Şimdi Ara

Müstakil ev bodrumu için ev sineması hoparlör tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evimin bodrumunu ev sineması amacıyla kullanıyorum. Odanın eni 5, boyu 8 metre, tavan yüksekliği 2 metre. 1 adet ikili, 2 adet üçlü koltuk var. Zemin tamamen halı kaplı.

Sistemi 4k ya yükseltmek istiyorum. Almayı düşündüğüm AVR Denon x6200w modeli.

Bu AVR için önereceğiniz ses kalitesi güzel sistemler neler olurdu acaba?

Şu anda 5.1 sistemim var ama 7.1 de olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

•  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi odesy -- 17 Ağustos 2021; 15:40:46 >
  • bütçe nedir?

• Hocam 15-20000 e kadar çıkabilirim diye düşünüyorum.

• image İ kullanıcısına yanıt
    Denon 6200 biraz eski bir model. Muhtemelen ikinci el alacaksınızdır diye düşünüyorum. O yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Bu arada 6200 4k ve hdr destekliymiş. Eğer projeksiyon kullanıyorsanız çok dert olmaz ama tv kullanıyorsanız dolby vision vs desteği olmadığını hatırlatmak isterim.

Bu arada mevcuttaki hoparlörler ve Avr nedir?
    Eğer hoparlörler çok iyi değilse onlar daha iyi modellerle değiştirilip daha iyi bir sonuç alınabilir.
    Yada mevcutta 7 kanal destekli ama 1080p bir Avr var ise bütçenizi düzgün bir 4k Hdmi switch ve 4k projeksiyon için de kullanabilirsiniz diye düşünüyorum

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Avr olarak Yamaha rx-v473 var hocam. Hoparlör seti bilindik bir marka değil (JBS). Vaktiyle bir arkadaşım hediye etmişti.

5.1 devam etmek istersem Hdmi switch yaklaşımı da düşünülebilir. Bu durumda sadece hoparlör takımını yenilemek yeterli olur. Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Denon 6200 biraz eski bir model. Muhtemelen ikinci el alacaksınızdır diye düşünüyorum. O yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Bu arada 6200 4k ve hdr destekliymiş. Eğer projeksiyon kullanıyorsanız çok dert olmaz ama tv kullanıyorsanız dolby vision vs desteği olmadığını hatırlatmak isterim.

Bu arada mevcuttaki hoparlörler ve Avr nedir?
    Eğer hoparlörler çok iyi değilse onlar daha iyi modellerle değiştirilip daha iyi bir sonuç alınabilir.
    Yada mevcutta 7 kanal destekli ama 1080p bir Avr var ise bütçenizi düzgün bir 4k Hdmi switch ve 4k projeksiyon için de kullanabilirsiniz diye düşünüyorum

katılıyorum. geleceği de düşünerek güncel bir avr almakta fayda var.

bütçe bölüştürme anlamında subwoofer için iyi bir bütçe ayırmanı tavsiye ederim. kaliteli ekipmanlar almak adına, önce 3.1 yapıp, bütçe buldukça 5.1, 5.1.2 ve 5.1.4'e yükseltmeyi düşünebilirsin. 40m2 oda için 12 inch bir subwoofer ile başlayıp ileride daha fazla bütçe bulunca ikinci subwoofer eklenebilir.

Ben polk hts 12 kullanıyorum çok memnunum ama bir üst lige çıkmak istersen svs pb 2000 pro'ya bakabilirsin.

Speaker için klipsch düşünürsen RP serisinin altına düşmeni tavsiye etmem, incelemelere göre berbat speakerlar.

• 15-20 bin tl ye orayı dizmek imkansız gibi birşey.

Mevcut Yamaha 473 modeli de giriş seviyesi bir Avr. Bu durumda hoparlör iyileştirmesi yapınca Avr de kısıtlayıcı olabilir.

Ayrıca döviz kurlarından dolayı 15-20 bin lira gibi oldukça yüksek bir meblağ ödense bile yine ancak giriş seviyesi ürünler alabileceksiniz.
    Bu sebeple eğer önceliği hoparlörlere verecekseniz hoparlörleri 2.el olarak alabilirsiniz. Kolay bozulan ürünler olmadığı için hoparlörü 2.el almak daha mantıklı olur.
    Marka olarak da Heco, Dali, Kiplisch gibi hassasiyeti yüksek (90 DB ve üzeri) ve sürmesi kolay hoparlörler alırsanız mevcut Yamaha amfiyi de çok zorlamamış olursunuz.

