Şimdi Ara

ntdll.dll hatası ve çözümleri nelerdir ?..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
34.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar konu başlığında göreceğiniz üzere özellikle ntdll.dll hatasını ve çözümlerini burada ben dahil her kullanıcının yaşadığı sorunlarını ve çözümlerini paylaşması açısından bu konuyu açmayı uygun buldum . Sanırım daha önce bu başlık altında konu açılmamış . Forumun arama bölümünde farklı başlıklarda gördüm ancak bu başlık altında göremedim . Birçok arkadaşımızın bu sorunu özellikle oyunlardan yana yaşadığını veya grafik yazılımlarında yaşadığını biliyorum . Çözüm mutlaka vardır ve belki forumda paylaşılmıştır . Fakat benim amacım burada konuyu olabildiğince iyi şekilde açıklığa kavuşturmak .

İlk olarak kendi yaşadığım sorunu anlatmak yerine sizlere bu ntdll yada bug sorunlarının çözümlerini bulabilmeniz açısından faydalı olacağını düşündüğüm bir yazılım olan Windbg yazılımını bilgisayarınıza indirmenizi ve kurulumunu yapmanızı öneririm . Link :http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg463009 sayfasındaki işletim sistemi versiyonunuza göre (32bit & 64bit) seçerek indirebilirsiniz .

Şimdi kendi sorunumu kısaca açıklayacağım özellikle Dirt 3 oyununda bu sorun çok yaşanıyor ve bende bu oyunda çok yaşıyorum bu sorunu fakat bazı oyunlarda da bir o kadar yaşanıyor . (ntdll.dll) olmadığını görüyoruz bilgisayarımızda ... Windbg ile dirt3.exe çalıştırdığım zaman şu hatayı alıyorum .

Microsoft (R) Windows Debugger Version 6.11.0001.404 X86
    Copyright (c) Microsoft Corporation. All rights reserved.

CommandLine: "C:\Program Files\Codemasters\DiRT 3\dirt3.exe"
    Symbol search path is: *** Invalid ***
    ****************************************************************************
    * Symbol loading may be unreliable without a symbol search path. *
    * Use .symfix to have the debugger choose a symbol path. *
    * After setting your symbol path, use .reload to refresh symbol locations. *
    ****************************************************************************
    Executable search path is:
    ModLoad: 00400000 0147e000 image00400000
    ModLoad: 76e80000 76f9e000 ntdll.dll
    ModLoad: 75ca0000 75d78000 C:\Windows\system32\kernel32.dll
    ModLoad: 759e0000 75a7e000 C:\Windows\system32\USER32.dll
    ModLoad: 77050000 7709b000 C:\Windows\system32\GDI32.dll
    ModLoad: 75920000 759df000 C:\Windows\system32\ADVAPI32.dll
    ModLoad: 75660000 75723000 C:\Windows\system32\RPCRT4.dll
    ModLoad: 74fc0000 750b1000 C:\Windows\system32\CRYPT32.dll
    ModLoad: 75730000 757da000 C:\Windows\system32\msvcrt.dll
    ModLoad: 75230000 75242000 C:\Windows\system32\MSASN1.dll
    ModLoad: 75420000 7543e000 C:\Windows\system32\USERENV.dll
    ModLoad: 75400000 75414000 C:\Windows\system32\Secur32.dll
    ModLoad: 74440000 745d4000 C:\Windows\WinSxS\x86_microsoft.windows.common-controls_6595b64144ccf1df_6.0.6000.16386_none_5d07289e07e1d100\COMCTL32.dll
    ModLoad: 75c40000 75c95000 C:\Windows\system32\SHLWAPI.dll
    ModLoad: 76d30000 76e74000 C:\Windows\system32\ole32.dll
    ModLoad: 76190000 76c5e000 C:\Windows\system32\SHELL32.dll
    ModLoad: 70c20000 70c27000 C:\Windows\system32\WSOCK32.dll
    ModLoad: 77020000 7704d000 C:\Windows\system32\WS2_32.dll
    ModLoad: 76fb0000 76fb6000 C:\Windows\system32\NSI.dll
    ModLoad: 74aa0000 74aa8000 C:\Windows\system32\VERSION.dll
    (1670.e0c): Break instruction exception - code 80000003 (first chance)
    eax=00000000 ebx=00000000 ecx=0197fb00 edx=76ee0f34 esi=fffffffe edi=76f45d14
    eip=76ec2ea8 esp=0197fb18 ebp=0197fb48 iopl=0 nv up ei pl zr na pe nc
    cs=001b ss=0023 ds=0023 es=0023 fs=003b gs=0000 efl=00000246
    *** ERROR: Symbol file could not be found. Defaulted to export symbols for ntdll.dll -
    ntdll!DbgBreakPoint:
    76ec2ea8 cc int 3

