Şimdi Ara

Notebook undervolt nasıl yapılır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
4.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar imzamdaki notebook a sahibim.
    Kısaca özelliklerine değnmek gerekirse:

i7 2670qm
    8gb ddr3
    gt630m
    120 gb ssd

Arkadaşalar bilgisayarı alalı 1 sene olmadı ama çok sıcak çalışıyor.Sistem boşta 45-55 derece aralıgında ve yukte 80-95 aralıgında(95 i geçmiyor)
    Aslında suana kadar bir problem yasamadım.Yani kasma yada kapanma problemim yok.Ama sonuçta elektronik alet ve içinde bir sürü lehim vs var ver sürekli yıpranıyor.Underclock yaptım ama pek faydası olmadı.
    İnternette araştıtrken notebook için undervolting olayını gördüm ve sıcaklığın 10-15 derece arası düşürülebileceğini öğrendim.

http://www.enpedi.com/2013/02/islemci-calsma-voltajn-dusurme.html

Yukardaki sitede güzelce anlatılmış ama bir problem var right mark cpu clock programı core 2 quattan sonraki cpu ları desteklemiyor.Yani işlemcimi tanımıyor.Zaten yorumlarada bakarsanız genel durum böyle.İnternette altarnatıif anlatımlar var ama hep aynı program üzerinden anlatılmış.
    Ben başka bir program ile bu olayı anlatabilecek arkadaşları arıyorum.Forumda benim gibi başka kişilerde var bu işlemi merak eden.
    Teşekkürler...
    Konuyu buraya açmayı uygun gordum yanlıs actıysam kusura bakmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Headbanger_Kerry -- 26 Mayıs 2013; 15:40:43 >

• Arkadaşlar lürfen bu konuyu es geçmiyelim çoğu ısınma sorunu olan arkaşımız için faydalı olacaktır
  • up up up
  • Up

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üretici çarpan ve voltaj değerlerini kilitlediyse elinden hiçbirşey gelmez.pc oyun için kullanılmıyorsa gpu çekirdek hızını düşürerek gpu ısınmasının,cpu içinse boost'u kapatarak ısınmanın önüne geçebilirsin
  • 2-3 yıl geçmiş aradan ama ben gene söyleyim intel extreme tuning utilty programı ile i7 işlemcilere undervolting yapabiliyorsunuz ayrıca program çok kullanışlı.

windows başlarken kendi devreye giriyor ayarlar her seferinde ayar yapmanıza gerek kalmıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.