Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (630. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 628629630631632
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
    Dediğiniz koşullarda kullanılabilir. MidSaps ya da LowSaps olabilir. Teknik detaylarda belirtmiyor

C3 onaylı yağların bekletme suresi daha fazla olabilir
    ancak km olarak fazla yapiliyorsa ve performans ile kullaniliyorsa ben motorunuzun 5w40 kullandığına güvenerek xcess 5w40 kullanırdım.

ACEA C3 Yağların gereksinimleri aşağıdaki gibidir

Requirement Method Unit Limit
    HTHS viscosity CEC L-36-A-90 cP ≥ 3.5
    Sulphated Ash ASTM D874 %wt ≤ 0.8
    Phosphorus ASTM D5185 %wt ≥ 0.070 and ≤ 0.090
    Sulphur ASTM D5185 %wt ≤ 0.3
    Evaporation loss (NOACK) CEC L-40-A-93 % ≤ 13
    Total Base Number ASTM D2896 mgKOH/g ≥ 6

Tabi VW bilmiyor mu bunu şeklinde düşünceler olabilir.

Bunun nedeni şu olabilir, Avrupa normlarına uygun olmasi icin 2010 sonrasinda özellikle vergilendirilirken kullanılan karbon emisyonu standartlarına uyması için daha düşük kükürt fosfatli yağlar kullanilmaya başlandı.

Bunlar daha düşük SAPS olmasina karşın metalürji geliştirmeleri ile yipranmanin onune gecilmeye çalışılan motor ve yağ kombinasyonu saglar.

Bazİ markalar TBN değerini açıklarken(motul ) bazi markalar aciklamaz(shell mobil1 gibi)

Motor yağları kullanıldıkça asidite olur, iki değer motor yağ filmini saglar düşük TAN ve yüksek TBN . Bu değerler zaman icinde birbirine yaklasir (bazlar asidite olur) bunu kullanım ömrü ve raf ömrü karşılar.

Mesela kullanılmış bir yagda 5TBN ve 3.7TAN çıkıyor ise o yağın değişmesi gereklidir.

5w30 mobil1 ESP aşağıdaki linkte 6,46 TBN ve 2.22TAN değerine sahip olduğu belirtilmekte.. 504/507 onayi var. LowSAPS denilebilir bir yağdır.
    http://www.oil-club.ru/forum/topic/6709-mobil-1-esp-formula-5w-30-svezhee/

Motul ise XCLEAN-EFE 5w30 yağda şunu der,
    "MidSAPS yağ" ve TBN değeri 7.8'dir.

Her ikisinde de 504/507 onayi var, ancak a3/b4 onayli bir yag olsaydı fullSAPS ve TBN degeri 10 ve uzeri olacaktı.

Mesela Helix Ultra 5w30 ya da Motul Xcess 5w40 a3/b4 tur ve 502/505 onayina sahiptir. Ayrica benzinli Renault motor kodlarina da..

Bu koşullar altında yukarıda bahsettiğim 3 yagdan 2'sini 504/507 onay olani km cinsinden çok yapilan ve performansli kullanimi olan kişilere direk kapak uzerinden oneremiyor olmamiz gerekli.

Halbuki midSApS Motul, Low(er)Saps Mobil1 e göre piston, sekman ve rulmanlarda daha az asinma yapilirken egzoz sisteminde daha fazla yağa bagli atik tahliye edlecektir. (10-15% kadar) ancak en iyi yağlama fullSAPS olarak yapılacaktır.

Bu kosullar altinda tüm sistemler düşünüldüğünde 504/507 onayi olan midSApS motul XClean-EFE gibi bir Dizel motor yağını bakım aralığı 15.000km ise 10.000km kadar kullanıp değişmek hem motor sağlığı için hem egzoz sistemi için daha iyi olacakken 15.000km bakım aralığının tamami kullanılıyor ise fullSAPS kullanmak motor yipranmasi goz önüne alındığında daha uygundur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 24 Eylül 2019; 5:20:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: reko

Kitapçığı oku diyorsunuz ama siz okumamısınız...kitapta iki farklı servis aralığından bahsediyor servis aralığı 15000km ile servis aralığı daha uzun olan..15000km için vw 502 tipi yağ kullanın diyor daha uzun aralıkta ise 504-507 istiyor...tsi motor için 15k bakımında 502 sertifikalı yag kullanılabilir 504-507 servisin uydurması...bu konu başka bir forumda baya tartışıldı..o nedenle iddia etme bence...ilgili sayfalrı buraya eklersen notları ile birlikte seninle de tartışalım belki sen farklı bir yönden bakarsın...

