Şimdi Ara

Monster TULPAR T5 V4.1 Inceleme, Sorunlar, Fan Modifikasyonu, Parça Değişimleri (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
229
Cevap
8
Favori
20.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    W harfinin basili kalmasi sorunu CPU'nun asiri derecede isinip klavye arizasina sebep olmasindan dolayi oluyor. Garanti surem bitmeden yenisi ile degistirilmisti. 3-4 aylik periyotlar ile termal macunu yeniliyorum, genel bakim ve temizligini yapiyorum ama islemci her defasinda yuksek isilara ulasiyor. Sanirim W harfi ile ilgili sorun yine olusmaya basladi. Kalici bir cozum malesef yok. Yenisi de oldukca pahali. Harici klavye ile kullanim en uygun cozum gibi duruyor.

Bende 2 adet 120Gb M2 SSD, 750GB WD blue(7mm) + 2TB Seagate firecuda SSHD(8gb ssd) 7mm disk konfigurasyonu bulunuyor. Toplamda 4 disk takili ve farkli kombinasyonlarda takili olduklari zaman dahi boot sorunu yasamadim.

Benim sistemimde Windows M2 SSD'de kurulu. Ilk kurdugumda yalnizca 120gb m2 ssd vardi. Sonra harici olarak kullandigim 500gb bir diski, kutusundan cikartip takmistim. Sonra onu 750GB WD blue ile degistirdim. Bir sure sonra Amerikadan 120GB m2 SSD takviyesi yaptim. Gecen aylarda yine Amerikadan 2tb SSHD ilave ettim. 1 kere bile boot sorunu olmadi.

Sistemi UEFI olarak kurdugunuzu varsayiyorum. Boot ayarlarinizda Secure boot acik olabilir ve buna bagli olarak, donanim degisikli oldugu zaman acilmiyor olabilir. Hiren's boot cd gibi livecd mantigi ile calisan sistemler ile cihazinizin tum diskleri gorup gormedigini test edin. Eger goruyorsa Yeniden sistem kurmaniz gerekebilir.

ilave:

Windows Sanal bellek ayarlarini, temp dosyasinin yolunu kontrol edin. Sistem otomatik olarak sanal bellek 750gb disk uzerinde sanal bellek olusturmus, yedekleme aliyor yada bir sekilde kullaniyor olabilir. Once bu ayalari kaldirin. Diski bagimsiz hale getirin. Sonra tekrar deneyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgoktug -- 22 Ocak 2018; 12:58:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: neverktulu

Yaklaşık 3 sene önce almıştım bu canavar Tulpar T5 v4.1'i ama bu günlerde beni üzüyor. Sırayla sorunları yazayım.

Öncelikle anakart ve bileşenlerin fotosu:

Monster TULPAR T5 V4.1 Inceleme, Sorunlar, Fan Modifikasyonu, Parça Değişimleri

SORUN 1: EKRANDA BELLİ BÖLGEDE RENK SORUNU:

Geçen sene yere düşürdüm. Kasada ufak bir kırık oluştu fotolardaki gibi.

Monster TULPAR T5 V4.1 Inceleme, Sorunlar, Fan Modifikasyonu, Parça Değişimleri Monster TULPAR T5 V4.1 Inceleme, Sorunlar, Fan Modifikasyonu, Parça Değişimleri

Harddisk zarar gördü, bad sector oluştu. 250 gb ssd aldım ve kapağı dikkatli açtığım sürece hiçbir problem yaşamadan ssd ile kullanıyordum.

Son 1-2 ayda, ekranda çok rahatsız edici şekilde fotodaki/videodaki sorun oluştu.

Monster TULPAR T5 V4.1 Inceleme, Sorunlar, Fan Modifikasyonu, Parça Değişimleri Videosunu İzle

Kapağı aşağı yukarı hareket ettirerek bu sorun geçici de olsa yok oluyor ama bir süre sonra tekrar başlıyor ve acayip derecede sinir bozucu oluyor.

Garantisi bittiği için kendim ekran çerçevelerini söktüm ve paneli çıkarttım. Gözle görünür şekilde bir kablo kopukluğu vb probleme rastlamadım. (İlla ki vardır bir sorun ama ben bilemiyorum gördüğüm kadarıyla).

