Şimdi Ara

Norton DNS !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle, nedense şu konu ülkemizde pek dikkat çekmedi: "Symantec 2 Yıl İçinde 2ci Kez Hukuksuz (Illegal) Sertifika Yayınlarken Yakalandı"

"Andrew Ayer isimli bir bağımsız güvenlik araştırmacısı, Symantec tarafından işletilen, 3 tarayıcı sertifika yetkilisinin (CA) onayladığı 108 geçersiz aktarım katmanı güvenlik sertifikasına ait kanıtları ortaya koydu. Bu sertifikalar sayesinde, bazı durumlarda Https korumalı web sitelerini aldatmak mümkün olabiliyor."
    Kaynak:http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=55208

Nitekim bu tesbitler üzerine Google, Chrome tarayısı üzerinden Symantec imzalı SSL serttifikası olan siteleri kırmızı olarak işaretleyeceğini belirtmişti.
    (Bu haberi sık kullanılanlara almamışım, kaynağı bulamadım).

Gelelim Norton DNS ile yaşadığım soruna:

Geçen hafta modem internete bağlı olmasına rağmen masaüstü bilgisayarım net bağlantısını kesti.
    Bu durumun DNS kaynaklı olabileceğini düşündüğümden DNS değişimine gittim ve nitekim bağlantı düzeldi.

Hafta başında ise bilinen bir çok siteye girememeye başladım: tr.beinsport (LigTV), dailymotion, wnba, hızlıresim vs.gibi.
    Norton Web Safe engelliyor görünüyordu, bir tanesine örnek vereyim:

Norton DNS ! yukarıdak[/simage]

Ancak uyarının detaylı rapor kısmına baktığımda ise tamamında siteleri temiz gösteriyordu:

Norton DNS !

Derken bilgisayarımdaki Bitdefender AV güncelleme hatası vermeye başladı, tamiri çalıştırdım düzelmedi, sildim yeniden yükledim gene düzelmedi.
    Virüsten şüphelenip çeşitli programlar ile online dahil taramalar yaptım bilgisayar temiz çıktı.

Bilgisayarımda Symantec firmasına ait Norton ürünü olmamasına rağmen "Norton Safe Web" ne alaka derken, DNS olarak Norton DNS'i yazdığım aklıma gelince hemen değiştirdim ve tüm sorunlar düzeldi.

Hem bilinen siteleri ilk etapta engelleyip hem de daha da fenası Bitdefenderin güncellemesini de hiç bir uyarı vermeden DNS üzerinden engellemesi skandal boyutunda.

Dizüstüne 3 aylık Norton Sec. Promosyonu kurmuştum ve bittiğinde lisanslı olarak devam ettirmeyi düşünüyordum ama bundan böyle Symantec / Norton güvenlik ürünlerini bedava verseler bilgisayarlarıma yaklaştırmam.

• Ben de tam Norton DNS yapmayı düşünüyordum DNS'yi güvenli olduğunu düşündüğüm için. Ama Symantec de büyük bir skandala imza atmış.

''McAfee'yi gördükten sonra ABD menşeili firmadan güvenlik ürünü alınmaz.'' tezim kanıtlanmış oldu ama Norton iyiydi bence yine de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • McAfee: John McAfee Belize'de komşusunu öldürdükten sonra kaçtığı Guatemela'da yakalandı ama verdiği rüşvetlerden sonra "Belize'de herhangi bir suçtan aranmamaktadır" yazısı üzerine paçayı kurtarıp şirketini de Intel'e sattı üstelik.

(Bkz.Google)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 2 Haziran 2017; 22:40:48 >
  • Bu DNS iyidir.
    https://blog.uncensoreddns.org/
    NOT: Linkten açılmıyor. Censurfridns

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 2 Haziran 2017; 23:6:16 >
  • Ejihov E kullanıcısına yanıt
    Söylediğine göre Linki bile açılmayan blok'ta bahsedilen DNS iyidir, he mi?
    Seni bir zamandır dikkatle takip ediyordum, sonuç:

Blok.
  • Sabit Fikir kullanıcısına yanıt
    Donanımhaber linki bozarsa açılmaz tabi. Bilip bilmeden konuşuyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 2 Haziran 2017; 23:46:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sabit Fikir

Söylediğine göre Linki bile açılmayan blok'ta bahsedilen DNS iyidir, he mi?
    Seni bir zamandır dikkatle takip ediyordum, sonuç:

Blok.

Arkadaşı uyaralım bence.

@Ejihov bilinmeyen DNS hizmetlerini kullanmak yarardan çok, zarar getirir. DNS zehirlenmesi gibi olaylar var ve başka zararları da var. Örneğin phishing gibi bir yöntem yapabilir. Mesela Garanti'nin sitesine girmiş zannedersin kendini, ama sahte bir sitedir, görünümünü aynı yapmıştır. DNS'yi, OpenDNS yap gitsin bence.

• Ben biliyorum. Bence yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ejihov

Donanımhaber linki bozarsa açılmaz tabi. Bilip bilmeden konuşuyorsun.

Bu arada @Ejihov haklı bir noktaya değindi. UTM link kullanıyor galiba site. Benin başıma gelmişti bir ara bu. Ama bu gerçeği değiştirmiyor maalesef.

• Ejihov E kullanıcısına yanıt
    Yani DNS'yi deniyorum şu an. Bir sorun çıkmadı. Bu DNS'ye güvenmezseniz Level 3 DNS de var o da kalitelidir. Hem daha çok kullanıcısı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 2 Haziran 2017; 23:57:46 >
  • DH'in bu güne kadar eklenti yaptığı hiç bir linke ulaşamamazlık olmadı.

Ayrıca UTM link ne demek?

