Şimdi Ara

Monitörde FPS ve HZ İlişkisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun zamandır kafama takılan bir soru var. Oyunu 50 FPS ile oynuyor iken 100hz veya 120 hz monitör benim işime yararmı? Yani yüksek hz monitörlerin bize verdiği bu hz değerlerini algılayabilmemiz için oyunlardaki FPS oranlarınında aynımı olması gerekir...?

• Bu soruya cevap verebilecek bir kişi yokmu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sisteminde aldığın fps değerine göre monitör almalısın ama geleceği düşünerekte yüksek hz bir monitör alabilirsin fps yani frame per second saniyede aldığın kare sayısıdır hz ise monitörün veya ekranın saniyede görüntüyü yenilemesine denir yani mantık şu şekilde saniyede aldığın kare sayısı düşükse yani fps fazla yenileme yani hz almanın pek bir anlamı yok o yüzden sisteminde aldığın fps
    ile doğru orantılı şekilde monitör alırsan daha yararına olur ama dediğim gibi geleceğe yatırım yapıp yüksek hz bir monitör almakta sana kalmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diavelin -- 23 Ocak 2020; 14:25:0 >
  • Monitor maksimum kac hz tazeleme yapabiliyorsa maksimum okadar fps alabilirsin milletin cahilce 60hzlik monitor kullanip xxxx ekrankarti filanca oyunda 200 fps veriyormus demesi kadar sacma ve acinasi birsey yok ama bunu soyleyince hala bu devirde bunu dusunen cahiller vardenilip kendinden daha cahil bir adamin cektigi sacma bilimsel veriye dayanmayan bir videoyu kaynakolarak gosteriyor ustelik bu arkadas g sync ve free sync teknolojisinin de ne oldugu hakkinda bir bilgisi yok bunlari fps yi arttiran teknolojiler saniyor gercekte ise olay sudur ekrankartinizin olusturabildigi kare sayisi monitor hz nizden dusukse yirtilma olur ve vsync ile giderilir tam tersi fazlaysa monitor ekran karti tarafindan fazladan uretilen kareleri gosteremeyeceginden goruntude takilmaya benzeyen pulldowndan kaynaklanan stutter olusur sizde oyun yag gibi akmiyor takiliyor dersiniz. Bu noktada ekran kartiniz fazla kare uretebilmek icin daha cok calisip daha cok isi aciga cikartiyor ve bosa enerji sarfiyati yapiyorsunuz iste gsync ve freesync te bu noktada devreye giriyor ve oyun ici degisken olan kare saniye oranini monitor hz ine esitlemeye calisiyor aslinda dogru ekran karti dogru ekran karti ve oyun ayarlariyla dogru monitor secimini birlestirdiginizde cokta fazla gsync gibi teknolojilere ihtiyaciniz kalmiyor ama olsa kotumu olur tabiki hayir her teknoloji onemli bir bilimsel calisma sonucunda cikmis ve elbet ise yarayacagi bir nokta vardir ama cok ama cok rekabetci bir oyuncu harici oakdarda hayati birsey degil. ke dimi amator oyuncu olarak adlandiriyorum ve inanin bana 144hz monitor ve gsync ile oyun oynadim 60 hz monitor de oynadigimdan cokta bir fark goremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakdc -- 23 Ocak 2020; 10:7:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Harika bilgiler...
    Çok teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakdc

Monitor maksimum kac hz tazeleme yapabiliyorsa maksimum okadar fps alabilirsin milletin cahilce 60hzlik monitor kullanip xxxx ekrankarti filanca oyunda 200 fps veriyormus demesi kadar sacma ve acinasi birsey yok ama bunu soyleyince hala bu devirde bunu dusunen cahiller vardenilip kendinden daha cahil bir adamin cektigi sacma bilimsel veriye dayanmayan bir videoyu kaynakolarak gosteriyor ustelik bu arkadas g sync ve free sync teknolojisinin de ne oldugu hakkinda bir bilgisi yok bunlari fps yi arttiran teknolojiler saniyor gercekte ise olay sudur ekrankartinizin olusturabildigi kare sayisi monitor hz nizden dusukse yirtilma olur ve vsync ile giderilir tam tersi fazlaysa monitor ekran karti tarafindan fazladan uretilen kareleri gosteremeyeceginden goruntude takilmaya benzeyen pulldowndan kaynaklanan stutter olusur sizde oyun yag gibi akmiyor takiliyor dersiniz. Bu noktada ekran kartiniz fazla kare uretebilmek icin daha cok calisip daha cok isi aciga cikartiyor ve bosa enerji sarfiyati yapiyorsunuz iste gsync ve freesync te bu noktada devreye giriyor ve oyun ici degisken olan kare saniye oranini monitor hz ine esitlemeye calisiyor aslinda dogru ekran karti dogru ekran karti ve oyun ayarlariyla dogru monitor secimini birlestirdiginizde cokta fazla gsync gibi teknolojilere ihtiyaciniz kalmiyor ama olsa kotumu olur tabiki hayir her teknoloji onemli bir bilimsel calisma sonucunda cikmis ve elbet ise yarayacagi bir nokta vardir ama cok ama cok rekabetci bir oyuncu harici oakdarda hayati birsey degil. ke dimi amator oyuncu olarak adlandiriyorum ve inanin bana 144hz monitor ve gsync ile oyun oynadim 60 hz monitor de oynadigimdan cokta bir fark goremedim.
    hardcore oyuncular harici kimse 60 hz de 300 fps olayını anlamaz, cs go oynayan arkadaşım 60 hz dede 300 fps istiyordu, 144 hz geçti gene 300 fps istiyor, çünkü aradaki farkı biliyor. 60 hz 60 fps ve 60 hz 300 fps arasında bariz fark var. tabi casual oyuncuların bunu anlaması mümkün değil, 60 hz ile 144 hz arası fark alamıyorsanız bir problem vardır, ben 60 ve 72 arasını bile fark ediyorum ki 144 deneyince daha belirgin oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.