Şimdi Ara

MÜH BARAJINI GEÇEMEDİM, MATEMATİK Mİ KİMYA MI (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
51
Cevap
0
Favori
1.811
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git

MÜH BARAJINI GEÇEMEDİM, MATEMATİK Mİ KİMYA MI

(En Son Oy Tarihi: 31.5.2023)
Giriş

Orijinalden alıntı: nocallrecently

sizin girdiğiniz veya geçen seneki mühendislik barajı ile bu senekini bir mi tutuyorsunuz öğrenmek istedim geçen seneki sistemde mf4 puanım 240 bine giremeseydi sizin bu görüşünüze yüzde yüz katılır hatta barajın 200 bine indirilmesinin uygun olduğunu dile getirirdim. ama sınavdan kısa süre önce branşlarda 0.5 net olayını kaldırıp her mat2 çözeni sıralamaya dahil ettiler malumunuz sınavda orta seviye öğrenciler için zorlayıcı bir fen vardı türkiye ortalaması belli fenin böyle olması matematikte küçük farklarla eşit ağırlıkçıların bizi geçmesini sağladı eğer kural kalkmasaydı fenden 0.5 net yapmayanın sayısal puanı edebiyattan da 0.5 net yapmayanın ea puanı hesaplanmayacaktı geçen senelerde buna benzer değilde hee oturum farklıydı sistemi böyle düşündüğünüzde iç içe giren bir puanlama var sizce adaletli bir baraj mı bu sene? ki ben bunu talep bile etmedim konum barajı aşamadım matematik veya kimya ilgimi çekiyor fikrinizi almak istiyorum dedim. öyle çokta yüksek yapmayıp benim gibi meslek lisesi mezunu tanıdığım hocalar var şuan öğrencilere haldır haldır özel ders veriyorlar. şuanki sıralamalar heterojen sizin yılınızda ise homojendi emin olun sizin o seneki sıralamanız bile azda olsa eşit ağırlık damlayacak ve şuan olduğunuz yerde olmayacaktınız bırakın barajı. umarım derdimi anlatabilmişimdir.
    Katılıyorum arkadaşa.

• Dakath kullanıcısına yanıt
    hocam anlayamıyorsunuz, sistem değişti işte sistemle beraber koşullar, katsayılar da, soru sayıları da değişti ama baraj ilkel şekilde devam ediyor eski sisteme göre ayarlanmış bir baraj söz konusu bunu bir 5 yıldızdı oteldeki soba gibi düşünebilirsiniz. onu yenilemeniz doğalgaz yapmanız gerekmez mi? sistemde suç bulmuyorum ben de hatalıyım ama emin ol çalıştım bir meslek liseliye göre çok fazla çalıştım hocalar bilişim için ödev verdi proje verdi onları da yaptım mühendislik okumak için onlara bile ağırlık verdim son sene okuduğum mühendislikte yabancılık çekmiyim diye. şimdi sistem değişti ona itirazım yok sisteme de şikayet etmiyorum sadece sıkıntım olan nokta madem bazı parametreleri değiştiriyorsun o zaman onunla beraber barajları da değiştir çünkü birden bire homojen sıralamadan heterojen sıralamaya geçtik. ki emin olun bu sene bu heterojenlikten dolayı bir çok yer boş kalacak 2022 de çok az mezun verilecek ve sizinle bahse varım seneye bu hatadan dönmeye çalışılıp baraj esnetilecek ve olan 240-260 bindeki bizlere olacak. 3 haneli sıralama yapan biri için dediklerim nasıl anlaşılmıyor anlamış değilim hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

hocam anlayamıyorsunuz, sistem değişti işte sistemle beraber koşullar, katsayılar da, soru sayıları da değişti ama baraj ilkel şekilde devam ediyor eski sisteme göre ayarlanmış bir baraj söz konusu bunu bir 5 yıldızdı oteldeki soba gibi düşünebilirsiniz. onu yenilemeniz doğalgaz yapmanız gerekmez mi? sistemde suç bulmuyorum ben de hatalıyım ama emin ol çalıştım bir meslek liseliye göre çok fazla çalıştım hocalar bilişim için ödev verdi proje verdi onları da yaptım mühendislik okumak için onlara bile ağırlık verdim son sene okuduğum mühendislikte yabancılık çekmiyim diye. şimdi sistem değişti ona itirazım yok sisteme de şikayet etmiyorum sadece sıkıntım olan nokta madem bazı parametreleri değiştiriyorsun o zaman onunla beraber barajları da değiştir çünkü birden bire homojen sıralamadan heterojen sıralamaya geçtik. ki emin olun bu sene bu heterojenlikten dolayı bir çok yer boş kalacak 2022 de çok az mezun verilecek ve sizinle bahse varım seneye bu hatadan dönmeye çalışılıp baraj esnetilecek ve olan 240-260 bindeki bizlere olacak. 3 haneli sıralama yapan biri için dediklerim nasıl anlaşılmıyor anlamış değilim hocam
    yahu kardeşim anlıyorum dediğini, mevzu o değil. hadi 239 bininci oldun diyelim, nereyi yazacaktın? o baraj biraz sembolik, okumaya değer bir halt tutmuyor zaten 6 haneli sıralamalara.