Özellikle videonun 37. saniyesinde de göreceğiniz üzere, panelin alt noktasına parmağımı bastırdığımda ekran normale dönüyor, parmağımı çektiğimde sorun yine devam ediyor.

SORUN 2: W TUŞU BASILI KALMASI:

Bu sorun kronik sanırım. Cs, COD, Battlefield oynamak zulüm oldu resmen. FPS oyunlarında malum w-a-s-d tuşları malum olmazsa olmaz. W tuşuna 10 saniye basıyım ve sonra çekiyim, adam sanki basılıymış gibi yine ilerlemeye devam ediyor. İlla harici klavye mi kullanalım yani.

SORUN 3: SSD, DAHİLİ VE HARİCİ HARDDİK TEK OLARAK KULLANAMAMA

Bu sorun biraz geniş kapsamlı. Öncelikle şunu belirteyim, şu anda laptopta dahili 2 adet disk var. Windows'un kurulu olduğu 250 gb ssd ve dahili 750 gb hdd. 750gb hdd'de bad sector var ve onu artık kullanmak istemiyorum, değiştirmek istiyorum.

Aşağıdaki fotodaki 500 gb'lık bir harici harddiskim vardı.

SSD ile beraber kullanmak için kutusundan çıkarttım ve 750 gb'lığın yerine taktım ama ne yaptıysam bilgisayara windowsu başlatamadım.

İşin ilginç tarafı, 750 gb hdd'yi çıkarıp, sadece ssd ile bilgisayarı da başlatmayı başaramadım. 750gb şu an tek parça ve formatlı, bomboş. Her ne hikmetse, 750gb hddyi takınca laptop hiç bir şey olmamış gibi sorunsuz başlıyor.

Yani:

-SSD+750gb hdd ile laptop sorunsuz açılıyor. Hatta laptop açılınca 500 gb hdd'yi harici hdd olarak gösterirsem direkt tanıyor. Veri yazmada falan da sorun yok.

-Sadece ssd ile windows açılmıyor

-SSD+500 gb hdd ile windows açılmıyor.

Bu konularda yardım ederseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

Bilgisayarınızı çok hor kullanmışsınız. Geçmiş olsun umarım bir an önce problemleri çözersiniz.

• fuzz123 F kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Aslında çok dikkatli kullanırım ama kesin iş arkadaşlarımın nazarı değdi makineye :) İşyerimde masanın kenarına çok kısa bir süreliğine bırakmıştım. Oradan kayıverip yere çakıldı. Bence ucuz bile atlattık.

Bu arada ps4'e önceden taktığım 2tb'lık harddiski laptopa taktım. Usb bellek ile ssd'ye temiz bir windows kurdum. Windows içinden de bilgisayarım/yönetten de 2tblık diski tanıdı şükür.

W takılı kalması ve ekran sorunu için de mecburen istanbula fokus bilgisayara göndereceğim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • neverktulu kullanıcısına yanıt
    MonsterMusteriHizmetleri kullanıcısına yanıt
    Klavye yenilemesinin ardindan, bu gune kadar gecen sure zarfinda cok fazla oyun oynamadigim ve periyodik olarak termal macun yenilemesi + temizlik yaptigim halde isinma sorunu ve buna bagli olarak yine W tusunun basili kalmasi sorunu ortaya cikti. Kronik bir sorun oldugu ortada. Yurt disinda oldugum icin de servise gidemiyorum. Zaten garantisi bitmis oldugu icin harici oyuncu klavyesi alsam daha ucuza gelecek

Internette arayanlar icin Turkce Klavye model numarasi: CLEVO P650 MP-13H86TQJ430B 6-80-P6500-251-1 Backlit Keyboard (Aliexpress fiyati kargo dahil 31$)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgoktug -- 26 Nisan 2018; 11:31:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcgoktug

Aradan geçen 13 ayın ardından konuyu hortlatma zamanı geldi. Yurt dışında bulunduğum sürede yeni çıkan oyunları oynama fırsatı yakaladım. Isı değerleri ve fps sonuçları her zaman tatmin edici ve iyiydi.

