Şimdi Ara

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
369
Cevap
5
Favori
11.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hocam hemen en komplike sorunları akla getirmeden önce temelden başlamak daha iyidir diye düşündüğüm için soruyorum belki kontrol etmişsinizdir ama sıcaklık değerleri nedir? bilgisayarın alt kapağını açıp hiç temizlediniz mi ya da macun değişimi yaptınız mı? sadece oyun ve yük altında oluyorsa ve aniden kapanıyorsa ilk aklıma çabuk ısınma sorunu geliyor. oyun içinde sıcaklık kontrolünü msi afterburner ile yapabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MSI GL62 GL72 GE62MVR GT72 GT62 PE60 GE72MVR CX62 ANAKART MEVCUTTUR. İ7-7700HQ İŞLEMCİ VE GTX1050 GDDR5
  • Arkadaşlar selam.

msi gt721s 6qe dom.tobi 4k panel bozuldu titreme yapmaya başladı çizgiler oluşuyor. Onun bir şekilde çıkarıp sökülmesini de yapabildim burada. Aynı model 120hz yada daha yüksek panel takılabilir mi laptop bilgisi olan var mı?

• ubeyaz U kullanıcısına yanıt

hocam benim bu konuda bir bilgim yok ama msi global sitesinde bunu sorabilirsiniz orada yardımcı olurlar diye düşünüyorum ya da servis pointi arayıp bilgi almayı deneyebilirsiniz.

• Bende de GT72S 6QE var, yakın zamanda batarya ışığı sürekli yanıp sönmeye başladı ve bilgisayar şarjdan çıkarınca açılmıyor ama Windows'ta da hem batarya sağlığı çok iyi görünüyor (%85 civarında) hem de bataryanın mevcut doluluk oranı %87 ama şarj etmiyor gibi görünüyor.

Alttaki batarya resetleme tuşunu denedim olmadı, bataryanın bağlantısını çıkarıp taktım, yine fayda etmedi.

Benzer bir sorunla karşılaşan ya da pil değişimi deneyen oldu mu? Pil kasanın içinde olduğu için çok zor olmasa bile biraz el işi istiyor. Aksi gibi pilleri de 500-600'den başlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Scaevola

Bende de GT72S 6QE var, yakın zamanda batarya ışığı sürekli yanıp sönmeye başladı ve bilgisayar şarjdan çıkarınca açılmıyor ama Windows'ta da hem batarya sağlığı çok iyi görünüyor (%85 civarında) hem de bataryanın mevcut doluluk oranı %87 ama şarj etmiyor gibi görünüyor.

Alttaki batarya resetleme tuşunu denedim olmadı, bataryanın bağlantısını çıkarıp taktım, yine fayda etmedi.

Benzer bir sorunla karşılaşan ya da pil değişimi deneyen oldu mu? Pil kasanın içinde olduğu için çok zor olmasa bile biraz el işi istiyor. Aksi gibi pilleri de 500-600'den başlıyor.

Pil bende bitmişti şarj almyor kablo çıkardığım da pc hemen kapanıyordu. pil aldım yerine koymak zor bir işti ama yapabildim. pil en altta her şeyin vidalarını çıkarıp takılabiliyor. fakat bu işten anlamayan biri için çok zor tırnakları kırmadan çıkarmak.

• quote:

Orijinalden alıntı: sroad

hocam benim bu konuda bir bilgim yok ama msi global sitesinde bunu sorabilirsiniz orada yardımcı olurlar diye düşünüyorum ya da servis pointi arayıp bilgi almayı deneyebilirsiniz.

teşekkür ederim paneli buldum aldım taktım. pil değişiminden daha kolay.

