.çünkü oyunların nerdeyse hepsi konsoldan port ediliyor ve en uçuk bütçelere toplanmış sistemler bile bu yüzden oyunlarda istediği verimi alamıyor.bence bundan sonraki nvidia vs amd kapışmaları PS4 ve Xbox720 üstünden olucak.

Aslında bunu bende düşündüm. PS4'ün sistemini amd tasarladığı için port yapınca pc'de oyunlar daha stabil olur. Özellikle de amd sistemlerde...

Fakat nvidia biraz çakallıkla phsyx i ps4 te aktif ederek, port edilen oyunlarda yine öne geçecek ,sinsiler çok :)

• quote:

2013 yılında 9800 GT'de performans artışı beklemek biraz hayalperestlik bence.

Windows tarafını bilmiyorum ama Linux tarafında R310 sürücüleriyle 8800'ler dahil, güncel sürücü desteği olan tüm serilerde performans patlaması yaptılar. Hatta en fazla 8800GT'nin performansı artmıştı. Ama Linux'u bu hali ile şuan kim sallar, orası meçhul.

@OneMinuteTR

Sürücü ile bir sonraki seriye geçiş, firmaların yeniden isimlendirme hadisesinden ibaret. Misal, geçen hafta benim ufak kuzenlerin PC'sine format attım. Bayadır dokunmamıştım o PC'ye. HD5750 takılı ancak güncel sürücü ile birlikte HD6700 serisine terfi ettiler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Harpooner

quote:

quote:

beyler PS4 eğer gerçekten işlemci olarak 8 çekirdekli amd ve ekran kartı olarakta 7850 kullanıcak ise nvidianın biraz sorun yaşıyacağını düşünüyorum.çünkü oyunların nerdeyse hepsi konsoldan port ediliyor ve en uçuk bütçelere toplanmış sistemler bile bu yüzden oyunlarda istediği verimi alamıyor.bence bundan sonraki nvidia vs amd kapışmaları PS4 ve Xbox720 üstünden olucak.

Aslında bunu bende düşündüm. PS4'ün sistemini amd tasarladığı için port yapınca pc'de oyunlar daha stabil olur. Özellikle de amd sistemlerde...

Fakat nvidia biraz çakallıkla phsyx i ps4 te aktif ederek, port edilen oyunlarda yine öne geçecek ,sinsiler çok :)

Öyle bir planları var mı bilmiyorum ama olursa herkes için iyi olur. Yani hem amd hemde nvidia sistemler rahat eder ama bir kaç yazılım ile donanım uyumunu yakalayamazlar diye düşünüyorum. Konsol donanımı ile pc donanımını aynı firma yapıyor ve bu benzerliği yazılım ile sağlayamazlar. Amd yine önde olur ama nvidia'da yaklaşır performans olarak. Nvidia çeşitli driver destekleri phsyx gibi yazılımlarla durumu belki eşitleyebilir ama amd'nin yeni nesile 1-0 önde başladığını da unutmamak lazım. Nvidia yazılım desteği sunuyorsa amd'de aynısı yapar. Yani işin aslı amd'nin bir adım önde olacağını düşünüyorum ama nvidia'da boş durmaz tabi...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Öyle bir planları var mı bilmiyorum ama olursa herkes için iyi olur. Yani hem amd hemde nvidia sistemler rahat eder ama bir kaç yazılım ile donanım uyumunu yakalayamazlar diye düşünüyorum. Konsol donanımı ile pc donanımını aynı firma yapıyor ve bu benzerliği yazılım ile sağlayamazlar. Amd yine önde olur ama nvidia'da yaklaşır performans olarak. Nvidia çeşitli driver destekleri phsyx gibi yazılımlarla durumu belki eşitleyebilir ama amd'nin yeni nesile 1-0 önde başladığını da unutmamak lazım. Nvidia yazılım desteği sunuyorsa amd'de aynısı yapar. Yani işin aslı amd'nin bir adım önde olacağını düşünüyorum ama nvidia'da boş durmaz tabi...

Aslında phsyx destekli oyun sayısı artar diye düşünüyorum, bu da nvidia ya yarar, fakat amd de artık pcde phsyx desteğini daha rahat verir tabi.Nvidia-high , amd-medium phsyx eşit performansta verse bile iyi yani. 1-0 olacağı kesin tabi.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Aslında phsyx destekli oyun sayısı artar diye düşünüyorum, bu da nvidia ya yarar, fakat amd de artık pcde phsyx desteğini daha rahat verir tabi.Nvidia-high , amd-medium phsyx eşit performansta verse bile iyi yani. 1-0 olacağı kesin tabi.