Son bir kaç ay içinde touchpad arızası yaşadım. Kendi kendine düzeldi. Geçen ay yine tekrarladı ve düzelmedi.
    Bununla beraber usb portlarda bazı harici Disk'leri görmeme, gamepad ve fare kullanımında gecikme/atlama yaşamaya başladım.

Cihazı servise götürdüm. 1 gün sonra yeni anakart ve touchpad takılmış şekilde teslim aldım. Haliyle ekran kartı gömülü olduğundan o da yenilenmiş oldu.

Teknik servis konusunda çok memnun kaldım. Elbette kimse arıza yaşamak ve servise gitmek istemez ama hızlı ve sorunsuz şekilde halledebiliyor olmak çok çok iyi.

Bu güne kadar yaşananlar kronolojik olarak şu şekilde;

Aldığımda RAM'lerden biri arızalıydı. Dual channell kullandığım için 2 yeni ram verildi.

Ekranda ölü piksel vardı, yenisi ile değiştirildi.

Anakart usb portlardaki sorun sebebiyle yenilendi.

Touchpad arıza sebebiyle değiştirildi.
    Bu yasananlara ek olarak 2. kez W tusunun basili kalmasi sorunu YINE ortaya cikti. Kalvye 1 kere degistirilmisti. Yine yeni bir klavye ihtiyacim var

Bugun Monster ile yaptigim yazili gorusme sonucu, klavye satin alma talebim, "Firma politikası olarak klavye gibi parçaların satışı ve gönderiminin bulunmamasi" sebebiyle red edildi. Mecburen Ali express den satin alip kullanacagim.

Her sey icin Tesekkurler Monster!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgoktug -- 26 Nisan 2018; 11:59:43 >

• quote:

Bu yasananlara ek olarak 2. kez W tusunun basili kalmasi sorunu YINE ortaya cikti. Kalvye 1 kere degistirilmisti. Yine yeni bir klavye ihtiyacim var

Bugun Monster ile yaptigim yazili gorusme sonucu, klavye satin alma talebim, "Firma politikası olarak klavye gibi parçaların satışı ve gönderiminin bulunmamasi" sebebiyle red edildi. Mecburen Ali express den satin alip kullanacagim.

Her sey icin Tesekkurler Monster!

Alıntıları Göster
    Bugün itibariyle aliexpress üzerinden yeni klavye siparişi vermiş bulunuyorum. Günlük kullanımda sorun çıkartmasa da, fps oyunlarında w tuşu basılı kaldığı zaman oyun oynamak bir işkenceye dönüşüyor.

Daha önce garanti kapsamında değişen ürün yine aynı arızayı verdi. Belki de o parti ürünlerde sorun vardı. Şimdi gelmesini beklediğim ürün uzun kullanım sonrası ne tepki verecek, bekleyip göreceğiz.

• quote:

Bugün itibariyle aliexpress üzerinden yeni klavye siparişi vermiş bulunuyorum. Günlük kullanımda sorun çıkartmasa da, fps oyunlarında w tuşu basılı kaldığı zaman oyun oynamak bir işkenceye dönüşüyor.

Daha önce garanti kapsamında değişen ürün yine aynı arızayı verdi. Belki de o parti ürünlerde sorun vardı. Şimdi gelmesini beklediğim ürün uzun kullanım sonrası ne tepki verecek, bekleyip göreceğiz.

Alıntıları Göster
    Bugün aliexpress'ten aldığım klavyem geldi. Şuanda bu mesajı yeni klavye ile yazıyorum. Kargo ile toplam maliyeti 130TL'ye geldi.

• mcgoktug kullanıcısına yanıt
    Bu klavye olayı monster ın büyük ayıbı.. Resmen kronik sorun ama kullanıcı hatası muamelesi yapıyorlar. Hocam klavyeyi nasıl bulabilirim bi link yada klavyenin modelini yazarsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.
  • SamuelColt kullanıcısına yanıt
    Ben alttaki link'te bulunan satıcıdan aldım. 12 günde elime ulaştı. Göndermeden önce fotograf çekip atmışlar, bendeki klavyenin kodu ile eşleşiyor mu diye bakmamı istediler.

