Şimdi Ara

Mobil zararlı yazılımlar hızla artıyor, üçüncü taraf uygulama mağazası sayısı 500'e ulaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  Kullanıcıların gündelik işlerini daha fazla halletmeye başladığı mobil cihazlar, giderek daha çok zararlı yazılımların hedefi oluyor.

Juniper tarafından yapılan alanındaki en büyük analizlerden birine göre 2010 yılında tüm zararlı yazılımlar içerisinde mobili hedefleyenlerin oranı yüzde 24 iken Mart ayı itibariyle bu oran yüzde 92'ye ulaştı. Mobil zararlı yazılım sayısı toplamda 280 000 olurken, yıllık büyüme oranı ise yüzde 614 olarak gerçekleşti.

Araştırmada cihazların sadece yüzde 4'ünün en son Android sürümünü kullandığı tespit edilmiş. Raporda eğer tüm kullanıcıların son sürümü kullanırsa popüler zararlı yazılım türlerinin yüzde 77'sinden sakınılabileceği ortaya konuyor.

Diğer taraftan Android işletim sisteminde toplamda 500'e yakın üçüncü taraf uygulama mağazası olduğu tespit edilirken, her 5 mağazadan üçünün Rusya ve Çin kaynaklı olduğu görülmüş.

Zararlı yazılımlar doğrudan kar amacı güdüyor. Her başarılı saldırı 10$ ortalama kar üretirken, yazılımların yüzde 73'ü sahte uygulamalar veya mobil ödeme açıklarından yararlanan SMS trojanları şeklinde.

• android kullanıpta bunlardan kurtulmanın başka bir yolu yok mu? zira ne ios nede wp8 kullanmak istemiyorum ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matrix22 -- 30 Haziran 2013; 23:59:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: matrix22

android kullanıpta bunlardan kurtulmanın başka bir yolu yok mu? zira ne ios nede wp8 kullanmak istemiyorum ...

biraz akıl biraz mantık yeterli hocam
  • quote:

android kullanıpta bunlardan kurtulmanın başka bir yolu yok mu? zira ne ios nede wp8 kullanmak istemiyorum ...

Çözüm sony

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam internetten APK yükleme. Sadece google play kullan ve antivirüs yükle. Yüzde 95 koruyacaktır

• quote:

Sacma uygulamalsr yuklemeyin yeter hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: srknpower

quote:

Hocam internetten APK yükleme. Sadece google play kullan ve antivirüs yükle. Yüzde 95 koruyacaktır

get apk kullanıyorum bazen, sorun teşkil eder mi?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: srknpower

quote:

get apk kullanıyorum bazen, sorun teşkil eder mi?

Risk her zaman olacaktır ama mobil antivirüsle taratmanızı öneririm

• işi gücü yok milletin

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Illuminn

quote:

Akıl ve mantık sorunum yok! sorunu olanlarda akıllı telefon kullanmasın sanırım bekar ve boş beleş bir şahsiyetsin malum benim merak ettiğim cihazım başkasının elindeyken (çoluk-çocuk-arkadaş vs..) internette vs istemeden oluşabilecek sorunlara karşı çözüm olup olmadığıyla alakalı zira bunun için ne gerekiyorsa yapabilecek kapasiteye sahibim..

senin yöntemin nedir merak ettim hocam yani akılla çözdüğünü
    vereceğin cevap:-telefonumu kimseye vermem,,

şeklindeyse herkes sizin gibi olmak zorunda değil ...

((yazdığınız msjlara lütfen biraz daha özen gösterin kusura bakmayın ama klavyenin arkasından laf vurarak resmen gerizekalı demişsiniz ayrıca bu tarz platformlarda biraz daha dikkatli olmakta fayda var zira karşınızdaki cevap verdiğiniz kişiyi normalde tanımıyorsunuz ne olduğunu bilmiyorsunuz ..kusura bakmayın ama canımı çok sıktınız.)))

ne indirdiğini ne ettiğini zartı zurtu bilmen gerek hocam, uyanık olacaksın. bilgili olduğun sürece zor sokarsın o virüsü telefona

benim bekarlığıma boş adamlığıma verdin ya bu konuyu, bir şey demiyorum hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: yukuberk

quote:

Çözüm sony

oooo yukuberk nerelerdesin sen yahu özledim lan her sony haberinde gözlerim seni arıyor ben bile heyecanlanmaya basladım her yenı sony de sayende

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mipa90 -- 1 Temmuz 2013; 0:31:29 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Akıl ve mantık sorunum yok! sorunu olanlarda akıllı telefon kullanmasın sanırım bekar ve boş beleş bir şahsiyetsin malum benim merak ettiğim cihazım başkasının elindeyken (çoluk-çocuk-arkadaş vs..) internette vs istemeden oluşabilecek sorunlara karşı çözüm olup olmadığıyla alakalı zira bunun için ne gerekiyorsa yapabilecek kapasiteye sahibim..

senin yöntemin nedir merak ettim hocam yani akılla çözdüğünü
    vereceğin cevap:-telefonumu kimseye vermem,,

şeklindeyse herkes sizin gibi olmak zorunda değil ...

