Şimdi Ara

Ney hakarettir ney değildir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hakaret suçu, TCK md. 125-131 arasında şerefe karşı suçlar başlığı altında düzenlenmiştir. Hakaret suçu iki farklı şekilde işlenebilir: a-) Belli somut bir durum ve olgunun isnat edilmesi suretiyle kişinin şeref ve saygınlığının zedelenmesi, b-) Genel ve soyut nitelikteki söz ve davranışlarla kişinin değersizleştirilmesi, rencide edilmesi. Hakaret suçu doğrudan kişinin birey olmaktan kaynaklanan kişilik haklarına saldırıdır. Hakaret suçu ile sosyal bir kavram olan “şeref” ve kişinin özsaygısı korunmaktadır.

Bu da TCK 216;
    Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kin: Öç almayı gerektirecek şiddetli düşmanlık hareketlerin zeminini oluşturan psikolojik bir hâl.
    Düşmanlık: Husumet beslenen konuya karşı düşünerek, tasarlayarak zarar vermeye, onu mağlup etmeye yönelmiş kin duygusu.

Bu bilgiler yukarda dursun, Misvak ve Gırgır konusunda fikrimi belirtmek istiyorum;

Öncelikle Gırgır üzerine; Bir grubun dini inancı gereği Peygamber kabul ettiği şahısla alay etmek suç mudur? Tartışmalı olarak hayır diyorum, suç ise ne suçudur değilse nasıl değildir? Hakaret midir? Dini ideoloji bir şahıs değildir, hakaretse kime hakarettir? Size mi hakarettir? Görüşünüze mi hakarettir? Görüşlerin, fikirlerin anayasal düzeyde hakkı var mıdır tabiki yoktur? Tartışılması anlamsız, alay etmek kesinlikle hakaret değildir, peki alay etmek suç mudur? Bu konuda 2012 yılında Boğaziçi'nde akademisyenlik yapan Dr. Ohannes Kılıçdağı'nın bir yazısına alıntı yapacağım;

"Net bir biçimde söylemek gerekirse, belli bir dinin veya bütün dinlerin ve peygamberlerin iddia ettikleri şey olmadığını söylemek, hatta bunlar için “uydurmaca”, “safsata” veya “yanılsama” gibi ‘sert’ ifadeler kullanmak ifade özgürlüğü içerisinde değerlendirilmelidir. Dinleri, diğer düşünce ve değer sistemlerinden (örneğin siyasi değer ve fikirlerden) daha kalın bir koruma zırhı altına almanın ne gibi meşru, kendinden menkul bir gerekçesi olabilir? Sadece bir iman meselesi olması, ‘kutsal’ addedilmesi bunun için yeterli mi? "

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/8976/ifade-ozgurlugu-ve-kutsallar

İnsan haklarındaki "İfade özgürlüğü" konusu detaylıca incelenip bir konunun alay olup olmamasının karşısındakinin saldırgan bulup bulmasıyla mı alakalı, yapılış amacıyla mı yoksa sözcüklerin saf içerdiği anlamla mı olduğunu detaylıca incelemek buna göre bir şey söylemek lazım, ancak Gırgır tabiki de Türkiye'de böyle bir konuda kendilerini savunamayacaklarını, benim buraya kadar anlattıklarımı okuyanların bile forumun %5'i olmasının muhtemel olduğunu göz önünde bulundurursak tamamen nafile olacağını farkındalar, böyle bir riske girmek, yıllarca mahkemelerde sürünmekle uğraşmaktan kaçındılar, kapatılmalarına gerek yoktu tabiki de, hukuken bakarsak bunu yazan arkadaşı işten çıkartmak tam olarak tabiki de yeterli olmasa da, kesilen bu baş ile insanların sakinleşeceğini düşünebilirlerdi.

Gelelim Misvak'a; İnsanlar aynı konuymuş gibi yaklaşıyor, ancak kesinlikle değil, ortada dolaylı yoldan hakaret olduğu su götürmez gerçektir, kullanılan hayvan kültürümüzde hakaret anlamında geçer, hatta RTÜK en saf kullanımında bile(Bkz; Kemal Sunal'ın Eş*ueşek sözünün sansürlenmesi.) sansürü çakmakta.

