Şimdi Ara

Mozilla Firefox görünümlü'update.exe' virüsü ..!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
1
Favori
323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konu yeri burası mı bilemedim ama bugün bilgisayarımda karşılaştığım virüs ya da trojandan bahsetmek istiyorum.

Birkaç gün önce yeni win7 kurduğum bilgisayarımın gerekli programlarını yüklemiştim, dün gece de google earth pro yüklemek istemiştim.

internetten indirdiğim bi setup ını yükledikten sonra dll eksik olduğunda başlatılamadı...gibi hata oluşunca silip başka bi setup indirip kurmuştum.

Bu sabah bilgisayarımı açılış esnasında masaüstü geç geldi ve kasılmayı farkettim hemen ctrl+alt+del ile görev yöneticisini açmak istedim masaüstü simgeleri kayboldu. Görev çubuğu ve Başlat menüsü vardı. msconfig başlangıç ögelerini kontrol ettim. Bir adet Firefox kaydı görünüyordu, kaldı ki mozilla yüklü değil idi. İşkillenip hızlıca önyükleme güvenli moda ayarlayıp restart yaptım ve güvenli modda açtım.

Yaptığım incelemede Sistem yapılandırması Başlangıçta Mozilla Firefox başlıklı görünüp komut satırı "C:\Program Files (x86)\....\Nerdware\update.exe" şeklinde kayıt vardı.

Normalde bilgisayarımda asla başlangıç ögesi bırakmam msconfig ve regedit startup kayıtlarını boşaltır silerim.

Mozilla Firefox gibi görünen "Nerdware" klasör içeriğinin bilgisayarda oluşturulma saati ile Google Earth (hatalı açılmayan) kurulumunun aynı saatler olması ilginç.Daha da ilginci Nerdware kalsörü içindeki update.exe dosyasının sertifikası Güvenilir listesinde...Veren Thawte Code Signing, Verilen Mozilla Firefox

Kesinlikle bilindik program adlarıyla pc ye öncelikle kendini kopyalayıp registy kayıtlarından da gördüğüm ileri bir tarih değeri oluşturarak o tarihte aktif olan bi virüs ya da trojan.

Ben anında müdahale ettiğim için aksi bi durum yaşamadım ve bulabildiğim tüm registry kayıtlarını ve dosya/klasörleri sildim. 

Benzer durumla karşılaşan var mı?

Mozilla Firefox  görünümlü"update.exe" virüsü ..!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.