Şimdi Ara

## Nokia C5-03 İncelemesi | S^1 - 3.2' - 3G - GPS - WLAN - GPS - İNCE TASARIM ## (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
557
Cevap
2
Favori
149.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: link33

quote:

Orijinalden alıntı: Chucky_31

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

telefonum kazada suya gömüldü, teknik servise verdim, bundan hayır gelmez dedi. tüm mesajlarım hafıza kartında , hafıza kartını okutabiliyorum ama mesajlar nerede?

Mesajları kayıt etmek için nereyi kullanıyordun ?

hafıza kartındaydı dostum. 6610u kızılötesiyle bağladıgımda mesajları tek tek görebiliyordum dosya olarak, bunda böyle birşey yok. yada farklı bir dosyanın içinde.

Windows'un klasör gizleme ayarını açtın mı ?

açık, hangi klasöre bakmamız gerekli.

Private klasörüne baktın mı ?

baktım dostum şimdi, o tarz bişeyler yok. acaba diyorum tüm mesajlar tek bir dosya olarak garip bişeyin içindemi.

İnternettten baktımda Mail2 isimli klasörü bi arasana.

öyle bir klasör yok dostum, bende nette araştırmıştım ama çözüm bulamadım. nokia ovi suite yükleyip, programa okutmak gerekli birde, belki otomatik bulabilir. çünkü telefonu bluetooth ile bağlayınca ovi suite otomatik listeliyordu mesajları

Tanıdık birisinde Nokia telefon yok mu ? Hafıza kartını takıp oradanda bilgisayara kopyalasan ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

telefonum kazada suya gömüldü, teknik servise verdim, bundan hayır gelmez dedi. tüm mesajlarım hafıza kartında , hafıza kartını okutabiliyorum ama mesajlar nerede?

Mesajları kayıt etmek için nereyi kullanıyordun ?

hafıza kartındaydı dostum. 6610u kızılötesiyle bağladıgımda mesajları tek tek görebiliyordum dosya olarak, bunda böyle birşey yok. yada farklı bir dosyanın içinde.

Windows'un klasör gizleme ayarını açtın mı ?

açık, hangi klasöre bakmamız gerekli.

Private klasörüne baktın mı ?

baktım dostum şimdi, o tarz bişeyler yok. acaba diyorum tüm mesajlar tek bir dosya olarak garip bişeyin içindemi.

İnternettten baktımda Mail2 isimli klasörü bi arasana.

öyle bir klasör yok dostum, bende nette araştırmıştım ama çözüm bulamadım. nokia ovi suite yükleyip, programa okutmak gerekli birde, belki otomatik bulabilir. çünkü telefonu bluetooth ile bağlayınca ovi suite otomatik listeliyordu mesajları

Tanıdık birisinde Nokia telefon yok mu ? Hafıza kartını takıp oradanda bilgisayara kopyalasan ?

haklısın dostum öyle deneyeyim, aklıma gelmemişti. teşekkur ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: sefalonely
    ben en son hard format yaptığımda teli ilk açtığımda hafıza dolu hatasını verdi yine ama

Sen dediklerimi uygula yine de. Hard format bu telefona tam işlemiyor. Telefonu Avea bayisinden satın almıştım, Avea kullanıcısıyım, fakat içinden Turkcell zımbırtıları çıkmıştı ve temizleyip yeni yazılım yükleyene kadar delirtmişti beni resmen. Hard format falan hiçbir şey işe yaramıyordu. Bütün uygulamaları silip, sonra gerekli olanları hafıza kartına yükle. Nokia Mail uygulamasını da kaldırıp yeniden yükle. Onu hafıza kartına yükleyemiyorsun ama olsun, ara sıra yeniden yüklenmesi gerekiyor kullanıyorsan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: minimalist83

quote:

ben en son hard format yaptığımda teli ilk açtığımda hafıza dolu hatasını verdi yine ama

Sen dediklerimi uygula yine de. Hard format bu telefona tam işlemiyor. Telefonu Avea bayisinden satın almıştım, Avea kullanıcısıyım, fakat içinden Turkcell zımbırtıları çıkmıştı ve temizleyip yeni yazılım yükleyene kadar delirtmişti beni resmen. Hard format falan hiçbir şey işe yaramıyordu. Bütün uygulamaları silip, sonra gerekli olanları hafıza kartına yükle. Nokia Mail uygulamasını da kaldırıp yeniden yükle. Onu hafıza kartına yükleyemiyorsun ama olsun, ara sıra yeniden yüklenmesi gerekiyor kullanıyorsan.

bir deniyim sağol

• quote:

quote:

birde bu uygulamayı nasıl kaldıracağımı ve tarayıcı önbelleğini nasıl temizleyeceğimi bulamadım

• quote:

quote:

quote:

birde bu uygulamayı nasıl kaldıracağımı ve tarayıcı önbelleğini nasıl temizleyeceğimi bulamadım

Yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.

