Şimdi Ara

MR cihazı neden bu kadar ses çıkartır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
45.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar, dünyanın teknolojisini geliştirip, kasları, damarları, kemiklerin içini gösteren bi sistem geliştiriyorlar ama bu cihaz kulaklara zarar verecek kadar ses çıkartıyor. bu sese çare bulamıyorlarmı yoksa o sesin oradaki teknikere bi faydasımı var da sese çare bulmuyorlar.. bilgisi olan varmıdır?

• MR cihazları niye gürültü çıkarır ?
    MR cihazları içinde manyetik alan şiddetini değiştiren ve gradyent sargıları olarak isimlendirilen sert bir plastik ile kaplanmış sargılar bulunur. Görüntü elde edilirken anahtarlar açılıp kapanır ve gradyent sargılarından çok kısa süreli akım geçirilir. İçinden çok kısa süreli akım geçen sert plastik ile kaplı teller titreştir ve inceleme yapılırken duyulan gürültüler meydana gelir. Cihazın gradyent gücü ne kadar fazla ise işitilen gürültünün şiddeti de o kadar fazladır.
    Yapay Zekanın Yanıtı

MR Cihazı Neden Bu Kadar Ses Çıkarır?

MR (Manyetik Rezonans) cihazları, vücudun iç yapılarını ayrıntılı olarak görüntülemek için kullanılan güçlü mıknatıslar ve radyo dalgalarından yararlanır. Bu süreç sırasında, cihazın içinde güçlü bir manyetik alan oluşturulur ve bu da protonların (vücudumuzdaki hidrojen atomlarının bir parçası) hizalanmasına neden olur. Radyofrekans darbeleri kullanıldığında, protonlar hizalarından çıkarılır ve tekrar hizalanırken radyo sinyalleri yayarlar. Bu sinyaller daha sonra vücudun görüntülerini oluşturmak için kullanılır.

MR cihazlarının bu kadar çok ses çıkarmasının nedeni, bu manyetizasyon ve hizalama sürecidir. Bu süreçte, cihazın içinde hızla hareket eden gradyan bobinleri bulunur. Bu bobinler, manyetik alanın yönünü ve gücünü hızla değiştirir ve bu da protonların titreşmesine neden olur. Bu titreşimler, duyduğunuz yüksek sesten sorumludur.

Genellikle, MR cihazları 80-110 desibel arasında ses çıkarır. Bu seviye, bir çim biçme makinesinin veya yüksek sesli bir müzik konseri kadar gürültülüdür.

MR Sesi Kulaklara Zarar Verir mi?

MR cihazının çıkardığı sesin kulaklarınıza zarar vermesi muhtemel değildir. Bununla birlikte, uzun süre yüksek seslere maruz kalmak işitme kaybına neden olabilir. Bu nedenle, MR çekimleri sırasında kulak tıkacı veya kulaklık takmak önemlidir.

MR cihazının çıkardığı ses, rahatsız edici olabilse de, vücudunuzun görüntülerini almak için gerekli bir işlemdir. Ses seviyelerini azaltmak için kulak tıkacı veya kulaklık kullanarak MR çekimlerini daha rahat bir deneyim haline getirebilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • MR cihazları niye gürültü çıkarır ?
    MR cihazları içinde manyetik alan şiddetini değiştiren ve gradyent sargıları olarak isimlendirilen sert bir plastik ile kaplanmış sargılar bulunur. Görüntü elde edilirken anahtarlar açılıp kapanır ve gradyent sargılarından çok kısa süreli akım geçirilir. İçinden çok kısa süreli akım geçen sert plastik ile kaplı teller titreştir ve inceleme yapılırken duyulan gürültüler meydana gelir. Cihazın gradyent gücü ne kadar fazla ise işitilen gürültünün şiddeti de o kadar fazladır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gncttyslgr

MR cihazları niye gürültü çıkarır ?

teşekkürler cevap için."
    "Cihazın gradyent gücü ne kadar fazla ise işitilen gürültünün şiddeti de o kadar fazladır." demişsin ya, bu mr cihazların da şu kadar Tesla diyorlar bu o mu oluyr?

