Şimdi Ara

Nedir Bu Yeni Nesil M.2 Ssd Olayı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
2
Favori
75.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam bu konuda emin misiniz? Çünkü ssdlerin hızlarının sata3 veri yolu sebebiyle sınırlandığı,aslında hızlarının bundan(500mb/s hızlarından) çok daha fazla olduğunu yazan arkadaşlar da olmuş forumlardan okuduğum kadarıyla.M2'nin de protokolü msata'dan daha farklı olmalı,performans açısından farkı olmalı.O yüzden sordum veri yolu çok yüksek portlarda m2'nin kendi potansiyelini(eğer varsa) görebilir miyiz diye.

bu arada haklısınız hız değerleri aynı fakat bu normal durumlardaki değerleri olabilir mi?Yani sata3 veri yolunu kullandığı zamanki performansı gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Felicity51 -- 26 Temmuz 2017; 22:20:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Felicity51

Hocam bu konuda emin misiniz? Çünkü ssdlerin hızlarının sata3 veri yolu sebebiyle sınırlandığı,aslında hızlarının bundan(500mb/s hızlarından) çok daha fazla olduğunu yazan arkadaşlar da olmuş forumlardan okuduğum kadarıyla.M2'nin de protokolü msata'dan daha farklı olmalı,performans açısından farkı olmalı.O yüzden sordum veri yolu çok yüksek portlarda m2'nin kendi potansiyelini(eğer varsa) görebilir miyiz diye.

bu arada haklısınız hız değerleri aynı fakat bu normal durumlardaki değerleri olabilir mi?Yani sata3 veri yolunu kullandığı zamanki performansı gibi.

M.2 ssdlerin kendi içindede kontrolcü var. Senin anakartin m.2 ssd yuvasi okuma hizi farkli seçenekler sunuyor.

Senin almak istedigin ürün M.2 ssd fakat içindeki kontrolcü sata 6gb. Yani okuma yazma hizlari 540 mb. gecmez.

Bu ürünün özelliklerine bakarak satin alma islemini gerceklestir.

https://www.mediamarkt.de/de/product/_samsung-960-evo-nvme-m-2-2216009.html?uympq=vpqr&rbtc=%7C%7C%7C%7Cp%7C%7C&gclid=EAIaIQobChMI1cCBkOqn1QIVyTLTCh3D7g_1EAQYASABEgLw0fD_BwE&gclsrc=aw.ds

Burda net bilgiler veriliyor.

http://www.hardwareschotte.de/magazin/alles-was-man-ueber-m-2-wissen-muss-a41637

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 26 Temmuz 2017; 23:20:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sakiri kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler."960 evo nvme" modelinden haberim var sağolun.İlk düşüncem hazır anakart bu hızı desteklerken ona göre bir ssd almaktı ama sonra daha makul birşeye kaçıyım dedim.Daha sonra aklıma m2 ssd normal ssd'ye göre daha fark yaratır mı sorusu geldi.Sayenizde onu da çözüme kavuşturduk.Şimdilik bunu alacağım sanırım.Hakkını vermek için ilerde m2 pci-e nvme modellerine bakmak gerekiyor demek ki :)

linkini paylaştığım m2 ssd b+m key.Anakartın üzerindeki m2 portu m key ve port "pci-e & sata" olarak gösterilmiş.ssd'nin porta girişinde sorun olmaz ve port satayı da desteklediği için uyumsuzluk da oluşmaz gibime geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Felicity51 -- 27 Temmuz 2017; 2:2:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Felicity51

Çok teşekkürler."960 evo nvme" modelinden haberim var sağolun.İlk düşüncem hazır anakart bu hızı desteklerken ona göre bir ssd almaktı ama sonra daha makul birşeye kaçıyım dedim.Daha sonra aklıma m2 ssd normal ssd'ye göre daha fark yaratır mı sorusu geldi.Sayenizde onu da çözüme kavuşturduk.Şimdilik bunu alacağım sanırım.Hakkını vermek için ilerde m2 pci-e nvme modellerine bakmak gerekiyor demek ki :)

linkini paylaştığım m2 ssd b+m key.Anakartın üzerindeki m2 portu m key ve port "pci-e & sata" olarak gösterilmiş.ssd'nin porta girişinde sorun olmaz ve port satayı da desteklediği için uyumsuzluk da oluşmaz gibime geliyor.

960 evo 256 gb modelini almani tavsiye ederim. Sistemde hardiske dayali bir kasma takilma kesinlikle yasamazsin.

• Yeni nesil NVMe SSD ler eski M sata veya M.2 ssd lerden de farklılar. M.2 sad olup okuma yazması 550MB civarında olan SSD'ler oldukça fazla. NVMe SSD farkı ise okuma yazma oranlarının baya bir yükseltilmiş olması. Ben şuanda Samsung 960 Evo kullanıyorum 3200MB okuması 1500MB da yazması var. Ve fiyat olarak çokta fazla değil diğer ssdlerden. Bence tercih edilmesi gereken bir donanım

