Şimdi Ara

Araba alma süreci /devir işlemleri sorularım var.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Aracımı nasipse opsiyonladim, alacağım araç da 1 hafta içinde fiyat arttırmada ki umarım arttırmaz neyse belli.
    Ankara'dan araç alacağız nasipse
    Sabah 5 gibi otobüs ile Ankara
    Sonrasında ekspertiz (tarcanlar Ankara'ya götüreceğim başka öneri olursa açığım)bu da tamam
    Bundan sonrasını bilmiyorum.
    Galiba notere gidiliyor parayı notere havale ediyor ben de noterden alıyorum.
    Ruhsat-emniyet vs işi nasıl oluyor? Gitmesek oluyor mu aynı gün?
    Hafta sonu gideceğim için nöbetçi notere gitmemiz gerekecek lakin nöbetçi trafik diye bir şey var mı bilmiyorum. Yani haftasonu ben arabayı alabilir miyim kolayca üstüme?
    Benim aracın devirleri karşı aracın devirleri kim karsiliyor? Experi ben karşılarım muhtemelen.
    Alici da Bursa'dan gelecek, muhtemelen al satci gunahini almayayım, neyse hastanede sekreter abilerden var tabiri caizse zincirli uzun boylu sakallı Sultangazi abilerimizden onlardan da birini yanıma alsam iyi olur diye düşünüyorum.

Son olarak expertis ücretleri ne kadar oluyor? 2020 scala 1.0 TSI için hangi paketi almalıyım?
    Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihburak95 -- 28 Nisan 2022; 16:4:16 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Takas olacak anladığım kadarıyla. Cok fazla bilgim yok. Ana sayfada gördüm geldim. Şahsi tecrubelerimi yazayım.

Aracı teslim almak için sadece notere gitmeniz yeterli. Trafikle polisle falan işiniz yok. Ekspertizden sonra sıkıntı çıkmazsa beraber notere gidiyorsunuz. Noterde size sıra gelmeden biraz önce para transferini yapıyorsunuz. Alacak olan alıyor verecek olan veriyor. Sonra noter çağırıyor. Derdinizi anlatıyorsunuz. Satıcı parayı aldı mı diye soruyor ve teyit ediyor. Hepsine tamam dedikten sonra işleminizi gerceklestiriyorlar. Size yeni ruhsat veriyorlar. Plaka değiştirmek ister misiniz diye de soruyor ama ben değiştirmedim o süreci bilmiyorum. Bu sekilde tamamlanmış oluyor. Yani notere para havalesi yapılmıyor. Devir ve ekspert ücretlerini genelde arabayı satın alan kişi karşılar. Aksini kararlastirmamissaniz tabi ki. Tecrubesizseniz yanınıza tecrübeli birini alın mutlaka. Herkes çakal olmuş dikkatli olmak lazım. Expertiz ücreti de araçtan araca değişiyor. Ben en son geçen ay 2016 polo comfortline aldim. Tam paket 500 civarı ödemiştim yanlış hatırlamıyorsam. Ben otoexperim de yaptırmıştım. Bu ve pilot garage gibi experlerin şubeleri oluyor her yerde. Internetten on ödemede indirim yapıyorlar. O şekilde satın alsanız iyi olur. Paketi de kapsamlı bir paket seçin mutlaka. 1 kez alıyorsunuz eksik bir şey olmasın arabada sonradan canınızı daha çok yakar. Ben su sekilde yapmistim. şubelerde birini arayıp internetten alacağım ama randevu var mi demiştim. Adam da internetten almana gerek yok burda hallederiz dedi. Fiyati da internet fiyatından verdi. Siz de bu sekilde yapabilirsiniz pazarlikla. Normal expertize hiç gitmedim ama pazarlık yaparsanız düşerler herhalde.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Tarcanlar harici bir yere gitmeyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekspertiz işi halledildikten sonra anlaşırsanız notere gideceksiniz. Aracın plakaları değişmeyecek ise ruhsatı notere veriyorsunuz, plakanın değişmeyeceğini de belirtiyorsunuz. Sistemden satışa engel bir durum olup olmadığına bakıyor. Engel yok ise kendi aranızda para alışverişinizi tamamlayıp notere ruhsat devrini yapabileceğini belirteceksiniz. Yeni ruhsat anında noterden çıkıyor. Trafikle vs işiniz yok. Fakat devir sonrası hemen o an zorunlu trafik sigortası yapılmalı. 100 metre ileride polis çevirse sigortasızlıktan ceza yazar. Eskiden 15 gün süre vardı. Onu kaldırdılar.

Noter sisteminde sorun yok ise aracı üzerinize alma ve ruhsat işleminiz 2-3 dakikayla sınırlı.

• Mythology kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam. Trafik sigortası işi önemli dediğiniz gibi anakara Kütahya arasında 34 plaka tek erkek illahi durdurulur.
    Ben sogortacimla goruseyim insallah.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • En önemlisi söylenmemiş ama eft yaparken paranızı araç plakası ve satış bedeli gibi bir ibare yazın açıklama kısmına ki parayı alıp kaçarsa elinizde delil olur.

• Araci kime sariyorsaniz parayi onun hesabina gecin. Araci kime satiyorsaniz sadece ondan gelen parayi kabul edin

• fatihburak95 kullanıcısına yanıt

Ekleme;

Eski ruhsat sahibi kimse parayı o kişiye ait hesaba gönderin. Açıklamaya da araç plakası ve alım bedeli diye belirtin.

Yine aracın parası kimden geliyor ise ruhsatı sadece o kişiye devredin. Asla 3. bir kişi olmasın.

• Parayı notere gönderme dediğniz sistem de var, güvenli ödeme sistemi, ziraat vakıf gibi bankaların sistemi ile parayı havuza gönderiyorsunuz, işlem tamamlanınca noter onayıyla para karşı tarafa geçiyor. Esasında zorunlu denilmişti ama uygulandığını görmedim ben.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • secohattin S kullanıcısına yanıt

En güvenlisi bu bence, bir miktar işlem ücreti var sanırım ama büyük kayıpların önüne geçebilir. Ben olsam bu yöntemi kullanırdım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.