Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (88. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Massohcu

Hocam freelance ne kadar getiriyor aylık?

Miktar soylemiyim ama 11 yillik bu is'in icindeyim.

Cok sukur ev, araba aldim. Her cumartesi clube ciktigimda 3-4 bin harcayabiliyorum. Mazotumu fulleyebiliyorum. Bi aksam disari ciktigimda sunuda yesem sundanda icsem diyebiliyorum. Ama isin en en basinda su olmadi. Oldum diyip is beklemiceksin arastirip gelistireceksin kendini :)

Bu ara ben rahata erdigim icin biraz fotomodellik, oyunculuk yaparak biraz eglenceli yasiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: xbreakx

quote:

Orijinalden alıntı: U6

Bu soru biraz tuhaf olmuş açıkçası. Ben elk. müh. yim. Gerçi maaş almıyorum. Şöyle açıklayim;

2017 şartlarında

Teknik mühendisler;

Başlangıç 2 500 TL - 5 500 TL
    Konusunda Uzman 7 500 TL - 12 000 TL
    Kendini Aşmış / İcat / İsim Yapmış - Sınırsızdır. Bazen yüz binlerle ifade edilenleri bile mevcut.
    Bu konuda kimse heveslenmesin. Üstün zekalı, icat vb. olağanüstü bir durum yoksa, kolay kolay 20 yıllık tecrübeden önce bu parayı vermezler. Başarılı olsan bile kolay kolay vermezler.

Yazılım Mühendisleri;

Teknik mühendislerden pek farkı yoktur. Fakat gelir olarak en uç noktalarda şimdilik teknik mühendisleri geçemezler. Fakat değişen dünya şartlarında, 5 yıl içerisinde geçme ihtimalleri yüksektir. Her genç arkadaşıma şiddetle bu bölümlerden birini tavsiye ederim. Yazılımı sadece bilgisayar üzerine düşünmeyin. Kendi alanında çok farklı dalları vardır.

Gıda Mühendisleri;

Başlangıç Asgari Ücret - 2000 TL
    Ne kadar uzman olursa olsun alacakları en büyük para 5 000 - 8 000 TL

Zirai Mühendisler;

Gıda mühendisleriyle hemen hemen aynı..

Not: Diğer mühendis türleri hakkında bilgim yok.
    "Yüksek" sıfatını alanlar daha iyi kazanır.
    Teknik ve yazılım mühendisleri, beyaz yaka koşullarında, en büyük krizlerde bile kolay kolay boşta kalmazlar. Tercih yapmamış veya bölümüyle ilgili çelişkide olan genç arkadaşların aklında bulunsun.

Ziraat Mühendisleri için maksimum o değil tabiki de. Ben 3. yılımdayım aşağıdaki firmalarda bile çalışmıyorum maaşım 3,500 TL.

Sağlam para veren firmalar (başlangıç 4.000 - 5.000 TL);
    1. Dow Agro
    2. Bayer
    3. Dupont
    4. Philip Morris
    5. JTI
    6. BAT
    7. Syngenta
    8. BASF

Onlar nadir durumlar, kaç kişi o şirketlerde çalışabilecek ki? Sadece bir kaç şanslı kişi, yukarıda yazdığım maalesef gerçekler. Kabullenmek lazım.

• Benim eşim inşaat mühendisi ve emekli olduğum için birde eşimin proje müdürü olmasından konuya da vakıf oldum.

Türkiye'de iyi para veren şirketleri yazayım,

1- Tekfen
    2- Limak
    3- Rönesans
    4- Gama
    5- Enka
    vs..vs

Bu şirketlerde Türkiye'nin en eski inşaat firmalarından. Mahalle arası mütahit yada ağaoğlu gibi yap satçı şirketlerden bahsetmiyorum. Bu firmların içinde hükümet desteklisi olanı da var,yıllardır aynı işi yapmış, tecrübe etmiş firmalarda var. Eşimde bu şirketlerden birinde çalısıyor.