Burada bir path den söz ediyor ve sembol dosyası bulunamadı diyor . Ayrıca aradığımda zaten göremiyorum . Microsoft 'un sitesine baktım bir sembol patch installer var . Siz neler tavsiye edersiniz ? Sizce microsoft 'un sitesinden o path indirsem mi veya sadece ntdll.dll dosyasını mı indirsem işletim sistemime uyumlu olarak . Her türlü görüş , öneri , istek , düşünce ve eleştirilere açığım . Herkese iyi paylaşımlar . Teşekkürler Donanım Haber

Dipnot: Arkadaşlar Windbg indirecekseniz sadece bu anahtar kelimeyi google da aratmanız yeterli alternatif programlarda var tabi ancak Windbg baya iyi bu benim düşüncem . Saygılarımla .

• Arkadaşlar Dirt3 bana bu sorunu yaşatıyor .
    İşletim sistemi Vista olanlar bilirler sorunun pencersinde bu şekilde anlatıldığını ...
    İşletim sistemi Xp olanlarda ise Windows beklenmeyen bir hatadan kurtarıldı gibi bir açıklama gelirdi .

Windows beklenmeyen bir kapatmadan kurtarıldı .
    Windows soruna çözüm arayabilir .

Sorun ayrıntılarını görüntüle : Çözüm ara İptal vs ...

Sorun imzası:
    Sorunlu Olay Adı: BlueScreen
    OS Sürümü: 6.0.6000.2.0.0.768.11
    Yerel Kimlik: 1055

Sorun hakkında ek bilgiler:
    BCCode: c000021a
    BCP1: 8D05CED8
    BCP2: 00000000
    BCP3: C0000001
    BCP4: 0010049C
    OS Version: 6_0_6000
    Service Pack: 0_0
    Product: 768_1

Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar:
    C:\Windows\Minidump\Mini022912-01.dmp
    C:\Users\Owner\AppData\Local\Temp\WER-57969-0.sysdata.xml
    C:\Users\Owner\AppData\Local\Temp\WER7AE9.tmp.version.txt

Gizlilik bildirimimizi okuyun:
    http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=50163&clcid=0x041f

• Arkadaşlar yardımcı olabilecek varmı ?..

Şu ana dek çözüm için yaptıklarım ....

Ekran kartım Nvidia GT240m resmi siteden orjinal yazılım ile güncelledim . (En güncel ekran kartı driverını kurdum.)
    Directx 10 kurulu ; farklı bir directx yüklemedim ... Directx sorun görünmüyor . (Directx 11 gerek duymuyorum. Çünkü düzgün çalışıyor.)
    Bilgisayarı güvenli kipte açarak Esc ile bellek sorunlarını tanılama menüsünde belleği tarattım . (Bellek taraması sonucu oturum açıldığında hata bulamıyor.)
    Windbg programı ile üstteki bugı buluyorum ve BlueScreen alıyorum bazen reset yiyor ; bazen komple kapanıyor . (Bios ayarları varsayılan yaptım.)
    Konunun overclock ile alakalı olduğunu düşünen arkadaşların önerilerinide denedim . Fişten çekmek gibi ... (Fakat durum aynı değişmiyor.)
    Denemediğim tek şey ; Overclock Bios ayarlarını stabil konuma getirmek ... Bunuda denemek zararlı olabilir . (Zaten varsayılan ayarlara aldım.)