Alıntıları Göster
    İstiyorsan kitapçıgın resmini atayım.Yetmezse servise sorayım servisin kullandıgı yagı biliyorum. Senin baktıgın kitapçık kaç model aracın?

502 yag alıp 15.000 km bu aracı bakıma sokamazsın.

502 yagı 504/507 onaylı yag bulamadıgın durumlarda öneriyor üretici ayrıca bakımı öne çekerek.

Dikkatli okuyun bence.

Servisler 504/507 onaylı yag kullanıp 15.000 km çagırıyorlar. Zaten ülekinizin koşullarına baglı olarak diye eklemişler.Burda iş aracı ülkeye getiren servis saglayan firmada.Doğuş oto istese servis aralıgını yurtdışında oldugu gibi 30.000 km der 502 onaylı yagda 15.000 km der ama sonra sorun çıkacagı kesin şartlar farklı.

Yurt dışında 30.000 km bakıma giren aracı boşuna aynı özelliklerde yag kullanıp 15.000 km çekmedi doguş oto.

15.000 km bakıma girecekse ülkemizşartları için 504/507 onaylı yag mecburen kullanılacak daha düşük km girerim derseniz o zaman 502 onaylı yag bakın.

İstediginiz Vw servisine gidin arayın sorun hepsi 504/507 onaylı yag kullanıyor güncel motorlarda.Çogunluk Castrol Edge LL Profesyonel kullanıyor. Bazıları Mobil 1 esp.

Eger eski model bir araç ise motor 504/507 onaylı yag istenmiyorsa o zaman hangi onayı istiyorsa ona göre yag kullanırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 24 Eylül 2019; 19:34:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: AIRBOSS

Dediğiniz koşullarda kullanılabilir. MidSaps ya da LowSaps olabilir. Teknik detaylarda belirtmiyor

C3 onaylı yağların bekletme suresi daha fazla olabilir
    ancak km olarak fazla yapiliyorsa ve performans ile kullaniliyorsa ben motorunuzun 5w40 kullandığına güvenerek xcess 5w40 kullanırdım.

ACEA C3 Yağların gereksinimleri aşağıdaki gibidir

Requirement Method Unit Limit
    HTHS viscosity CEC L-36-A-90 cP ≥ 3.5
    Sulphated Ash ASTM D874 %wt ≤ 0.8
    Phosphorus ASTM D5185 %wt ≥ 0.070 and ≤ 0.090
    Sulphur ASTM D5185 %wt ≤ 0.3
    Evaporation loss (NOACK) CEC L-40-A-93 % ≤ 13
    Total Base Number ASTM D2896 mgKOH/g ≥ 6

Tabi VW bilmiyor mu bunu şeklinde düşünceler olabilir.

Bunun nedeni şu olabilir, Avrupa normlarına uygun olmasi icin 2010 sonrasinda özellikle vergilendirilirken kullanılan karbon emisyonu standartlarına uyması için daha düşük kükürt fosfatli yağlar kullanilmaya başlandı.

Bunlar daha düşük SAPS olmasina karşın metalürji geliştirmeleri ile yipranmanin onune gecilmeye çalışılan motor ve yağ kombinasyonu saglar.

Bazİ markalar TBN değerini açıklarken(motul ) bazi markalar aciklamaz(shell mobil1 gibi)

Motor yağları kullanıldıkça asidite olur, iki değer motor yağ filmini saglar düşük TAN ve yüksek TBN . Bu değerler zaman icinde birbirine yaklasir (bazlar asidite olur) bunu kullanım ömrü ve raf ömrü karşılar.

Mesela kullanılmış bir yagda 5TBN ve 3.7TAN çıkıyor ise o yağın değişmesi gereklidir.