Yine de lazım olursa; CLEVO Için Laptop Klavye P650 MP-13H86TQJ430B 6-80-P6500-251-1 Türkiye TR siyah Çerçeve Ve Arkadan Aydınlatmalı

https://tr.aliexpress.com/item/Laptop-Keyboard-For-CLEVO-N250-MP-13H86TQJ430B-6-80-P6500-251-1-MP-13H86N0J430B-MP-13H86I0J430B/32794225119.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.709d4c4dzo680J

• CPU Soğutma sisteminin yetersiz gelmesi sebebiyle araştırma yaptım ve isteğim üzerine üst modellerin P650SE uyumlu soğutucusunu da bana özel olarak bulup satışa koydular. (Delik açılmış hali) Bu hafta içinde elime ulaşmasını bekliyorum. Isı borularının yanında ilave soğutma bloğu var ve fanın alt çerçevesi dahil bakır kaplama.

https://tr.aliexpress.com/item/Laptop-CPU-So-utma-Fan-ve-So-utucu-I-in-CLEVO-P650SE-P65R2-6-31-P65R2/32907010796.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4acd4c4ddHPETT

Bu da yetersiz kalırsa likit metal macun ile soğutmayı deneyeceğim.

Üstat harikasın çok teşekkürler bende bir klavye alayım benim klavye zaman içinde sadece w değil tüm tuşlar gitti birkaç tanesi çok çok sert basarsam çalışıyor sadece. Soğutucu hakkındaki gelişmeleri merakla bekliyoruz hocam, geçenlerde kendimce fanları temizleyip macun yeniledim öncesinde resmen ateş atıyordu şimdi nispeten fena değil sadece tarayıcı açıkken 50-60 sularında, oyunlarda 76 civarlarına çıkıp 80leri zorluyor. Bu yeni gelecek soğutucudan verim alırsanız hemen çekelim artık şu aletin ısınması eziyet oldu. Tekrar teşekkürler
  • SamuelColt kullanıcısına yanıt
    Soğutma bloğu ve fan ikilisi bugün elime ulaştı. Araya Bayram girince biraz vakit kaybettim ama beklediğime değdi doğrusu.

Ürünün adresi;
    https://tr.aliexpress.com/item/Laptop-CPU-So-utma-Fan-ve-So-utucu-I-in-CLEVO-P650SE-P65R2-6-31-P65R2/32907010796.html

Stok fan ve soğutma bloğu ayrı ayrı çıkıyor. Bu yeni taktığımda ise ikisi bir arada. Bu yüzden alttaki fotoğraflarda görebileceğiniz üzere önce güç kablosunu takmak gerekiyor. Ayrıca özellikle belirteyim ben fanın altında bulunan parçalara temas etmemesi için o bölge kesilmiş olarak sipariş ettim.

Soğutucunun üzerinde fabrikasyon termal macun ile geldi. İlk olarak onunla denemek istedim ve o şekilde montaj yaptım. Bilgisayarı açtığımda fan oldukça hızlı dönüyordu ve işlemci ısısı aniden 97 dereceye ulaşıyordu. Tekrar söküp baktığımda bu hafif katı haldeki macunun sadece kenarının işlemciye temas etmesi sonucu ısıyı iletmemiş.

Hazır sökmüşken ekran kartının soğutma bloğu ve fanını da temizledim ve her ikisini de Artic MX-4 termal macun ile yeniden montaj ettim.

İşlemciyi INTEL XTU ile test ettim. Test'ten önce 97 dereyi bulan ısı ortalama 82 dereceye kadar düştü ve 78-85 arasında gidip geldi.

