Şimdi Ara

MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
12
Favori
9.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Çok teşekkürler hocam cevap için. Yapılabilir mi diye sordum ama alüminyum vs.. bu sıralar yoğunum kasa yapmak beni aşar gibi.

Bu arada attığınız sistemi beğendim, böyle şeyleri insan kendi yaptığı için seviyor, o aura yı aldım bu sistem [:)]

• bu konu itx sistem toplama anakonusu yapılabilir. Forumda ne potansiyel varmışta haberimiz yokmuş :)) Bende de şuan thermaltake core v1 snow edition mevcut ama dan a4 yada slingier sm560 a geçmeyi düşünüyorum henüz kararımı tam olarak veremedim...

• @Muten Baba tebrikler, süper konu olmuş. Elinize sağlık. Güzel günlerde kullanınız :)

• Phanteks Evolv Shift 2 kasası efsane güzel bir kasa. Ben full towerciyim ama olurda bir gün böyle bir sistem kurarsam kesinlikle bu kasayı tercih ederdim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emeğine ve cebine sağlık. Çok güzel olmuş.

• Nr200p kasanın üst tarafına14 lük fan modifiyem. Sıcaklıklar ve rpm lere dikkat.

MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ]

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Güzel konu. Ellerinize sağlık. Sorunsuz kullanmanız dileğiyle.

• Güzel bir rehber olmuş eline sağlik hocam.

Açikcasi taşinabilir ve yüksek isilara çikmayan bir makina olmuş. fakat mini itx diyince aklima nedense avuç kadar kasalar geliyor. Ama onlarada flex atx psu felan gerekir :) flex atx psu nunda fan sesi işkence

B450 yerine b550 almaniz bence çok çok daha mantikli olmuş özellikle ileride 5950x felan rahatlikla geçebilirsiniz pci 4.0 dan yararlanabilirsiniz vs.

kulplu olmasi güzel olmuş rahatça taşiyabilirsiniz. Klavye mouse da kablosuz ise deyme keyfine olur o zaman :)

Zamaninda şu ufak minik bilgisayarlara çok takilmiştim hani içerisinde i9 yada ryzen 5900hx felan olan minicik sistemler. Render alirken çok tatli olabilir :)

Sonra ekran karti felan takamiyorsun belirli zaman sonra oyun oynamak istiyor insan vazgeçiyordum hep MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ] 

• Teşekkürler hocam , evet gerçekten güzel oluyor odalar arasında geçiş vs. mantıklı. Bunun en temel prensibi şu aslında , notebookta çalışılamayacak kadar büyük dosyayı bu sistemde 65'' TV ye bağlayıp uygulama üzerinden gösterebiliyoruz. Bunun için bir notebook kullansak en az 25K vermek gerekecek , onu da geçtim verelim ama geliştirmeye açık olmayacak. Bu sebeple bu kasa standart itx boyutlarından büyük olsa da taşıma kolaylıgı vb. yönlerden avantajlı. Orjinalinde kulp olması geleni de etkiliyor müşterinin gözleri açılıyor MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ] 

• @Metality

@Holisticmax

@Can Coşkun

@muratozcirpici

@P3rF3cT55

Teşekkürler MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ] 

• Başta konu sahibi @Muten Baba olmak üzere herkese saygılarımı sunarak itx sistem toplama hakkında sizlerin düşüncelerine başvurmak istiyorum.

Aralık başı gibi önce İspanya (yaklaşık 4-5 ay kalacağım) ardından da Afrika Togo'ya geçeceğim (yaklaşık 1-2 sene kalacağım). Çalıştığım şirketde hafif çelik proje tasarımı ve 3 boyutlu mimari modelleme işleri ile uğraşıyorum. Kullandığım programlar: autocad, sketchup, 3dsmax, lumion, vray, premiere pro vb.

Laptop almayı planlamıştım ama malum onların soğutma sistemleri masaüstü bir pc kadar başarılı değil. Çok güçlü ve soğutması iyi olanlarında fiyatları iki masaüstü pc fiyatına denk geliyor.

