Şimdi Ara

Mustafa Kemal'in Başarıları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1.Mustafa Kemal'i bu kadar başarılı yapan etken ne idi?
    2.Ve Atatürk'ün zeka seviyesi ne durumda idi?
    3.Mustafa Kemal'i şartlar mı bu duruma getirdi yoksa kişisel başarıları mı?
    4.Hiç yoktan bir devlet nasıl kurdu?

Not;Lütfen laiklik din tartışması yapmayalım.Konu kalkmasın.

• Atatürk üzerine fazla araştırma yapmadım; ancak birkaç yazısını okuyabildim. bir de okulun kütüphanesinde Atatürk'ün okuduğu kitaplar külliyatına rastladım ve biraz inceleme fırsatı buldum. o kadar kapsamlı okumalar yapmış ki..
    yazdığı yazıların arkasında bir dehanın bulunduğu oldukça açık bir şey.

Atatürk'ün çok üst düzey bir zekaya yani düşünselliğe sahip olduğuna inanıyorum. en az Goethe, Einstein seviyesinde bir beyin ve bunu bir ülkeyi yönetmeye adamış. sonuçta ortada. kendisini elbette şartlar bu duruma getirdi fakat kendisi de gerekli şartların oluşabilmesi için yapılabilecek ne varsa yaptı.
  • Atatürk üzerine fazla araştırma yapmadım; ancak birkaç yazısını okuyabildim. bir de okulun kütüphanesinde Atatürk'ün okuduğu kitaplar külliyatına rastladım ve biraz inceleme fırsatı buldum. o kadar kapsamlı okumalar yapmış ki..
    yazdığı yazıların arkasında bir dehanın bulunduğu oldukça açık bir şey.

Atatürk'ün çok üst düzey bir zekaya yani düşünselliğe sahip olduğuna inanıyorum. en az Goethe, Einstein seviyesinde bir beyin ve bunu bir ülkeyi yönetmeye adamış. sonuçta ortada. kendisini elbette şartlar bu duruma getirdi fakat kendisi de gerekli şartların oluşabilmesi için yapılabilecek ne varsa yaptı.
  • Mustafa Kemal'in özelliği çok fazla okuması ve zeka seviyesinin yüksekliğiydi.
    Mustafa Kemal başkomutanlığa getirilirken de meclis onun ne kadar iyi bir komutan olduğunu biliyordu. Aynı şekilde ikinci kez başkomutanlık oylamasında muhalifler tepki göstermesine rağmen sonunda onlarda saygı gösterdi. Kurtuluş savaşında büyük taarruza geçeceği sıra bazı komutanlar dediler ki yapmayın İngilizlerle anlaşma yapar kurtarabildiğimizi kurtarırız. Bazıları da düşmanın çok güçlendiğini ve yurttan atılamayacağını düşünüyordu. Ama Atatürk zekasıyla neler olabileceğini anladı ve taarruz etti. Sonuç olarak savaşı kazandık. Bunun gibi bir çok örnek var.
  • "Biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

Böyle düşündüğü için.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1-) Muhtemelen en önemli etken, herşeyin önüne (kendi fikirlerinin bile) aklı ve bilimi koymasıdır.

2-) Bunu ölçmediğimiz için bilemeyiz ama düşük olmadığı açık. Zekadan ziyade çalışkanlığına bakmak gerekir diye düşünüyorum. Kendisi uykudan ciddi anlamda nefret eden bir adam. Bu sebeple, en çok tükettiği içki ise kahve. İçtiği kahve sayısının bazen günde 20-30 fincana kadar çıktığı söylenir. Sürekli kitap okuyor (cephede dahi), birşeyler yazıyor ya da yazdırıyor, bilgili insanları sofrasına çağırıp bilmediklerini öğreniyor, yanındakilerin de bilgilerinin taze olması için sürekli bir imtihan halinde. Uyumadan 48 saat çalıştığı zamanların olduğu söyleniyor.

Sovyet Rusya yetkilisi gelince sosyalizm konusundaki bilgisiyle ağızlarını açık bırakıyor, İngiliz yetkilisi gelince İngiliz yazarlardan hiç bir yere bakmadan alıntılar yaparak onları şaşırtıyor vesaire vesaire. Kendini inanılmaz yetiştirmiş bir adam.

3-) Muhtemelen ikisi de. Fakat ilk başta belirttiğim akla ve bilime verdiği önem, liderlik yeteneği, risk almaya açık olması ve sonsuz özgüveni onu bir adım öne çıkartmıştır diyebiliriz.

4-) Hiç yoktan kurdu dememiz doğru olmaz. Osmanlı'nın padişahlık kısmından değilse de kısa ve aksak da olsa parlamento sisteminden yararlandığı söylenebilir. Meşrutiyet dönemlerinin ve yükselen devrimci hissiyatların, yetiştiği nesil üzerindeki etkisi yadsınamaz. Yabancı bir takım düşün adamlarının (Rousseau, Voltaire, Comte vs.) yanı sıra Namık Kemal, Tevfik Fikret, Ziya Gökalp gibi fikir adamlarının etkileri de bu açıdan önemlidir.

• herşeyden önce mustafa kemal asi bir insandı. lord kinrosun kitabında ilköğretimde din hocasından(veya arapça) arapça ezberi biat etmeyi reddeddiği için birçok kez dayak yediği ve o dönemlerde güzel giyimli statü sahibi askerlere özendiği yazar.