5w30 mobil1 ESP aşağıdaki linkte 6,46 TBN ve 2.22TAN değerine sahip olduğu belirtilmekte.. 504/507 onayi var. LowSAPS denilebilir bir yağdır.
    http://www.oil-club.ru/forum/topic/6709-mobil-1-esp-formula-5w-30-svezhee/

Motul ise XCLEAN-EFE 5w30 yağda şunu der,
    "MidSAPS yağ" ve TBN değeri 7.8'dir.

Her ikisinde de 504/507 onayi var, ancak a3/b4 onayli bir yag olsaydı fullSAPS ve TBN degeri 10 ve uzeri olacaktı.

Mesela Helix Ultra 5w30 ya da Motul Xcess 5w40 a3/b4 tur ve 502/505 onayina sahiptir. Ayrica benzinli Renault motor kodlarina da..

Bu koşullar altında yukarıda bahsettiğim 3 yagdan 2'sini 504/507 onay olani km cinsinden çok yapilan ve performansli kullanimi olan kişilere direk kapak uzerinden oneremiyor olmamiz gerekli.

Halbuki midSApS Motul, Low(er)Saps Mobil1 e göre piston, sekman ve rulmanlarda daha az asinma yapilirken egzoz sisteminde daha fazla yağa bagli atik tahliye edlecektir. (10-15% kadar) ancak en iyi yağlama fullSAPS olarak yapılacaktır.

Bu kosullar altinda tüm sistemler düşünüldüğünde 504/507 onayi olan midSApS motul XClean-EFE gibi bir Dizel motor yağını bakım aralığı 15.000km ise 10.000km kadar kullanıp değişmek hem motor sağlığı için hem egzoz sistemi için daha iyi olacakken 15.000km bakım aralığının tamami kullanılıyor ise fullSAPS kullanmak motor yipranmasi goz önüne alındığında daha uygundur.
    8100 X-CLEAN EFE 504/507 onayı yok yazmadan bir kontrol edeydin VW 505 01 onayına sahip.

504/507 onaylı olarak motulda Xclean+ var.

Anladıgım sen 504/507 onaylı yagların 15.000 km gidecegine inanmıyorsun bunun için bakımı 10.000 km yada daha erkene çekip farklı kriterlere uygun yag öneriyorsun.

Farklı bir bakış açısı ama Vw Avrupada çogu ülkede bakım aralıgı 30.000 km'dir.Ülkemize gelen araçlar 15.000 km olarak ayarlanıyor.

Volvo t3 motorunun bakım aralıgı 30.000 km. Renault 20.000 km idi sanırım bazı sorunlarolunca 15.000 km çekmişler en azından sanayide usta söyledi.

502 onaylı yag olur mu olur fakat bakım aralıgı 15.000 km olmaz.Üretici 504/507 onaylı yag bulunamadıgı durumda bakımı öne çekmek kaydıyla öneriyor.

504/507 onayına sahip bir yag insani bir kullanımda 15.000 rahat gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 24 Eylül 2019; 19:27:51 >

• Muhtemelen benim c4 ile aynı sorun sizde var, fabrika bir sayfada benzinli motorlar için a3/b4 yağ öneriyor tüm üreticiler gibi ama diğer sayfada yağ markası olarak c2 onaylı dizel araçlara özel üretilmiş yağı öneriyor. Bakım aralığı zaten full sentetik yağlarda ülkesine göre 20 bin, 30 bin ama Türkiye gibi yoğun şartların olduğu varsayılan ülkelerde aşağı çekilmiş ve 15 bin denilmiş üreticiler tarafından.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ztalan

Muhtemelen benim c4 ile aynı sorun sizde var, fabrika bir sayfada benzinli motorlar için a3/b4 yağ öneriyor tüm üreticiler gibi ama diğer sayfada yağ markası olarak c2 onaylı dizel araçlara özel üretilmiş yağı öneriyor. Bakım aralığı zaten full sentetik yağlarda ülkesine göre 20 bin, 30 bin ama Türkiye gibi yoğun şartların olduğu varsayılan ülkelerde aşağı çekilmiş ve 15 bin denilmiş üreticiler tarafından.
    Vw yurt dışında bakım aralıgı 30.000 km ülkemizde aynı Vw 504/507 onaylı yagla bunu 15.000 km çekmişler.