Yinede görüşlere ve önerilere açığım ; yardımcı olan arkadaşlara en azından bir cevap verene bile şimdiden Teşekkürler .

• Arkadaşlar cevap verecek veya yardımcı olabilecek kimse yokmu ? Sorunum içinde elimden geldiğince çözüm bile vermeye çalıştım . Oyun konusunda sorun yaşayanlara da yardımcı olabilirim . Yaşadığınız sorunları yazmanız yeterlidir . Elimden geldiğince yardımcı olurum her türlü donanım ve yazılım sorunlarına ... Grafik kartında kaliteden biraz ödün vererek performans alabilmek için yardımcı olabileceklerden yanıt bekliyorum özellikle ... Fazla karıştırmadan tabi yani ayarları çok kısmadan ... İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler .
  • Hazırladığım makaleden oyunlar ile ilgili grafik sorunları yaşayanlar bakabilirler .

http://forum.donanimhaber.com/m_58320000/mpage_1/f_/key_//tm.htm#58320000

Sorunlarınız çözüme kavuşursa lütfen bizlerede bilgi verin . Ve bir teşekkürü çok görmeyin . Saygılarımla SweetZer0
  • Kardesim Bna Da Bi yardım etsen Ben windows xp cd si var bende baya ilerliorum ama sonra hardware bilmem ne ntdll.dll hatası verior yüklemede ama yüklemior nasıl cözebilirim bunu o dosyayı silsem mi ?
  • Hızlı okuma programım var, xp sp3 te çalışıyor fakat win 7de şöyle bir hata veriyor, bu arada windows orijinal. yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Sorun imzası:
    Sorunlu Olay Adı: APPCRASH
    Uygulama Adı: hizliokuma.exe
    Uygulama Sürümü: 2.1.1.0
    Uygulama Zaman Damgası: 2a425e19
    Hata Modülü Adı: ntdll.dll
    Hata Modülü Sürümü: 6.1.7601.17725
    Hata Modülü Zaman Damgası: 4ec49b8f
    Özel Durum Kodu: c0000005
    Özel Durum Uzaklığı: 000343d0
    OS Sürümü: 6.1.7601.2.1.0.768.3
    Yerel Kimlik: 1055
    Ek Bilgiler 1: 0a9e
    Ek Bilgiler 2: 0a9e372d3b4ad19135b953a78882e789
    Ek Bilgiler 3: 0a9e
    Ek Bilgiler 4: 0a9e372d3b4ad19135b953a78882e789

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 33heraklit -- 28 Aralık 2012; 16:22:20 >
  • Çoğu önemli konuda olduğu gibi bu konuda da çözüm yok. Dh koca bir çöplüğe dönmeye başladı.
  • konu güncel aynı sorun bende var fifa14'ü açarken
  • quote:

Orijinalden alıntı: mymnkrl81

Kardesim Bna Da Bi yardım etsen Ben windows xp cd si var bende baya ilerliorum ama sonra hardware bilmem ne ntdll.dll hatası verior yüklemede ama yüklemior nasıl cözebilirim bunu o dosyayı silsem mi ?

Öncelikle Merhabalar ... Uzun bir aradan sonra dönüş yaptığım için kusura bakmayın arkadaşlar ...
    Muhtemelen sorununuz çözüme kavuşmuş olabilir. Fakat aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlarımız
    varsa bu ufak makaleden faydalanabilirler diye düşünüyorum. Sizde bilgi edinebilirsiniz .
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anladığım kadarıyla windows kurulumunda sorun yaşıyorsunuz? Veya bir oyunun ilerleyen bölümlerinde
    ntd.dll hatası ile karşılaşıyorsunuz. Aslında bununla ilgili birbirinden farklı olan çözüm yolları mevcuttur.
    Ama ben konuyla ilgili olarak aşağıda ki çözüm yollarını öneriyorum. En azından denenmesi gerektiğini
    düşünüyorum. Başarı için biraz çalışmamız gerekiyor. Artık konumuzu ele alalım ...