Bu firmalarının genel merkezlerinde çalışıyorsanız, saha personelinden daha düşük alırsınız. Eğer bizzat sahada iseniz yüksek alıyorsunuz. İşçi, staf, mühendis, yönetici olarak gruplandırma var. İşçiler 8 kişilik prefabrik tarzda, banyosu, tuvaleti ortak bir yerde kalıyor. Bunların maaşları da 1700 tl civarında kesintili olarak alıyorlar. Staf-formen ise brüt 2500-2800 arasında değişiyor. Yeni başlayanlar için. Bunlar da 2 kişilik odalarda kalıyorlar. Tecrübeli ve eski çalışanlar daha yüksek alıyor. Mühendis ve yönetici maaşları da oldukça yüksek. Yönetici konumunda olanlar ve proje müdürleri oldukça yüksek ücretle çalısıyorlar. Maaş ve konaklama şirketten şirkete değişiyor, kimi şirket elemanına değer veriyor kimi vermiyor. Limaktan eşimin şirketine gelenler burası cennet gibi dediklerini biliyorum.
    Ha bu şirketlerde çevreden ziraate, kalite kontrolden revire kadar istihdam var.
    Onun haricinde bu şirketlerde proje bitiminde elemanların çıkışı verilir. 20-25 bin lira gibi de tazminat ödemesi yaparlar. Eğer projede tutulduysanız proje bitmeden başka projeye geçersiniz. Açıkta kalmazsınız.

Bu şirketlerde çalışmanın bir faydası da yurt dışına gitme şansınızın olması. Orada Türkiye'de aldığınız parayı dolar olarak veriyorlar. 3 aşağı 5 yukarı. Ortalama bir proje süresi 24 ay sürse Türkiye'ye döndüğünüzde oldukça iyi bir parayla gelmiş olursunuz. Ancak bir üst paragrafta belirttiğim gibi başka bir projeye geçmez yada şirketi değil kendinizi düşünüp, proje bitimine yakın başka bir şirkete geçmezseniz, diğer bir projeye geçene kadar açıkta kalır, kazandığınız parayı yersiniz.

Bu şirketlere girmek için ne yapabiliriz derseniz, şirkette çalışan bir dayınızın, amcanızın olması gerekiyor. İstisnai durumlar da olabiliyor, eşim yabancı, ve yurt dışında bu firmaya girdi. Ancak dediğim gibi, her yerde olduğu gibi maalesef buralarda da liyakat sistemi hakim. Böyle de olunca dışarı da araba bile yıkayamayacak adamlar buralarda iyi ücretle çalışıyorlar.

Bu gönderimi de; adam hacı mı olur varmakla mekke’ye; eşek evliya mı olur, taş çekmekle tekkeye diyerek bitireyim.

İyi akşamlar.

• 2015 makine müh. mezunuyum. 1 sene tecrübem var. Askerliğimi yaptım.

Askerden geldikten sonra (ekim 2016) Trabzonda iş arıyorum. 1750 liralık bir işi reddettim. Schindler asansörün satış müh. ilanı için 3. görüşmede elendim.

Şu anda işsizim
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cübbesiz gandalf

quote:

Hocam işin varken işler iyiyken falan neden bir de tıp okuyorsun.

ikiside birbirinden beter işler ama napacan ekmek yok asgari ücretten kaçmanın ticaret dışında iki yolu

Hocam şirketimiz var demedin mi?Ee o yeterli olmuyor mu anlamadım, doktorluğu beter görüyorsan neden okuyorsun?Sonuçta ekmek veren bir mesleğin var.Tabii insan ilk durumda doktor olmayı hayaliniz falan sanıyor ama siz onu da beter görüyorsunuz şimdi hiç anlamadım neden bırakmadığınızı.

cevap basit : csb

• 1500 ile başlar, 3000'e kadar çıkar. (Yeni başlayanlar için) İlerleyen yıllarda dahi nadiren 10000'i geçer. Geçenlere helal olsun demek gerekir ama oran olarak %5'i geçmez bunlar.
  • Vasıfsız hiç bi halt bilmeyen mühendisler neysede 1500 nedir abartmayın yani artık 4 sene oku imza yetkin olsun 1500 yok öyle bişe hangi devirdeyiz askeri ücret 1400 zaten elektrik elektronik okuyup Üniversitebitmeden 2000 3000 alan tanıdıklarım var güldürmeyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Death Note