Yok saps degeri bilmem ne yazmışda yazmış 504/507 onaylı yag 15.000km gitmez 502 onaylı yag alıp km erkene çekmeyi öneriyor anladıgım kadarıyla.

Zaten bakım aralıgı yarı yarıya düşürülmüş.

Servis bile 504/507 onaylı yag kullanıyor onların bile yanlış yag kullandıgını ima ediyorlar.

Mesela volvo t3 motorunda bakım aralıgı 30.000 km . Sorun çıkar çıkmaz bilemem.

100.000 km bakıma giren çekici var onları yoldan toplamak lazım o zaman.

• teşekkürler cevap için. ben 0.9 turbo motor için motul 8100 ECO-NERGY 5W-30 yağı alsam 2yıl 10bin km götürür mü? shell ultra ect 5w30 a göre iyi midir?
  • VW 504/507 onayı VW araçlar için(benzinli 504, dizel 507) uzun servis aralığı şartlarını karşılayan yağlardır.
    Benzinli araçlarda kullanılmayacağını söylemek aracın üreticisinin ötesine geçmeye çalışmak olur.
    Bu standartları belirlerken birçok faktörü düşünüp optimum dengeyi yakalamayı amaçlarlar.
    Yağ üreticileri ve antifriz üreticileri bile belirli özellikleri belirttikten sonra seçimi araç üreticisine bırakır ve araç marka/modeline göre ömür biçilir.
    Bu nedenle aynı yağa bir araç markasında 10 bin km servis aralığı belirtilirken başka bir marka 15-20 bin km servis aralığı belirleyebiliyor.
    Kısacası Araç üreticisinin tavsiyesi esastır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ooppss -- 24 Eylül 2019; 21:19:46 >
  • Ben kendi fikrimi ve bilgimi yazıyorum.

İsteyen sahtekarlığı ile bilinen (özellikle emisyon değerlerinde) ve benzinli ve dizel motora tek yağ veren tek üreticiye guvenebilir.

Xclean+'mis XClean-EFE'mis fark etmez, isteyen 504/507 yağ kullansin, kullanamaz demiyorum ama İstanbul koşullarında hele biraz da yogun trafik ve performana varsa işin içinde erken değişsin.

Bunu BLG motor piston erimesine gözlerim ile tanık olan biri olarak söylüyorum, BLG motor ya da 1.4tsi170bg.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 24 Eylül 2019; 21:33:11 >
  • yildirayy Y kullanıcısına yanıt
    5w40 güzel seçim. 2007 lpg li civic için 5w40 kullanıyorum.Ben PETRONAS Syntium 3000 E 5W-40 kullanıyorum.
    motul xcess 5w40 veya ENEOS Premium Hyper 5W/40 de seçebilirsiniz.
    Ben kolay bulunan ve maliyeti fazla olmayan bir yağ seçip onunla devam etmenizi öneririm. Sık marka değiştirmek tavsiye edilen bir durum değil.
    Zaten çok az km yapıyormuşsunuz
    Son bakımda kullandığınız mobil yağ fazlasıyla yeterli bir yağ, onunla devam edebilirsiniz.
    yetkili serviste yağ filtresi çok pahalı değil ama polen ve hava filtresi pahalı.Ben sık sık polen filtresi değiştirdiğim için orjinaline o parayı vermek
    gereksiz geliyor
    Ben fırsatım olursa yetkili servisten orjinal yağ filtresi alıyorum ama çok ta önemsemiyorum internetten kaliteli markalardan sipariş veriyorum.
    filtrelerde seçimlerim genelde şöyle
    yağ: orjinal,purflux(orjinal filtrenin de üreticilerinden)yada mann
    hava: mann,bosch,filtron
    polen: filtron(f/p olarak en beğendiğim), bosch, sakura vs

