Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (704. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.532
Cevap
202
Favori
1.864.765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 702703704705706
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
  • 30 yıllık araba kullanma ve sayısız araba degiştirmem bana şunu ögütlediki : motorda prablem yok ise ve orjinal uygun yağ kullanılmış ise ,araç minumum kabul edilebilir çok küçük oranlar hariç, yağ eksiltmez..eksiltende öyle 1000-2000 km degil diyelim uzun yola çıktınız, iklim sıcak motoru zorladınız 5000 km de 100ml falan olabilir..bunun üstündeki degerler motor ve aksamında bir problem olduğunu işaret eder,problem küçüktür büyüktür ama vardır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: derinlik34000

30 yıllık araba kullanma ve sayısız araba degiştirmem bana şunu ögütlediki : motorda prablem yok ise ve orjinal uygun yağ kullanılmış ise ,araç minumum kabul edilebilir çok küçük oranlar hariç, yağ eksiltmez..eksiltende öyle 1000-2000 km degil diyelim uzun yola çıktınız, iklim sıcak motoru zorladınız 5000 km de 100ml falan olabilir..bunun üstündeki degerler motor ve aksamında bir problem olduğunu işaret eder,problem küçüktür büyüktür ama vardır...
    yeni motorlar biraz farkli . Yeni motorlarda kismi yag yakmasi normal karsilaniyor.
  • Citroen C4 2011 1.4vti bezin+LPG li araç için fabrika önerisi Total in c2 dizel partikül filtreli araçlara özel 5w-30 motor yağı. Ancak bu araç benzinli ve partikül filtresi bulunmuyor, c2 onaylı yağlar yerine A3/b4 ya da A4/B5 yağlar kullanmak gerekmez mi? 5w-30 için B71 2290 ve 5w-40 için b71 2312 onayları isteniyor, bu onaylara sahip A3/b4 yağ almak gerekmez mi bu motor için?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ztalan kullanıcısına yanıt
    Dogrudur..Shell helix ultra A3B3 A3B4 5w30 ve 5w40. Veya 0w40..shellde mevcut. Diger markalarda 5w40 olarak satiliyor..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ztalan

Citroen C4 2011 1.4vti bezin+LPG li araç için fabrika önerisi Total in c2 dizel partikül filtreli araçlara özel 5w-30 motor yağı. Ancak bu araç benzinli ve partikül filtresi bulunmuyor, c2 onaylı yağlar yerine A3/b4 ya da A4/B5 yağlar kullanmak gerekmez mi? 5w-30 için B71 2290 ve 5w-40 için b71 2312 onayları isteniyor, bu onaylara sahip A3/b4 yağ almak gerekmez mi bu motor için?
    https://www.total.com.tr/tuketici/hizmetlerimiz/total-yag-danismani

burda önerilen yağları kullanabilirsiniz. başka markada kullanabilirsiniz.

• predator93 kullanıcısına yanıt
    Bu linkte ve bakım kılavuzunda önerilen yağların hepsi c1-c2 onaylı dizel motor yağları, tamam benzinli için de kullanılabilir ancak benzinli motorlar için genelde önerilen a3/b3 motor yağı tavsiye edilmesi gerekmez mi? Merak ettiğim buydu

Ondan sonra vti motor yağ eksiltiyor, e bu önerilere göre eksiltmesi normal değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ztalan -- 1 Haziran 2020; 12:59:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ztalan

Bu linkte ve bakım kılavuzunda önerilen yağların hepsi c1-c2 onaylı dizel motor yağları, tamam benzinli için de kullanılabilir ancak benzinli motorlar için genelde önerilen a3/b3 motor yağı tavsiye edilmesi gerekmez mi? Merak ettiğim buydu

Ondan sonra vti motor yağ eksiltiyor, e bu önerilere göre eksiltmesi normal değil mi?
    yağ eksiltmenin dpfli yağdan kaynaklanacağını sanmıyorum. bence önerilen yağlardan başka kullanmayın partikül filtresi yok ama egr, katalitik konvertor var aracınızda. motor yağ eksilttiğinden bu emisyon düşürücü yağlar tavsiye edilmiş egr ve cat i korumak için.
    Dogru bir AFR ayarı ile, Bakim araligini Sadece 1/4 ile 1/3 arası (kullanım koşullarına gore) daha kısa degisim aralıkları ile, LPG'li araçlarda fabrika önerisini içeren yağları kullanabilirsiniz. DPF uyumlu yağların genelde flash point'i daha yüksek, *MB229.52 onay var ise Buharlasma oranı 10%'dan daha düşük, kurum bırakması daha az olacaktır.

5w30 a3/b4 sadece shell helix ultra var bildigim.

