Şimdi Ara

Neden ülkemizdeki arabaların çoğu beyaz? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
0
Favori
4.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Antalya'da aracını güneşe bırakıp gel 2 saat sonra arabaya değil hamama girersin. Hele cam filmi yoksa, o koltuk derine yapışır, direksiyona falan elleyemezsin.

• Ben metalik füme sedan E30 umu boyatmak istesem 5000TL. Babam beyaz SUV Hyundai ix35 ini boyatmak istese 2000TL. Bir düşün neden acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

Resmi Katologta sunulan ne kadar renk varsa hepsinden alabilirsin. Herhangi bir kisitlama soz konusu olamaz.

Sadece muhtemelen hazirda o an yoktur, ozel siparisle fabrikada sifirdan uretilmesini beklersin. O da maksimum 3 ay icerisinde elinde olur.

Alıntıları Göster

tamam orada işte kısıt. renkli istiyorsan özel sipariş. yokuş. ama gri / beyaz / siyah istersen hazır. gelmişi var. hep var. renkli yok. kalmadı. belki bulursun, belki gelir, se sa... zamanla, uzun senelerdir alıştı tüketici.

özel sipariş = daha uzun bekleme = fiyat belirsizliği = plansızlık + bazen indirimsizlik.

sonuçta özel sipariş tercih eden de çok az. bu birçok bölgede böyledir eminim, üreticinin de işine geliyor belki.

sonra anket yapıyorlarmış. millet de alıştığını işaretliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalsiyum 17 -- 7 Aralık 2020; 19:49:51 >

• araştırma yapmışlar fakir mahalledeki kıyafetler hep siyah diye. arabalarda o hesap. alırken renkli aracın fiyat farkı vardır. birde boya işlerinde falan daha ucuzdur beyaz. çıkma parça daha kolay bulunur vs vs... yani işin sonu fakirlik

• Frk345 kullanıcısına yanıt
    Bir çok markada kırmızı renk de ücretsiz aslında.
  • Yeşil renk olması beyaz olmasından daha kötü toz kir çok belli oluyor.

• güneşten korunmak için beyaz yerine metalik gri de tercih edilebilir.

• çünkü RAL 9010 en ucuz boyadır.

farkını ver renkli boyansın araban.

• quote:

Orijinalden alıntı: labidu

Yazın hayvan gibi sıcak kardeş

Ben ek bir Bilgi eklemek istiyorum beyaz renkte olan araçlar daha dikkat çektiği için kaza oranı daha az oluyormuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sıcak falan hikaye. En önemli neden boyaya fark almaları. Bir de bayiler en çok beyaz getiriyor, beklemek istemeyen vatandaş da olanı alıyor.

• Fakirlikten.

• quote:

Orijinalden alıntı: crashserkan

Ben ek bir Bilgi eklemek istiyorum beyaz renkte olan araçlar daha dikkat çektiği için kaza oranı daha az oluyormuş.

Alıntıları Göster

Görünürlük açısından evet böyle bazı istatistikler/araştırmalar var. Bizim ülkede yapılmış bir çalışma var mı bilmiyorum, olanlar genelde amerika ve avrupa temelli istatistikler.

Özellikle yollar ile olan ve de geceleri karanlıkta kontrast oluşturma açısında farkedilirliği arttırması şeklinde yorumlanmış. En düşük riskli olan renk sarı, ardından beyaz, sonra turuncu, kırmızı diye gidiyor. En riskli -yani kaza yapma oranı yüksek- renk ise siyahlarda. Sonra griler gelmiş. Griler kaza yüzdesi olarak çok yüksekken bunlar genelde küçük kazalarmış, büyük kaza oranları düşük. Bu durum da akla gündüzleri asfalt ile pek kontrast yaratamayıp küçük hasarlı kaza istatistiğinin yükseldiği geliyor. Kabaca açık renkler farkedilirlik sağlarken koyu renkler yollar ile ve de özellikle geceleri/karanlıkta görünürlüğü azaltıyor.

Tabi bu konuyu dikkate alan müşteri var mıdır? Herhalde varsa da numuneliktir. Henüz euro-ncap kaza testlerini hatta güvenlik donanımlarını bile araştırmayı öğrenememiş bir pazar bizimki. 

• crashserkan kullanıcısına yanıt
    Beyazın sürüş esnasında diğer renklerden daha dikkat çektiğini mi söylüyorsunuz? Hiç bir beyaz canlı bir mavi, kırmızıdan daha dikkat çekemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UmutBG

Beyazın sürüş esnasında diğer renklerden daha dikkat çektiğini mi söylüyorsunuz? Hiç bir beyaz canlı bir mavi, kırmızıdan daha dikkat çekemez.

• saçma sapan boya takıntısı olduğu için

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.