• ubeyaz U kullanıcısına yanıt

hocam nereden ve ne kadara aldığınızı da paylaşır mısınız belki bizlerin de ihtiyacı olur ileride.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ubeyaz -- 28 Aralık 2020; 17:6:33 >

• Laptop şu an açılmıyor. Sanırsam batarya dan acil yardım. Olayı özetleyeyim

Bir ara batarya 20 dakika kullandıktan sonra Cat diye laptop kapanıyordu. Anladım o zaman batarya ölmüş ölecek. Geçen 4 gün evde değildim. Laptopu açık bırakıp oyun indiriyordum. Daha öncede bir çok kez 2 gün açık bırakmıştım şarjda iken laptopu. Yine bu bu şekilde açık bıraktım. Elektrikler gitmiş. Komşu dedi. Uzaktayim. Dedim nasıl olsa elektrik gitti laptop kapandı.uzun süre açık kalmada laptop bozulurmu diye Korkacak bir şey yok derken.

Eve geldim. Laptop şarjda duruyor hala ama açılmıyor. Adaptörün çıkışını ölçtüm. 18v . Adaptör sağlam. Sonra üzerinden 20 dakika sonra laptopa gittim bastım açma yerine laptop açıldı. Masaüstü geldi. Çok kısa bir süre gitti. Laptopun önünde kırmızı ledler hemen yandı söndü.laptop kapandı. Bir daha da açılmıyor.

Şimdi bu laptop mantığında pil tamamen ölünce boş olunca adaptör takilsada açılmıyormu. Bu model de böyle birşey varmı yokmu.

Normal pili dışardan çıkan laptoplar sadece adaptör ile çalışıyor. Ne yapabilirim. Direk pil alsam boşuna mı almış olurum. Pil şu an 700 TL İnternette laptop parçası satan yerlerde.

Yardımlarınızı rica ediyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi braveman -- 5 Ocak 2021; 16:15:0 >

• Bu laptop açılmama olayı ile ilgili bir de kronik bir arıza yeri varmış. Laptop şarjı takılan yerin içi kendi içinde bozuluyor gibi oluyor. O şarj takılan laptopnucindeki soketi söküp başka soket takan videolara denk geldim. Sökülmesi de baya bir zor. Tek havya ile olmuyor. Isı tabancası falan titan adamlar var.

Videosu bu. En uzun anlatan bu adama denk geldim. Tabi ingilizcemiz iyi değil. YouTube da çoğu yeri tarzanca çeviriyor. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=9fOVYsoVX18

Benim inşallah sadece batarya gidiktir. Üstte mesaj attım .Durumu bir yorum yapın . Laptop ta işim var. Kaldı işlerim.

• braveman B kullanıcısına yanıt

hocam arıza hakkında yorum yapamayacağım ama pil olmasa da şarja takılıyken bilgisayarın açılması gerekli. ben şahsen bu bilgisayarda pili söküp açmayı denemedim hiç ama normalde batarya olmasa da adaptör takılıyken standart desktop pc'lerden bir farkı olmadan çalışmalı.

ayrıca arıza videosuna göz attım evde yapılabilecek bir şey gibi gelmedi bana. profesyonel değilseniz başka arızalar çıkması mümkün.

• quote:

hocam arıza hakkında yorum yapamayacağım ama pil olmasa da şarja takılıyken bilgisayarın açılması gerekli. ben şahsen bu bilgisayarda pili söküp açmayı denemedim hiç ama normalde batarya olmasa da adaptör takılıyken standart desktop pc'lerden bir farkı olmadan çalışmalı.

ayrıca arıza videosuna göz attım evde yapılabilecek bir şey gibi gelmedi bana. profesyonel değilseniz başka arızalar çıkması mümkün.

Aynen üstat. Profesyonel bir iş.

Bizde havya var.ama tek havya ile çıkmaz o malzeme. Isı tabancası da ucu farklı tip olacak. Bu iş yapmayan biri ısı tabancasi ile yanlışlıkla soket yanında ne varsa söker.

Artı şarj soketini nereden bulacaz. Benim yapabileceğim iş değil.