• alembizim kullanıcısına yanıt
    Dostum konuyla ilgili bilginde fikrinde ya yok yada az...öncelikle vw servis aralıklarını QIX koduyla verir bizim tsilar genelde QI4 koduyla servise edilir ekte benim aracın etiketini görebilirsin senin tsi da tdi da aynı servis kodu ile türkiyeye gelmiştir QI4 için kitapçığın ilgili sayfasıda aşağıda...ikinci sütün..iyi bakarsan yağ kodunu benzin için 502 olrak görürsün dizelde 507 ..ama uzun ömürlü servis araşığında yani 30bin km de QI6 kodu için 504-507 yağ kullanılır her araca 504-507 doğusun uydurduğu bir şeydir.. mk7 için kitapçık tr de bu..başka ülkelerde değişiklik olabilir...senin arac tr ye özel QI6 ise 504-507 yı kullan ama tr ye bu kodla araç gelmiyor...
    Ha yetkili servisteki kimse QI kodunu bile bilmez..adamlar birşey ezberlemiş dayıyorlar millete...504-507 de olur ancak sabit servis aralığı için fazla gelir demiş vw..ok lütfen kitapçığı iyce okumadan ve yetkili ama yetkisiz servislerin sözüne güvenip mesaj atmayın..çünkü onlarda tam bilmiyor
    Edit: 3 sutunda ab ülkeleri için 504-507 önerilmiş bizim ülke ab ülkesi kabul edilmiyor yakıt kalitesi uygun değil deniliyor onuda ekleyeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reko -- 24 Eylül 2019; 23:45:16 >

• quote:

Dostum konuyla ilgili bilginde fikrinde ya yok yada az...öncelikle vw servis aralıklarını QIX koduyla verir bizim tsilar genelde QI4 koduyla servise edilir ekte benim aracın etiketini görebilirsin senin tsi da tdi da aynı servis kodu ile türkiyeye gelmiştir QI4 için kitapçığın ilgili sayfasıda aşağıda...ikinci sütün..iyi bakarsan yağ kodunu benzin için 502 olrak görürsün dizelde 507 ..ama uzun ömürlü servis araşığında yani 30bin km de QI6 kodu için 504-507 yağ kullanılır her araca 504-507 doğusun uydurduğu bir şeydir.. mk7 için kitapçık tr de bu..başka ülkelerde değişiklik olabilir...senin arac tr ye özel QI6 ise 504-507 yı kullan ama tr ye bu kodla araç gelmiyor...
    Ha yetkili servisteki kimse QI kodunu bile bilmez..adamlar birşey ezberlemiş dayıyorlar millete...504-507 de olur ancak sabit servis aralığı için fazla gelir demiş vw..ok lütfen kitapçığı iyce okumadan ve yetkili ama yetkisiz servislerin sözüne güvenip mesaj atmayın..çünkü onlarda tam bilmiyor
    Edit: 3 sutunda ab ülkeleri için 504-507 önerilmiş bizim ülke ab ülkesi kabul edilmiyor yakıt kalitesi uygun değil deniliyor onuda ekleyeyim

Benim araç etiketinde QI6 yazıyor. Sizin aracınızda da 504/507 onaylı yag kullanılabilir.

Siz yakıt kalitesine güvenmiyorsanız 502 onaylı yag kullanacaksınız ama bakım aralıgınız yine 15.000 km olmayacaktır.

Tse EN 228 standartı benzin için 2005 yılında kabul edilmiş.Tamam Avrupa'da daha kaliteli yakıt olabilir ama ülkemizde bu standartı karşılıyor.Bu şartlarda sizin araç 504/507 yag kullanmanız lazım 15.000 km bakıma girer.

Aynı şekilde yol şartlarından dolayı bizim araçların ön düzen parçaları daha çabuk yıpranıyor.

Kaç km'de bakıma giriyor? 502 onaylı mı kullanıyorsunuz?

Eger 502 onaylı yag kullanıyorsanız servis aralıgının düşmesi gerekir.Yetkili servise göre bakım aralıgınız nedir?

Yagdaki saps degeri ile vs alakalı degil o zaman yakıt degerine göre seçimi önermiş Vw.Ülkemizde ki yakıt standartı karşılıyor QI4 niye yapıştırmışlar.

O zaman bütün TDİ yada TSİ'lar aynı degil.