Vallahi konsolların amd destekli çıkması benimde hangi kartı alacağım konusunda kararsız bıraktı. Ps4'lerin çıkmasıyla, daha doğrusu bf4'ün çıkmasıyla diyelim, yeni bir kart alacağım. Gtx690 veya gtx 680 düşünüyordum. 7970 cf-x'te bir seçenek tabi. Bir adet hd7970 alıp 1 sene sonra bir tane daha alıp cf-x yapmakta çok akıllıca.
    Tek kart iyi olur diye gtx690 bütçe el verirse onu düşünüyordum. Ama gtx700 serisi yani titan serisi filan, yeni nesilden 3 kat güçlü gibi yazılar okudum. AMD dersek yeni nesil konsollar amd sponsorluğu ile geliyor, amd donanımı ile geliyor ve benim anakart ve işlemci amd. Kartta amd olursa uyumlu olur gibi geliyor bana. Çok kararsızım. Hele bir konsollar çıksın, o zaman karar vereceğim. Gtx 700 serisinin amd'nin konsollar sebebi ile öne geçmesi sebebi ile çok daha güçlü çıkacağını düşünüyorum. Gtx790 çok über bir şey olur gibi geliyor bana ama çok pahalı olacaktır. En az 2500tl'den giriş yapar türkiyeye. Zaten çok üst seviye bir kart alırsam gtx 690 veya gtx790 gibi, yurt dışından (ABD'den) 1500 tl gibi bir fiyata almak mümkün. Dur bakalım neler olacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi any77 -- 4 Nisan 2013; 18:53:36 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Vallahi konsolların amd destekli çıkması benimde hangi kartı alacağım konusunda kararsız bıraktı. Ps4'lerin çıkmasıyla, daha doğrusu bf4'ün çıkmasıyla diyelim, yeni bir kart alacağım. Gtx690 veya gtx 680 düşünüyordum. 7970 cf-x'te bir seçenek tabi. Bir adet hd7970 alıp 1 sene sonra bir tane daha alıp cf-x yapmakta çok akıllıca.
    Tek kart iyi olur diye gtx690 bütçe el verirse onu düşünüyordum. Ama gtx700 serisi yani titan serisi filan, yeni nesilden 3 kat güçlü gibi yazılar okudum. AMD dersek yeni nesil konsollar amd sponsorluğu ile geliyor, amd donanımı ile geliyor ve benim anakart ve işlemci amd. Kartta amd olursa uyumlu olur gibi geliyor bana. Çok kararsızım. Hele bir konsollar çıksın, o zaman karar vereceğim. Gtx 700 serisinin amd'nin konsollar sebebi ile öne geçmesi sebebi ile çok daha güçlü çıkacağını düşünüyorum. Gtx790 çok über bir şey olur gibi geliyor bana ama çok pahalı olacaktır. En az 2500tl'den giriş yapar türkiyeye. Zaten çok üst seviye bir kart alırsam gtx 690 veya gtx790 gibi, yurt dışından veya abd'den 1500 tl gibi bir fiyata almak mümkün. Dur bakalım neler olacak...

Zaten kullandığın kart seni çok rahat yeni nesil kartları görmen için bekletecek seviyede, hemde bir çok oyunu high da rahat oynuyorsundur. amd kart , işlemci, uyumlu olur işi fıss, yalan da , ismen uyumlu olur :) o kadar. En güzeli 700 ve 8000 serisini beklemen tabi ki de. Kafan çok rahat olur , bide 690 alacağına 7970cf alman daha iyi kesinlikle , zaten benim beklentim 7970 in üzerine gelcek 8970 , çığır açamayacak. Zaten konsollarında durumu ortadayken biraz yavaşlayacağız kanımca. Yeni seri ile yeni umutlar diyelim tabi ki.

• Eskiden olsa buna farklı cevap verirdim. Hatta yakın tarihte 6970 GTX570 vakası vardı. Aynı fiyattan satılırdı iki kartta. Bazı yerlerde 6970 daha pahalı satılırdı. 2 yıl o şekilde gitti. O zaman 6970 niye pahalı, kendi fizik motorunu kullanan oyunlada 570 daha iyi, 570 950 mhz gibi rakamlara OC olurken stok hızından %10 gidemeyen gitsede karşılığını veremeyen 6970 ne ayak diye böyle başlık hiç açılmadı mesela.

Neyse eskiye dair karşıt bir örnek verdim, maalesef eski eskide kaldı, son aylarda Nvidia benim de tepkimi çekiyor çünkü geçmişte de Nvidia pahalıdır denilse de aslında aşırı fiyat farkı olmayan ve daha iyi olan Nvidia kartlar hep vardı. Bugün beş para etmeyen 660TI'den sonra benim dahi savunucak bir tezim kalmadı.

Şu an Nvidia gerçekten pahalı. Nvidiacı olarak biliniyorum, aslında öyle olmasa da fiyat farkı az ise her zaman Nvidia, bu noktada bir değişiklik yok, ama Nvidia kartlar şimdi gerçekten pahalı. Hele haftasonu aldığım Sapphire XT'nin performansını elimden geçen 670/680 ve 7970 vortex II'ye göre kıyaslayınca aslında hepsi pahalı da, 670/680 aşırı pahalı...

Başka bir mevzu daha var, İşin ucu da burada kaçıyor, Nvidia'nın pahalı algılamasını sağlayan bir etken de ASUS kartlar. ASUS bu yeni serilerde (yeni seri artık 1,5 sene oldu eskidi) neden pahalı diye ilave bir soruyla ortaya çıkacaktır. Sıkı ASUS'çu olarak ben sorayım o zaman;
    Neden bu seride ASUS kartlar daha pahalı?

• Çok uzamış tartışma. Nvidia pahalı satıyor ama insanlar fazla sorun yaşamıyor. Oyun çıkıyor 1-2 gün sonra sürücüsü hazır. AMD öyle değil, kullanıcıya destek sıfır. Paranı harcayabileceğin daha iyi bir şey yoksa veya ekstrem oyuncuyum dersen git nvidia al derim. Hatta param olsa 7970 daha güçlü olmasına rağmen GTX680 alırdım. Tabi düşük bütçem olduğu için muhtemelen 7770 ile idare etmem gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dhHairyLopez -- 4 Nisan 2013; 19:26:05 >
  • kalitenin bir bedeli var
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

kalitenin bir bedeli var

Kaliteyi nereden anladiginizi bahsedermisiniz?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.