Hemen arkasından Cs:GO ile eğlence maçı yaptım. Burada da işlemcim 95 derecelere kadar çıkıyordu. Şuanda 82 derece.
    Ekran kartım şuan overclock ile çalışıyor. Buna rağmen CS:GO'da 66 dereceyi geçmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgoktug -- 4 Eylül 2018; 15:15:19 >

• klavye buldum ama ne yazıkki giren kablo ufacık ve çok ters bir konumda sıkışarak giriyor ve bir türlü tam oturmuyor.buda klavyede bazı tuşların çalışmamasına neden oluyor.
    ben de tulpar t5 v17.1 için arctic mx4 sipariş ettim aynen 97-98 dereceyi görüyor işlemci gerçekten 82 lere düşecekse şahane olur acaba nasıl uyguladınız macunu tek nokta halinde mi yayarak mı? bir de sizin gibi laptobunuzun clevo adı altındaki modelini ben de öğrenebilir miyim nasıl buldunuz, son sorum fan bloğunuz bozuk muydu hayırdır yoksa daha iyisi mi var satın alabileceğimiz gerçekten ısınma sorunu mahvediyor oyun performansını
  • othervoicesf kullanıcısına yanıt
    Yeni klavyeyi takarken bende aynı sorunla karşılaşmıştım ama sonra güzelce taktım ve sorunsuz kullanıyorum.
  • goksenin1 kullanıcısına yanıt
    Sanırım ısı ile ilgili değerlerin sadece termal macun ile düşmediğini gözden kaçırdınız. Macunu siz deneme yanılma yolu ile kendi bilgisayarınıza uygun şekilde uygulayın. Ben her 6 ay'da bir macun yeniliyorum, fanları temizliyorum. İlk başta ısı değeleri düşüyor ancak zaman içinde yine yükseliyor.

Clevo P650SE benim bilgisayarım. 4 yıldır 4-5 kere anakart, 3 kere fan ve ısı bloğu değişti ama ısınma sorunu çözülmedi. Fanlarım gayet temiz durumda, güzel ve sessiz çalışıyor. Bu aldığım 1-2 yıl sonra çıkarttıkları başka bir modele ait ısı bloğu ve fan kombinasyonu. Resimlerde görüleceği üzere orijinal olan çok yetersiz.

Şuanda kullanıdığım daha çok yüzeye ve bakır kısma sahip. Bu da çözüm olmazsa ilave bakır soğutma çubuklarından alıp ekleyeceğim ve ısıyı ekran kartı soğutma bloğuna iletip soğutma işini oraya paylaştıracağım.

Kargoda Intel Wireless AC9260 modül var. Haftaya evde olur muhtemelen. Onu da 7265AC ile değiştireceğim. Böylece oyunlardaki ani ping yükselmesi sorunu da çözülmüş olacak.

• bende de asıl ısınan işlemci olduğu için nasıl ısıyı ekran kartına vereceksiniz merak ettim belki ben de uygularım beni aşar gibime geliyor bu işlem ama :)
  • goksenin1 kullanıcısına yanıt
    Şuanda istediğim ısı değerlerine yakın seyrediyor. İlk önce likit metal iletkeni termal macun yerine kullanmak daha pratik. O da sonuç vermezse resimlerdeki çubuklardan alıp uygulanabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Şuanda istediğim ısı değerlerine yakın seyrediyor. İlk önce likit metal iletkeni termal macun yerine kullanmak daha pratik. O da sonuç vermezse resimlerdeki çubuklardan alıp uygulanabilir.
    Merhaba hocam iyi günler , yorumlardan okudugum kadarıyla klavyede sorun yaşadığınızdan dolayı aliexpress ten yeni bir klavye sipariş etmişsiniz. Benimde monster abra a7 v6.1 modeli laptopta klavye problemi yaşamaktayım ( w tuşu basılı kalması , ç ve ğ harflerini sert basmam gerekmesi gibi. Sizin aldığınız ürünün görüntüsü benim klavye ile aynı bunu sipariş versem uyum sorunu yaşar mıyım ? Klavye no'su vs demişsiniz kontrol etmek için kendi klavyemi nasıl kontrol edebilirim . Teşekkür ederim , iyi günler .
  • Klavyeyi kaldırınca hemen altındaki etiketlerde yazıyor.
    Clevo model numarasını biliyorsanız aliexpress'de bilgisayarınızın model numarasını yazarak aratabilirsiniz.

Internet'te Clevo N170RD olduğunu gördüm ama siz yine de araştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgoktug -- 16 Eylül 2018; 18:13:42 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.