Ama böyle bir kronik sorun varmış .o youtube da tamir eden video linkini ekledigim adamın yaptığı işlerde onlarca videosu varmis. YouTube hepsini koymuş. Hep o soket kırılmış.

Ama aklıma şey geliyor. Bu çıkmayan pil dedikleri lipo batarya. Lipo batarya patlayicidir. Normal pili çıkan laptoplar da lion batarya var. Bu şarjlı matkapa konan pil de lion. Lion batarya ve lipo batarya İkisi de farklı bataryalar.yuksek enerji anlık gerektiren yerlerde iki bataryada kullanılır. ama hızlı şarj işinde Lipo batarya çok iyidir.

Yani bu MSI gt72s 6qe deki batarya patlayacak bir lipo batarya olduğundan. Diyorum ki. Batarya çıkışını ölçen anakart pil patlak diye şarjı kesen ve bu yüzden direk adaptörün beslenmesini kesen bir devre olabilir. (Denize düştük yılana sariliyormus gibi düşünün.bu fikre savundum bende.🤭😁)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi braveman -- 5 Ocak 2021; 17:32:28 >

hocam pilin bağlantısını kesip bilgisayarı çalıştırmayı öyle deneyin. bilgisayarı komple söküp pili çıkarmanıza gerek yok sadece alt kapağı açıp soketi çıkarın sonra fişi takıp bilgisayar çalışacak mı bakın. eğer dediğiniz gibi acil durum sigortası tarzı bir şey yoksa bu şekilde açılır mantıken. eğer bu da işe yaramazsa servise vermek en güvenli yol gibi gözüküyor.

• quote:

hocam pilin bağlantısını kesip bilgisayarı çalıştırmayı öyle deneyin. bilgisayarı komple söküp pili çıkarmanıza gerek yok sadece alt kapağı açıp soketi çıkarın sonra fişi takıp bilgisayar çalışacak mı bakın. eğer dediğiniz gibi acil durum sigortası tarzı bir şey yoksa bu şekilde açılır mantıken. eğer bu da işe yaramazsa servise vermek en güvenli yol gibi gözüküyor.

Üstat dediğin şeyi zaten denemistim. pil anakarta geniş bir pinli soket ile bagli . Onu yanlardan kibar bir şekilde cikartip pilsiz iken adaptör ile laptopu açmayı denedim. Açılmadi.

Pil satan n11 de bir firma var. Bu model için ellerinde varmış. Aynı sorunu onlarada n11 üzerinde yazdım. Onlarda normal laptoplar pilsiz iken adaptör ile çalışır dedi.

Ama bizim bu MSI gt72s 6qe laptop için bir baba yiğidin laptopun arkasını açıp pili soketten çıkartıp. Adaptör ile sadece laptop calisiyormu diye keisn bilgiyi vermesi şart.

Ben buradan o babayiğit arkadaşlara seslenmek istiyorum. Hele kurban olduklarım. Bir deneyin hele .

hocam ben laptopu en fazla soğutucu bloklarına kadar söktüm. daha derine inmeye hem ihtiyacım hem de cesaretim olmadı. ayrıca pili sökmek epey zor çünkü alta yerleştirmişler. daha önce burada o kadar parçalayan var mıdır bilmiyorum ben yardımcı olamayacağım maalesef.

• quote:

hocam ben laptopu en fazla soğutucu bloklarına kadar söktüm. daha derine inmeye hem ihtiyacım hem de cesaretim olmadı. ayrıca pili sökmek epey zor çünkü alta yerleştirmişler. daha önce burada o kadar parçalayan var mıdır bilmiyorum ben yardımcı olamayacağım maalesef.

Eyvallah üstat.

Ama yanlış anlaşılma olmasın diye söylüyorum. MSI gt72s 6qe laptopun arka kapağı yekpare tek kapak. O kapak vidaları söküldükten sonra kapak komple çok kolay çıkıyor.

Ve çıkınca pilin soketi de kapak gibi ortada açık bir yerde. Pili yerinden sökmek değil vurgulamak istedim. Yanlış anlaşılma olmasın diye olayı ayrıntılı yazıyorum.

