Şimdi Ara

Mühendislik ve KPSS

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
104
Cevap
4
Favori
17.001
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Kamu Personeli >> Mühendislik ve KPSS
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    303 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: bazarov0734

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Yahu hangi memurluk yapan muhendis 3000 lira aliyormus

Kapi o tazminati bu tazminati derken 5000den aciliyor.

hocam liseliliği bırakın kendim mühendisim
    abimin eşi , yengem kamuda mühendis net aldığı miktar 3300 , yol yok servis yok.
    Eski kız arkadaşım doktor tuzlada , 4500 net alıyor yol yemek yok.

lan neden memura iyi şartlar sağlansın ? profesörün aldığı maaş bile belli. memur gibi risk almayan üretmeyen korkak tembel adamların geliri nasıl iyi olabilir ? neden versinler o parayı. napıyorlar ki ?

kendinizi kandırmayın. özel zor ama başarılı olanların yüzlerce bin tl maaşlara çıktığı da ortada. çok gördüm

Alıntıları Göster
    Bu arkadaş yanlış bilgi veriyor.

En yakın arkadaşım DSİ de matematik mühendisi ve net 4900 tl aldı en son.Ve branşından dolayı arazi tazminatı da almıyor.Harita,inşaat,jeoloji vs branşları birde üstüne arazi tazminatı alıyor o da 5100-5200 civarına denk geliyor.

Bu 657 kurumunda olduğu için böyle.Eğer KİT kurumuna atanırsanız 5500-5800 civarı maaşınız olur.657 ile KİT arasında yaklaşık 500-600 civarı fark vardır.

3300 maaşları 2011-2012 yılları arasında alınan maaşlardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Çavuş
    65 Mesaj
    Devlet te çalışmakla ilgili sorular-yorumlar ve cevaplar:

* Devlette ne uzar ne de kısalırsın !!!
    -İş hayatında herkes birer ceo olamayacağına göre, büyük çoğunluk için iş hayatının kendisi devlette ve özelde alacağın belli limitlerde olduğundan aynıdır. Üstelik özelde işsiz kalma ihtimalin sebebiyle, kısalman çok daha farklı olabilir.

* Memurluk çok monoton !!!
    - Düzenli bir işin getirisi monotonluk vardır, boş vakit ve plan yapma açısından memurluk avantaj olduğundan hayatını monotonluktan çıkarmak senin elindedir. Monoton olmayan işler genellikle riskin ve mobbing in olduğu yerlerdir.

* Memurluk maaşı başta güzelde 40 yaşına gelince, yeter mi bu kadar paracık???
    - Evet memurluk maaşı enflasyon oranında artar. Kıdem artışı da çok fazla değildir. Lakin bu soruyu sorana başka bir soru ile cevaplanabilir. Peki 40 yaşında işsiz kalırsan ne olacak??? Kafanızda ki memur zihniyeti yıkın. Her memur evi kirada 3 çocuklu değildir, Hele ki kamuda ki mühendislerin büyük bölümü değildir. Karı koca çalışan memurun hayat standartı 25 in de de 55 inde de aynı ölçüde korur. Aileden gelen miras geliri vs. katmıyorum bile. Bu arada özelde devletten çok çok daha fazla kazanıldığı düşünmekte komiktir. Çocuğunuz da belli bir eğitim olanağı ile eviniz ve arabanızla, yurt içi yurt dışı tatillerde beraber bir hayat standartı yerine getirirsiniz. 40 yaşında olup , kamuda ki halinden kötü pek çok mühendislik bölümü mezun vardır. Paraya değil yaşam standartlarına bakın!!!! Özelde çalışıp maaşının abartmayanı döverler, bunu da unutmayın. :)

* Memurluk güzelde hep torpilliler giriyor !!!
    - Bir bakıma son 2 yıldır özellikle doğru oldu ama bu gerçekten torpilsiz girilmiyor demek değil, sonuna kadar çabalayın. Sonunda özel sektörün kirli ve yoğun temposundan kurtulursunuz.

* İnternette çok yerde memurluk kötüleniyor, sebebi nedir?
    - Cevap basit, fesatlık. Aklında memurluk olmayan adam bu tür konularda yorum yapmaz. Eğer biri memurluğa sallıyorsa, emin olun gözü memurluktadır. Genellikle kpss de iyi puan alamadağı için merkezi yerleştirmeyle giremeyen, belediye ve çeşitli kurumların açtığı sınavlarla yan yoldan girmeye çalışan tiplerdir.

