Şimdi Ara

Mezuna kalmalı mıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Oncelikle ygs lys magduru tum arkadaslarima yarinki sayisal ve pazar gunu lys3 sinavinda basarilar diliyorum...
    Kendimden bahsediyim. Bu sene liseyi bitirdim yani ilk defa sinava girdim. Ygsde 305 yaptim 180k kusur bir siralamam var.
    35 turkce 15 sosyal ve 14 matematik netim vardi.
    Lys1de hedefim 30 tane matematik 5 tane geometri isaretlemekti ve 24 mat 4 geometri isaretledim.

Lise hayatim boyunca soru bankasi acmisligim, hicbir denemedin sonunu getirmisligim yoktur.Ders calismak yerine oyun oynamayi ya da bos bos oturmayi secmisimdir hep. Lys1de de ygsde de son hafta calistim...
    Yaklasik 62 civarinda 4 yilin okul ortalamasi.
    Neden boylesin derseniz, iddiali olusumdan kaybettim. Ben yaparim, yok kolay bu konu test cozsem tamamdir falan derken bir bakmisim yillarim aylarim yalan olmus.
    Tabi cevrenin de etkisi var, insanin okul dershane arkadaslari en basit bi matematik sorusunu yapamayinca. x+2#3x-8 seklindeki bi denklemde hangi x'i bulucaz diyecek kadar dusuk seviyede olunca ne ben salak miyim bunu yapamiyorum deme firsati oluyor ne de baskasinin onune gecmeye calisma cabasi.

Kafam cok karisik :( lys1den sonra edebiyat calismaya basladim suan sadece cumhuriyet kaldi calisiyorum ama hic umudum yok. 46 edebiyat 20 cografya neti yapsam belki 2. ogretimden hukuk yazarim diye calisiyorum sadece.

Ben gidip ogretmenlik, felsefe tarzi daha dusuk puanli bolumler yazsam ailemden kimse beni kinamaz yargilamaz cunku universiteyi birak 2 tane lise mezunu var koskoca ailede. Zaten zor sartlarda yasadiklari icin memurluga ne biliyim en basit dille 2000 tl maasa kotu diyecek durumda degiller.

Arkadaslar yani ozetlersem ben kapasitemin bosa gitmesini istemiyorum bir yandan bir yandan korkularim var strese girer planlarim disina cikarsam diye falan kendime guvenemiyorum.
    Bana bi yol gosterin lutfen.

Bu arada seneye kalirsam dershaneye kesinlikle gitmem. Arkadas ortami falan beni cok etkiliyor zaten dershaneyi de kullanamiyorum bosuna masraf oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mezuna kalmak psikolojik olarak çok çok yıpratıcı bir şey. Ama ben dayanıklıyımdır usanmadan 1 yıl boyunca ders çalışabilirim diyorsan mezuna kal, ders çalışırken sıkılıyorum bir saatten fazla masada oturamıyorum diyorsan kalma. İlk yılından adım şahım bir farkı olmaz aldığın puanın.
  • Sende potansiyel var gibi. Bu kadar az çalışmaya 180 bin fena değil. Benim çok çalışan arkadaşlarım bile 200-300 lerde şans işte. Konu açma zamanın yanlış ama kendine inanıyorsan çalışacaksan kal derim.

• SlashMJ kullanıcısına yanıt
    Dayanabilirim aslinda. Benim icin bunaltici kismi konuyu ogrenme kismi sonrasinda rahatliyorum soru cozmek hosuma gidiyo hatta. Sayisallarda boyle.
    Sozellerde de dogru cevabi isaretlemeye resmen bayiliyorum. Yani o bilgiyi bilmek hosuma gidiyo denebilir yani aslinda ders calismak hosuma gidiyo diyebilirim. Ama bugune kadar hic duzenli yapmamam benim icin problem...

• Tesekkur ederim :) Benim dusuncem matematik ve geometriye olan yorum ve gorme yetenegini gelistirmek geometride konulara calismis olsam soru kacirmazdim lys1de bunu anladim ama nasil olsa ygsde 8 soru var kafasinda hic bakmadim bile. Bu hatami telafi edicek olmam ve daha bilincli calisacak olmam beni daha iyi bir siralamaya getirir diye dusunuyorum

• Şunu düşün okul falan olmayacak dershaneyede gitmem diyorsun. O zaman bol bol zamanın olacak. Bu avantaj gibi görünüyor ama senin için bi dezavantajda olabilir. Rahatın battığı çok insan tanıyorum, eğer öyle bi tipsenki oyunlara sarmışsın gibi görünüyor, unut abi olmaz o iş. Ya hep ya hiç. Burda amacım umut tacirliği yapmak veya pohpohlayıp bu işin oluru var demek değil. Kendine güveniyorsan kal. Edebiyat falan sayısal gibi değil ben sayısalım mesela yıllar geçsin unutmam yani biçok konuyu. Ama edebiyat falan ezber abi sürekli tekrar etmek zorundasın, bi kere ucu kaçtımı unutuyor insan. Şahsen ben çok çabuk unuturum sayısalı seçtim o yüzden. İşin içinde olmayaca sayısal bölüm daha zor gibi görünür ama bence sizin işiniz daha zor.

Velhasıl kelam kendimi oyunlardan, arkadaş ortamımdan izole edebilirim 1 sene dersen kal arkadaşım. Farkettiysen sadece olayı buraya bağladım çünkü aksi taktirde yapamassın diye bişey yok. Kendin diyorsun zaten pek fazla çalışmadım diye.

