Şimdi Ara

Notebook Wifi bağlantı hızı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
5.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Toshiba marka notebook kullanıyorum işletim sistemi Windows 8 . Wifi bağlantısı için bir sorum olacak. Bilgisayarın wifi bağlantı hızı 72.2 mb/sn görünüyor. Modemim Airties 5453 model 300mbps hıza sahip bir modem. Sorun notebook wifi bağlantısında mı yoksa adsl modemdemidir?

• Modem 300mbps (mb/sn) sahipse neden notebook 72 mb/sn ile bağlanıyor. Eğer notebook wifi kart bağlantı hızı düşükse usb wifi aygıtlar ile hız artırımı yapılabileceğini düşünüyorum.
  • Az önce TP-link marka usb wirelles adaptör taktım notebookun kendi wifisini iptal ettim ama yine hız 72mb/sn .. Madem 72 ile bağlanacak 300mb/sn modem almanın çokda manası yok..
  • Bilgisi olan yok mudur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece modemin değil, wifi kartında 300mbps desteklemesi gerekir. Bunun yanında bulunduğunuz mevkideki kablosuz ağların yoğunluğu fazla ise kanal yoğunluğundan hızda düşme olabilir. Tabi modem ve bilgisayar arasındaki mesafede burada önemlidir.

1. Bilgisayarın wifisini nasıl iptal ettiniz.
    2. Yeni adaptörün modeli nedir.
    3. Bilgisayarın wifi kart driver güncelmi.
    4. Yeni adaptörün driver güncelmi.
    5. Modemin firmware güncelmi. En son versiyon v1.6.0.8 görünmekte.http://www.airties.com/firmwares/AirTies_Air5453_FW_1.6.0.8.bin
    6. Notebook en fazla ne kadar wifi hızını destekliyor. Wifi kartının modeli nedir.?

• quote:

Orijinalden alıntı: Logic_Man

Sadece modemin değil, wifi kartında 300mbps desteklemesi gerekir. Bunun yanında bulunduğunuz mevkideki kablosuz ağların yoğunluğu fazla ise kanal yoğunluğundan hızda düşme olabilir. Tabi modem ve bilgisayar arasındaki mesafede burada önemlidir.

1. Bilgisayarın wifisini nasıl iptal ettiniz.
    2. Yeni adaptörün modeli nedir.
    3. Bilgisayarın wifi kart driver güncelmi.
    4. Yeni adaptörün driver güncelmi.
    5. Modemin firmware güncelmi. En son versiyon v1.6.0.8 görünmekte.http://www.airties.com/firmwares/AirTies_Air5453_FW_1.6.0.8.bin
    6. Notebook en fazla ne kadar wifi hızını destekliyor. Wifi kartının modeli nedir.?

Cevaplarım aşağıdadır

1- Windows 8 de kapatılabiliyor wifi.
    2- Yeni adaptör TP-link TL-WN723N 150mbps hızında driveri son sürümdür
    3- Bilgisayarın wifi cartı qualcomm atheros marka ar956x model dir ve driver güncellemesi yapıldı
    4- Yeni adaptörün driveri güncel
    5- Modemin frimvare versiyonu 1.6.0.8 dir
    6- Notebookun kendi wifi kartında 72mb/sn, Tplink usb wifi adaptörde 48mb/sn gösteriyor

Modemim iki yan odada ve etrafında hiçbirşey yok
    Kanal 13 aldım modemi karışmaması için başka modem sinyalleri ile.

Modemde 802.11 b/g/n seçili

• Wifiyi biostan veya aygıt yöneticisinden devredışı bırakmanız gerekiyor. Diğer yöntemlerle tam olarak devredışı kalmış sayılmaz.
    Yeni aldığınız adaptör 300mbps desteklemediğinden düşük hız alması normaldir.

Modemin wireless kanal ayarlarını otomatik moda alın ve varsa bandwith seçeneği en yüksek seviyede olsun. Tek kanalda yayına ayarlamak hızı düşürür, 300mbps'e çıkmaz hız. Otomatik olarak çoklu kanal kullanması gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra notebook'u modemin yanına götürün ve kontrol edin 300mbps'e ulaşması gerek. Adaptör ilede 150mbps'e ulaşması gerek. Diğer odaya geçince hız düşüyorsa duvar-mesafe-modem ve notebook wifi'sinden dolayı böyle oluyordur.

