Şimdi Ara

MSI Lga1155 ( P67 H67 H61 Z68 ) Serisi Anakart Kullananlar Kulübü (38. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.759
Cevap
8
Favori
71.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: scerit

hiç bir ayar yapmanıza gerek yok. profil olarak xmp profilini seçin otomatik açılır. gerisine karışmayın. bende aynı sistemi ve rami kullanıyorum.

O şekilde yapınca açılmıyor ne yazık ki :( Acaba biostaki bir başka ayar mı, ramlerin 2133 mhz de çalışmasını engelliyor olabilir ? İntel sistemlere çok aşina değilim, mesela intelin cstate, speedstep vs gibi özellikleri açık, bunlar engelliyor olabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erai

quote:

hiç bir ayar yapmanıza gerek yok. profil olarak xmp profilini seçin otomatik açılır. gerisine karışmayın. bende aynı sistemi ve rami kullanıyorum.

O şekilde yapınca açılmıyor ne yazık ki :( Acaba biostaki bir başka ayar mı, ramlerin 2133 mhz de çalışmasını engelliyor olabilir ? İntel sistemlere çok aşina değilim, mesela intelin cstate, speedstep vs gibi özellikleri açık, bunlar engelliyor olabilir mi ?

bende hem işlemci overcloklu hemde ramler 2133mhz speedstep de açık. sıkıntı olmuyor. şunu deneyin. ramlere 1.67volt değeri verin. tabiki xmp profiline sıkıntı geçer tahminim.

• quote:

bende hem işlemci overcloklu hemde ramler 2133mhz speedstep de açık. sıkıntı olmuyor. şunu deneyin. ramlere 1.67volt değeri verin. tabiki xmp profiline sıkıntı geçer tahminim.

Bir ara, yanlış hatırlamıyorsam, 1.1B (Beta) biosu ile çalıştırabilmiştim ramleri. Sadece o beta biosu ile xmp çalışmıştı. Ve aynen dediğiniz gibi sistem ilk açılırken, başta açılamıyor, ikinci denemesinde açılıyordu. Ramler sorunsuz şekilde çalışmalarına rağmen, restart atmak istediğimde bilgisayar kapanıyor, tüm elektriği kesiyor, ve sonra power düğmesine basılmış gibi ikinci seferde çalışmaya başlıyordu yine. Ben de, belki ileride bir takım sorunlara yol açabilir düşüncesiyle, o şekilde kullanmaktan vazgeçmiştim. Msi mühendislerinin, şu anakarta adam gibi bios yazmalarını bekliyorum o günden beri, ama hala berecebilmiş değiller, sırf bu yüzden anakartı değiştirmeyi bile düşünüyorum. Anakart her ne kadar başarılı olsa da, bu sorun beni deli etti gerçekten.

İşin ilginci ise, Gkill in sitesinde bile bu ramler için, 1B biosu ile sorun yok gözüküyor. Ki zaten ben ramleri ilk alırken o siteye bakarak almıştım, ilk başta bu anakart ile sorunsuz çalıştığı yazıyordu, daha sonra 1 hafta sonra msi anakartlarını uyumlu anakartlar listesinden çıkarttılar, ve 1B biosu ile yine yazmışlar ama hala da tam stabil çalışmıyorlar...

Şimdi biostan rame fazladan voltaj verip tekrar deneyeceğim, bakalım sorun voltajla mı ilgili. Eğer dediğiniz gibi çalışsa bile, şu ikinci seferde bilgisayarın açılması ve 1.67v olayı biraz kafa kurcalayıcı, deneme yaptıktan sonra tekrar 1600mhz de kullanıcam sanırım, ama çok teşekkür ederim yardımın için

• Az önce voltajı 1.67v olarak ayarladım ve XMP aktif yaptım. Sistem 4. denemede açıldı, ben biosa yönlendirecek zannederken windows açıldı. Denemek için restart attım ve bu sefer 4. denemede biosa yönlendirdi Benim anakartım 2133mhz de ram çalıştırmıyor, bunu anlamış oldum. 1866 mhz denedim, ve ram voltajı auto da, hiç problem çıkarmadan ilk denemede sistem açıldı, windowsa gelince de restart attım ve, sistem kapanmadan, normal bir şekilde restart attı ve windows açıldı yine. Şu an problemsiz en yüksek hız 1866 mhz gibi görünüyor. Ve bios bu hız için 1.488v gösteriyor.