tmciler yüzünden araya kaynadınız, baraj sınırında olanlar için kötü oldu da ona da yapacak bir şey yok. Ben sistemi çok yanlış bulmuyorum açıkcası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dakath -- 2 Ağustos 2018; 2:36:33 >

hocam işte arada çok tmci olduğu için geçen seneki sıralamalar gerileyecek anladığınızı sanıyorsunuz anlamıyorsunuz. ki geçen sene kontenjanı dolmamış baraj yüzünden bir sürü mühendislik mevcut şahsen ben yazılım mtok mühendisliğinin geçen sene 190 binle kapattığını biliyorum bu sistemde mtok yani meslek liseliler çok az geçmiştir 240 bin barajını bütün mtoklar boş kalacak 190 bindeki bir mtoka çok rahat gidebilirdim. mtok sıralaması 190 bin ondan bir şey olmaz diyorsun belki ama normal mtoksuz sıralaması 100k yani sen mtoktan yerleşip daha yüksek sıradaki insanlarla okuyorsun. çünkü sen 3 sene o bölümün fragmanını gördün anlıyor musun beni?

• quote:

hocam işte arada çok tmci olduğu için geçen seneki sıralamalar gerileyecek anladığınızı sanıyorsunuz anlamıyorsunuz. ki geçen sene kontenjanı dolmamış baraj yüzünden bir sürü mühendislik mevcut şahsen ben yazılım mtok mühendisliğinin geçen sene 190 binle kapattığını biliyorum bu sistemde mtok yani meslek liseliler çok az geçmiştir 240 bin barajını bütün mtoklar boş kalacak 190 bindeki bir mtoka çok rahat gidebilirdim. mtok sıralaması 190 bin ondan bir şey olmaz diyorsun belki ama normal mtoksuz sıralaması 100k yani sen mtoktan yerleşip daha yüksek sıradaki insanlarla okuyorsun. çünkü sen 3 sene o bölümün fragmanını gördün anlıyor musun beni?
    Kardeşim ben olayı anlıyorum zaten, sen anlamak istemiyorsun. geçen sene 150 binle alacak mühendislik bölümü tmciler yüzünden belki bu sene 200-220 binle alacak. geçen sene 220 binle alan yer de aslında bu sene 300 binle alması gerekirken baraj yüzünden sistem error verecek. baraj sınırında kalan öğrenciler için bir bug oluşmuş.

yazılım mühendisliği bir disiplin değil tam olarak lakin bilgisayar mühendisliği (computer science) matematik tabanlı bir bilim dalı, sizin lisede gördüğünüz php, sql, html vs... ile ilgisi yok.

• nocallrecently kullanıcısına yanıt
    Çok doğru anlatıyorsun, bende katılıyorum sana.
    Ben 245 bin sıralamada kaldım, önümdeki tmciler yüzünden mühendis olamıyoruz.
    işte sabahtan beri ilk kısımda yazdığınızı anlatmaya çalışıyorum sonunda anlamışsınız.

biz onları da gördük fakat 11.sınıfta haftada 10 ders nesne tabanlı programlama gördük yani c# üzerinden. belki üniversitede java vardır c+ veya c++ vardır önemli olan kod mekanizmalarına alışmak şuan herhangi bir bilgisayar mühendisliğine sadece sıralamayla geleni mi tercih edersin en azından kod mekanizmasını az uz bilmiş birini mi tercih edersin.

• quote:

işte sabahtan beri ilk kısımda yazdığınızı anlatmaya çalışıyorum sonunda anlamışsınız.

biz onları da gördük fakat 11.sınıfta haftada 10 ders nesne tabanlı programlama gördük yani c# üzerinden. belki üniversitede java vardır c+ veya c++ vardır önemli olan kod mekanizmalarına alışmak şuan herhangi bir bilgisayar mühendisliğine sadece sıralamayla geleni mi tercih edersin en azından kod mekanizmasını az uz bilmiş birini mi tercih edersin.
    Kardeş ben olayın farkındayım başından beri, değindiğim nokta farklıydı da neyse, tekrar girmeyelim oralara.