* Memur olursan alacağın bir ev bir arabadır.
    - Tabi bunu diyen tosunun ve kendi akrabalarının hepsinin 3-5 villası , 20-25 tane mercedes vb. arabası, kotrası, yelkenlisi vb. vardır. Bunu diyen adam ağır işsiz olup, psikolojisi hiç iyi değildir. Ona sorsan 20-30 bin tl kazançı vardır. Elbet yersen. :)

* Memurlukta kendini geliştiremezsin ve körelirsin.
    - Özel sektör öyle gelişime açık ki sorma gitsin, özel sektörde yapılan sömürüyü çeşitli kariyer yalanlarıyla örtebiliyorlar. Haftada 60 saat çalıştırılan adam gelişecek, mesleği ile alakasız işlerde (satış mühendisliği, vb.) adam gelişecek ama haftada 40 saat çalışan ve yerine göre özel sektörde bulamayacağı ortamlara girebilen adam körelecek. Gülün geçin.

* Bir dönem özel sektör popüler olur, bir dönem memurluk popüler olur.
    - 1950-1994 arası dönem için bu denilen doğru kabul edilebilir. Özel sektörü geliştirmek için yapılan siyasi destekle ile belli dönemler özel sektör daha avantajlı oldu. Memurluk küçümsendi. Lakin 1990 lı yılların ortalarından itibaren , özellikle 1994 ekonomik krizinden sonra, hiç bir zaman özel sektör daha popüler olamadı. Bundan sonrada bu artan nüfusla popüler olamaz.

* Memurluk rahatına düşkün insanların mesleğidir.
    - Rahatına düşkün değilde, ne istediğini bilen ve bunu bilerek kendini yönlendiren insandır. KPSS den yüksek puan alıp atanan bir kişi emin olun özel sektörde iş bulur çalışır ama insani çalışma koşullarında çalışmak ve iş-özel hayat dengesini korumak istedikleri için devleti seçmiştir.

* Memurluk sadece az gelişmiş ülkelerde popülerdir.
    - Memurluk az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş tüm ülkelerde popülerdir. Gelişmiş ülkelerde özel sektörde çalışanın hakkını büyük ölçüde koruduğu için, bizim gibi ülkelerde ise özel sektör devlet arasında çalışma şartları arasında uçurum olduğu için gelişmiş ülkelere göre daha ön plandadır. Gelişmiş ülkelerde kamu çalışanın nüfusa göre oranı bizim gibi ülkelerden yüksektir.

Şimdi bir örnekle durumu anlatayım, devlet ile özel sektörde çalışmanın nasıl fark olduğunu. Vereceğim bilgilerde kesinlikle en ufak abartı payı yoktur. Gerçek hayattan alınan bilgilere göre kurgulanmıştır. Hiçbir kariyer sitesinde böyle kıyaslamalı anlatım göremezsiniz. Özel sektörün sadece ofis ortamında 45 saat çalışıldığını düşünerek bize masal anlatan kariyer sitelerine bakanlar bu örneği de görsünler.

A isimli taahhüt firmasında çalışan Ahmet isminde elektrik mühendisi,
    B isimli devlet dairesinde çalışan Bahadır isminde elektrik mühendisi,

Ahmet ile Bahadır, ayn apartmanda aileleri birlikte yaşayan yaşları birbirine yakın iki bekar komşu arkadaştır. Ahmet mezun olup askerliği yapıp, iş aramaya geçmiş ve nihayetinde 1-2 iş değiştirip 2 senedir bir taahhüt firmasında çalışmaktadır. Bahadır ise mezun olduğunda kpss ile atanıp evine yakın bir kurumda çalışmaya başlamıştır.

Bu iki arkadaşın çalışma koşullarına bakalım,
    Ahmet sabah 6.20 gibi yola çıkıp, saat 8 de iş başı yapmaktadır. Bahadır ise 8.20 de yola çıkıp, 08.45 te iş yerinde olmaktadır.
    Ahmet saat 12 de öğle yemeğine çıkmakta, 12.30 ta tekrar işinin başına dönmek zorundadır. Yediği yemekte esnaf lokantasından dır. Bahadır ise 12.10 gibi öğle yemeğine çıkmakta, kurumun bulunduğu yerde ki bulunan caddede arkadaşlarıyla yürüyüş yapabilmektedir. Acil takip ettiği iş yok ise 13.50 gibi işine geri döner. Yemeği isterse yemekhane, isterse misafirhane veyahut isterse caddede yiyebilir.

Ahmet iş gereği dışarıda şantiyelerde iş takibi yaptığı gibi, is yerine gelmesi 18.30 u bulabilir. Bu sırada A firmasının diğer şantiyelerinde gelen usta işçiler beklenmesiyle işten paydos saat 20 i bulur. Ahmetin eve varışı 21.45 i bulur, yemek yemesi falan derken saat 22.30 u bulur. Bahadır ise 17.15 te işten ayrılıp 17.40 de evde olup en geç 18.30 da akşam kahvesini yudumlamaya başlar.