Bunun yanı sıra, Avr olarak da son dönemin fiyat performans ürünü olan Sony str-dn 1080 modeline bakabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam son dönemde sıfır fiyatları 6 bin TL civarındaydı.

Bu arada Denon 6200, 4k 60 hz, hdr, atmos, Dts x vs desteği ile güncel bir çok Avr ile aynı özelliklere sahip. Olmayan özellikler ise 8k yada 4k 120hz aktarım ve de dolby vision vs gibi pek kullanılamayan özellikler.
    O yüzden çok büyük bir eksiği yok. Fiyat uygunsa ve bir sorunu yoksa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Ek olarak sinema odanızda görüntü cihazı olarak ne kullanıyorsunuz?
    Eğer projeksiyon ise gerçek 4K projeksiyonlar 5-10 bin dolar seviyesinden başlıyor. Diğer pixel shifting teknolojili çakma 4K diyebileceklerimiz ise 10-15 bin TL civarı gibi. Misal kullandığım benq w2700 gibi.

Ki alınabilir seviyedeki projeksiyonlar henüz 4K 60 hz ötesine geçebilmiş değil. Ki 60 yada 120 hz konusu daha çok oyun amaçlı özellikler. Filmler 24hz olduğu için istediği kadar 60hz vs olsun kullanmayacağınız bir özellik.
    Yani bu sistem ile oyun oynamıyorsanız yada çok iyi 4K 120hz vs destekleyen bir tv vs yoksa Denon 6200 işinizi görecek bir Avr olur.

Bu arada Avr’yi sıfır alabilirim, sonrasında da hoparlörleri ek bir bütçe ile değiştiririm derseniz de Denon’un daha güncel 9 kanal olan 4500 yada 4700 gibi modellerini o fiyat aralığında bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Yada 7 kanal 3500 yada 3700 modelleri alternatif olabilir.

Uzun lafın kısası, mevcut sistemin bildiğimiz kısımları zayıf olduğu ve paramızın pul olması sebebiyle yapılabilecekler maalesef kısıtlı.
    Bu sebeple sizin şartlarınızı ve ihtiyaçlarınızı doğru şekilde değerlendirmeniz ve buna göre karar vermeniz gerekiyor.

Benim eldeki bilgiler ışığında 40m2 oda için elde projeksiyon yada 65 inç üstü bir tv varsa ilk yatırım yapacağım yer hoparlör olurdu.
    Sonrasında ek bir bütçe olursa da 7 yada 9 kanal bir Avr alıp 7.1.2 yada 5.1.4 gibi bir hoparlör dizilimine geçip keyfimi katmerlendirirdim :))

Ama projeksiyon yoksa yada küçük bir tv varsa şahsen tercihimi benq w2700 ve 120 inç gibi perdeden yana kullanıp büyük alanda büyük ekran keyfini tercih ederdim.

• Tüm cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Çok kıymetli bilgiler öğreniyorum.

Şu anda kullandığım projeksiyon cihazı Epson EH-TW9000. Perdem ise Elite Screens EzFrame 150" sabit çerçeveli (CineWhite 1.1 gain) bir perde.

Yeni cihaz çok büyük olasılıkla Epson TW9300 veya 9400 olacak görünüyor. Gönlümde yatan gerçek 4k, lazer aydınlatmalı, en az 3000 ANSI lümen güçte bir cihaz. Bu kriterlere uyan iki tane Sony var, birisi 40000 diğer 80000 dolar :))

Ses dünyasına tamamen yabancıyım ama Denon 6200 işimi görecek bir cihaz gibi yorumluyorum çünkü nihai hoparlör takımımı 5.1.2 veya 5.1.4 şeklinde planlıyorum. Ayrıca bu sistemde sadece film ve arada futbol maçları izliyorum. Oyun oynamıyorum. Bu nedenle 4k/24Hz ziyadesiyle işimi görecektir. DV benim için şart değil, 8k da oturana kadar rahat 10 yıl geçer.

Dün hoparlör fiyatlarına baktım da cidden dediğiniz gibi 15-20000'e nitelikli bir sistem kurmak bu kurlarla imkansız.

AVR'nin Denon 6200 olacağını varsayarsak hoparlör kurulumunda marka/model tavsiyeniz olursa çok memnun olurum. Dediğim gibi ses dünyası benim için apayrı bir deniz.

• Bence bu odaya kuracağın sistemi nihai bir alışveriş olarak görmek yerine bir yolculuk olarak düşünebilirsin. Tüm sistemi bir günde alıp kurmak zorunda değilsin. Kalitesiz ürünlere yatırım yapmaktansa uzun vadeli düşünüp, adım adım iyi ürünler alarak ilerlemek bence daha mantıklı 2.1 -> 3.1 -> 5.1 -> 5.1.2 -> 5.2.4 gibi zamanla bütçe oldukça ilerleyebilirsin.