Basit bir linkin adı ne zaman UTM link oldu?

Ne anlatmaya çalıştığını izah eder misin?
  • Sabit Fikir kullanıcısına yanıt
    Bu konuda UTM linkten bahsedilmişti:

https://forum.donanimhaber.com/linklerin-sonuna-neden-donanimhaber-ekliyorsunuz--125967757

"Galiba" dedim zaten.

Ben yaşadım bu sorunu, yalan borcum yok.

Şunu silin bağlantıyı açtığınız zaman, sorun çözülecektir bence:

quote:

?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 3 Haziran 2017; 0:45:35 >
  • Kalemlik100 kardeş, bunu zaten biliyorum, problem burada değil.

Problem şu ki, benim başlık güme gitti, bu başlığın amacı Norton DNS dolandırıcılığı idi.

Oysa biz, Norton'u internetin olmadığı zamanlarda sadece Win 3,1'in yeni çıktığı DOS dönemlerinde tek programın 3,5 in. diskete yüklenmiş olan "Norton Disk Doctor" dönemlerinden biliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 3 Haziran 2017; 1:13:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sabit Fikir

Kalemlik100 kardeş, bunu zaten biliyorum, problem burada değil.

Problem şu ki, benim başlık güme gitti, bu başlığın amacı Norton DNS dolandırıcılığı idi.

Oysa biz, Norton'u internetin olmadığı zamanlarda sadece Win 3,1'in yeni çıktığı DOS dönemlerinde tek programın 3,5 in. diskete yüklenmiş olan "Norton Disk Doctor" dönemlerinden biliriz.

Norton dolandırıcılık yapmışsa biz ne yapalım? 1982'de kurulmuş bir firmadan, şirketten bahsediyoruz burada. Yani Kaspersky'den ya da diğer güvenlik firmalarındn daha köklü bir şirketten. Bu sorunlarla kim ilgileniyorsa, o bakmıyorsa yapabilecek bir şey yok. Eğer böyle bir hile yaptıysa -yaptığı görülüyor- cezası verilmeli bence ama Norton iyiydi bence gözlemlerime göre. Bazıları veritabanlı tespiti bırakıp, daha çok sezgisel olarak tarama yaptığını söylüyor ama burada yanlış alarm verdiği gerçek gibi. Yeni sıfırladım bilgisayarı. Avira, Emsisoft Emergency Kit, Malwarebytes Anti-Malware ile taradım. Sonra Avira'yı kaldırdım ve Norton kurdum, tam tarama başlattım. "Heur.AdvML.B" gibi bir zararlı buldu. Herhâlde "Heuristic Scan" adlı olay olsa gerek. Onca program bulamazken Norton mu buldu şimdi? Yanlış hatırlamıyorsam arada sırada da onarım istiyordu bir yerlerini bozup. Norton'un gariplikleri var ama bir şey söylemek için erken bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 3 Haziran 2017; 1:25:13 >

• Anlaşıldı: yapacağın bir şey, öyle her sorun belirten başlığa otorite gibi dalıp, şunu kullan vs. gibi gevezelik yapmak.

Ben sana sordum mu ki, Norton'un dolandırıcılığında ne yapmak gerekir diye?

Sen hangi hakla benim başlığıma gelip de "Norton dolandırıcılık yapmışsa biz ne yapalım?" diye ukala cevap yazıyorsun?

Ne yaparsan yap, yeter ki bir daha benim başlıklarıma ya da cevaplarıma maydanoz olma.

Blok.
  • Adam milleti bloklamaya gelmiş ya. "Norton gibi bir dev yaptıysa biz ne kadar konuşsak boş." demek istedim ve Norton'un diğer ürünlerinde de sorunlar olduğunu belirtmek istedim. OpenDNS'yi @Ejihov için dedim daha güvenilir olduğunu düşündüğümden, kimseye zorla OpenDNS kullandıracak hâlim de yok, öneride bulunmuştum sadece. UTM linklerin, bazı linkleri bozduğunu söyledim, konuyu değiştirmiş oldum sayıldım. Hem benim istediğim başlığa ya da mesaja cevap verme hakkım var, buna karışmaya hakkın yok. Bloktan dolayı okumazsın olur, biter. Gerçi bunu da okumayacak da, neyse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 3 Haziran 2017; 9:14:43 >
  • Zaten Norton adware olmayı çok seviyor. Norton adware olmadan önce kullananlar, diğer programlarınkilere göre azdı.
    https://forum.donanimhaber.com/pc-kendi-kendine-prog-yukluyor--30899139

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 3 Haziran 2017; 9:21:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ejihov

Zaten Norton adware olmayı çok seviyor. Norton adware olmadan önce kullananlar, diğer programlarınkilere göre azdı.
    https://forum.donanimhaber.com/pc-kendi-kendine-prog-yukluyor--30899139

Norton eskiden sorunlu bir antivirüsmüş anladığıma göre. Ama 8-10 sene içinde hafifletti kendini, iyileştirdi. Yanlış alarmdan şikayet ediyor bazı kullanıcılar. Ben yüklediğimde nedense bozulup, bozulup duruyordu arada sırada. Sorunsuz ve anlaşılır olarak Kaspersky ile Avira var gözümde ama Bitdefender ve Norton da güçlü rakipler sayılır.

Örnek Konu:

https://forum.donanimhaber.com/norton-360-bilgisayari-agirlastirir-mi--26728416

Üyelerin çoğu eskisi gibi kasmadığını söylüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 3 Haziran 2017; 9:30:52 >

• Senelerce güvendiğim için hep Norton kurardım, bu haberi okuduktan sonra bir daha kurmam sanırım.

Bitdefeder ya da Trend Micro ile yola devam..
  • surfcasting S kullanıcısına yanıt
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.