Msi doğru düzgün bios çıkarana kadar, bu şekilde devam etme kararı aldım, 3dk önce :))
  • quote:

Az önce voltajı 1.67v olarak ayarladım ve XMP aktif yaptım. Sistem 4. denemede açıldı, ben biosa yönlendirecek zannederken windows açıldı. Denemek için restart attım ve bu sefer 4. denemede biosa yönlendirdi Benim anakartım 2133mhz de ram çalıştırmıyor, bunu anlamış oldum. 1866 mhz denedim, ve ram voltajı auto da, hiç problem çıkarmadan ilk denemede sistem açıldı, windowsa gelince de restart attım ve, sistem kapanmadan, normal bir şekilde restart attı ve windows açıldı yine. Şu an problemsiz en yüksek hız 1866 mhz gibi görünüyor. Ve bios bu hız için 1.488v gösteriyor.

Msi doğru düzgün bios çıkarana kadar, bu şekilde devam etme kararı aldım, 3dk önce :))

kullandığınız soğtucu nasıl acaba? sistem beklemedeyken ve yük altındayken nasıl bir sıcaklık alıyorusunuz? ben de iki gün önce sizinkiyle aynı bir sistem topladım, yalnızca işlemcim i5 2500k. bir de bu soğutucuyu kullandığınız zaman ramleri hangi slotlara taktınız? teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: bataktakm

kullandığınız soğtucu nasıl acaba? sistem beklemedeyken ve yük altındayken nasıl bir sıcaklık alıyorusunuz? ben de iki gün önce sizinkiyle aynı bir sistem topladım, yalnızca işlemcim i5 2500k. bir de bu soğutucuyu kullandığınız zaman ramleri hangi slotlara taktınız? teşekkürler...

Sanırım işlemci soğutucusundan bahsediyorsunuz. Soğutucu bence başarılı. İşlemci 4.5 ghz te çalışıyor, 36-38 C arasında boştaki sıcaklık. Senin için 5dk kadar prime çalıştırdım, en sıcak çekirdek 66C ye çıktı ve orda kaldı. Bu arada belirteyim, Ankara bugün yanıyor :))

Soğutucu boyutları ramler için bir sıkıntı teşkil etmiyor. Yani benim ramlerim işlemciye yakınlık olarak düşünürseniz, 1 ve 3. slotlarda takılır, yani lacivert slotlarda takılı, ve soğutucuyla bir sıkıntı yaratmadılar. Belki ramlerin üzerine denk gelen 14cm lik fan, 0.5 cm kadar diğerinden yukarıda olabilir. Ama genel olarak bir sıkıntı yaratmıyorlar belirteyim...

• quote:

quote:

Sanırım işlemci soğutucusundan bahsediyorsunuz. Soğutucu bence başarılı. İşlemci 4.5 ghz te çalışıyor, 36-38 C arasında boştaki sıcaklık. Senin için 5dk kadar prime çalıştırdım, en sıcak çekirdek 66C ye çıktı ve orda kaldı. Bu arada belirteyim, Ankara bugün yanıyor :))

Soğutucu boyutları ramler için bir sıkıntı teşkil etmiyor. Yani benim ramlerim işlemciye yakınlık olarak düşünürseniz, 1 ve 3. slotlarda takılır, yani lacivert slotlarda takılı, ve soğutucuyla bir sıkıntı yaratmadılar. Belki ramlerin üzerine denk gelen 14cm lik fan, 0.5 cm kadar diğerinden yukarıda olabilir. Ama genel olarak bir sıkıntı yaratmıyorlar belirteyim...

cevap için teşekkürler. bende de thermaltake frio var ve 1. slotun üzerini kapatıyor. fakat sizin soğutucunuz farklı bir yapıda olduğu için slotun üzerini kapatmıyor demek ki. frio'yu satıp başka bir soğutucuya geçmeyi planlıyorudum bu soğutucuyu tercih edebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bataktakm -- 28 Temmuz 2011; 15:45:07 >

• quote:

cevap için teşekkürler. bende de thermaltake frio var ve 1. slotun üzerini kapatıyor. fakat sizin soğutucunuz farklı bir yapıda olduğu için slotun üzerini kapatmıyor demek ki. frio'yu satıp başka bir soğutucuya geçmeyi planlıyorudum bu soğutucuyu tercih edebilirim.

