Şimdi Ara

Muhabbet Kuşu Yardımlaşma Platformu (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.476
Cevap
37
Favori
83.399
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Beocan

Merhaba ;

Kuşum dışkısını yiyor.

Kafesinde gaga tasi ve kumlu gaga tasi var. Kalamar kemigide vardi fakat kus kullanmayinca cikartmistim onu.

Niye dışkısını yer ? Zararı var mıdır ? Ne yapabiliriz ?

Muhabbet kuşunuzun dışkısını yemesini engellemek için yapılacak en doğru şey tabanında tel ızgara olan kafesler kullanmaktır. Kuşunuzun dışkısı tel ızgaranın altındaki bölmeye düşeceği için kuşunuzun dışkısını yemesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz.
    Dışkı yeme davranışı genelde vitamin, mineral eksikliği ve kötü beslenme kaynaklıdır. Kalamar kemiğini geriye takın arada bi yer zaten calsiyum eksikliği için. Kuşa haşlanmış yumurta ve kabuklarindan ver. Kafesin tabanına ızgara tak.
  • Diskisini yememesi adina kafesinizde kalamar kemigi ve kus kumunu mutlaka bulundurun.
  • Mrb.6 ocakta yazmistim ilk yumurta geldi diye toplamda 5 yumurta yapti ve bugün yavru gördüm kafeste çok garip oldum kucucuk bisey.ne yapmaliyim kafesi temizledim yemlerini degistirdim mama yapcam mamayi yuvaligami koyayim?birde dişi kus yumurtalarla beraber yavrunun da uzerine yatiyor sorun olur mu ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: besyoali

Mrb.6 ocakta yazmistim ilk yumurta geldi diye toplamda 5 yumurta yapti ve bugün yavru gördüm kafeste çok garip oldum kucucuk bisey.ne yapmaliyim kafesi temizledim yemlerini degistirdim mama yapcam mamayi yuvaligami koyayim?birde dişi kus yumurtalarla beraber yavrunun da uzerine yatiyor sorun olur mu ki?

Mamayi kafese koy babaç yer anaci besler anacta yavruları. Anaç üzerine yatar yani kanat altına alır yavruyu ağırlığı nı vermez yavruya. Yoksa nasıl ısıtacak. Birde sürekli yuvayi rahatsız etme. Anaç streslenmesin. Yoksa yavruyu beslemez. 2 güne bi kontrol et yeter.
  • mubişim kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ederim:)evlenmeden baba oldun diyo herkes.ilk kus besleyisim.erkek almistim dedim yazik bitanede dişi alayim 2 ay sonra yumurtladi ya:)mamaya ne koyayim havuç yumurta bisküvi kirintisi boyle bi mama buldum internette olur mu?ya da siz ne onwrirsiniz?
  • quote:

Tesekkur ederim:)evlenmeden baba oldun diyo herkes.ilk kus besleyisim.erkek almistim dedim yazik bitanede dişi alayim 2 ay sonra yumurtladi ya:)mamaya ne koyayim havuç yumurta bisküvi kirintisi boyle bi mama buldum internette olur mu?ya da siz ne onwrirsiniz?

Evet mamayi o şekilde hazırlıyoruz. Yanlız yavrunun bi babası var. Yani siz evlenmeden torun sahibi olmuş oldunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mubişim

quote:

Evet mamayi o şekilde hazırlıyoruz. Yanlız yavrunun bi babası var. Yani siz evlenmeden torun sahibi olmuş oldunuz.

Cok tesekkur ederim.dede diycektim baba yazmisiz.babalari çok hircin bu arada yem koyarken elimi kanatti.neyse çok sagolun bi sorun olursa yine yazarim iyi geceler

• quote:

quote:

quote:

Cok tesekkur ederim.dede diycektim baba yazmisiz.babalari çok hircin bu arada yem koyarken elimi kanatti.neyse çok sagolun bi sorun olursa yine yazarim iyi geceler

Kıskandığını belli ediyor. Yavrularını korumaya çalışıyor kendince. Dediğim gibi yuvayi fazla rahatsız etmezsen yavrular için iyi olur. Arada bi kontrol et. İyi gclr

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kıskandığını belli ediyor. Yavrularını korumaya çalışıyor kendince. Dediğim gibi yuvayi fazla rahatsız etmezsen yavrular için iyi olur. Arada bi kontrol et. İyi gclr

Alıntıları Göster
    Muhabbet kuşu sevdalılarına birkaç sorum olacak, yeni iki yavru sahiplendik de

Yavrular bir erkek bir dişi, daha gagalarının rengi tam belli değil.