Tanrının siyasal islam belasını tez zamanda ülkemizden def etmesi dileğiyle...
  • Atamızı unutmadık unutmayacağız!
  • avcılarınavcısı kullanıcısına yanıt
    hocam ben emin olamadım Atatürk'ün Arapça öğrenimini reddettiğine. onun gibi bir insan yeni bir şey öğrenmek için her fırsatı değerlendirirdi gibi geliyor. kesinlikle stratejik veya pozitif katkıları olabilirdi bu dilin ona
  • quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

hocam ben emin olamadım Atatürk'ün Arapça öğrenimini reddettiğine. onun gibi bir insan yeni bir şey öğrenmek için her fırsatı değerlendirirdi gibi geliyor. kesinlikle stratejik veya pozitif katkıları olabilirdi bu dilin ona

çocukken kuran kursuna gitseydin böyle düşünmezdin
  • avcılarınavcısı kullanıcısına yanıt
    gittim hocam. bazı hocalar kötü oluyormuş ama bizimki çok iyiydi. sürekli camide diğer çocuklarla oyun oynardık. hiç kimseyi dövmedi. o kadar özgürdük ki kız kur'an kursundan da oynadığımız arkadaşlarımız vardı. hatta bir arkadaş sevgili yapmıştı; oooOooOOo deyip utandırıyorduk onları
  • AH ULAN AH! Bir yaşasaydı şimdi var ya. Ne Amerika ne Rusya hiçbirinin üzerimizde bir etkisi olmazdı. Neler üretiyor olmazdık.Nasıl güven verirdi halka, eğitimde Finlandiya'yı, savaş gücünde Amerika'yı, teknolojide hepsini geçmiş olurduk. Kimse gıkını çıkaramazdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

gittim hocam. bazı hocalar kötü oluyormuş ama bizimki çok iyiydi. sürekli camide diğer çocuklarla oyun oynardık. hiç kimseyi dövmedi. o kadar özgürdük ki kız kur'an kursundan da oynadığımız arkadaşlarımız vardı. hatta bir arkadaş sevgili yapmıştı; oooOooOOo deyip utandırıyorduk onları

Ben de gitmiştim hatta ben de sevgili yaptım lan Konuya gelirsek ben insanların Atatürk'ü çok iyi tanıdığını ve bildiğini düşünmüyorum

1.Mustafa Kemal'i bu kadar başarılı yapan etken ne idi?

Onu başarılı yapan çalışkanlığı, azmi ve düzgün gerçekçi planlar yapması bence ayrıca Atatürk hayalperest birisi değil yani uçuk kaçık hayalleri yok

2.Ve Atatürk'ün zeka seviyesi ne durumda idi?

Bu kadar şeyi başarması ortalamanın üstünde bir zekaya sahip olduğunu gösteriyor bence

3.Mustafa Kemal'i şartlar mı bu duruma getirdi yoksa kişisel başarıları mı?

Bunlar birbirini saran şeylerdir, hayat bazı engeller ya da yollar çıkarır onlara karşı verdiğimiz tepkiler ve sonuçlar bize farklı kapılar açar ya da kapar bu sorunun net bir cevabı yok bence hiçbir şey için

4.Hiç yoktan bir devlet nasıl kurdu?

Zaten bir devlet vardı.

• Bu programı izleyin, bütüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=s6sShz5XLeI

• Olayın esaslı kısmı bence de yazdığınız gibi. Aynı zamanda boş derste kendince takılan bıkkın bir öğrenci ile, imamhatipte hayranlık duyduğu, çok sevdiği bir hocasını ilgiyle dinleyen bir öğrenciyi kıyaslarsak; ikinci çocuk anlam duygusunu çok daha yoğun hissedip, kendi çapında elinden gelenin belki de tümünü yapıyor olabilir. Belki nesnel açıdan daha başarılı, daha sağlıklı düşünen biri olmuyor, pek çok hata yapıyor ama, insanlığını o an için daha yoğun deneyim etmiş oluyor belki de, içinde bulunduğu koşullara göre. Anlam duygusunun peşinden koşmak neye göre ne kadar iyidir ben bilmiyorum. Mesela ışid'de savaşırken, inancından dolayı yoğun bir anlam duygusu hisseden birisini düşünürken korkunç gözüküyor. Sevdiği şekilde çalışan bilinçli bir müzisyen veya fizikçi için falansa fazla güzel gibi gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 8 Şubat 2018; 16:17:57 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Atatürk de et, artı kemik, artı kandı.

İnsanüstü değildi Atatürk.
    Atatürk her şeyden evvel;
    Herkes gibi kusurları olan küçük, büyük ve çirkin de olabilirdi; ama güzel;
    Atatürk, yorgunluk kahvesini bir su başında ve rakısını tuzlu leblebiyle yudumlamayı,
    Serhat türkülerini, alaturkayı, mesela Safiye Ayla'yı
    Ve mesela yemeklerden fasulye pilakisini seven,
    'Mir-i kelam' bir İstanbul efendisi,
    (Aşık ve şair, mahcup ve ürkek).
    Ama Adanalı kadar sıcakkanlı,
    Karadenizli değil ama Karadeniz kadar canlı.
    Bir Aydınlı kadar oturaklı ve zeybek velhasıl;
    Bizim mayamızdan bizim kumaşımızdandı.
    İnsanüstü değildi yani Atatürk;
    TAM İNSANDI...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.