Öncelikle şunu söyleyeyim, yukarıdaki gibi "Neden dinler ile alay etmek ifade özgürlüğü sayılabilirken Atatürk'e hakaret sayılmıyor diye sorarsanız, suçlardan birinin "Hakaret" olmasının yanı sıra, Atatürk öncelikle Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi tarafından korunmakta, ayrıca ifade özgürlüğü kapsamında(Dinler için tartışılmalı dediğim gibi)tartışılmış ve suç olduğuna karar verilmiş.

"2010 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü 5816 nolu Atatürk'ü Koruma Kanununun Avrupa Birliğinin temel standartlarından biri olan basında ifade özgürlüğüne ters olduğunu iddia etmiştir."

Bununla ilgili detaylı bilgi;
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_Aleyhine_%C4%B0%C5%9Flenen_Su%C3%A7lar_Hakk%C4%B1nda_Kanun

Düşüncelerim böyle, kısa bir özet geçiyorum;

Bir şeyi ofansif bulmanız, sizi incitiyor olması sarf edilen sözü "Hakaret" veyahut "Aşağılama" kategorisine sokmaz, "Alay" olabilir, ancak her alay da suç değildir, mizahi eleştiriler asla suç değildir.(Alalen hakaret içermedikçe.)
    Ben kesinlikle Atatürk ülkenin çoğunluğunun mensup olduğu dinden daha büyüktür demiyorum, ancak kanunen daha çok korunuyor bunu unutmayalım, ben gidip birisinin haç kolyesini yere atsam suç değildir.(Dini sembollere hakaret üzerine çok görüştürme başlatıldı belki yasaklanır şuanlık değil diye biliyorum.) Ancak Atatürk büstünü tahrip etmek 5 yıla kadar hapis cezasıdır, bu basit bir örnek, yani sizin ne kadar alındığınız değil, hukuksal düzeyde ne kadar suç olduğuna dikkat etmeniz gerekmekte, hukukta fikirlerinizin kendine ait hakları yok, kimseyi "İslam saçma." dediği için dava falan edemezsiniz, veyahut "Musa Peygamber çok saçmalamış, neden şöyle yapmamış da böyle yapmış komik kesin etrafındakiler şöyle şöyle demiştir." dedi diye bunu "Hakaret, aşağılama." kabul edemezsiniz.

• Peki

Anani da al git, Iki Ayyas, Askerlik yan gelip yatma yeri degildir, Bakara Makara, Bu milletin am..na koyacagiz, "Sayin" Ocalan, Niye kaçıyorsun ulan İsrail Dölü?, Kadın mı kız mı bilemediğim, Gavur Izmir, vb seyler hakaret midir degil midir?
  • Kardeşim bunları toplasan müebbet hapis çıkar, sonra mahkemeye sarık ve cübbeyle geldi diye para cezasına çevrilir salarlar, hatta karşı taraf "Sekizde sekiz kusurlu" bulunur.
  • sKjaer kullanıcısına yanıt
    Su son gunlerdeki olay icinde mizah dergilerinin isi sonucta alay etmek, gulmek icin bahane yaratmak. Bence bu kadar tepki verilmemeliydi.

Turk insani ve muslumanlar cok gereksiz tepki veriyorlar. Elestiriye, alay edilmeye, ti'ye alinmaya hic tahammulleri yok. Elin yabancisi oyle mi? Adamlar gulup geciyorlar. Yahu bir South Park yada Simpsons'u izleyin, ayni skecleri Hz. Muhammed icin kullansalar yeminle cihad baslatirlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baelros

Su son gunlerdeki olay icinde mizah dergilerinin isi sonucta alay etmek, gulmek icin bahane yaratmak. Bence bu kadar tepki verilmemeliydi.

Turk insani ve muslumanlar cok gereksiz tepki veriyorlar. Elestiriye, alay edilmeye, ti'ye alinmaya hic tahammulleri yok. Elin yabancisi oyle mi? Adamlar gulup geciyorlar. Yahu bir South Park yada Simpsons'u izleyin, ayni skecleri Hz. Muhammed icin kullansalar yeminle cihad baslatirlar.

Zaten South park öyle bir şey yapsak cihad başlar temalı bir bölüm yapmıştı, zamanında sansürsüzünü izlemiştik.