Böyle bir oda yaparken, duvar boyası (projeksiyon kullanacağını varsayarsak), ses geçirmez duvar, akustik elemanlar (panel, perde, halı vs.), koltuklar, aksesuarlar, kablolar, media player vs gibi şeyleri de gözardı etmemeni tavsiye ederim. En pahalı, en iyi ürünleri alsan bile doğru renge, doğru boya ile boyanmamış, ya da akustik olarak iyileştirilmemiş bir odada hiç bir üründen beklediğin performansı alamazsın. Ekipmanlardan önce -eğer henüz yapmadıysan- yatırım yapmaya odadan başlamanı tavsiye ederim.

Hiçbirimiz kalitesiz ürünlere yatırım yapacak kadar zengin değiliz. :)

• Yukarıda çok güzel tavsiyeler yazılmış.

Benim ek tavsiyelerim ise:

Atmosa çok heves etmeyin.
    Mümkünse öncelik 7.1 7.2 dizmek olsun.

7.1> 5.1.2 (sesin çevreselliği daha iyi)

Zaten oda büyük o odaya 5.1 doğru dizilim olmaz.

Filmlerin çoğu 5.1 olsa bile avr çok güzel şekilde arka sahneyi genişletirken, atmos kodekli filmlerde çok güzel şekilde sanki tavandan ses geliyor gibi yapabiliyor 7.1 dizilimde.

İşiniz çok uzun.Her parça birbirinden önemli.

Şu dedikleri doğru.Eğer duvarlar çıplak kalırsa sesten bir şey anlamazsınız ve çok kötü performans alırsınız.
    Ayarlar alt üst olur.Bass derine inemez vs.

Hop 2. El bakabilirsiniz.
    Projeksiyon ve perde ile şimdilik idare edebilirsiniz.

Ben olsam önceliği akustik panel ve hoparlörlere verirdim.
    Subı şimdilik almazdım.

• Odayı tavan dahil mat siyah ile boyamıştım. Zemin koyu gri halı ile kaplı. Koltuklar koyu kahve. Bodrum olduğu için izleme alanında perde yok. Tamamen "bat cave" yapabilmiş durumdayım.

Sistemi adım adım geliştirmek bence de çok daha iyi olacak.

Duvarlara akustik uygulama aklımda. Mutlaka onu da yapacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: image

Odayı tavan dahil mat siyah ile boyamıştım. Zemin koyu gri halı ile kaplı. Koltuklar koyu kahve. Bodrum olduğu için izleme alanında perde yok. Tamamen "bat cave" yapabilmiş durumdayım.

Sistemi adım adım geliştirmek bence de çok daha iyi olacak.

Duvarlara akustik uygulama aklımda. Mutlaka onu da yapacağım.

Buradaki herkesin hayal ettiği oda :)

Eğer İngilizcen varsa youtube'da Home Theater Gurus kanalında (https://www.youtube.com/channel/UCwxr5jJUgORcMS9FmIaH1jQ) bölüm bölüm çok güzel bilgiler var. Akustik paneller ile ilgili bölüm 21,22,23,24'ü izleyebilirsin.

Özetle, eğer dikdörtgen ve dedike bir sinema odası ise arka duvara yutucu panel mesela: https://lavaakustik.com/product/high-wave-akustik-panel/ - yan duvarlara kombo (yutucu+dağıtıcı) paneller kullanabilirsin, mesela: https://lavaakustik.com/product/mosaic-diffuser-pro-akustik-panel/

• Ben de benzer bir serüvendeyim. daha küçük bir odada başladım. projeksiyon zamanla değişebilir ama avr değişmeyecek pek. o yüzden ana yatırımı avr'a yapmak lazım gibi. hoparlörler de zamanla artırılabilir.

denon x3700h ile başladım. 8k destekliyor ama amacım 8k değil. hdmi input sayısı ve hdr/ 240hz bypass önemliydi. o yüzden bu modeli seçtim. 9.2 destekliyor ama klipsch 5.0.2 ile başladım. apartman olduğu için subwoofer şimdilik yok. zaten aldığım kuleler ile alabileceğim subwooferın bass hz'i aynı. güç kısmına zamanla bakacağım.

amacım oyun olduğu için projeksiyonu Benq TK700STI seçtim. 1080p 240hz ve 4k 60hz destekliyor. input lag de oldukça düşük.

evin tadilatı bitsin yerleştirince paylaşırım.