Biraz araştırırken Lian Li PC-TU150 kasasını gördüm. Aslında bunun bir diğer versiyonu olan Lian Li O11-Dynamic-mini daha çok hoşuma gitti (sadece mini itx ile kısıtlamıyor, atx anakart da takılabiliyor ve ayrıca 3 fanlı 300 serisi ekran kartı da takılabiliyor).

Ancak ben toplayacağım bu sistemi uçak yolculuğumda kabin içi valize sığdırabilmek adına Lian Li O11-Dynamic-mini’den vazgeçmek zorunda kaldım. Uçağın alt kargosuna bunu koysam ne hale gelir düşünemiyorum bile.

Bu sebepten dolayı Lian Li PC-TU150 kasa için bir sistem toplama kararı aldım. Yolculuk sırasında kasa içinden grafik kartı alıp sırt çantama koyacağım (valiz+kasa 8 kiloyu geçmemesi için ve ekran kartı zarar görmesin diye aklıma bu yöntem geldi).

Maalesef mini itx sistemler için ülkemizde ana kart ve soğutucu bulamama sıkıntısı var.

Aşağıda kurmayı düşündüğüm sistem için sizlerin değerli düşünceleri, alternatif ürün önerileri ve yönlendirmelerine ihtiyacım bulunmaktadır.

Sizlerle yapacağım fikir alışverişine göre ya bu mini itx sistemi toplayacağım ya da şu model notebook'u alacağım (Asus Rog Strix G513QY Amd Ryzen 9 5900HX 64 GB 1 TB SSD 12 GB RX6800M Freedos 15.6" WFHD_47.250 TL hepsiburada fiyatı). Ancak gönlümden geçen mini itx sistem elbette (notebook alsam dahi ayrıca monitör alacağım).

Lütfen gereksiz gördüğünüz veya uyumsuz gördüğünüz parçalar konusunda uyarılarınızı yapınız ki boşuna para ödemeyeyim.

Opsiyon 1:

Kasa: Lian Li PC-TU150 (Türkiye'de bulunabiliyor_2719 TL)_

Ana Kart: Asus ROG Strix Z590-I (Türkiye'de bulunabiliyor_6869 TL)

İşlemci: Intel Core i7 11700K 3.60 Ghz 8 Çekirdek (Türkiye'de bulunabiliyor_6299 TL)...Not:12.nesil intel işlemci almak istedim ancak anakart olarak Z690-i gerekiyormuş ve bu anakarrtın fiyatı aşırı pahalı bundan dolayı 11.nesil de karar kıldım ve ayrıca Noctua NH-U12A chromax black soğutucu bu anakart ile maalesef uyumsuz).

Ekran Kartı: Asus DUAL GeForce RTX 3060 Ti OC Edition V2 (Türkiye'de bulunabiliyor_12299 TL)

SSD: Samsung NVMe 980 PRO Dahili Katı Hal Sürücüsü SSD 1 TB (Türkiye'de bulunabiliyor_2799 TL)

HDD (dahili): Seagate Ironwolf 8 TB (Türkiye'de bulunabiliyor_4650 TL)

Ram: GSKILL 64GB (2x32GB) Ripjaws V Siyah 4000MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram (Türkiye'de bulunabiliyor_6834 TL)

Soğutucu: NH-U12A chromax.black (Türkiye'de bulunamıyor, amazon com.tr yurtdışından getiriyor_2200 TL)

PSU: Cooler Master V650 SFX Gold Full Modular 650W 80+ Gold (Türkiye'de bulunabiliyor_1350 TL_850W olanı Türkiye de bulunmuyor)

Kasa ve Egzost Fanı: Lian Li Bora Dijital 3 x 120MM RGB (Türkiye'de bulunabiliyor_1070 TL_iki tanesini kasanın alt kısmına, diğerini kasanın önüne egsost fanı olarak kullanmayı planlıyorum)

Yaklaşık Toplam Maliyet: 40.225 TL

Opsiyon 2:

Kasa: Cooler Master MasterBox NR200P (Türkiye'de bulunabiliyor_2500 TL)

Ana Kart: Gigabyte Z690I Aorus Ultra 6200mhz(OC) RGB M.2 Wi-Fi 1700p Mini-ITX (Türkiye'de bulunabiliyor_7500 TL)

