Şimdi Ara

Microsoft'tan WannaCry saldırıları için acil durum güncellemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Microsoft'tan WannaCry saldırıları için acil durum güncellemesi

Microsoft, yalnızca WannaCry fidye yazılımıyla ilgili devam eden saldırıları engellemek için  sadece özel destek alan Windows sürümleri için acil bir güncelleme yayınladı.

Windows XP, Windows 8 ve Windows Server 2003 kullanıcıları, Microsoft Update Kataloğu'ndan düzeltme yamalarını indirebilirler. Şirket giderek artan saldırılar nedeniyle herkesin sistemlerini en kısa sürede güncellemelerini öneriyor.

WannaCry zararlısı dün ilk olarak Avrupa'da ortaya çıktı ve Türkiye de dahil olmak üzere 99 ülkedeki binlere bilgisayarı etkiledi. İlk olarak Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) ait olan zararlı yazılımın bir Windows güvenlik açığına dayandığı ve bu yılın başlarında Shadow Brokers isimli korsan grup tarafından sızdırıldığı belirlenmiş durumda.

Ayrıca Bkz.Netflix'ten root'lu Android cihazlarla ilgili kötü haber geldi
    Microsoft, Windows 7, 8.1 ve 10 da dahil olmak üzere hala destek almaya devam eden ve en son güncellemelerin yüklü olduğu sistemlerin en yeni Windows Defender virüs tanımlarıyla birlikte tamamen güvenli olduğunu açıkladı.

Güvenilir olmayan kaynaklardan gelen e-postaları açmayın

Öte yandan, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows 8 artık desteklenmiyor ve en son Windows güncellemelerini almadılar. Ancak Microsoft, bu saldırının ciddi boyutta olması nedeniyle bu işletim sistemleri için bir acil durum yaması yayınlamaya karar verdi.

Şirket, bazı saldırıların kötü amaçlı eklerle birlikte kimlik avı taktikleri kullandığını ifade ediyor. Dolayısıyla kullanıcıların, özellikle de güvenilmeyen veya bilinmeyen kaynaklardan gelen dosyaları açmaktan kaçınmaları tavsiye ediliyor. Desteklenmeyen Windows sürümleri için acil durum yamaları aşağıdaki linklerden indirilebilir:

• en çok sunucu kısmı saldırı almış, bir kaç arkadaşımda kurban olmuş :)

• Bilmediğiniz şeyleri açmayın işte

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3.sınıf haber sitelerinde bile sabahın erken saatlerinde bu haber vardı, siz öğle saatinde veriyorsunuz normal mi?

EDIT: Haberi buldum
    Microsoft'tan WannaCry saldırıları için acil durum güncellemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amd64x2 -- 15 Mayıs 2017; 13:23:41 >
  • Adamsın Microsoft.

• Bir keresinde kardeşim yüzünden bir fidye yazılımı bulaşmıştı PC'ye. Gerçekten değerli ve eski bazı fotoğraflarımız gitmişti. Çok üzülmüştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0CCF51958 -- 15 Mayıs 2017; 13:41:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yamalarında işe yaramadığı yönünde yazılar çıkmaya başladı.

Mutlaka bir antivirüs yazılımı kullanmakta fayda var. İhmal etmeyin. Hatta bir süreliğine benim gibi linux kullanmayıda tercih edebilirsiniz.
  • Windows XP mi?
  • KaleyDeskop kullanıcısına yanıt
    sistemlerini güncellemeyenler ağır darbe yedi 55 serverı patlayan tr de ufak bir firma vardı :D
  • Bitdefender kullanın abi kafanız rahat olsun

• Win7 nerde???

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Windows 7 güncellemeyi aldı çoktan. Güncelleme denetle kısmında herhangi bir güncelleme gözükmüyorsa sistem stabildir. Windows 10/8.1/7 için açık kapatılmış durumda. Ancak eposta ile bu virusler bulaşabiliyor halen o yüzden epostalarınıza dikkat edin. Özellikle windows 10u eposta hesabıyla kullananlar için risk devam ediyor.
  • benim anlamadığım bu adamların para istedikleri banka hesabını tesbit edemiyorlar mı? bakın bakalım kimin hesabına bu paralar yatırmak isteniyor? bulun şu hesabı derdest edin bu virüsü yazanı...

• quote:

Orijinalden alıntı: snoppy

Windows XP mi?

Windows 10 da da açık var, eski yeni birşey fark etmiyor, microsoft ağır çuvalladı.

Hani şu bazılarının toz kondurmadığı, windows 10 da da açığın kullanıldığı smb protokolü aktif.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

benim anlamadığım bu adamların para istedikleri banka hesabını tesbit edemiyorlar mı? bakın bakalım kimin hesabına bu paralar yatırmak isteniyor? bulun şu hesabı derdest edin bu virüsü yazanı...

Bitcoin nedir bir araştır kardeşim.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    SMB yi hala kullanan biriyim ve hiçte eski bir teknoloji değil. Gayette kullanışlıdır.

• NFS :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: NITRO

SMB yi hala kullanan biriyim ve hiçte eski bir teknoloji değil. Gayette kullanışlıdır.

Ben smb eski teknolojidir diye birşey yazmadım, "xp kullanan mı kaldı yeaaaaa" diyenlere sesleniyorum.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Haklısınız hocam

• ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    Tplink-Airties-Asus USB paylaşımında hala SMB(Samba) kullanıyor ve bu olay sektörü yerle bir etti.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.