Pirinç güzel bir kafes ve tüm aksesuarları aldık, yalnız birkaç sorum olacak:

1) Kabuğu soyulmuş yem vermek sağlıklı mıdır? Etraf daha az kirlenir diye bu mamalardan vermeyi düşünüyorum?

2) Petshop'taki kişi "kesin ishal olacaklardır" diye bir ishal ilacı verdi, bu ilacı şimdiden sularına katıp kullanmalı mıyım?

3) Yumurta, elma, yeşillik, ekmek kıtırı falan vermemi tavsiye etti, yavrular için uygun mudur?

4) Gaga taşı aldım ve o taşı sebzelik kabı tabir ettikleri şeyin içine sıkıştırıp astım, ucundan gözüküyor bir kısmı bu onlar için yeterli mi yoksa iple mi asmalıyım?

5) Petshop'daki arkadaş dedi ki, oyuncak vs şimdi çok koymayın bir ay sonra falan takın oyuncakları kafaları karışmasın dedi. Ben de sırf bu yüzden aynalı salıncaklarını takmadım, taksam bir şey olur mu?

6) Kafeslerini kaloriferin 25 30 cm önüne koydum, konbi kısık derecede çalışıyor hep, bu onlara zarar verir mi?

7) Yavru dişi ve erkek muhabbet kuşu aynı kafeste olmalarına rağmen eğitilebilirler mi? Yani konuşturabilir miyim ikisini de ya da herhangi birini? Ve yine bu bağlamda soruyorum, ele gelme - omza konma gibi alıştırmaları yapabilir miyim? Yoksa 2 kuş aldığım için ve aynı kafeste oldukları için bu dediklerim çok mu zor?

Şimdiden yanıtlayacak arkadaşlara çok teşekkür ederim

• Merhaba benim dişi kuşum şimdilik 5 yumurta bıraktı ama bu aralar yuvalıkta çok kısa süreler kalıyor dışarı çıkıyor bunun nedeni nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nurgultr

Merhaba benim dişi kuşum şimdilik 5 yumurta bıraktı ama bu aralar yuvalıkta çok kısa süreler kalıyor dışarı çıkıyor bunun nedeni nedir ?
    Tekrar merhaba ;

Muhabbet kuşum tüy dökmeye başladı.

Günde yaklaşık 10 tane falan tüy döküyor.

Kuş en fazla 3-4 aylık. Normal midir ? Ne yapmamız lazım ?

Birde bugüne kadar hiç bu şekilde tüneklemiyordu. Sanki ıkınıyor gibi. Kabız olma ihtimalini düşündüm altını çevirip baktım sorun yok.

Muhabbet Kuşu Yardımlaşma Platformu

Hasta gibi duruyor nesi olabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beocan -- 26 Ocak 2015; 0:15:08 >

• quote:

Tekrar merhaba ;

Birde bugüne kadar hiç bu şekilde tüneklemiyordu. Sanki ıkınıyor gibi. Kabız olma ihtimalini düşündüm altını çevirip baktım sorun yok.

Alıntıları Göster
    1 aylık kuş var bizdede geçen serbest bıraktım uçtu.1 saat ikna etmeye çalıştım kafesıne sokmaya en son kandırdım girdi lakin elime hiç gelmiyor kafesine yaklaşıyorum çok korkuyor. hayvana nasıl yaklaşmalıyım ? sadece kafesinde kalsa ne gibi sorunlar olur ?