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cübbesiz gandalf

quote:

Hocam işin varken işler iyiyken falan neden bir de tıp okuyorsun.

ikiside birbirinden beter işler ama napacan ekmek yok asgari ücretten kaçmanın ticaret dışında iki yolu

Hocam şirketimiz var demedin mi?Ee o yeterli olmuyor mu anlamadım, doktorluğu beter görüyorsan neden okuyorsun?Sonuçta ekmek veren bir mesleğin var.Tabii insan ilk durumda doktor olmayı hayaliniz falan sanıyor ama siz onu da beter görüyorsunuz şimdi hiç anlamadım neden bırakmadığınızı.

cevap basit : csb

Eğer oyleyse hocam yazıklar olsun ne diyeyim.

Benim sorunum bu insanlara cabuk guveniyorum.Insanlar neden birbirlerini kandırmaya yonelik hareketler yapar anlamıyorum.Yani ne olacak abi 3-5k kazanıyorum deyip dogruyu soylesen?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xbreakx

quote:

Bu soru biraz tuhaf olmuş açıkçası. Ben elk. müh. yim. Gerçi maaş almıyorum. Şöyle açıklayim;

2017 şartlarında

Teknik mühendisler;

Başlangıç 2 500 TL - 5 500 TL
    Konusunda Uzman 7 500 TL - 12 000 TL
    Kendini Aşmış / İcat / İsim Yapmış - Sınırsızdır. Bazen yüz binlerle ifade edilenleri bile mevcut.
    Bu konuda kimse heveslenmesin. Üstün zekalı, icat vb. olağanüstü bir durum yoksa, kolay kolay 20 yıllık tecrübeden önce bu parayı vermezler. Başarılı olsan bile kolay kolay vermezler.

Yazılım Mühendisleri;

Teknik mühendislerden pek farkı yoktur. Fakat gelir olarak en uç noktalarda şimdilik teknik mühendisleri geçemezler. Fakat değişen dünya şartlarında, 5 yıl içerisinde geçme ihtimalleri yüksektir. Her genç arkadaşıma şiddetle bu bölümlerden birini tavsiye ederim. Yazılımı sadece bilgisayar üzerine düşünmeyin. Kendi alanında çok farklı dalları vardır.

Gıda Mühendisleri;

Başlangıç Asgari Ücret - 2000 TL
    Ne kadar uzman olursa olsun alacakları en büyük para 5 000 - 8 000 TL

Zirai Mühendisler;

Gıda mühendisleriyle hemen hemen aynı..

Not: Diğer mühendis türleri hakkında bilgim yok.
    "Yüksek" sıfatını alanlar daha iyi kazanır.
    Teknik ve yazılım mühendisleri, beyaz yaka koşullarında, en büyük krizlerde bile kolay kolay boşta kalmazlar. Tercih yapmamış veya bölümüyle ilgili çelişkide olan genç arkadaşların aklında bulunsun.

Ziraat Mühendisleri için maksimum o değil tabiki de. Ben 3. yılımdayım aşağıdaki firmalarda bile çalışmıyorum maaşım 3,500 TL.

Sağlam para veren firmalar (başlangıç 4.000 - 5.000 TL);
    1. Dow Agro
    2. Bayer
    3. Dupont
    4. Philip Morris
    5. JTI
    6. BAT
    7. Syngenta
    8. BASF

Onlar nadir durumlar, kaç kişi o şirketlerde çalışabilecek ki? Sadece bir kaç şanslı kişi, yukarıda yazdığım maalesef gerçekler. Kabullenmek lazım.

Gerçekler mi?

Minimum ve maksimum kesin aralıklar veriyorsun bende "tanıyorum yüksek maaş alan" diyorum ve "gerçekler" diyorsun.

Tamam kabullendim en çok sensin.