Gel gelelim haklısın tabiki de, mizah yapan insanlar cidden arıdır ya, kendilerini tatmin edecek şeyi yaparlar, karşılığında evet bir şeyler kazanırlar ancak yaptıkları şey sayesinde dünya şuan olduğu şeklinde, ciddiyetin başını alıp götürdüğü devirde adam orda her şeyle alay ediyor, sana değdiği anda cıngar çıkartmak nedir, her şeye gülüp geçeceksin neyin duyarı kasılıyor cidden üzücü yani, çoğumuzun gençliği Gırgırla geçti, değdi mi buna bir espiriye alındınız diye...

• Mizah

Kara mizah

Azıcık gülüyorduk o da battı

Tamam gülmeyeceğiz

Ortadoğu bataklığında ne olduğu belirsiz savaşlarda olmamız isteniyor

Yazık bu millete be

Yazık bu akıllı millete be

Atatürkün kemikleri şimdi sızlamıştır

"Aklını kullanmayan milletlerin üstüne pislik salarız" diyen Allah ın gazabına layık mı bu millet?

Müstehak mı?

Bence müstehaklığına koşuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 19 Şubat 2017; 0:57:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "2010 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü 5816 nolu Atatürk'ü Koruma Kanununun Avrupa Birliğinin temel standartlarından biri olan basında ifade özgürlüğüne ters olduğunu iddia etmiştir."

Avrupa'nın tamamına yakınında mevcut olan "Lese Majeste" kanunları ifade özgürlüğünü ihlal etmiyorsanırım... İkiyüzlülük mü desem cahillik mi desem haysiyetsizlik mi desem, ne olduğuna gerçekten karar veremiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sKjaer

quote:

Orijinalden alıntı: Baelros

Zaten South park öyle bir şey yapsak cihad başlar temalı bir bölüm yapmıştı, zamanında sansürsüzünü izlemiştik.

Gel gelelim haklısın tabiki de, mizah yapan insanlar cidden arıdır ya, kendilerini tatmin edecek şeyi yaparlar, karşılığında evet bir şeyler kazanırlar ancak yaptıkları şey sayesinde dünya şuan olduğu şeklinde, ciddiyetin başını alıp götürdüğü devirde adam orda her şeyle alay ediyor, sana değdiği anda cıngar çıkartmak nedir, her şeye gülüp geçeceksin neyin duyarı kasılıyor cidden üzücü yani, çoğumuzun gençliği Gırgırla geçti, değdi mi buna bir espiriye alındınız diye...

Haklisin hocam valla. En tepedekiler bile demedikleri laflari birakmadilar, tek bir kisi cikip laf etmedi. Madem din konusu bu kadar hassas, neden kimse cikip karsi durmadi, ne diyorsun arkadasim demedi? Bence bunlarin artik dinle falan bir alakasi yok, sadece fanatiklik. Suratlarina ana avrat kufretsen ses etmezler, neredeyse taptiklari kisiler her turlu maneviyatlarini ayaklar altina alsin ses etmezler, hatta kendi karisi kizi icin bile malum sahislara feda olsun diyenleri bile varken, sirf kendi kafalarindaki liderleri izlemiyorlar diye neredeyse savas cigirtkanligi, linc etme, vs ekstreme tepkiler vermeleri bana normal gelmiyor.

Mizahin amaci guldurmektir, olan olaylarla dalga gecmektir. Sirf peygamberi ele aldi diye oldurulen yazarlar var. Dunyada binlerce din var ama sadece Islam'a inananlar bu sekilde vahsice saldiriyor. Adamlar Hz. Peygamberin yuzunun gozuktugu film bile cekemiyor korkudan. Sanki aktor yeni peygamber olacak, Kuran yalan olacak, 1400 kusur senelik din bir anda bozulacak falan diye sapik bir dusunceye sahipler sanirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

"2010 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü 5816 nolu Atatürk'ü Koruma Kanununun Avrupa Birliğinin temel standartlarından biri olan basında ifade özgürlüğüne ters olduğunu iddia etmiştir."

Avrupa'nın tamamına yakınında mevcut olan "Lese Majeste" kanunları ifade özgürlüğünü ihlal etmiyorsanırım... İkiyüzlülük mü desem cahillik mi desem haysiyetsizlik mi desem, ne olduğuna gerçekten karar veremiyorum.

O Atatürkü koruma kanunu sizlerin pek sevdiği menderes zamanında çıkarıldı.

Şeytan ters mantıkla çalışır.

Atatürkten nefret etmenizi sağlayan bizzat Atatürkün kendisi değil menderestir.