Aslında soğutucu ramlerin üzerini kapatıyor, ancak bir sıkıntı oluşturmuyor. Resimle açıklayım :)

• quote:

Aslında soğutucu ramlerin üzerini kapatıyor, ancak bir sıkıntı oluşturmuyor. Resimle açıklayım :)

ama ramleri gene de takabilmişsiniz bende ise slotun üzeri tamamen kapanıyor. bu arada kasa güzelmiş içi çok düzenli ben tüm parçaları küçücük cooler master centurion'un içine sığdırıyorum kablolar dışarı fışkırıyor

• quote:

ama ramleri gene de takabilmişsiniz bende ise slotun üzeri tamamen kapanıyor. bu arada kasa güzelmiş içi çok düzenli ben tüm parçaları küçücük cooler master centurion'un içine sığdırıyorum kablolar dışarı fışkırıyor
    Şimdi baktım sizin soğutucuya, güzel bir soğuucu. Acaba fanı azcık yukarı takmayı filan deneseniz ramlar oturmazmı slotlara ? Yine de siz bilirsiniz tabi, eğer ramler takılmıyorsa zaten değiştirmek zorundasınız soğutucuyu :)

Bu arada benim eski kasalarımdandır centrion, bence çok şık bir kasa, ama dediğiniz gibi yeni sistemler için artık ufak kalıyor biraz. Ekran kartları büyüdü, işlemci soğutucuları büyüdü, güç kaynakları büyüdü ve kablolar arttı, haliyle onları kasa içinde düzenlemek biraz işkence oluyor artık :)

• quote:

Şimdi baktım sizin soğutucuya, güzel bir soğuucu. Acaba fanı azcık yukarı takmayı filan deneseniz ramlar oturmazmı slotlara ? Yine de siz bilirsiniz tabi, eğer ramler takılmıyorsa zaten değiştirmek zorundasınız soğutucuyu :)

Bu arada benim eski kasalarımdandır centrion, bence çok şık bir kasa, ama dediğiniz gibi yeni sistemler için artık ufak kalıyor biraz. Ekran kartları büyüdü, işlemci soğutucuları büyüdü, güç kaynakları büyüdü ve kablolar arttı, haliyle onları kasa içinde düzenlemek biraz işkence oluyor artık :)

fanı takınca kuzey köprüsüyle arasında bir kaç milim kalıyor ki fanları da olduğunca yukarı çektim. iyi de soğutuyordu sistemi neyse artık. kasa olrak da sizin kasayı aklımın bir kenarına yazdım, güzel bir sisteme güzel bir kasa lazım

• quote:

fanı takınca kuzey köprüsüyle arasında bir kaç milim kalıyor ki fanları da olduğunca yukarı çektim. iyi de soğutuyordu sistemi neyse artık. kasa olrak da sizin kasayı aklımın bir kenarına yazdım, güzel bir sisteme güzel bir kasa lazım
    Kasa olayı gerçekten çok önemli. Geniş ve ferah bir kasa sistem soğutmasında çok önemli. Şu ana kadar kullandığım en geniş ve en güzel kasa , bu son kullandıpğım Haf-X olanı. Centriondan buna geçerseniz, kasa içinde sistemi kurduktan sonra kalan alanda çift kale maç yapabileceğinizi bile düşünebilirsiniz başlarda :)) Şimdiden iyi günlerde kullanmanız dileğiyle

• ASUS MAXIMUS IV GENE-Z

Kusura bakmayın MSı a özel bir konu olduğunu sonradan fark ettim. İsterseniz mesajımı silebilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akin.ozsk -- 29 Temmuz 2011; 0:03:32 >

• bu overclock işinde yeniyim. MSIp67 gd 65 anakartım . i5 2500k işlemcim ve cooler master v10 soğutucum var neler yapabilirim. bana yapabileceğim stabil ayarları verirmsiiniz. . bios v1 .14 son bios güncelemeli.sıfırdan yapacağım anlaşılır dilde olsun

soğutucuyu yeni monte ettim overclocksuz halde sistem boşta iken sizce sıcaklık normal mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pathology_ -- 29 Temmuz 2011; 15:19:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: renevation

bu overclock işinde yeniyim. MSIp67 gd 65 anakartım . i5 2500k işlemcim ve cooler master v10 soğutucum var neler yapabilirim. bana yapabileceğim stabil ayarları verirmsiiniz. . bios v1 .14 son bios güncelemeli.sıfırdan yapacağım anlaşılır dilde olsun

soğutucuyu yeni monte ettim overclocksuz halde sistem boşta iken sizce sıcaklık normal mi

