Şimdi Ara

Montaj istasyonu sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle bilgisayarım aşağıdaki gibidir;

Asus Crosshair Hero VII

Ryzen 9 3950X

Gigabyte Aurus extreme 2080ti

32GB 3000 Mhz ram

750W gold PSU

960GB M2 SSD

8TB 7200 RPM disk

Şimdi problem şu, bilgisayarın hızından, çalışmasından yana hiç bir problemim yok fakat Adobe premiere'de montaj yaparken montajladığım kısmı önizleme yaparken takılmalar ve donmalar yaşıyorum, genelde görüntü üzerinde renk, grafik gibi layerlarda var ve görüntüler 4K 10bit. Bu görüntülerin hepsi mekanik diskte çünkü boyut olarak çok büyük olduklarından SSD üzerinden çalışamıyorum.

Bu donma problemi sadece harddisk kaynaklı mıdır? yoksa şurasını bir kontrol et gibi bir öneriniz olur mu?

şimdiden teşekkürler.

• Mekanik diskle alakalı gibi duruyor.

Ramlerin xmp si açıksa onu manuel olarak 3000e almayı bir deneyin.

Yada 3466ya.

Dram calculatrla safe modda olan değerler fazlasıyla işinizi görür.

Performans artışı olur ama sorun bencede diskte.

Sorun çözümü Uygun fiyatlı 2tb bir m2 gibi duruyor
  • Peki m2 değilde normal sata bir SSD bu sorunun önüne geçer mi sizce?

• quote:

Orijinalden alıntı: warrer

Peki m2 değilde normal sata bir SSD bu sorunun önüne geçer mi sizce?

Çözer diye düşünüyorum tabiki sorun hdd ile ise.( bence sorun hdd)

2tb m2 ile 2 tb ssd arasında pek fark yoktu en son. Bütçeniz e hangisi uyarsa tabi onu alın.

• Sorununuz şunla alakalı olabilir mi? https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/142431373

• HDD üzerindeki oyunların yüklenmesi açılması bile zulüm hatta video izlerken bile zulüm oluyor Sen birde HDD üzerinden ağır işlem yaptırıyorsun bu hem süreyi uzatır hemde donmalar takılmalar yaşatır. Çünkü sistemin hızına yetişemez. 3950x in yanına M2 den başkası yalan hatta anakartın destek veriyorsa pcie 4.0 destekli M2 ssd almalısın .
  • Levon'a bir danıştım bakalım o ne diyecek, M2 var fakat yeri geliyor 1,5 - 2 TB görüntü ile uğraşıyorum, o boyutlarda M2 çok uçuk ücretlerde maalesef, şu aşamada böyle bir yatırım yapamıyorum fakat bir sinema filmi montajında usb type c bir harici disk üzerinden çok fazla takılma donma yaşamadan montajı bitirmiştim, şuan hatırladım. Sanırım geçici çözüm olarak type c bir taşınabilir hdd ile sorunu çözeceğim şimdilik.

• SSD burada önemli bir faktör, montaj yaparken performansı gerçekten etkiliyor. Ayrıca proje üzerinde daha düşük çözünürlükte çalışırsanız kasmalar ciddi anlamda azalıyor. Çıktıyı yine yüksek çözünürlükte alabiliyorsunuz diye biliyorum.

• Aslında böyle bir sistemde 1/2 - 1/4 gibi ölçeklendirmelerle izlemek istemiyorum, mecbur SSD olarak güncelleyeceğim mevcut diskleri

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.