• quote:

Wifiyi biostan veya aygıt yöneticisinden devredışı bırakmanız gerekiyor. Diğer yöntemlerle tam olarak devredışı kalmış sayılmaz.
    Yeni aldığınız adaptör 300mbps desteklemediğinden düşük hız alması normaldir.

Modemin wireless kanal ayarlarını otomatik moda alın ve varsa bandwith seçeneği en yüksek seviyede olsun. Tek kanalda yayına ayarlamak hızı düşürür, 300mbps'e çıkmaz hız. Otomatik olarak çoklu kanal kullanması gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra notebook'u modemin yanına götürün ve kontrol edin 300mbps'e ulaşması gerek. Adaptör ilede 150mbps'e ulaşması gerek. Diğer odaya geçince hız düşüyorsa duvar-mesafe-modem ve notebook wifi'sinden dolayı böyle oluyordur.

Logic_man

Modemdeki ayarları yaptım

Modeminde dibine geldim hem notebookun wifisi ile denedim 72mbps hemde usb wifi adaptor ile denedim yine 72mbps ...

Notebook bağlantı hızını gösterir görüntüyüde ekledim

• modem wireless ayarlarından screenshot eklermisin buraya.

birde aygıt yöneticisinden wifi aygıtı bulup ordaki şu ayarı kontrol edermisin hangi durumda?

• quote:

modem wireless ayarlarından screenshot eklermisin buraya.

birde aygıt yöneticisinden wifi aygıtı bulup ordaki şu ayarı kontrol edermisin hangi durumda?

Wifi kart Bandwidth ayarında 20_40 MHZ seçili

Modemin ayar görüntüsüde aşağıda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pluspower -- 4 Ağustos 2014; 11:27:09 >

• windows 8 kaynaklı bir problem olabileceğini düşünüyorum. Bunun dışında herşey normal görünüyor. windows 8 belki duymuşsunuzdur driver olarak sorunlu bir işletim sistemi.

Şu an aklıma gelenlerden yapabileceğiniz birkaç şey var. Birincisi windowstaki hem dahili hem de usb wifi kartın driverlarını sistemden kaldırın. Bunu aygıt yöneticisinden aygıta sağ tıklayarak yapın. Ve programlarınıda kaldırın. Daha sonra interneti kablolu bağlamanız gerekecek. Windows'a restart yaptıktan sonra windows update açıp eksik wifi kart driverlarını bulup yüklemesini sağlayın. Sadece windows update ile driver yükletin. Driverlar yüklendikten sonra kablosuz bağlanıp tekrar deneyin.

Modeme resetleme işlemi yapın. Bu işlemden sonra internet ayarlarını tekrar girmeniz gerekebilir.

Son olarak notebook'un varsa bios update'ini yapın.

Bunlara rağmen yine düzelme olmazsa airties destek ile görüşmenizi tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 4 Ağustos 2014; 12:19:59 >

• arkadaşlar,

konuyu hortlatmak gibi oluyor ama, bende tüm dünya kullanıcıları gibi aynı sorunları yaşarken, biraz daha araştırma yapıp bağlantı protokollerinin yazılımsal olarak modeme nasıl etkisi oluyor şunları gördüm.

açıkcası sonuç sizin pc veya laptop üzerinde ki karttan değil, modemin ayarından kaynaklandığını çözdüm.

şayet 2.4g den yayın alıyorsanız, modeminizin g protokollerinin kapatılması, bağlantı frekansının 40mhz de kalması gerekiyor. bunlar otomatikde kaldığı müddetçe, 72.2mbps den yukarı çıkamayacaksınız.

5g den bağlanıyor iseniz de sadece ac protokolü ve üst mhz lerden birini geçmenizi öneririm. aksi durumda 5g bağlantınız da çok düşük kalacaktır.

MIMO ayrıcalıklı 5g olan modeminiz var ise çift 5g olanlardan. ozaman 2. 5g içinde bunları yapmanız gerekecek.

burada ÖNEMLİ konu, alıcıların eski versiyon olmaması gerekiyor. yoksa onlar hiçbir zaman modemi göremeyecekler.

ben durumu şöyle yaptım.

G protokolü olan taşınabilir bir router ı AP modunda ethernetten bağlayıp bir kaç eski cihaza da oradan yayın çıktım.

ben evde ASUS RT-AC 3200 serisi modem kullanıyorum ama başka modemlere sahip arkadaşlarımda da aynı sorunları bu şekilde hallettim.

kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilertan -- 11 Kasım 2019; 10:13:40 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.