Yag eksiltme'nin miktarını bilmeden bunun yagdan kaynaklandigini söylemek zor. (2000Km'de 1LT 'den fazla ise yagdan degildir) Yag eksiltmenin kalınlık ile alakası yoktur, yag eksilten bir araca 10w60 bile koysanız bir sure sonra onu da eksiltmeye başlayacaktır. Kok nedenin bulunmasi gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 1 Haziran 2020; 19:58:31 >
  • süre vs. km olayina ne diyorsunuz yag degisiminde? mesela aracimda 12 ay veya 15.000 km (hangisi once gelirse) diyor.

bu sene malum covid19 dolayi, bir onceki yag degisiminden beri 15.000 km olmadi fakat 12 ayi gectim. motor yagi dururken ozelligini kaybediyor mu ki?
  • Infestor kullanıcısına yanıt
    Yağınız kaliteli ise birşey olmaz. Yurtdısında 2 sene/ 30bin km bakımı olan araçlar var

• Teşekkür ettim, ben yine tavsiye yağ olan c2 5w-30 yağ kullanayım zaten yılda 15 bin km yapamıyorum. Eksiltmeyi takip edip duruma göre takviye ederim, sağolun.

Sadece c2 değil de c2/c3 olursa daha iyi olur.

Motul Xclean EFE 5w30 gibi.

shellde kullanabilirsiniz. flash point derecesi 244derece. (shell 5w30 ect)
  • Merhabalar
    2008 Honda Crv 2.0l 150hp 170 bin km de Lpg li aracım var
    Yıllardır 5w30 eneos kullanırım
    İstanbul da yaşıyorum
    Sizce
    0w40 , 5w50
    yağ ile değiştirirsem hangisinden memnum kalırım
    YouTube izlediğim videolarda lpg nin yağ ömrünü kısaltmak yerine içinde benzin gibi solvent olmadığında yağ ömrünü uzattığı söyleniyor sizce nedir ?
    Ben sadece araç motor ısısı arttığı için
    5w40 yada 5w50 ye mi geçsem diye de düşünmüyor değilim
    Motul yada liqui moly düşünüyorum

• estamemuchoo E kullanıcısına yanıt
    Arac aşiri şekilde yağ eksiltmedigi sürece 5w30 ile yoluna dvm edebilirsin..Aracinin kitapcigi varsa önerilen yağlardan başka yağ koyma..Araç lpg var şu yaği koysam daha iyi olur düşüncesine kapilma ki Benzinde veya lpg de 10 bin veya 15 bin km 300,400ml eksiltme veya 1 lt eksiltme normal karşilaniliyor..

• Motor yağsini kendi değiştiren var mi?
    Bende kendim değiştirmeyi düşünüyorum
    Hem içimiz rahat hemde daha ekonomik olur.

Ben yurt dışında yaşıyorum burda bi yağ değştime £100-200 arasi. Amazonda arabayi kaldirma aletleri toplam £100 buluyo.

Kendi motor yağsini değiştiren varsa bunun puf noktalari nedir.
    İyi günler.

• klik-klak-boom kullanıcısına yanıt

• quote:

Orijinalden alıntı: klik-klak-boom

Motor yağsini kendi değiştiren var mi?
    Bende kendim değiştirmeyi düşünüyorum
    Hem içimiz rahat hemde daha ekonomik olur.

Ben yurt dışında yaşıyorum burda bi yağ değştime £100-200 arasi. Amazonda arabayi kaldirma aletleri toplam £100 buluyo.

Kendi motor yağsini değiştiren varsa bunun puf noktalari nedir.
    İyi günler.
    orjinal filtre takimin olacak, uygun yagin olacak, ekipmanin ve en fazla bir saatin olacak. Aracinin modelini youtube a yaz yaninada yag degisimi yaz. Kesin bir video cikar :)
  • Hocam birşey sorucamm şimdi örnek verelim;5w30 shell helix ultra 1,4 yakit tasarrufu sunuyoken 0w40 neden 1,9 sunuyor sadece helix değil sanirim motulde öyle Vizkozite incelmesi yakita etkisi varsa 5w30 daha ince değil mi.? Oysa biz başina değilde sonundaki vizkozitenin kalinliğina göre aliyoruz.? Eger başindaki vizkozite düşük olmasi yakita tasarruf sağliyosa 0w40 kullanmak daha mantikli oluyor.? 5w30 bile gerek yok öyleyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SEHZADE63 -- 5 Haziran 2020; 15:58:32 >
  • 0 ile başlayan yağlar daha ince ama yağ yakma sansindan daha fazla arabanın klavuz u 0 ile başlayan yağ öneriyorsa kullabilirsin tabiki belli km lere kadar sonrasında yine 5 döneceksin ekonomik yağ 0.20 şimdi onu al kullan diye kimse sana akıl veremez

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 702703704705706
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.