• Yurtdışı iş bulabilen var mı? Kanada, Amerika, Avrupa da iş bakıyorum linkedin üzerinden, hergün neredeyse 50-100 yere başvuruyorum hala ses seda yok. Önceliğim Kanada, tavsiyesi olan var mı?

Profilim, portfolyom dolu
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhsinmuttaki

Benim eşim inşaat mühendisi ve emekli olduğum için birde eşimin proje müdürü olmasından konuya da vakıf oldum.

Türkiye'de iyi para veren şirketleri yazayım,

1- Tekfen
    2- Limak
    3- Rönesans
    4- Gama
    5- Enka
    vs..vs

Bu şirketlerde Türkiye'nin en eski inşaat firmalarından. Mahalle arası mütahit yada ağaoğlu gibi yap satçı şirketlerden bahsetmiyorum. Bu firmların içinde hükümet desteklisi olanı da var,yıllardır aynı işi yapmış, tecrübe etmiş firmalarda var. Eşimde bu şirketlerden birinde çalısıyor.

Bu firmalarının genel merkezlerinde çalışıyorsanız, saha personelinden daha düşük alırsınız. Eğer bizzat sahada iseniz yüksek alıyorsunuz. İşçi, staf, mühendis, yönetici olarak gruplandırma var. İşçiler 8 kişilik prefabrik tarzda, banyosu, tuvaleti ortak bir yerde kalıyor. Bunların maaşları da 1700 tl civarında kesintili olarak alıyorlar. Staf-formen ise brüt 2500-2800 arasında değişiyor. Yeni başlayanlar için. Bunlar da 2 kişilik odalarda kalıyorlar. Tecrübeli ve eski çalışanlar daha yüksek alıyor. Mühendis ve yönetici maaşları da oldukça yüksek. Yönetici konumunda olanlar ve proje müdürleri oldukça yüksek ücretle çalısıyorlar. Maaş ve konaklama şirketten şirkete değişiyor, kimi şirket elemanına değer veriyor kimi vermiyor. Limaktan eşimin şirketine gelenler burası cennet gibi dediklerini biliyorum.
    Ha bu şirketlerde çevreden ziraate, kalite kontrolden revire kadar istihdam var.
    Onun haricinde bu şirketlerde proje bitiminde elemanların çıkışı verilir. 20-25 bin lira gibi de tazminat ödemesi yaparlar. Eğer projede tutulduysanız proje bitmeden başka projeye geçersiniz. Açıkta kalmazsınız.

Bu şirketlerde çalışmanın bir faydası da yurt dışına gitme şansınızın olması. Orada Türkiye'de aldığınız parayı dolar olarak veriyorlar. 3 aşağı 5 yukarı. Ortalama bir proje süresi 24 ay sürse Türkiye'ye döndüğünüzde oldukça iyi bir parayla gelmiş olursunuz. Ancak bir üst paragrafta belirttiğim gibi başka bir projeye geçmez yada şirketi değil kendinizi düşünüp, proje bitimine yakın başka bir şirkete geçmezseniz, diğer bir projeye geçene kadar açıkta kalır, kazandığınız parayı yersiniz.

Bu şirketlere girmek için ne yapabiliriz derseniz, şirkette çalışan bir dayınızın, amcanızın olması gerekiyor. İstisnai durumlar da olabiliyor, eşim yabancı, ve yurt dışında bu firmaya girdi. Ancak dediğim gibi, her yerde olduğu gibi maalesef buralarda da liyakat sistemi hakim. Böyle de olunca dışarı da araba bile yıkayamayacak adamlar buralarda iyi ücretle çalışıyorlar.

Bu gönderimi de; adam hacı mı olur varmakla mekke’ye; eşek evliya mı olur, taş çekmekle tekkeye diyerek bitireyim.

İyi akşamlar.

Hocam liyakat sistemi sizin dediğiniz şeyin tam tersi yalnız.O kımsı düzeltirseniz daha iyi olur.

liyakat
    .–./
    ad
    1.
    layık olma, yaraşma, yaraşırlık, uygunluk.
    2.
    yeterlilik, yetenek.