Yani gün içindeki iş yükü ve baskıyı hesaba katmadan en az sabahları 2 , öğlenleri 1 ve akşamları 4 saat Ahmet Bahadırdan daha fazla emek vermek zorunda kalıyor.

Ve cuma akşamı oluyor , Ahmet 22.30 tv karşısında uyuklamaya başlarken, o sırada Bahadır yolda arkadaşlarıyla birlikte şehir dışına hafta sonu tatiline gidiyor. Cumartesi sabahı ahmet aynı hafta içi rutine devam ediyor.

Ahmet mi olmak istersiniz yoksa Bahadır olmak mı istersiniz? Türkiye de bunun gibi on binlerce örnek var.

20 Nisan -5 Mayıs arası, Ahmet 3 gün tatil yapabilirken, Bahadır ise 8 gün tatil yapabiliyor.

İşte size tam karşılaştırmalı iş yaşamı özeti. Özel sektörü olduğundan iyi gösterenler bakın görün.

Eklemeye devam, önümüzde 29 Ekim haftası var. Resmi tatil 28 Ekim öğlen başlıyor. Yani bir buçuk gün. 28 Ekim pazartesi öğlen başlayan tatil, büyük ihtimal sabahı da idari izinle birlikte 4 günlük uzun bir hafta sonu tatili olacak. Kamuda çalışmanın bir güzelliği daha. Bu tatilleri küçümsemeyin resmen iş hayatında bir nefes oluyor ve kamuda olup bu 4 gün için plan yapamayan adam yoktur. Ya özel sektörde çalışanlar, yıllık izin ve bayram dışında ne zaman 4 gün üst üste tatil yapabildiniz? Pek çoğunuzun cevabı hayırdır. Kesinlikle bunu söyleyebilirim turizm sektörünü kamu personeli kurtarıyor. Zaten dikkat ederseniz bütün yapı kamunun çalışma saatlerine göre kurgulanmış. Daha öncede söyledim bu ülkede cumartesi günü ve resmi günlerde çalışan görülmez.

Meslek öğreniyorum diye mühendisi neredeyse teknisyen seviyesinde gören, abuk sabuk limited mühendislik firmalarında sabah 8, akşam 7-8 gibi cumarteside tam gün olacak şekilde çalışan kişilere acıyorum. açın gözünüzü arkadaşlar, orada sömürülmeyin, akademik kariyer, kpss vb. durumları kaçırmayın. insanca yaşamın sırrı buralarda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat gülen -- 22 Ekim 2019; 15:23:55 >

• Er
    0 Mesaj

Hocam biraz geç oldu ama ben de mühendislik istiyorum matematik ve fiziği iyi kullanabilmek için ve şu zamanlara kadar özel düşünüyordum ama artık devlet istiyorum yukarlarda konuşulduğu gibi ilerde eşimin maaşıda iyi olucak gibi beraber olduğum biri var yani devlet maaşı benim için güzel ben de hayatımı yaşamak isterim bu dünyaya çalışmak için gelmiyoruz sonuçta ailemde sadece babam çalışıyo ve memur gayette güzel geciniyoruz tabi ek gelirler var ama olsun kısaca devlette çalışmak güzel iş saatleri izni olsun kpssde düşük puan hangisiyse alımı rahatsa o mühendisliği seçmek istiyorum bu kpss puanlaması atanması hiç bilgim yok denecek kadar az bilgi verirseniz sevinirim yukarıdaki konuşmalarınız ve sizin fikrinizde olan insanların konuşmaları için teşekkür ederim bu ortamlar sayesinde büyük bir karar vermeden durumu gözümüzle görebiliyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    murat gülen kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    65 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: yks2020x

Hocam biraz geç oldu ama ben de mühendislik istiyorum matematik ve fiziği iyi kullanabilmek için ve şu zamanlara kadar özel düşünüyordum ama artık devlet istiyorum yukarlarda konuşulduğu gibi ilerde eşimin maaşıda iyi olucak gibi beraber olduğum biri var yani devlet maaşı benim için güzel ben de hayatımı yaşamak isterim bu dünyaya çalışmak için gelmiyoruz sonuçta ailemde sadece babam çalışıyo ve memur gayette güzel geciniyoruz tabi ek gelirler var ama olsun kısaca devlette çalışmak güzel iş saatleri izni olsun kpssde düşük puan hangisiyse alımı rahatsa o mühendisliği seçmek istiyorum bu kpss puanlaması atanması hiç bilgim yok denecek kadar az bilgi verirseniz sevinirim yukarıdaki konuşmalarınız ve sizin fikrinizde olan insanların konuşmaları için teşekkür ederim bu ortamlar sayesinde büyük bir karar vermeden durumu gözümüzle görebiliyoruz
    Merhaba arkadaşım,