((yazdığınız msjlara lütfen biraz daha özen gösterin kusura bakmayın ama klavyenin arkasından laf vurarak resmen gerizekalı demişsiniz ayrıca bu tarz platformlarda biraz daha dikkatli olmakta fayda var zira karşınızdaki cevap verdiğiniz kişiyi normalde tanımıyorsunuz ne olduğunu bilmiyorsunuz ..kusura bakmayın ama canımı çok sıktınız.)))

ne indirdiğini ne ettiğini zartı zurtu bilmen gerek hocam, uyanık olacaksın. bilgili olduğun sürece zor sokarsın o virüsü telefona

benim bekarlığıma boş adamlığıma verdin ya bu konuyu, bir şey demiyorum hocam

Bu verdiğin cevap benim için yeterli, bir önceki nedense ağır geldi :) yazdıklarım incittiyse özür dilerim hocam niyetinizi bu şekilde düşünmemiştim iyi geceler..

• ne kadar çabuk artar ise
    o kadar çabuk var olan mevcut açıklar
    bir an önce kapatılır !

bu açıdan android bir çok OS den şu an bir kaç adım önde !

• quote:

Tüm uygulamalarını Google Play mağazasından yüklüyeceksin, dışarıdan apk yüklememeye özen göstericeksin, güvenlik ayarlarından "Bilinmeyen kaynaklar" kısmının aktif olmadığına dikkat ediceksin, mutlaka telefonunda bir antivirus programı kurulu olucak (örn:Norton Mobile) Sms ayarlarından iletildi msj larını aktif ediceksin bu sayede bir zararlı kendi kendine sms atmaya kalktığında, eğer iletim msj ı ile ilgili bir kod düşünmemişse bilgin olucak buna göre telefonunu sıfırlayacaksın. Telefonundan internete girerken güncel ve güvenilir bir tarayıcı ile gireceksin, kuşkulandığın güvenli olmayan ve güvenli gelmeyen sitelerde gezinti yapmamaya özen göstereceksin. En güncel Android sürümünü kullanman önemli bunun için markanın güncellemelerini takip ediceksin. Markan güncelleme sağlamıyorsa güvenebileceğin büyük toplulukların hazırladığı orjinal son sürüm Android portlarından güncelleme almaya çalışabilirsin (örn: CyanogenMod)

Dip Not: Android istiyorsan Nexus alıcaksın

Google Nexus 4

Samsung galaxy S4 Google Edition

HTC One Google Edition gibi..

• İos kullanan arkadaşlar güvenlik açısından bir adım öndeler.Tabi jb yapmayanlar.
    Deneyimsiz kullanıcılar için kesinlikle iphone öneriyorum.

• Destek haberleri gibi geliyor bana bu tarz haberler.Gideyim de antivirüs alayım bari.
  • İnsan kendi telefonunu kendisi korumalı. Bilgisayarımda bile 2 senedir antivirüs yok

Bilinmedik dandik uygulamalar yüklemezseniz, uygulama yüklemeden önce yorumlara bakarsanız bir sorun olacağını sanmıyorum.

• telefonunu günde 2 defa antibakteriel ıslak mendille sil, gece yatmadan önce kılıfına koymayı unutma, o zaman hiç bişey olmaz telefona

yav arkadaşım tutturmuşlar bir zararlı yazılım, virüs falan diye

dışardan apk yükleme, fazla ram yemeyen bir antivirüs kullan ve uygulama indirirken yorumlara izinlere falan bak, bişeycikler olmaz. bu kadar basit...

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

ne kadar çabuk artar ise
    o kadar çabuk var olan mevcut açıklar
    bir an önce kapatılır !

bu açıdan android bir çok OS den şu an bir kaç adım önde !

Android bence en geride tröll uygulaması kaynıyor market
  • quote:

Orijinalden alıntı: mipa90

quote:

Orijinalden alıntı: yukuberk

quote:

Çözüm sony

oooo yukuberk nerelerdesin sen yahu özledim lan her sony haberinde gözlerim seni arıyor ben bile heyecanlanmaya basladım her yenı sony de sayende

Oo ne yalan söyleyim ben de sizi özledim, arayı açmamaya çalışıyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.