Son biosda oc olmuyor.1e den bahsediyorsun sanırım.
    1d bios yada mchan ın söylediği 1.86 bios tercih ediliyor.
    ben 1d kullanıyorum.
    1.23 voltajla 4.6 ghz sorunsuz kullanıyorum.
    Bu arada sıcaklıkların normal yani oldukça iyi.
    oc yapınca tam belli olur
    Hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0F51E87CC -- 29 Temmuz 2011; 18:49:41 >

• bios 1D geri döndüm fakat bios version 1.13 görünüyor. overclock ayarları ne şekilde olmalı bazı yerlerden bulduğum yazılar
    bu şekilde yapsam olur mu

CPU phase control (Disabled)
    Adjust CPU Ratio (45)
    Dram Frequency (DRR3-1666)
    Dram timeing mode (Link)
    Advanced Dram Configuration
    Command Rate 1 [ 1T]
    tcl 7 [9T]
    tRCD 7 [11T]
    tRP 7 [11T]
    tRAS 20 [24T]
    tRFC 59 [90T]

Spead Spectrum (Disabled)
    VDrop Control (Low VDroop)
    CPU core Voltage (1.300)
    CPU I/O Voltage (1.210000)
    Dram Voltage (1.594V)

C1E Support [Enabled]
    İntel C-State [Enabled]
    Package C-StateLimit (C6)
  • quote:

bios 1D geri döndüm fakat bios version 1.13 görünüyor. overclock ayarları ne şekilde olmalı bazı yerlerden bulduğum yazılar
    bu şekilde yapsam olur mu

CPU phase control (Disabled)
    Adjust CPU Ratio (45)
    Dram Frequency (DRR3-1666)
    Dram timeing mode (Link)
    Advanced Dram Configuration
    Command Rate 1 [ 1T]
    tcl 7 [9T]
    tRCD 7 [11T]
    tRP 7 [11T]
    tRAS 20 [24T]
    tRFC 59 [90T]

Spead Spectrum (Disabled)
    VDrop Control (Low VDroop)
    CPU core Voltage (1.300)
    CPU I/O Voltage (1.210000)
    Dram Voltage (1.594V)

C1E Support [Enabled]
    İntel C-State [Enabled]
    Package C-StateLimit (C6)

teşekkürler araştırman için.
    ne yazıkki bu konuda tam birbilgi paylaşımı yok türkçe forumlarda ve burada.
    en azından ben görmedim.
    senin bulduğun değerleri deneyeceğim.
    ualnız bir nokta dikkatimi çekti.
    cpu core voltaje 1.3 olursa
    cpu ratio işlemcinin kalitesine göre 46 veya 47 (4.7 ghz) olabilir,
    ya da 45 (4.5 ghz) yeterlidir dersen
    cpu core voltajı 1.2 ye kadar inebilirsin,tabiki deneyerek bulunur bu değerler.
    diğer seçenekleri açıkçası hiç detaylandıran olmadı burada,en doğrusu diğer tüm seçenekleri default yapmak yani bios yazılımı ne önerdiyse ben öyle bıraktım.

• sizin yaptığınız değerler tam olarak nedir sıfırdan başladığım için tam olrak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum
  • quote:

sizin yaptığınız değerler tam olarak nedir sıfırdan başladığım için tam olrak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

Oncelikle 1.8 biosunu yukle. Nasil yapildigi onceki mesajlarda yaziyor. Daha sonra biosdan overclocka gir carpani 40 cpu voltaji 1,20 yada carpani 45 voltaji 1,28 ile 1,34 arasina voltaj ver. Bazi cpular 1,28 ile stabil kaliyoken bazi cpular 1,34 e kadar voltaj isteyebiliyor. Diger hicbir ayari ellemene gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Free User -- 29 Temmuz 2011; 19:38:02 >
  • cpu vcore değerini autodan 1.3
    adjust CPU ratio yuda 47 yap mavi ekran gelirse cpu ratioyu düşebilirsin.
    stabilite için sıcaklık değerine göre vcore değerini artırarak cpu ratioyu kademeli olarak denersin
    bu arada masaüstü ekranında realtemp veya aida64 kurulu olmalı sıcaklık takibi için.
    maximum 60-70 dereceyi geçmemeli.
  • 
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.