• quote:

Tekrar merhaba ;

5,5ayliktir en fazla, yavrular 5,5aylıkken başlıyor tüy dökmeye, tüy dökümü ağır geçiyorsa o yüzden halsizlik olabilir, vitaminini eksik etme suyunda, haşlanmış yumurta ve kabuğunu ver, mineral ihtiyacinida karşılasın, ek besinler ver kuşa, suyuna limon damlat 4~5 damla, tüy dökümün de normaL halsiz ve kabarık uykulu durması, yeni tüy çıkartıyor kolay değil, üşütmesin dikkat et sıcak bi yere koy kuşu, bu ayında daha çok usuyecektir,

Suyuna hem vitamin hemde limon mu damlatiyim ? Yoksa gunlere bolerek ayri ayrimi veriyim ?

Vitamin olarak marka tavsiyeniz var mi ?

Ek olarak bu tuy degistirme sureci tahmini ne kadar bir zaman surer ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beocan -- 26 Ocak 2015; 21:18:49 >
  • quote:

Suyuna hem vitamin hemde limon mu damlatiyim ? Yoksa gunlere bolerek ayri ayrimi veriyim ?

Vitamin olarak marka tavsiyeniz var mi ?

Ek olarak bu tuy degistirme sureci tahmini ne kadar bir zaman surer ?

avisol kullanıyorum ben tüy dökümlerinde çabuk tparlanıyorlar. tahmini bi süre yok. nasıl atlattığına bağlı. limonu vitaminden sonrada kullanabilirsin öncede ama vitamini kullanmaya başladıktan spnra kullanma süresince vermeyi kesme.. ama arada bi ağzına bal ver direncini toplasın.
    Tamamdır çok teşekkürler.
  • quote:

Tamamdır çok teşekkürler.
    Merhaba Arkadaşlar Ben Yeniyim Sadece Burada Bir Şey Yazmak İçin Üye Oldum Ben Kuşumu Yeni Aldım Bana Alışması İçin Ne Yapabilirim ?
    İnternette baktığım kadarıyla avisol'un birçok çeşidi var.

Kuşçuda bunu buldum aldım. Doğrusunu mu almışım ? Henüz açmadım yanlışsa geri verebilirim.

Kullanım ölçeğini "cc" olarak yazmışlar. Kaç damla veya kaşığa denk geliyor bilemiyorum.

Normal boyutta bir suluğa kaç damla veya kaşık atmamız gerekiyor ?

Çok soru soruyorum kusuruma bakmayın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beocan -- 28 Ocak 2015; 18:16:22 >

• quote:

İnternette baktığım kadarıyla avisol'un birçok çeşidi var.

Kuşçuda bunu buldum aldım. Doğrusunu mu almışım ? Henüz açmadım yanlışsa geri verebilirim.

Kullanım ölçeğini "cc" olarak yazmışlar. Kaç damla veya kaşığa denk geliyor bilemiyorum.

Normal boyutta bir suluğa kaç damla veya kaşık atmamız gerekiyor ?

Çok soru soruyorum kusuruma bakmayın :)

Evet vitamin bu. Suluk kaç ml bilmiyorsan bir tane şırınga yardımıyla ölçerek anlayabilirsin. Normal küçük suluklar 100ml e denk geliyor. 2güne degistirecegin için yarım suluk yani 50 cc (ml) suya 2,5 cc vitamin koyacaksın onun kendi ölçekli kapağı var zaten. Sulugu şırınga ile olcerseniz ne kadar olduğunu anlayabilirsiniz bu kadar. Suyu 2günden fazla bekletmeyin yanlız. Vutamin bozulmaya geçiyor çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mubişim -- 28 Ocak 2015; 19:28:31 >

Dediğiniz gibi ölçek çıktı içinden.

Suluğu şırıngayla ölçtüm 100 cc çıktı. Suyu her gün değiştirdiğim için hep yarım koyuyordum.

Yarım suluğa (50 cc) 2,5 cc avisol koydum.

Bir de mineral ihtiyacı için haşlanmış yumurta ve kabuğunu koyun demiştiniz. Çay tabağına ufalayarak koydum bugün kuş bayağı yedi. Tüy döküm sürecinde bu yumurta takviyesini her gün yapmalımıyım ? Çok yemesinin bir zararı var mıdır ?

İlginize teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.