Pilin soketi çıkartılacak. İki kenarından kibarca tornavida ile çıkıyor. Pil içinde kalacak laptopun sadece anakarta gelen ucu çıkartılıp adaptör ile çalışacak mi diye bakılacak.

Çıkartılan bir laptop pili olan laptoplar da bu kadar kablo soketi olmuyor. Bu lipo pil .lipo pil özeldir. Her hucresi dengeli olarak şarj edilir. Balans şarj devresi olur. Benim şahsi fikrim. Bu dengeli şarj eden devre ya anakarta gömülü. Yada o soketin yanında bir yerde .

ben daha önce işlem yaparken (macun yenileme vs.) o resimde paylaştığınız soketi söktüm. evet epey sert ve tornavida veya bir çubuk gibi bir şey yardımı olmadan sökülmüyor. yalnız pili tamamen sökmek istediğinizi zannettim ben ya da yanlış okudum bilmiyorum. pili tamamen sökmek için gereken o alttaki siyah koruyucu bölmeyi hiç ellemedim daha önce. o bölmeyi sökmeden de dediğiniz parçaya erişmek mümkün olabilir mi bilmiyorum. yani deliklerden altı görebiliyor olsanız da anlaşılır mı bilmiyorum.

• MSI İstanbul orjinal servisini arkadaşım aramış. Çalışma saatleri benim iş cikislarimi uymuyor. 18.30 kapalılar mis. Haftasonuda kapalı.

150 dolar artı KDV mi ne demişler. Şarj soketi içerden kırık olabilir. Alt i üstü bir şarj soketi fiyata bakın. Hadi buyurun bu ne fiyat. Adam koskaca telefonun ekranı değiştiriyor. Bu fiyatlar çıkmıyor . Soket bu ya soket. Altın dan yapsam anlarim.

Hadi onu geçtim bu işlemci olsa içinde bir transsistor olsa. İş yapar bir şey olsa neyse. Bir soket .

Şarj adaptörü takilsa da pil patlak olsada şarj adaptörü takılınca şarj etme ışığı laptopun önünde yanıyor olması lazım demişler. Yanmıyorsa şarj soketiniz anakart üzerinden kırıktır. Buraya getirmeden tam bir şey söyleyemeyiz demişler.

Bu arizayi uygun fiyata yapabilecek Avrupa yakasında bir yer varmıdır. Bilen duyan tüm arkadaşlar yazarsa iyi olur.

• sroad kullanıcısına yanıt

@sroad Hocam cevap için çok teşekkür ederim... Bir yıl geçmiş aradan... Ben bilgisayarı o şekilde kullandım... Sadece word, internet vs... Durum hala aynı, ekran kartına yük biner binmez bilgisayar kapanıyor... Sonrasında bazen hemen açılıyor, bazen beklemek gerekiyor...

Bilgisayarda ısı ile ilgili bir sorun yok, oyun oynarken falan 70 derece civarlarında oluyor, ısı gayet iyi gibi... Eskişehir'de bir tanıdık vardı, o macunları değiştirdi, bilgisayarın içini temizledi vs ama hiç bir değişiklik olmadı...

Bir kaç hafta içinde Ankara'ya geleceğim, artık bilgisayarı servise vereyim diyorum, belki bir çözüm bulunur... Problem pek çok yerden kaynaklanıyor olabilir... Adaptörden ekran kartına, ekran kartından anakarta ya da anakart üzerindeki bir çipe kadar pek çok şey bozuk olabilir...

Ankarada bu kapsamlı sorunu teşhis edebilecek ve gereken tamir işini yapabilecek bir yer biliyor musunuz acaba?

Saraç Bilişim var, çip değiştirebildiklerini söylüyor sayfalarında...

Ne dersiniz?

Yardımınız için çok teşekkür ederim...

selam sevgiler...

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.