ben bilgisayarcı değilim, elektronikçiyim, yöneleceğim alanın da yazılım ile alakası yok. Okulda gösterdikleri kadar java ve python biliyorum. Lisede derinlemesine inilmez bazı konular. Mesela compiler ı hazır olarak kullanmak gibi. Compiler nasıl oluşturulur hakkında gram fikri olmadan onu kullananlar gibi. Internetten hazır algoritmaları bulup kodlarına uygulamak gibi. İşin özünü anlamak istemeyenler bir şeyler bildiklerini sanır ama alacağın bilgisayar mühendisliği eğitiminde bildiğin çoğu şeyin bir işe yaramadığının farkına varırsın. bu bölüm öğrencisini programcı, networkçü, database uzmanı yapmaz. ben bilgisayar mühendisi olup basit uygulamalar yazacağım, web sitesi kodlayacağım, grafik tasarım yapacağım diyorsan tamam, bunlar mühendislik değil, mühendislik diplomasına sahip olman da gerekmez. Ancak, gerçek bir mühendis olup AI, machine learning, görüntü işleme, robotik gibi alanlar ile uğraşmak istiyorsan iyi üniversite, sağlam matematik bilgisi ve lab imkanları iyi olan bir üniversite şart. 20 binden kötü sıralama ile alan çoğu üniversite bunları sağlamıyor.

bana sorsalar, daha önce yazılımla uğraşmış birini mi alırsın yoksa sağlam matematik temeli ve çalışma alışkanlı olup yazılım ile uğraşmamış birini mi diye. Ben hiç düşünmeden 2.sini seçerim. kendi okulumda gördüğüm örneklerden yola çıkarak 2. kesimin daha başarılı olduğunu görüyorum. Aradaki fark en fazla 2. sınıfın ortalarında kapanıyor. Sadece daha önce lisede bilgisayar olimpiyat derecesi olanlar ile diğerleri arasında baya bir fark olduğunu görüyorum fakat onlar da ankara fen, ted koleji, robert koleji gibi yerlerden mezun, akademik olarak da güçlü bir geçmişi var.

Yani senin lisede gördüğün şeyler sadece ileride bölümü sevip sevmeyeceğini anlamana yarar. Bilgisayar mühendisliği ile alakası yok.

belli sıralamalara girmek için yüksek zeka gerekmiyor. Bir şeyleri yanlış yapmışsın ki böyle bir sonuç gelmiş. ister 2 yıllık bilgisayar okuyup ileride dgs ile kaliteli bir yerde girebileceğin okulda mühendisliğe tamamla, ister tekrar hazırlanıp yapabileceğin en iyi sıralamayı yapmaya çalış. 30-40 bin öyle hayal değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dakath -- 2 Ağustos 2018; 3:15:12 >

tabii ki her sene geçen sene öğrendiklerimize bunlarda bilgi miymiş diyoruz ortaokuldan liseye geçiş gibi liseden üniversiteye geçişte de dediğiniz gibi farklar olacaktır ona hiç bir itirazım yok benim zoruma giden bu sene bu tür haksızlıkların olması ki onları da geçtim, aştım kendimi bari eğitim sektörüne atayım dedim insandan anlamaz şekilde 240 dan sonrası boştur dediniz. şuan bile 4 sene okumuşsunuz gözlemliyorsunuzdur çevrenizde kendi bölümünüzde 40-50k dan sonraki üniversitelerin tümü kendini geliştirme ile yürüyor üniversite sadece sana diploma ve biraz çevre katıyor sen 4 sene yatarsan zaten hiç bir şey yapamazsın ama gerçekten başarılı olmak istiyorsan kendinde biter yani bu şansı bile insanlara vermenin saçma olduğunu düşünüyorsunuz. ve her yerde benim gibi her şey sende biter diyorsunuz çok garip. diğer mesleklerde de bu var fakat mühendislik matematik gibi meslekler resmen kendini geliştirmenin gerekliliğinin nirvanası kendini geliştirmezsen sektörde kaybolursun buna sizinde katıldığınıza eminim ama yaptığınız sınıflandırma 240k dan sonrasını boş olarak görmeniz çok kötü. kaç tane meslek lisesinden mezun olup bu heterojen sırada barajı geçen tanıdığınız var koca okulda en yüksek sıralamayı bile ben yapmışım koskoca meslek lisesinde sene boyunca fizikçimiz ders bile işlemedi haftada 19 saat bölüm dersimiz vardı buna rağmen çalışıp bu kadar yaptım belki 2 soru daha yapsam geçerdim ama geçemedim bende kısmet değilmiş dedim matematikten yürümeyi düşünüyorum şuan da ilk başta dediklerinizi utandıracağımdan emin olabilirsiniz ekleyeceğiniz bir şey yoksa iyi geceler size

• upp günaydın

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.