Hard format telefon hafızasını temizler. "Hafıza dolu, bazı uygulamaları kapatın." bu hata ise RAM kaynaklıdır. Telefonun RAM'i 128 MB ve boşta kalan RAM, en fazla 45-55 civarı. Tarayıcı falan derken RAM doluyor ve telefon da uyarı veriyor.

İstediğin kadar format vb. at, RAM az olduğundan o hatayı almaya devam edeceksin. Ben Opera Mobile + Müzik + Mesajlar + Galeri'de aldım hatayı.

CFW'ler ile bir nebze düzeltebilirsin bu durumu.

• quote:

Orijinalden alıntı: AzRocK

quote:

quote:

quote:

Hard format telefon hafızasını temizler. "Hafıza dolu, bazı uygulamaları kapatın." bu hata ise RAM kaynaklıdır. Telefonun RAM'i 128 MB ve boşta kalan RAM, en fazla 45-55 civarı. Tarayıcı falan derken RAM doluyor ve telefon da uyarı veriyor.

İstediğin kadar format vb. at, RAM az olduğundan o hatayı almaya devam edeceksin. Ben Opera Mobile + Müzik + Mesajlar + Galeri'de aldım hatayı.

CFW derken hocam uzağım biraz konuya

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

CFW derken hocam uzağım biraz konuya

Custom Firmware. Telefondan gereksiz dosyaların çıkarıldığı ve bir kaç ek modun eklendiği yazılımlar. Telefonun yazılımını alıp bir kaç şey silip ekleme yapıyorlar.

• 5800 daha iyi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atomcu

5800 daha iyi

Tamam. Hadi 5800 konuna git sen.

• quote:

Yalancı olmakla ve yanlış bilgi vermekle suçlanan sanırım benim. Biraz ağır olmuş bu, kırıldım açıkçası. Bu kadar basit bir konudaki tecrübelerimi paylaşmaya çalışırken sanki bir suçluymuşum gibi davranılması bana çok garip geldi. Ayrıca bir bilgisayar mühendisi olarak RAM'in ve telefonun dahili hafızası arasındaki farkın ne olabileceğini bilebilecek düzeydeyim.

Maalesef verdiğiniz bilgiler yanlış. Bu telefonu kullanıp kullanmadığınızı bilemiyorum ama Nokia C5-03'ün kronik hata uyarısı olan hafıza dolu uyarısı, RAM'le ilgili değil. Telefonun dahili hafızası (memory değil, storage bu) çok düşük: 40MB. Bunun tespit edebildiğim üç büyük sebebi var. Bunlar şöyle: telefonun kendi deposuna yüklenen bazı gereksiz uygulamalar, nokia mail uygulamasından kaynaklanan bir hata ve tarayıcının önbelleğinin telefonda tutulması. Nasıl ki bilgisayarınızın harddiskini sonuna kadar doldurursanız bilgisayarınız saçmalamaya başlarsa, bu telefon da harddiski (harddisk kelimesi temsili kullanılmıştır, kastedilen "storage"dır) dolduğu için saçmalıyor.

• quote:

quote:

Yalancı olmakla ve yanlış bilgi vermekle suçlanan sanırım benim. Biraz ağır olmuş bu, kırıldım açıkçası. Bu kadar basit bir konudaki tecrübelerimi paylaşmaya çalışırken sanki bir suçluymuşum gibi davranılması bana çok garip geldi. Ayrıca bir bilgisayar mühendisi olarak RAM'in ve telefonun dahili hafızası arasındaki farkın ne olabileceğini bilebilecek düzeydeyim.

Maalesef verdiğiniz bilgiler yanlış. Bu telefonu kullanıp kullanmadığınızı bilemiyorum ama Nokia C5-03'ün kronik hata uyarısı olan hafıza dolu uyarısı, RAM'le ilgili değil. Telefonun dahili hafızası (memory değil, storage bu) çok düşük: 40MB. Bunun tespit edebildiğim üç büyük sebebi var. Bunlar şöyle: telefonun kendi deposuna yüklenen bazı gereksiz uygulamalar, nokia mail uygulamasından kaynaklanan bir hata ve tarayıcının önbelleğinin telefonda tutulması. Nasıl ki bilgisayarınızın harddiskini sonuna kadar doldurursanız bilgisayarınız saçmalamaya başlarsa, bu telefon da harddiski (harddisk kelimesi temsili kullanılmıştır, kastedilen "storage"dır) dolduğu için saçmalıyor.