• Odanın akustik düzenlemeleri için bir süredir yerli ve yabancı forumları kurcalıyorum.

Benim için takribi 20 tane 60x120 panel gerekiyor (10 yutucu, 10 difüzör).

Ülkedeki akustik panelleri inceledim. Özellikle difüzör panellerin fiyatları uçuk vaziyette.

Taş yünü, karton, köpük levha, mdf, boya vs ile kendim yapacağım. Özellikle eps köpük ile çok hafif ve etkili difüzörler yapılabiliyor. Vakti olan ahşap da tercih edebilir tabi ki. Ama özellikle tavan için köpük çok daha hafif olur

Difüzörlerin yapımı için çeşitli formüller ve uygulamalar var.

Tavanınızın 2 metre olduğunu yazmışsını.
    Bu çok düşük değil mi?
    Bodruma kuruyorsunuz sanırım.

Odanın penceresi yada havalandırması var mı?

• Bodrumu kullanıyorum hocam. 1 tane 1,5 x 0,6 mt bir pencere var.

• Su anda gordugum en uygun fiyatli kule hoparlor magnat tempus77. Istenildiginde tempus 33 ve center ile seti yapilabilir. Ses rengi, kalitesi o biraz zevke kaldigi icin tavsiye niteliginde degil farkindalik yaratmak icin oneriyorum.

Yamaha avr ses renginden memnun iseniz Yamaha'dan devam etmek daha iyi olur gibi geliyor. Denon'u hic denemedim ama cok sevilen bir marka. Muhakkak kullananlarin onemli sebepleri vardir.

Ben genelde sistem kurarken avr'yi temel alan gorusteyim. Avr'ye yatirimi yapip uzerine digerlerini insa etmek, hem zamanla hem de begenilmedigi taktirde degisitirmek konusunda en kolay olani.

Sub'siz sinema ozellikle sinma odasi kuran biri icin eksik olur. Muzik dinlemek icin subsiz sistem olur ama sinemadaki o titresimleri sub yerine hoparlorlerden almak cok zordur. Veren hoparlor de fiyatta pahalidir. Belki bu soyledigime baxilari katilmayacaktir ama sinema icin devasa hoparlorlere, kulelere de gerek yok aslinda. Kup hoparlorlu 5.1 hoparlor sistemli + avr'li sistemleri harman kardon bir ara iyi satmisti. Bose zaten malum. Sinemada kalite ses siddeti oldugu icin alt frekansa inen sublara eslik eden temiz ses veren hoparlorler kimsenin beklemedigi etkiler birakabilir. Muzik isin icine girince avr sistemi de begenmeyen olacaktir ama guzel avrler var bu konuda. Karma bir kullanim icin daha buyuk hoparlorler gerekecektir.

Saygilarimla.

• Benim de size önerim amfiyi denon 6200 emsali marantzdan yana kullanmanız.

1-Hoparlör olarak bulunduğunuz oda uygun olduğu için duvar tipi bowers wilkins am1 (7 adet) subwoofer olarak bowers wilkins pv1d (2 adet zamanla)(her ne kadar iç dış mekan hoparlör sınıfında olsalarda sinema da çok başarılı lar)
    2-hoparlör olarak kule ve raf tipi önermiyorum bunun sebebi sinema etkisi anlamında frekans kargaşası yaratması, müzik amaçlı üretilmiş hiçbir hoparlörü bu nedenle önermiyorum.
    Temiz sinema etkisi için bowers wilkins m1
    Polk TL1600 5.1 - TL2600 tarzı hoparlörleri tercih etmenizi tavsiye ederim.
    Bass reflex hoparlörler değil mid tiz zayıf bass hoparlörler tercihiniz olsun. Subwoofer adam gibi işini yapabilsin.
    Yakın zamanda am1 pv1d subwoofer marantz sr 6004 seti elden çıkardım. Yoksa dinleti için davet ederdim
    . Çok daha üstün sistem sahibi olan arkadaşlar bu sinema etkisine ben ulaşamıyorum diye yakınıyor.(sinema sistemlerinde her hoparlör kendi işini yapmalı fazlasından uzak durmalı (frekans genişliği yerine dar ve sert alan tercih edilmeli diye düşünüyorum)
    Hazırda kurulu sistemim
    Marantz sr 5006 7.2
    Polk TL1600 5.1
    Hight speakers iki tane quadral quintas 500 r bookshelf
    30 metre kare izleme ortamı arkası perde sol tarafta perde var. Özel bir akustik ortam yok. Buna rağmen sesin etkisi sinema seviyesine yakın.
    Başarı bir sistem için başarılar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.