Bu konuyu gözden geçirdiysen kimin mantıklı, kimin gerçekçi yazdığını anlayabilirsin. Sende benim gibi olayın farkına erken varanlardansın.
    Kamuyu düşünerek hareket edersen klasik mühendislikler her zaman daha ön plandadır. Mekatronik, biyomedikal, otomasyon müh. gibi diğer mühendislerinde çalışabildiği ve kamuda kadrosu olmayan bölümlerden uzak dur.

3. sınıfta hangi bölüme girersen de farketmez derslerin ağırlaşacaktır.Bu dönemde kpss yi gerçekten çok iyi düzeyde çalışmaya başlamalısın. Mezun olduğunda bunun büyük faydasını göreceksin. Okulda arkadaşların çoğu memurluğu küçümseyecektir. Gül geç bir iki sene sonra onlarda görecekler durumu. Üniversite hocaları memurluk diyince yüzleri kızışır. Sizde onlara sorun onlar piyasaya niye çıkmadılar da akademik kariyere girdiler. Çok net olarak söyleyim akademik kariyer yapan kişiyle kpss giren kişi arasında dünya görüşü, karakter ve potansiyel farkı yoktur.

Özel sektörde mühendisin köpek kadar değeri yok. İnanılmaz derecede düşük bir algı var yeni mezun mühendisler için. Hiç bir işe yaramaz, hiç bir işi beceremez. Bu algıyı yıkmak için mühendisler hep kendilerinden büyük fedakarlık yaparlar, çok çalışır, uzun mesaiye kalır ama yinede yaranamaz. Zamanla alışır, yalan dolan karakter bozulmalarıyla yönetici olarak piyasada tutunmaya çalışır. üniversiteden sonra hayatın en güzel yıllarında bu işkenceyi çekmemek için kamuya girip hayatını erkenden düzene oturtmalısın.

Çalışan eş önemli bir faktördür. Özellikle kadın mühendislerin %80 ni kamuda çalışır. Özel sektörde bu kadar çalışan bayan göremezsin. Evlenmek için ciddi bir avantaj, şu an ben o durumu yaşıyorum :) Özel sektörde kafa dengi eğitimi ve kariyeri uygun eş bulman çok zor.

Maddi anlamada, mühendis maaşı ortalama 7 bin tl diyelim (mayıs 2020) , eşinde mühendis olsa her ay evinize 14 bin tl girecek, azıcıkta aileden bişeyler gelse çok iyi bir standart yakalarsın. Çok büyük para elbet değil ama bu para düzenli bir şekilde gelecek, ona göre taksidini borcunu ona göre tatilini planlarsın, boş vaktinizde oldukça fazla olacak. Düşün serbest çalışan eve tek bakan biri olsan her ay 15 bin tl almak için sabah akşam, hafta sonu demeden çalışman gerekir.

Corona virüsün olduğu şu günlerde zaten kamunun ne kadar avantajlı olduğu yine ön plana geldi,kamuda maaşlar işe gitmesen bile tıkır tıkır yatıyor. Özel sektörde İş sahibi iş yapamıyor, çalışan işten çıkartıldı yada ücretsiz izinde.

Tv radyo yayınları, ulaşım hizmetleri, tatil firmaların kampanyaları hepsi kamu personelinin çalışma saatlerine göre düzenlenmiştir.

Özel sektörde yönetici pozizyonunda olup 40 küsür yaşlarda olan arkadaşlar beş yıl içinde büyük çoğunluğu işsiz kalacak. Çünkü emeklilik yaşı 60-65 aralıağına geldi. Bu Corona virüsü bittikten sonra ekonomik küçülmede bu orta yaş grubu en büyük darbeyi yiyecek. Bu kadar genç nüfusun olduğu bir yerde özel sektör ciddi bir risk durumunda.

Linkedin de özgeçmişlere bakın, askerlik ve doğum hariç herkes gün kaybı olmadan çalışıyor gözüküyor. işsiz kalan yok :)))Şu an işsiz kalsa 6 ay sonra işe girse, o süre nedense özgeçmişte olmuyor.

Aklın yolu bir kardeşim.
    Başarılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat gülen -- 22 Mayıs 2020; 10:57:59 >
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
canlı radyo dinle
192.168.1.1
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,356
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.