Amacım sert çıkışmak değildi özür dilerim.

Şöyle bu telefonun hafızası 75 MB. CFW'ler ile bu 100 MB'a yakın bir sayıya çıkabiliyor. (Programlar silinerek).

Ben kullandığım CFW'ler de bunu gördüm. Dediğiniz telefon hafızası ile konunun çok yakından alakası var. Telefon hafızası doldukça, arka planda çalışan gerekli/gereksiz program sayısı artıyor. E bu da RAM'in dolmasına ve telefonun sacmalamasina yol acıyor.

Ama arkadasın da dediği gibi ben de Hard format attıktan sonra telefon açılınca o hata ile karşılamıştım.

• önerebileceğiniz iyi bir CFW varmıdır ?
  • quote:

Şöyle bu telefonun hafızası 75 MB. CFW'ler ile bu 100 MB'a yakın bir sayıya çıkabiliyor. (Programlar silinerek).

Ben kullandığım CFW'ler de bunu gördüm. Dediğiniz telefon hafızası ile konunun çok yakından alakası var. Telefon hafızası doldukça, arka planda çalışan gerekli/gereksiz program sayısı artıyor. E bu da RAM'in dolmasına ve telefonun sacmalamasina yol acıyor.

Ama arkadasın da dediği gibi ben de Hard format attıktan sonra telefon açılınca o hata ile karşılamıştım.

Hard formatın bu telefonda ne işe yaradığını ben bir türlü anlayamamıştım.
    Telefonu ilk satın aldığımda her türlü formatı ve fabrika ayarına dönüşü denemiştim ama hiçbirinde sağlam bir sonuç alamamıştım.
    Firmware güncellemesiyle formatlayabildim ancak istediğim şekilde.
    CFW kullanmadım bugüne kadar, dediğim işlemleri yaptıktan sonra ihtiyacım kalmadı çünkü.
    Çok yüksek performans gerektirecek bir uygulama kullanmıyorum.
    Gereksiz uygulamaları kaldırdıktan, Nokia Mail'i ara sıra yeniden yükledikten ve tarayıcı önbelleğini temizledikten sonra 40 MB gibi bir yer açılıyor.
    Önceki mesajımda Nokia'nın sitesinden aldığım bilgiyle 40 MB demiştim dahili deposu için ama bu bilgi yanlış sanırım.
    Çünkü bu işlemleri yaptıktan sonra 40 küsür MB'lık boşluk görebiliyorum. Benim bildiğim 80 MB olması gerekiyor bu depolama alanının.
    Uzun lafın kısası sizin de dediğiniz gibi dahili depoyla hafızanın önemli bir bağı var.
    Bu yüzden dahili depoyu mümkün olduğu kadar boş tutarak CFW'ye ihtiyaç duymadan da çözüm sağlanabilir.

• quote:

quote:

Hard formatın bu telefonda ne işe yaradığını ben bir türlü anlayamamıştım.
    Telefonu ilk satın aldığımda her türlü formatı ve fabrika ayarına dönüşü denemiştim ama hiçbirinde sağlam bir sonuç alamamıştım.
    Firmware güncellemesiyle formatlayabildim ancak istediğim şekilde.
    CFW kullanmadım bugüne kadar, dediğim işlemleri yaptıktan sonra ihtiyacım kalmadı çünkü.
    Çok yüksek performans gerektirecek bir uygulama kullanmıyorum.
    Gereksiz uygulamaları kaldırdıktan, Nokia Mail'i ara sıra yeniden yükledikten ve tarayıcı önbelleğini temizledikten sonra 40 MB gibi bir yer açılıyor.
    Önceki mesajımda Nokia'nın sitesinden aldığım bilgiyle 40 MB demiştim dahili deposu için ama bu bilgi yanlış sanırım.
    Çünkü bu işlemleri yaptıktan sonra 40 küsür MB'lık boşluk görebiliyorum. Benim bildiğim 80 MB olması gerekiyor bu depolama alanının.
    Uzun lafın kısası sizin de dediğiniz gibi dahili depoyla hafızanın önemli bir bağı var.
    Bu yüzden dahili depoyu mümkün olduğu kadar boş tutarak CFW'ye ihtiyaç duymadan da çözüm sağlanabilir.

