Şimdi Ara

motor yağ kendim değiştirebilirmiyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aracım 2016 model kasım ayında aldım ve garajda duruyor 2.400 km de sıfır sayılır.

aracın yağsını değiştirmem gerekiyormu yağ cubuğuna bakınca yağ sarı halde ayçiçek yağ gibi

1.2 8v fire motor

• Eğer son yağ değişimi yapıldığının üstünden 1 sene geçmemişse daha yapmanıza gerek yok.

Eğer kendiniz değiştirecekseniz biraz el becerisi birazcık da teknik bilgi gerekiyor. Bir de atık yağı yok etme durumu var, o yağı toprağa falan dökemezsiniz.
  • Servise gider sanırım. orada değişin.
  • Değiştiremezsin. Atık yağ toprağa, suya, kanalizasyona ASLA dökülmez.
  • Elin ecnebisi herşeyini kendi yapıyor yapamadı mı serviye gidiyor. Biz de en basit şeyde bile servis.
  • Yağ değişimi genelde yapılan kilometreye göre yapılır, 10-15 bin km arası değişim önerilir fakat aracı kımıldatmasanız bile yağın belli bir bekleme ömrü vardır o ömrü tamamladıktan sonra bazı özelliklerini kaybetmeye başlar. Neredeyse hiç kullanılmayan bir araç için km'den bağımsız şekilde 2 yılda bir değişim uygundur.

Yağı kendiniz değiştirebilirsiniz aracın altı yere yakın değilse plastik geniş bir kap kullanarak karter tapasını çıkartıp yağın iyice boşalmasını sağlayıp, ardından karter tapasını yeni bir karter tapa contası kullanarak sıkın. Ardından motorunuza uygun olan yağı koyabilirsiniz. Araç yere yakın ise altına girmek zor ise lifte kaldırmanız gerekir, kriko ile bir tarafı kaldırıp yapamazsınız çünkü tüm yağın boşalması için araç düz şekilde durmalıdır.

Çıkan atık yağı ise 5 litrelik bir şişeye koyup ağzını sıkıca kapatıp, 2 kat poşete geçirip muhafaza edin. Atık yağları toplamakla yetkili kuruluşlar oluyor fakat bu kuruluşlar tonlarca yağ toplayan kuruluşlar 3-5 litre yağı götürüp veremezsiniz. Bunun yerine sürekli atık yağ depolayıp yağ toplama kuruluşlarına veren araç servislerinden birine teslim edebilirsiniz veya belediyeyi ararsanız onlarda yardımcı olur.

Son olarak "yağsını" değil "yağını" olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 15 Nisan 2018; 20:45:36 >

• mümkün
  • quote:

Orijinalden alıntı: RCRICOS

Servise gider sanırım. orada değişin.
    servise merhaba nasılsınız diye gitsem para istiyor paradan başka bir şey bildikleri yok ayrıca bu işlem için benden istenen üçret ise 850 tl dir bunun içinde filitreler falanda var ama en son servise verdiğimde kapının bir köşesini yamultmuşlardı. bir daha servise işim düşerse aracın yanında olacağım bekleme salonunda değil. işin ustası ilgilenmiyor genelde liseden çıraklar yada stajyerleri alıyorlar onlarda dikkatsiz iş yapıyor..
  • Yağı değiştirdikten sonra yağ filtresini değiştirmeyi unutmayın.
  • tıpkı lastiklerin km yanında zaman ömrü olduğu gibi yağ ve diğer sıvıların da benzer ömürleri vardır
    değiştirmezseniz eksilmedikçe arıza çıkarmaz ancak değiştirirseniz motorun ömrünü uzatır
  • ben aracımın tüm periyodik bakımlarını euromaster bayisinde yaptırıyom yağ ,lastik,filtre değişimi v.s. herşeyini gözümün önünde yapıyor zaten gide gele ayağımız alıştı çalışanlarla arkadaş olduk. işlerini gayet düzgün yaoıyorlar zaten oraya gidenler hep modelli arabalar passat jetta mercedes v.b....
    birde atık yağı toprağa neden dökemiyor onu anlamadım nereye döküyorlar o zaman ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derman-

ben aracımın tüm periyodik bakımlarını euromaster bayisinde yaptırıyom yağ ,lastik,filtre değişimi v.s. herşeyini gözümün önünde yapıyor zaten gide gele ayağımız alıştı çalışanlarla arkadaş olduk. işlerini gayet düzgün yaoıyorlar zaten oraya gidenler hep modelli arabalar passat jetta mercedes v.b....
    birde atık yağı toprağa neden dökemiyor onu anlamadım nereye döküyorlar o zaman ???
    motor yağ kendim değiştirebilirmiyim ?

• quote:

Orijinalden alıntı: CeyKalDa

Alıntıları Göster
    nedir bu başkanım ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: etusch

Elin ecnebisi herşeyini kendi yapıyor yapamadı mı serviye gidiyor. Biz de en basit şeyde bile servis.
    de birleşik burada hocam.
  • jimhendrix kullanıcısına yanıt

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • youtubede aracın modeline göre arattır bişeyler bulursun ben hep kendim yapıyorum.yağ filtreler 30dk filan sürüyor.
  • götürün bir benzinciye 10 dakikada halletsinler ne uğraşacaksınız.araba sahibi olupta 3-5 liranın hesabını yapanları anlamıyorum,anlamakta istemiyorum.
  • alpikom A kullanıcısına yanıt
    Her şey para değil, elimden geliyorsa ve uğraşmayı seviyorsam neden arabamı kalitesiz işçilerin eline bırakayım? Hafta sonu kendim yaparım, hem vakit geçer hem de bir zevk/hobi olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeyKalDa

Alıntıları Göster
    Yanma süresi uzun oluyor mu

• Atık yağlar içerisinde ciddi derecede kirletici maddeler barındırır. 1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu içilemez hale getirir. Bu yağlar özel şirketler/kuruluşlar tarafından toplanıp usulüne uygun şekilde imha edilir veya geri dönüştürülür.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.