---------------------
    Sorun Açıklaması;
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ntdll.dll nedir diye bir ön inceleme yaparsak uzantısına bakarak (.dll) işletim sisteminde çalışan bir sistem
    dosyası olduğunu görüyoruz. Daha fazla detay için google vb. arama motorlarını kullanarak "ntdll.dll nedir ?"
    şeklinde bir soru sorduğunuzda gelen başlıkları incelemenizi tavsiye ederim.

--------------
    Önemli Not;
    ntdll.dll dosyanızın bir yedeğini alın. Ve ardından işletim sisteminizde oluşabilecek bir probleme karşı
    "Sistem Geri Yükleme" noktası oluşturmanızı öneriyorum. Ayrıca buna benzer yaptığınız her işlemde
    "Sistem Geri Yükleme" noktası oluşturmanızı tavsiye ederim. Artık problemi çözmeye çalışalım .

------------------------
    Sorun Çözüm Yolları;
    1) İşletim sisteminize göre örneğin ; Windows 7, Windows 8 "32bit" - "64bit" gibi bazı önemli
    detaylardan kesin emin olduktan sonra sisteminize uygun olan temiz (düzgün çalışan) bir ntdll.dll dosyası
    temin etmeliyiz bunu internet üzerinden google 'da arama yaparak bulabiliriz. Örneğin "ntdll.dll windows 7 32bit"
    Ama benim elimde bir dvd var diyorsanız yada bir işletim sistemi olan flash belleğim var diyorsanız
    oda olmadı harici taşınabilir harddiskim var oradan atarım ben dosyayı diyorsanız bu sizin için daha sağlıklı
    olacaktır diye düşünüyorum tabi yine son karar size kalmıştır. Tavsiyem öncelikli olarak dosyayı kendi
    arşivinizden temin etmenizdir. Eğer yoksa google başvurabilirsiniz. Yedeğini aldığınız orjinal dosya ile eşdeğer
    bir dosya bulduysanız artık elinizde bir ntdll.dll var demektir. Fakat boyutlarında aşırı bir farklılık varsa ; Örneğin sizin
    elinizdeki "10mb" orjinal dosya ise... Ve yine sizin internetten indirip temin ettiğiniz "50mb" bir dosya ise ...
    düşünmeden silip yeni bir ntdll.dll dosyası indirin. Taki düzgün olanı bulana dek merak etmeyin fazla uzun sürmeyecektir.
    Dosyayı temin ettiğinizi düşünerek bu ntd.dll dosyasını dvd 'den, flash bellekten, veya harici taşınabilir
    harddiskinizden kopyalayıp orjinal dizinde bulunan, işletim sisteminin kurulu olduğu ntdll.dll dosyasının bulunduğu
    dizine yapıştırırız. Örneğin (C:\Windows\System32) Eğer bu dosya için işletim sistemi size yetki soruyor ise mutlaka
    bunu çalıştıran bir uygulama var demektir. Bu halde Görev Yöneticisi (Ctrl+Alt+Del) diyerek gider
    ve gerekli uygulamayı sonlandırırız. Olmadı ardından ntd.dll dosyası için okuma, yazma, çalıştırma vb ...
    yönetim izinlerini ayarlamamız istenirse bu işlemi gerçekleştiririz. Bu izinleri ntdll.dll sağ tuş tıklayıp
    Özellikler, Güvenlik, Düzenle sekmelerine sırasıyla tıklayarak geldikten sonra yönetici izinlerini ayarlarız.
    İşletim sistemini güvenli kip 'te açarak bu işlemlerii daha rahat gerçekleştirebilirsiniz. Tavsiyem güvenli kipte yapmanızdır.
    Dosyayı gerekli dizine attığınızı kabul edelim. Ardından işletim sistemini bir defa yeniden başlatırız.
    Sorun yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmek amacıyla sorun çıkaran uygulama yada uygulamaları çalıştırırız.
    Sorun yoksa ne ala ... Eğer sorun hala devam ediyor ise ; 2. yolu izleriz.
    2) Bu adımda izleyeceğimiz yol bir önceki orjinal dosyayı geri yüklemektir. Ve ardından driver dosyalarınızı değiştirmeniz
    gerekmektedir. Mümkünse ilk adımda bilgisayarınıza kurduğunuz orjinal driver dosyalarını kurun. Resmi web sitelerinden indirin.
    Arşivinizde driverlarınız var ise ses, video, grafik vs.. kendi arşivinizden yükleyin. Kısaca medya vb.. her türlü aygıtınızın driverının
    orjinal driver olmasına özen gösterin. Orjinal driverdan kasıt nedir ? Bazı web sitelerinden yüklenen medya kart aygıtların
    driverları bilgisayarınızda bir şekilde çalışır. Ancak bu ne onun orjinal ve uyumlu bir driver olduğunu ne de resmi sitesindeki
    driver gibi performansı iyi olması manasına gelmeyecektir. Mümkün olduğunca resmi driverları kullanmaya çalışın ve
    driver değişikliği ile çözüme ulaşmayı deneyin. Bu makale içeriğinde geçen konu için en iyi verim alabileceğiniz programlardan
    birisi olan "Aida64" eski adı "Everest" olan yazılımı bilgisayarınıza kurmanızı, kullanmanızı ve aygıtlarınızın driverlarının
    çipsetlerinin hangi firmalara ait olduğunu kontrol etmenizi öneririm. Bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
    3) Geldik bu uzun yazıda son adıma ... Bu iki formül iyi birer seçenekti aslında fakat başka seçeneklerde var . Mesela "3D Mark,
    PC Mark" gibi bilgisayarı test eden programlar indirip kurarız ve aygıtlarımızda ram, işlemci, medya kartlar, harddisk,
    bios, overlock testlerini yaparız. Sonuçlarını toplayıp güzelce inceler arızalı parça olup olmadığını tespit eder ve değiştiririz.