Yani liyakat sistemi olursa torpil falan olmaz kimin hakkıysa o gelir.

• quote:

Orijinalden alıntı: beyaz1616

Vasıfsız hiç bi halt bilmeyen mühendisler neysede 1500 nedir abartmayın yani artık 4 sene oku imza yetkin olsun 1500 yok öyle bişe hangi devirdeyiz askeri ücret 1400 zaten elektrik elektronik okuyup Üniversitebitmeden 2000 3000 alan tanıdıklarım var güldürmeyin

5 yıl deneyimli 2000 tl ile başladı

Diğer 2 yıl deneyimli 2 mühendis aldılar 2000 tl

Piyasa çok kötü 6-7 ay işsiz bekleyen var. Adam bulduğuna şükrediyor.

Bu paralara mühendislik yapılmaz önerim koskeb falan deneyin, hibe alacak dayınız varsa hiç durmayın.

3 bin ve üzeri alanlar zaten iyi deneyimli patron veya müdür iti olmuş tipler, bunları aşırı sömürürler. çoğu aşırı bıkmıştır (%90). çareszce kurtulmak ister ama piyasayı görünce çıkamaz, 3.5-4 liraya köle olur.4 şirket gördüm hepsi aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hexedemical -- 17 Şubat 2017; 23:31:46 >

• hexedemical H kullanıcısına yanıt
    Hocam o fabrikadan fabrikayada değişiyor mühendisten mühendisede daha geçen taşeron çalıştığım yerde orta hal sayılacak bi mühendis tanıdığım 3 yıl deneyimden sonra renaultda 4-5 bin arası bi ücretle başladı şahsen bende eem okuyordum üni beğenmediğimden dondurdum tekrar giricem ülkede maaşlar kesinlikle iyi demiyorum örnek ben mesela tanıdıktan dolayı yurtdışına çıkıp kazanmayı düşünüyorum ama 1400 vs olayları tuhaf ciddiyim etrafımdakilerede bakıyorum hani sadece diplomam olsun diye okuyanlar o maaşları alır istisnalar hariç ki öyle bi olay varsa bırakın okumasın kimse gitsin zaten asgari ücret 1400 tofaş filan işçi alıcak girsin oraya
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnotheRDie

1 yabancı dilin olacakta onun yanına bir tane daha koyucaksında.
    Üniversiteyi iyi bir ortalamayla bitirip yurt dışına gidip iş tecrübesi kazanıcaksında hoho ölme eşşem ölme

İmza?
  • piyasadaki tecrübe ve izlenimlerime göre derlediğim maaşlar :

http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/2016-mimar-muhendis-maaslari.html
  • 3000 liraya milletin agız kokusunu çekeceginize kendi işinizi kursanıza bişey üretin

Makine mühendisiysen iş makinası üret en kötü çakmasını yap sat
  • Otomotiv Sektöründe çalışan mühendis arkadaş varsa bana ulaşabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cr_9_Tr

öncelikle hepinize cvplar için teşekkür ederim arkadaşlar

bana bi arkadaş eğer hedefin çok zengin olmaksa inşaat mühendisi ol dedi neden dedim işi bilenler para kırıyoe dedi ve aslında arkadaşlar cidden de dünyanın en zengin adamları Donald Trump die biri vardı ismini yanlış yazmış olabilirm oda inşaat mühendisi eğitimini iyi alırsan kendini geliştirirsen kafayıda kullanırsan kral gibi olursun

diğer mühendisliklerde başkalarını zengin etcez biz kırk kanaat gecincez gibi gelio ama tabi diğer mühendislikler de iyi aslında alanında iyi oldun mu bence iş sorunuda olmaz para sorunuda :D

Başkan oldu Adam alimünyum :D

• hocam otomotiv sektöründe çalışan mühendis arkadaşlar yazarsa bana da yazabilir misin genel olarak sorucağımız sorular aynıdır eğer özel bir şey sormayacaksanız benide alıntılar mısınız?
  • 2pac. kullanıcısına yanıt
    Tabii ki
  • 
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.