• Mystery1234 kullanıcısına yanıt
    İsin egrisiyle dogrusuyla bakmak lazim cok dogru soyluyorsunuz gunun yaklasik 18 saati bos vaktim olucak ama benim planim acikcasi su sekilde sabah 6 gibi uyanir kopegimle kosuya cikarim, gelir bir dus alir kahvalti yapar ders calismaya baslarim. Yani saat 9 gibi baslasam muhtemelen 6 7 gibi birakirim. Kalan saatlerimi de bir iki saat oyun oynayarak uykudan once kopegimle tekrar kosarak degerlendiririm. Bir rutin olur ve bu rutine 40 gunde alisirsam yuksek ihtimalle rutini bozmam olayi da avantaj haline cevirmis olurum

Ayriyetten il degistirecegim icin de muhtemelen hic arkadasim olmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Main ADC -- 20 Haziran 2014; 18:45:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Main ADC

Oncelikle ygs lys magduru tum arkadaslarima yarinki sayisal ve pazar gunu lys3 sinavinda basarilar diliyorum...
    Kendimden bahsediyim. Bu sene liseyi bitirdim yani ilk defa sinava girdim. Ygsde 305 yaptim 180k kusur bir siralamam var.
    35 turkce 15 sosyal ve 14 matematik netim vardi.
    Lys1de hedefim 30 tane matematik 5 tane geometri isaretlemekti ve 24 mat 4 geometri isaretledim.

Lise hayatim boyunca soru bankasi acmisligim, hicbir denemedin sonunu getirmisligim yoktur.Ders calismak yerine oyun oynamayi ya da bos bos oturmayi secmisimdir hep. Lys1de de ygsde de son hafta calistim...
    Yaklasik 62 civarinda 4 yilin okul ortalamasi.
    Neden boylesin derseniz, iddiali olusumdan kaybettim. Ben yaparim, yok kolay bu konu test cozsem tamamdir falan derken bir bakmisim yillarim aylarim yalan olmus.
    Tabi cevrenin de etkisi var, insanin okul dershane arkadaslari en basit bi matematik sorusunu yapamayinca. x+2#3x-8 seklindeki bi denklemde hangi x'i bulucaz diyecek kadar dusuk seviyede olunca ne ben salak miyim bunu yapamiyorum deme firsati oluyor ne de baskasinin onune gecmeye calisma cabasi.

Kafam cok karisik :( lys1den sonra edebiyat calismaya basladim suan sadece cumhuriyet kaldi calisiyorum ama hic umudum yok. 46 edebiyat 20 cografya neti yapsam belki 2. ogretimden hukuk yazarim diye calisiyorum sadece.

Ben gidip ogretmenlik, felsefe tarzi daha dusuk puanli bolumler yazsam ailemden kimse beni kinamaz yargilamaz cunku universiteyi birak 2 tane lise mezunu var koskoca ailede. Zaten zor sartlarda yasadiklari icin memurluga ne biliyim en basit dille 2000 tl maasa kotu diyecek durumda degiller.

Arkadaslar yani ozetlersem ben kapasitemin bosa gitmesini istemiyorum bir yandan bir yandan korkularim var strese girer planlarim disina cikarsam diye falan kendime guvenemiyorum.
    Bana bi yol gosterin lutfen.

Bu arada seneye kalirsam dershaneye kesinlikle gitmem. Arkadas ortami falan beni cok etkiliyor zaten dershaneyi de kullanamiyorum bosuna masraf oluyor.

Kafanda çok istediğin bölüm varsa o hedefle zaten ayların nasıl geçtiğini anlamıyorsun kendimden biliyorum fakat tabii ki sabırlı olmak gerekiyor. Stres yapma diyemeyeceğim çünkü "Ya ikinci senem bu sene de olmazsa ne yapacağım ben?" diye sürekli sorarsın kendine, inan yapacaksın sen de görürsün bunu. Ama sana tavsiyem "Bir yere gireyim de neresi olursa olsun" kafasında tercih yapma sonrası daha sıkıntı olur.

• Aslinda henuz bir hedefim yok henuz bu sene rastgele hukuk girsem yeter diye dusunmustum muhtemelen de en dusuk yer kirikkale hukuk oldugunu varsayarsak 15 20 k gerisinde kalicam. Hedef konusunda cok kararsizim cunku biri bana gelip demedi ki hic bak burasi cok iyi al sana mezunlari bak bu isi yapiyorlar parasi guzel falan diye... Tek bildikleri "hedef belirle" "hedefe kos".

• Main ADC M kullanıcısına yanıt
    Ne yazık ki hedef o kadar kolay belirlenmiyor. Haydi bölümü belirledin okulun eğitimi falan filan da çok önemli. Bu görev de sana düşüyor maalesef:D
  • benim hedefim de hukuk tu bu sene hem ygs de hem lys 1 de denemelerde tam da istediğim yerlere yetiyordu ancak sınavda nedendir bilmem olmadı yani daha edebiyat sınavı var umut kesilmez ama muhtemelen hukuk olsa da istedigim yerler olmayacak gibi ve bende rastgele bi yeri yazmaktansa mezuna kalmayı düşünüyorum çünkü yapabilecegimin en iyisi bu değil hatta bundan kötüsünü yapamam çünkü sınav anında nasıl bi kafayla bu netleri yaptığımı ben biliyorum benim sana demek istediğim kesinlikle bi sene daha şansını dene bi düşün sence seneye bunun gerisinde kalma imkanın var mı ? sen demişsin hiç çalışmadım diye kesinlikle bi sene daha kalmak ta fayda var kardeşim biraz sabır gerekli baska bi sey değil inşallah hayırlısı olur
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.