Serviste bakıma girdiyse faturada yag kısmında özelligi yazıyor ne koyulmuş aracınıza?Muhtemelen 504/507 onaylı castrol edge diye tahmin ediyorum.

Qı4 ve Vw 502 bakım aralıgını tam bilmiyorum.

AB ülkesinden ziyade o etikette QI6 varsa VW 504/507 onaylı yag kullanacaksın bakım aralıgı ülkemiz için 1 yıl/15.000 km. Avrupa için 2 yıl/30.000 km.

İlginç olan yakıt standartı karşılamasına ragmen neden Qı4?

Yani Qı6 ile de ülkemize araç geliyor bu sebeple 504/507 onaylı yag kullanıp 15.000 km/1 yıl bakıma devam.Etiketi görmesem tamam ama etikete baktım.

Ayrıca 504/507 onaylı yaga eksiltme ve acil durumlarda başka hangiyagı ekleyeceginden tut bu onaylı yagı bulamazsan farklı onayda hangiyagı koyacagına kadar bir yazı vardı.

Ülkemize QI6 kodlu araçlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: ooppss

VW 504/507 onayı VW araçlar için(benzinli 504, dizel 507) uzun servis aralığı şartlarını karşılayan yağlardır.
    Benzinli araçlarda kullanılmayacağını söylemek aracın üreticisinin ötesine geçmeye çalışmak olur.
    Bu standartları belirlerken birçok faktörü düşünüp optimum dengeyi yakalamayı amaçlarlar.
    Yağ üreticileri ve antifriz üreticileri bile belirli özellikleri belirttikten sonra seçimi araç üreticisine bırakır ve araç marka/modeline göre ömür biçilir.
    Bu nedenle aynı yağa bir araç markasında 10 bin km servis aralığı belirtilirken başka bir marka 15-20 bin km servis aralığı belirleyebiliyor.
    Kısacası Araç üreticisinin tavsiyesi esastır
    Araç üreticisi,yag üreticileri de kimmiş onlar ne bilir (!)

• alembizim kullanıcısına yanıt
    Tsi lar türkiyeye QI4 ile gelir ...yağda 502 olmalı..504 de olur ama doğusun uydurmasıdır 504.pahalıdır o nedenle istiyor doğuş...üretici açıklamış etiketi gördünüz ab üyesi olamayan ülker 502 yakıtıda kötü olanlar 502 kullanmalı yazmış üretici diğer bilgiler yanlıştır...siz etiketinizi ekleyin bakalım...Türkiyedeki tüm araçlar sabit bakım araşığı ile gelir sizde Qı6 olması ilginç..dediğim gibi ekleyin bakalım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reko -- 25 Eylül 2019; 0:49:53 >
  • quote:

Tsi lar türkiyeye QI4 ile gelir ...yağda 502 olmalı..504 de olur ama doğusun uydurmasıdır 504.pahalıdır o nedenle istiyor doğuş...üretici açıklamış etiketi gördünüz ab üyesi olamayan ülker 502 yakıtıda kötü olanlar 502 kullanmalı yazmış üretici diğer bilgiler yanlıştır...siz etiketinizi ekleyin bakalım...Türkiyedeki tüm araçlar sabit bakım araşığı ile gelir sizde Qı6 olması ilginç..dediğim gibi ekleyin bakalım..
    Araç 1.6 tdi 105 hp. O zaman doguş oto Qı6 ile gelen araçların bakım aralıgını yarı yarıya kısaltmış oluyor.Qı4 ile gelen araçlar zaten 1 yıl/15.000 km.Yagı hepsine 504/507 koyuyor.

Qı6 olduguna eminim.Hatta kontrol edip tabloya baktım ona göre 504/507 onaylı yag aldım.Yurt dışında 2 yıl/30.000 km oldugunu ordan biliyorum.Kitapçık araçta şaşi nosundan Vw sitesinden online kitapçıga baktım.

Qı4'de 1 yıl 15.000 km olarak gösteriyor.Ama qı6 olduguna eminim.