Çünkü başka yolu yoktu

Aynı 12 eylül gibi Atatürk büstlerine boyun eğdirme politikası gibi

Yıllar sonra sazanlar atlasın diye yapılan şeytani politikalar

Hadi atlayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 19 Şubat 2017; 1:15:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 0z0z

quote:

O Atatürkü koruma kanunu sizlerin pek sevdiği menderes zamanında çıkarıldı.

Şeytan ters mantıkla çalışır.

Atatürkten nefret etmenizi sağlayan bizzat Atatürkün kendisi değil menderestir.

Çünkü başka yolu yoktu

Aynı 12 eylül gibi Atatürk büstlerine boyun eğdirme politikası gibi

Yıllar sonra sazanlar atlasın diye yapılan şeytani politikalar

Hadi atlayınız

Sen beni bloklamıyor muydun ? Allah aşkına blokla zira bu saçmalılarla daha fazla uğraşmak istemiyorum. sizlerin pek sevdiği Menderes diyebileceğin belki de son adamlardan birine şu cümleleri kuruyorsun... Menderes hükümetinin nasıl adım adım diktatörlük haline geldiğini burada anlatan kişiyim ben. Atatürk'ten nefret etmenizi diye başlayan eblehçe cümleye ise hiç girmeyeceğim...

İsteyen herkes Atatürk'ü eleştirebilir, fakat kimse hakaret edemez bu kadar basit. Tabii bunu anlayabilmen için önce benim ilk yazdığım mesajı anlaman, Lese Majeste kanunlarının ne olduğunu bilmen lazım. Yani fikrinin olması için önce bilginin olması gerekiyor.

• https://m.youtube.com/watch?v=mWEdXDl_tv4

Bak bakalım arınç rumcayı nereden öğrenmiş

Menderesin rum seceresini de döktürme bana

İnançlıyım diye şeytanın siyasetlerine inanın bakalım sizler

Benim hayatımda iki mustafa var

Birisi ahlak ve doğruluk timsali muhammed mustafa

Diğeri aklı mantığı bilimi gösteren mustafa

Sizin bir mustafanız bile yok şeytanın siyasetlerinden kurtulamıyorsunuz.

Açmıştım yine blok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 19 Şubat 2017; 1:35:31 >
  • Şu foruma girerken okuma yazmasının olup olmadığı sorulmuyor mu yahu, bu nasıl bir saçmalıktır
  • Okuma yazma bilmem

Ama sen arınç ve menderesin bildiği rumcayı iyi biliyorsun demekki

• quote:

Okuma yazma bilmem

Ama sen arınç ve menderesin bildiği rumcayı iyi biliyorsun demekki

Sözünün adamı olup bloklasana arkadaşım sen beni. Daha kime ne yazacağının farkında olmayacak kadar şaşkınsın, uğraştırma beni.
  • Yukarıda yazdıklarıma ek olarak

Türk hepinizin hakkından gelecektir

İnancımız tamdır

Anladın sen hadi güle güle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 19 Şubat 2017; 1:49:31 >
  • quote:

Yukarıda yazdıklarıma ek olarak

İnancımız tamdır

Umarım doktorunun verdiği ilaçları bundan sonra eksiksiz alırsın...
  • quote:

quote:

İnancımız tamdır

Yazdıklarım belli ki ağır geldi

Kendim doktorum merak etme kendimi tedavi ederim

Ama senin kesin tedaviye ihtiyacın var

Realizm ve gerçeklerden uzaktasın

Sana sunulan kanıtlardan bile.

Çıkarında zehirlenmişsin

Sana antidot yoktur.

Blok

Blok

Blok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 19 Şubat 2017; 2:12:45 >
  • quote:

quote:

quote:

İnancımız tamdır

Yazdıklarım belli ki ağır geldi

Kendim doktorum merak etme kendimi tedavi ederim

Ama senin kesin tedaviye ihtiyacın var

Realizm ve gerçeklerden uzaktasın

Sana sunulan kanıtlardan bile.

Çıkarında zehirlenmişsin

Sana antidot yoktur.

Blok

Blok

Blok

Yahu biraz sözünde dur, omurgalı dur da Allah rızası için blokla beni. Sözünün adamı ol, blokla.

• 0z0z 0 kullanıcısına yanıt
    Hangi ayet o bahsettiğin ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.