Şimdi Ara

MINI GPU SORUSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba aklıma takılan bir şey var. Şimdi bazı GPU'ların Mini modellerini görüyorum mesela onlardan biri:

ASUS GeForce RTX 3060 Ti DUAL V2 MINI OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı

Sorum şu ki bu Mini model GPU'lar normal sürümü ile aynı performansı veriyor mu? Bir de bir forumda görnüştüm sanırım fanları küçük olduğu için aşırı ısınma yapıp "thermal throttling" denilen olay gerçekleşiyormuş. Bu doğru mudur beni aydınlatabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MehmetKSKN -- 18 Eylül 2021; 12:58:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba. Mini gpuların diğerlerinden tek farkı soğutma performansıdır. Onları da incelemelere bakarak değerlendirebilirsiniz. Throttling yapacak kadar ısınan gpu bulmak kolay değil, kronik sorunlu olması lazım.

Attığınız model çift fanlı. Sıradan bir ekran kartı yani. Minilik çok da bi durum yok. Rog strixle arasında taş çatlasa 100mhz vardır. O da %3 falan etki eder performansa.

Kronik bir arızası yoksa her model alınır.

• Gpu modeli aynı olduğu sürece hangi marka hangi model olursa olsun, performans farkları kafaya takılmayacak kadar küçük olur, misal aynı oyunda aynı sahnede 1 ile 3fps fark edebilir gibi (hafif grafikli oyunlarda, fps in 200+ lerde gezdiği sahnelerde belki 5-10fps de olabilir,) kullanıcı olrk bu performans farklarını tespiti takip yazılımları ile fln mümkün olur.

Soğutma konusunda verdiğin örnekteki kart ısıborulu bir sistem kullanıyor bu sayede çok aşırı ısınmayacaktır ancak küçük fanlarını sessizlğe ayarladılar ise 80c leri görebilir ve ısıyı yüksek bulup fan devrini arttırmaya kalktığında biraz sesli çalışabilir.

Isı ile thermal throttling yapma durumu boost değerleriyle alakalı, misal bu kartın boost hızları belki normalinden biraz düşük tutulmuş olabilir ve bu sayede düşündüğün gibi hız kesmeyecektir ki zaten bu kartlar (nvidia da) zaten üreticinn verdiği değerlerin daha üzerine boost ederek çalışırlar, yani (nvidia da) üreticinn verdiği gpu hız değeri, en kötü şartlarda garanti edilen minimum boost değeri olur, yani hız kesme durumu maximum nedir diye bakıldığında üreticinn verdiği değerdir.

@MehmetKSKN

Bahsi geçen kart, isminde geçtiği gibi mini bir kart ve konu sahibinn belirttiği üzre 2 adette mini fanı mevcut.

MINI GPU SORUSUasus türkiye
    DUAL-RTX3060TI-O8G-MINI|Ekran Kartı|ASUS Türkiye
    https://www.asus.com/tr/Motherboards-Components/Graphics-Cards/Dual-Mini/DUAL-RTX3060TI-O8G-MINI/

Düzenleme : DH yine ürün sayfasına bişeyler ekleyip farklı yönlendirdiği için tam sayfasından resimler ekledim.

MINI GPU SORUSU
    MINI GPU SORUSU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reception47 -- 18 Eylül 2021; 15:17:57 >

• Teşekkürler MINI GPU SORUSU 

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmettsezis

Merhaba. Mini gpuların diğerlerinden tek farkı soğutma performansıdır. Onları da incelemelere bakarak değerlendirebilirsiniz. Throttling yapacak kadar ısınan gpu bulmak kolay değil, kronik sorunlu olması lazım.

Attığınız model çift fanlı. Sıradan bir ekran kartı yani. Minilik çok da bi durum yok. Rog strixle arasında taş çatlasa 100mhz vardır. O da %3 falan etki eder performansa.

Kronik bir arızası yoksa her model alınır.

miningte fark oluyormus. phoneix kartım 16 kazarken asus dualler 20 22 arasında kazıyor.

sıcaklık olarak 70 dereceyı gecmezdı. oyun tarafında da %5cıvarı fark olmustu.

• acura07 kullanıcısına yanıt

Hangi algoritmadan bahesdiyorsunuz bilmiyorum ama yaklaşık %35-40 civarı bir fark var. Bunun iki model arası olması mantıklı değil. Muhtemelen vram odaklı bir algoritma ve vramler tamamen farklı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 18 Eylül 2021; 21:37:56 >
  • ahmettsezis kullanıcısına yanıt

hayatımda hıc mınıng yapmadım. test programı ındırıp denedı bı alıcı. 16 cıvarı kazıyor dedı.

başkasına satmıstım kartı onada dersın bana yaramaz demıstı.

aynı programla 20 22 kazıyor demıstı.

oyunda %5 cıvarı fark olmustu asus dualle asus phoneix arasında.(cod warzone)

• Aslında fark var yani yok değil. Öyle minimal farkda diyemeyiz.

Örnek vermem gerekirse

ilk üstteki resimde 2x8 pin güç girişi istiyor ve sadece boost farkı deil F32-64Float performansı + pixel + texture rate performansı Mini OC ye göre cok daha iyidir. Sadece boost ve soğutma deil yani olay.

Alttaki resimdeki Mini ocde 1x8pin yeterli cunku ona göre Float ve pixel texture rate değerleri daha düşüktür Performansıda keza daha düşüktür

2 kart aynı değil yani.

MINI GPU SORUSU

MINI GPU SORUSU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenqhisKhaan89 -- 19 Eylül 2021; 14:1:10 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.