• quote:

Orijinalden alıntı: lethe_57

quote:

Orijinalden alıntı: gncttyslgr

MR cihazları niye gürültü çıkarır ?

teşekkürler cevap için."
    "Cihazın gradyent gücü ne kadar fazla ise işitilen gürültünün şiddeti de o kadar fazladır." demişsin ya, bu mr cihazların da şu kadar Tesla diyorlar bu o mu oluyr?

Alıntıları Göster
    Evet onun gibi bir şey mesela önceden 1,5 Tesla Mr cihazları vardı,şimdi bir çok hastanede 3 Tesla Mr cihazları var, yani 2 katı, bu şekilde 2 kat daha fazla verim alınıyor, verim derken Mr cihazının dokulardan aldığı sinyal 2 katına çıkıyor. Sizin sorunuza gelince bu gürültü giderilebilir mi demişsiniz, %90 giderilemez diye düşünüyorum.

• Arkadaşlar bu ay içinde belki mr a girebilirim. ama korkuyorum mezara koyuyolarmış gibi falan diyorlar gerçekten öyle mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hp2010

Arkadaşlar bu ay içinde belki mr a girebilirim. ama korkuyorum mezara koyuyolarmış gibi falan diyorlar gerçekten öyle mi?

ilk 2 dk bi korkuyosun çünkü sadece ayakların dışarda makinanın üst yüzeyi biraz yakın oluyo o biraz daraltıyo sonra iyi nefes almaya bak bi sıkıntı yok aşırı bir ses var gözleri kapayıp yatabilirsinde ne için giriçeksiniz peki geçmiş olsun .
  • Sol dizimin mrı çekildi. Dan dan dan. Dun dun dun. Kulak kalmadı :D 10 dk falan sürdü galiba belki daha fazla. Menisküste yırtık varmış. Cd verdiler bakıyorum çok garip.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Flame of the West

Sol dizimin mrı çekildi. Dan dan dan. Dun dun dun. Kulak kalmadı :D 10 dk falan sürdü galiba belki daha fazla. Menisküste yırtık varmış. Cd verdiler bakıyorum çok garip.
    hort
    benim gün akşam beyin mrım çekildi. böyle bi ses yok.
  • gncttyslgr G kullanıcısına yanıt
    Mr cihazinin gürültüsü 5 seneye kadar giderilecekti. Ge marka olan mr makineleri vardır ve bu şirket bir kaç boyutta sessizlestirdi ama tam anlamıyla faaliyete gecmesi ortalama 5 yılı bulur
  • quote:

Sol dizimin mrı çekildi. Dan dan dan. Dun dun dun. Kulak kalmadı :D 10 dk falan sürdü galiba belki daha fazla. Menisküste yırtık varmış. Cd verdiler bakıyorum çok garip.

Benime sag dizimde (menisküste) yırtık var. Siz tedavi oldunuz mu acaba durumunuz nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kofulpasa

quote:

Benime sag dizimde (menisküste) yırtık var. Siz tedavi oldunuz mu acaba durumunuz nedir?

8 ay boyunca dizimi neredeyse hiç kullanmadığımdan bacak kaslarım çok zayıfladı. Sonra işte ameliyat gerekiyor dedi 2 doktor da. Ameliyat oldum. Şuan 1.5 ay falan oldu. Dizim zayıf olduğu için hala verdiği egzersizleri yapıyorum. Eylül sonlarına doğru normal yaşantıma dönerim diye tahmin ediyorum.

• quote:

quote:

quote:

8 ay boyunca dizimi neredeyse hiç kullanmadığımdan bacak kaslarım çok zayıfladı. Sonra işte ameliyat gerekiyor dedi 2 doktor da. Ameliyat oldum. Şuan 1.5 ay falan oldu. Dizim zayıf olduğu için hala verdiği egzersizleri yapıyorum. Eylül sonlarına doğru normal yaşantıma dönerim diye tahmin ediyorum.