Hard format da şöyle bir husus var. Sizin hafıza kartına kurduğunuz programları, (hafıza kartı takılı iken) Hard format atınca telefon tekrar yüklüyor.

İlk karşılaştığımda ben de buna Hard format da yaramıyor demiştim.

Aslında en temizi ya CFW ya da Navifirm'den dosyaları indirip temiz bir flaş atmak.

• Bir c5-03 kullanıcısı olarak ben de bir şeyler yazayım.

1. Bence almayın. Bu devirde artık symbianla uğraşmayın.

2. RAM'i çok düşük. Ben telefonun kendi rehber programını hiç beğenmiyorum. Ev ekranı da saçma, adam etmek için, biraz daha zengin içerikli SPB Shell denen bir program yükledim. Telefonun çehresi değişti, ancak, ikinci bir program açamaz oldum. Ne açsam çalışmıyor düşük RAM'den dolayı.

3. Alt tarafı adam gibi bir rehbere sahip olabilmek için bile youlu denen bir program yükledim. Anca şimdi bir şeye benzedi.

4. Kapağı, alt tarafından kırıldı. Zaten ilk aldığım zamandan beri hafıza kartı okumama sorunu vardı. Şöyle ki, pantolonun arka cebindeyken eğilip ayakkabı filan bağlarken illa hafıza kartı ile bağlantısı kopar. Önce kartı çıkarın filan yazar. Tabii, hafıza kartına yüklü ve o anda çalışan ne varsa hepsi kapanır. Kapak kırılması kronikmiş, sonradan öğrendim. Kırıldıktan sonra hafıza kartı temassızlığı iyiden iyiye olmaya başladı. Kapağın kırılmasının sebebi bence çok açıp kapatmamız. Peki neden çok açıp kapatıyoruz? Çünkü telefon bir dondu mu pilini çıkarmaktan başka çare kalmıyor. RAM düşüklüğü buna sıkça sebep oluyor.

5. Niye donsun kardeşim, habire onu bunu yüklersen donar tabii demeyin. Neden yüklemeyelim? Telefon başka türlü adam olmuyor ki?

6. GPS 'ne diyecek söz yok. Tek taktir ettiğim yönü GPS'i. Telefonu hackleyin ve GARMIN yükleyin. İnanılmaz stabil çalışan bir GPS niz olur. Arabada keyifle kullanıyorum. İstanbul'da adresini girip de daha bulamadığım bir tek yer olmadı. Ayrıca GARMIN yüklemeden sonra uydu yakalama hızı da çok arttı. Eskisi gibi değil.

7. Bataryası bence zayıf. 3 gün gidiyor diyenler muhtemelen hiç konuşmuyorlardır. Bana 1,5 gün yetiyor. Oldukça da sık konuşuyorum.

8. Kamerası berbat. Hadi fotoğraf çekimi neyse de, video çekimi gerçekten rezalet. 6500 slide vardı, bundan çok daha iyiydi.

9. Aradığınız bir şeyi telefonda bulmanız oldukça zordur. Flash disk olarak kullanmayın. Benim telefon içinde kaybettiğim ve hala bulamadığım bir çok dosya oldu.

10. Kısacası, gerçekten uzak durmanız gereken bir telefondur. Android telefonlardan şaşmayın. Nokia devri bence bitmiştir.

• Kendimin Kullandığı Telefon. Küçük Ve Zarif Olmasıyla Harika Bi Tasarım ı Var. Pek Kasma Falan Sorunum Olmuyor.

Dez Avantajları Evet Varda Ben Seviyorum :D
  • arkadaşlar telefona hardformat attım şimdi internete bağlanamıyorum wifiden giriyo waptanda whatsapp falan çalışıyo ama sitelere giremiyorum
  • yelefonu WLAN kurtarıyor... ayrıca kamerası 5 mp olmasına rağmen 5228,5230,5800 daha iyi çekiyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: WesternGandalf

yelefonu WLAN kurtarıyor... ayrıca kamerası 5 mp olmasına rağmen 5228,5230,5800 daha iyi çekiyor...

MP, görüntü kalitesindeki tek unsur değil.

Saydığınız telefonlar büyük ihtimal Nokia'nın neredeyse bütün telefonlarında kullandığı standart lensi kullanıyor.

C5'in kamerası büyük ihtimal yazılım ile yükseltilmiş, olarak çekiyor.

Yani 5230 vb. çok fark olduğunu sanmıyorum.

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.