Şimdi Ara

Multimetrede' -1' 'HV' Yazıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, şu virüsten önce, gittiğim bit pazarından, ucuz ve çalışıyor diye şu sarı küçük mültimetreden almıştım. Eve gelip pili taktığımda işareti nereye çevirirsem çevireyim "-1" ve onun üstünde de "HV" yazısı çıkıyor. Çevirdikçe sadece noktanın yeri değişiyor. Pili değiştirdim, içini açıp sigortasına veya seçici mekanizmaya baktım. Pek anlamıyorum ama gayet sağlam görünüyor. yanık felan da yok. Bunun bir çözümü var mıdır? Yardımcı olur musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anıl_G -- 29 Nisan 2020; 20:9:23 >

• Büyük ihtimalle cihaz uygun olmayan bir konumda iken ölçüm yapıldığından damla çip yanmıştır. O çip yanarsa cihaz anlamsız ifadeler gösterir.
  • HV demek high voltage demek aslında.. belki merak edenler olur diye yazıyorum. Seçici anahtarı 750 volt veya 1000 volta getirdiğiniz zaman uyarı mahiyetinde bu yazı çıkar.

Pek uğraşmamak en mantıklısı diye düşünüyorum , zira sıfırı 20 lira olan bir ürün için canınızı tehlikeye atmaya değmez.
  • Arkadaşlar doğru söylüyor cihazınız yanmış.

Kablolarını alın yeni aldığınız cihazın kabloları eskiyince kullanırsınız. Kutusunu bile proje kutusu olarak değerlendirebilirsiniz.
  • Sarı multimetrelerin prob kabloları oldukça kalitesiz. Kısa sürede kırılma kopma yapar.
    15 20 lira daha verip bir elektronikçiden prob alın.
  • Probu dahi yoktu onu ayrıca aldım. Yani düzelmez veya uğraşmaya değmez diyorsunuz.. neyse dursun kenarda artık. Teşekkür ederim bilgilenmiş oldum en azından.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.