İşlemci: Intel Core i5 12600K 4.90 Ghz 10 Çekirdek 20MB 1700p 10nm İşlemci (Türkiye'de bulunabiliyor_6400 TL)

Ekran Kartı: Asus DUAL GeForce RTX 3060 Ti OC Edition V2 (Türkiye'de bulunabiliyor_12299 TL)

SSD: Samsung NVMe 980 PRO Dahili Katı Hal Sürücüsü SSD 1 TB (Türkiye'de bulunabiliyor_2799 TL)

Ram: Corsair 32GB (2x16) Vengeance RGB 5600mhz CL36 DDR5 Ram (Türkiye'de bulunabiliyor_5150 TL)

Soğutucu: COOLER MASTER ML240L V2 (Türkiye'de bulunabiliyor_1800 TL)

PSU: Cooler Master V650 SFX Gold Full Modular 650W 80+ Gold (Türkiye'de bulunabiliyor_1350 TL_850W olanı Türkiye de bulunmuyor)

Kasa ve Egzost Fanı: Lian Li Bora Dijital 3 x 120MM RGB (Türkiye'de bulunabiliyor_1070 TL_iki tanesini kasanın alt kısmına, diğerini kasanın önüne egsost fanı olarak kullanmayı planlıyorum)

Yaklaşık Toplam Maliyet: 45.520 TL

2. opsiyon ilkine göre daha güncel ve daha güçlü bir sistem. Ancak z690 i anakart ile NH-U12A chromax.black uyumsuz olduğundan Intel Core i5 12600K için tek fanlı sıvı soğutmanın yetersiz kalacağını düşündüğümden (yanılıyor olabilirim) bu ikinci opsiyonu oluşturmak zorunda kaldım.Aslında kasa olarak Lian Li PC-TU150 benim ilk tercihim. Bundan dolayı şayet soğutma kısmını çözebilirsem (sizlerden gelecek önerilere göre) şu 3.opsiyon benim tercihim olacaktır.

Opsiyon 3:

Kasa: Lian Li PC-TU150 (Türkiye'de bulunabiliyor_2719 TL)

Ana Kart: Gigabyte Z690I Aorus Ultra 6200mhz(OC) RGB M.2 Wi-Fi 1700p Mini-ITX (Türkiye'de bulunabiliyor_7500 TL)

İşlemci: Intel Core i5 12600K 4.90 Ghz 10 Çekirdek 20MB 1700p 10nm İşlemci (Türkiye'de bulunabiliyor_6400 TL)

Ram: Corsair 32GB (2x16) Vengeance RGB 5600mhz CL36 DDR5 Ram (Türkiye'de bulunabiliyor_5150 TL)

Soğutucu: ???

Yaklaşık Toplam Maliyet: 44.950 TL + Seçilecek soğutma sistemi

Siz değerli forum üyelerinden bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wharfedale -- 15 Eylül 2022; 12:38:47 >

• Lian Li PC-TU150 kasası soğutma sıkıntısı yaşatacağından dolayı aşağıda görselleri görünen sistemi kurmaya karar verdim.

Aslında aklımda ki notebook modeli şuydu (fiyatı 56.100 TL) :

ASUS ROG STRIX G17 G733ZS-KH025 INTEL I9-12900H 16GB DDR5 1TB SSD 8GB RTX3080 17,3" FHD 360 HZ FDOS

Ancak ben nerdeyse bu fiyata (58.000 TL) görsellerde görünen sistemi toplamayı planlıyorum (monitör, klavye, mouse dahil)

• Bu konuyu tekrar canlandıralım arkadaşlar yeni kasa aldım 4 5 ay önce çıkan kasalardan biri olan corsairin 2000d aırflof mini ıtx kasası incelemesini yaptıktan sonra bendeki lian li tu 150 sistemi ( daha önce youtube kanalımda incelemesini paylaşmıştım ) buna taşıyacağım

MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ]Web Klasöryoutube
    KASA İNCELEME LİNKİ : https://lian-li.com/tr/product/pc-tu150/
    https://www.youtube.com/watch?v=LI7s1gbaPeM&t=5s

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.