• sakiri kullanıcısına yanıt
    Anladım.Ben de almayı düşünüyorum indirimleri takip ediyorum.Hatta Amazon.de de gözüme kestirdiğim bir tane var fakat Türkiye'ye gönderimi kapalı.Teşekkür ederim takipteyim.
  • revuxen kullanıcısına yanıt
    Haklısınız.Performans artışı istiyorsak m2'ler bunu karşılamıyor,NVMe leri seçmemiz gerek.Makul bir fiyata bulursam almayı düşünüyorum.Teşekkürler.
  • Felicity51 F kullanıcısına yanıt
    rica ederim
  • Bende hem derdimi anlatayım hem uyarmış olayım insanları.
    reeder w14i slimbook diye bir cihaz aldım. 32 gb la geliyor.
    Bu m.2 olayını iyice incelemediğim için ürünün sayfasındaki
    "M.2 2242 SSD 512 gb" a kadar genişletilebilir bilgisiyle
    daha sonra ssd alırım diye düşünmüştüm.
    Ancak sıkıntı umduğumdan büyük çıktı. Şöyle ki;
    1- Ürünün satıcısı olan firma destek falan vermiyor. İlk olarak
    telefonla aradım.İlk aradığımda eleman bana sadece harici disk
    kullanabileceğimi söyledi. Kısa süre sonra dönüp m.2 2242-2260
    ya da 2280 kullanabileceğimi söyledi. Bunun üzerine araştırmaya
    başladım bulduklarımdan birini almak üzereyken bu reeder denen
    firmanın sitesinden tekrar sordum 2242-2260-2280 oluyormu kesin diye
    Bu defa gelen cevap -Hayır sadece 2242 şeklinde oldu. Beraberinde
    birde komik video linki yollamışlar m.2 2242 yi nasıl takıp
    çalıştıracağımızı gösteren!
    2- M.2 2242 aramaya çıkınca da cihazın neden ucuzken bile indirime
    girdiğini anladım. M.2 2242 piyasada yok. Varsa da satıcılar bunun
    farkında değiller :) Bulduğum birkaç sıradışı sitede ürün boyutu
    bilgilerinde 2242 yi gördüm yinede sipariş vermeden sorayım dedim
    Satış görevlisi arkadaş üstünde öyle yazıyor ama ben bilemem diyor
    bununla da kalmayıp yeni bir soru daha ekliyor: -İki çentikli mi
    yoksa tek çentikli mi ?
    Sonuç olarak ssd alamadık, windows kendisi zaten aldığı güncelleme
    ile işgal etti 32 gb'ı. Reeder firması kesinlikle destek vermiyor
    ve verebilecek durumda da değiller bence.Satıcılar da sattıkları
    ürünün ne olduğunu bilmiyorlar.
    İşimiz Allah'a kaldı, buradaki üstadlardan bir destek çıkmazsa.
    *** Önemli bir not daha eklemek istedim, reeder birşey almak isterseniz
    bilginiz olsun dükkanları Sadece samsun'da. Servis isterseniz
    cihazınızı Samsun'a yolluyorsunuz yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkaylan -- 18 Ağustos 2017; 11:46:59 >

• Ekremstlm E kullanıcısına yanıt
    2 adet evo 750 ile raid 0 ile 1000mb/sn değerlerine ulaşıyorum zaten. Fiyat durumuna göre raid seçeneklerinide düşünebilirsiniz. Raidin kendi riskleri var tabi.
  • nkaylan N kullanıcısına yanıt
    İlave bir sorum daha olacak ayıplamazsanız
    Ekteki linkte ssd'yi reeder w14i cihaza nasıl takacağımızı göstermek
    için bir video hazırlamışlar. Orada görünen ssd den ne olduğunu anlayan
    bir arkadaş varsa beni aydınlatırsa minnettar kalacağım.https://reedersupport.zendesk.com/hc/tr/articles/115002882069-W14i-S%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCler-SSD-Takma-Rehberi-Windows-10-Kurulumu

Yok mu yardımcı olacak kimse :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkaylan -- 25 Ağustos 2017; 13:40:1 >
  • anakatta m2 port yok bu durumda pcie üzerinden adaptör ile yeni nesil nvme ssd taksam 1200/1000 mb hızları almam mümkün olur mu ?
  • axelfoly kullanıcısına yanıt
    Mumkundur.

Alacaginiz ssd hizi ne ise o hizi tam olarak alirsiniz.

Misal olarak, 960 pro aldiniz hiz 3200/2500.

Bu diski pci exp uzerinden adaptor ile baglarsaniz bu hizlari alirsiniz.

• xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    960 evo serisi almayı düşünüyorum , ama bazı forumlarda anakartında nvme desteği olması gerek söylemişlerdi ondan tereddüt etmiştim ,cevap için tşk
  • Normal ssdlerden farklı olarak ömrü nedir bu nvmelerin normal ssdlerin ömrü fazlaysa almaya gerek yok f/p acısından.
  • Normal kullanıcının anlayacağı bir yok SSD ile M.2 arasında , 256gb M.2 alınacağına 512gb normal SSD alınabilir , 512 ve üstü SSD yada M.2 lerin ömürleri 2 katına yakın çıkıyor
  • Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    500 gb 300 tl olsa yeter bana

• Samsung 960 Evo 500Gb için 200Tb ömür biçmiş. Normal bir kullanıcı isen en az 5-7 sene yeterli.

• herkese selamlar,

acer ucuz yollu bir laptop aldik kardesime bundan 6-7 ay önce.uzerinde 500 gb normal harddiskli geldi.buna ssd takmak istiyoruz.servisi/musteri hizmetlerini aradik çift tirnakli m2 sata ssd oluyormus.farkli alirsaniz aldiginiz urun calismaz dendi.bu ssd lerin cok farkli turleri varmis.google da arama yaptigimizda iki farkli tür cift tirnak m2 sata cikiyor

acaba laptop icin cift tirnak m2 sata ssd nasil bisi,bilen var mi

• muammer816 M kullanıcısına yanıt
    benim bildiğim m2 ler tek tip yuvalı. yani laptopunuzda bir m2 ssd yuvası varsa istediğiniz m2 yi alabilirsiniz. ama fiyatları biraz uçuk gelebilir
    normal ssd alıp taktım ben laptopa. isterseniz dvd sürücüsünü söküp çevirici ile oraya da hdd takabilirsiniz depo için
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.