Konu alıntı değildir. Tarafımca saatlerce emek verilerek özenle hazırlanmıştır. Umarım faydalı olmuştur bu makaleyi
    okuyan herkese arkadaşlar... Soru ve görüşlerinizi cevaplamaya fırsat bulduğum sürece yanıt vereceğim inşallah.
    Yakında youtube kanalı açmayı düşünüyorum oradan da takip etmek isteyen arkadaşlar takip edebilecekler.
    Herkese iyi forumlar , iyi paylaşımlar diliyorum.
    -------------------------------------------------------
    ßaşarıyı yakalamak istiyorsan ; bilgini paylaş .
    -------------------------------------------------------

• SweetZer0 kullanıcısına yanıt
    hocam eğer yardımcı olabileceksen benimde bir sorunum var
  • quote:

Orijinalden alıntı: murathan34

Öncelikle merhabalar... Biraz geç oldu maalesef ama sorun devam ediyorsa veya yardımcı olabileceğim bir sorun olursa yazabilirsiniz. Her zaman foruma giremiyorum fakat mail adresimden ulaşabilirsiniz.

akadir.dogan@hotmail.com

İyi günler
  • quote:

Orijinalden alıntı: SweetZer0

quote:

Öncelikle merhabalar... Biraz geç oldu maalesef ama sorun devam ediyorsa veya yardımcı olabileceğim bir sorun olursa yazabilirsiniz. Her zaman foruma giremiyorum fakat mail adresimden ulaşabilirsiniz.

akadir.dogan@hotmail.com

İyi günler

sorunu hatıralamıyorum ki hocam Sağolun yine teşekkür ederim
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SweetZer0

quote:

akadir.dogan@hotmail.com

İyi günler

sorunu hatıralamıyorum ki hocam Sağolun yine teşekkür ederim

Sağlık olsun. Umarım çözüme kavuşmuştur.

Web sitemi takip edebilirsiniz bilişim ve teknoloji üzerine belki ilginizi çekecek konular olabilir. Orada da çözümleri paylaşıyorum. http://www.linkbilisim.net/

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.