Çapada ki doktorlarda bana ameliyat dedi ama ben olmadım kimse tavsıye etmedı. Bacagımda kıtlenme olunca mr da anladım yırtık oldugunu. Hacamat oldum bacagım cok cok rahatladı cok sukur sanada tavsıye ederım ama bacagın zayıfmıs şuan zaten ılerde deneyebılırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DFE3C8F4-B

quote:

quote:

quote:

Çapada ki doktorlarda bana ameliyat dedi ama ben olmadım kimse tavsıye etmedı. Bacagımda kıtlenme olunca mr da anladım yırtık oldugunu. Hacamat oldum bacagım cok cok rahatladı cok sukur sanada tavsıye ederım ama bacagın zayıfmıs şuan zaten ılerde deneyebılırsın.

Alıntıları Göster
    Çünkü "cihaz" değil "makine".

• quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Çünkü "cihaz" değil "makine".

Alıntıları Göster
    arakdaşalr geçen gün bende beyin emarı çektirecektim ancak o tünelin içine giren sedyeye yattım
    kafamı kazan gibi bir şeyin içine denk geldi birde adam getirip üstüne kapak koyunca olanlar oldu çatlayacağım sandım
    çıldırdım duramadım adam bu olmazsa olmaz dedi tekrar denedik ama görevli kapağı yaklaştırınca sanki çatlayacak gibi oluyorum ve çekilemedim

adam doktoruna çekilemediğini söyle dedi ama akşam oldğundan eve gittim söyleyemedim

şimdi sorum şu acaba beyin mr si çekiminin başka bir yöntemi yokmudur?

o şeyi kafama kapatıpta o tünelin içine hayatta giremem boynumu felan kırarım ne olur bir ol varsa söyleyin

yoksa şayet doktora desem beni bayıltıp çekebilirlermi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi executive44 -- 23 Ekim 2014; 16:08:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: executive44

arakdaşalr geçen gün bende beyin emarı çektirecektim ancak o tünelin içine giren sedyeye yattım
    kafamı kazan gibi bir şeyin içine denk geldi birde adam getirip üstüne kapak koyunca olanlar oldu çatlayacağım sandım
    çıldırdım duramadım adam bu olmazsa olmaz dedi tekrar denedik ama görevli kapağı yaklaştırınca sanki çatlayacak gibi oluyorum ve çekilemedim

adam doktoruna çekilemediğini söyle dedi ama akşam oldğundan eve gittim söyleyemedim

şimdi sorum şu acaba beyin mr si çekiminin başka bir yöntemi yokmudur?

o şeyi kafama kapatıpta o tünelin içine hayatta giremem boynumu felan kırarım ne olur bir ol varsa söyleyin

yoksa şayet doktora desem beni bayıltıp çekebilirlermi?

Alıntıları Göster

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Unbelievable7 -- 26 Ocak 2017; 3:21:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Unbelievable7

Alıntıları Göster
    açık mr lar var, onları deneyin.
  • Konuyu görünce bu video aklıma geldi. Gerçekten çok tehlikeli metal ile bu makinelere girmek.
  • Mr in cikardigi farkli farkli sesle ile hastalik teshisiyle bi alakasi varmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: frankensteinferhat

Mr in cikardigi farkli farkli sesle ile hastalik teshisiyle bi alakasi varmi
    Başlığı görünce ilk aklıma Ata Demirer in MR tecrübesi geldi

https://www.youtube.com/watch?v=Fmf3PmEvlyw
  • quote:

Orijinalden alıntı: myanemicnick

Başlığı görünce ilk aklıma Ata Demirer in MR tecrübesi geldi

https://www.youtube.com/watch?v=Fmf3PmEvlyw

Alıntıları Göster
    Manyetik rezonans görüntülemeyi sağlayan bazı malzemelerden kaynaklanıyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.