Qı6 30.000 km 1 yada 2 yıl hangisi önce dolarsa doğuş oto 1 yıl 15.000 km çagırıyor.Sizin Qı4 herhangi bir kısaltma yok o zaman 1yıl/15.000 km

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 25 Eylül 2019; 1:32:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ztalan

Citroen kitapçıkda demiş ki:

Fap sız motorlar, acea a3/b4
    Fap lı motorlar, tercihen c2 ya da c3
    (Fap dediği dizel partikül filtresi oluyor.)

Ama arka sayfada önerilen yağ olarak benim aracım 1.4 vti benzinli motor için Total quartz 0w-30 ve Total quartz ineo ecs 5w-30 izin verilir diyor. Bu iki yağ da partikül filtreli dizel motorlar için c2 onayına sahip, a3/b4 yağı değil.

Vti motorda da benzin partikül filtresi mi mevcut acep? Niye bir 5w-40 a3/b4 yağı koymamış tabloya dersiniz?

Benim araç lpg li olduğu için aldığımda 5w-40 mobil yağ ile değişim yapmıştım araç 8 bin km de 1 litre kadar yağ eksiltti, şu an seviye min seviyesine geldi bu sefer motul x-cess 5w-40 siparişi verdim. Araç 129 binde ve yağ yakmıyor duman hiç yok ama bu yağ nereye gidiyor? Kaçak da yok altını içini komple kontrol ettim acaba 5-30 c2 yağa devam mı etmeliyim ustalar?

https://photos.google.com/share/AF1QipMQJYjktgV8Q7antC9ofHyOLp5yO-4LwJ4Gv1srlvvDpx3XWvC78BU1fK5icfBZqg?key=M18taFZUYnhlZEMtT0E0V3BkSDNYOFAyZTVCTXVR

https://photos.google.com/share/AF1QipOa1-etPPKIHse2C1J4-MBOJ5Cp1bSiRgqRtZbJeraLOxbcQk8RAAGMITADCyM66Q?key=LXY1MHNSbEgzVVVjS2tyb0tXbHo4VHg2aFFMdDB3
    Bununla ilgili a5/b5 bir motor yağı a3/b4 motor yağının özelliklerini de kapsar mı acaba?

• retha R kullanıcısına yanıt
    VW Standard 501 01 benzinli motorlar için standard durumda, VW Standard 505 00 turbo dizel motorlar için, 505 01 pompa püskürtme sistemli dizel motorlar için ve Standard 502 00 arttırılmış performanslı benzin motorları için standarttır. İsimlendirilmiş bütün VW standartları, maksimum 15.000 km ya da düşük kilometre sürücüleri için en fazla yıllık yağ değişimi gerektirmektedir. VW 503 00 / 506 00 / 506 01 Standartları pompa püskürtme sistemleri olmayan benzinli, dizel motorlar için olduğu gibi, 2000 model üstü araçlarda süresi uzatılmış bakım aralığı için de geçerlidir. Süresi uzatılmış bakım aralığı olan pompa püskürtmeli motorlar için 2001 Mayıs ayından itibaren 506 01 standart halini almıştır. Şu an için Standard 506 01 yağlayıcıları, üretim yılı Temmuz 2006’ya kadar olan R5 ve V10 TDI motorları için zorunludur. Bütün diğer motorlar, Standard 504 00 / 507 00 yağı (LIQUI MOLY TOP TEC 4200) ile doldurulabilir. Bu motor yağı ile, üreticinin spesifikasyolarına göre 50.000 km’ye kadar uzayan yağ değişim süreleri mümkündür. Ancak yağ en geç 2 yıl geçtikten sonra mutlaka değiştirilmelidir (üreticinin spesifikasyonlarını inceleyiniz).

Liqui moly sitesinden alıntıdır.

• Arkadaşlar geçmiş sayfalarıda inceledim fakat 2009 Auris 1.4d için bi yorum göremedim. Motor yağı tavsiyeniz nedir yakın zamanda değişim yapacağım?
  • AAAQEEEQ A kullanıcısına yanıt
    motul 5w30 eco clean, motul fe 5w30 veya efe 5w30.
  • Arkadaşlar 2014 passat dizel otomatik araç için hangi marka ve model motor yağı uygundur?

• crzyhntr kullanıcısına yanıt
    castrol edge 5w30 LL
  • 
Sayfa: önceki 628629630631632
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.