Şimdi Ara

'Mezarda Emeklilik' denilen yasa hakkında bilgisi olanlar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar resmi gazetede aradım ama adamlar sanki bi hukukçular anlasın diye site yapmışlar. Destan gibi yazmışlar okuyup anlayana helal olsun!

Şimdi bu konu hakkında net bilgisi olanlara bi kaç sorum var:

99 senesinde emeklilikle ilgili çıkan bi yasada emeklilik yaşları;
    kadın:58
    erkek:60... diye okudum bu doğrumudur, eğer bu doğruysa 01.01.2007 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni kanunla arasında emeklilik yaşı arasında fark yok çünkü okuduğum yerde, yeni yasa için verilen emeklilik yaşları yine aynı.

Yani bu durumda sadece yaşa bakarsak 1999-2007 arasında sigortasını başlatan biri için emeklilik yaşı aynı oluyor.

Ha yeni yasayla eski yasa arasında ne fark varmış... emekllik için gereken çalışma gün sayısı önceki yasada ssk için 7000gün, bağkur ve emekli sandığı için ise 9000 günmüş. yeni yasayla 2007den sonra sigortasını başlatanlar için bu gün sayısı 7000 olup her sene 100 gün aratarak 2027 de 9000 gün olacakmış.

Şimdi öncelikle bu konuyu bilenlerden ricam benim bu yazdıklarım doğrumudur, söylemeleri... Malum, haber kaynaklarına pek güvenemiyoruz.

Ve eğer bu yazdıklarım doğru ise, bu yasanın bi dezavantajını göremiyorum ben, yaş aynı kalıyor ve gün sayısı genel olarak hayli düşüyor.

Şimdi sadede geliyim:
    -Bi muhabbet var ortalıkta dolaşan; 2007'den önce sigorta başlatıp bu mezarda emeklilikten "yırtmak" konusunda. Ben de bu sene içinde sigortamı başlatmak istiyordum ama bu işin eğrisini doğrusunu öğrenmek istiyorum.
    -Bir de emeklilik için asıl koşul "yaş" mı dır?
    Yani ben o 7000 günü 60 yaşımdan önce doldurdum, atıyorum 55 yaşıma gelmişim ve 7000 gün çalışmışım. Bu durmda hemen emekli olabiliyormuyum yoksa yine de 60 yaşına gelmem mi gerekiyor emekli olabilmek için?

Eğer bu konuda net bilgisi olan arkadaşlar, cevap verirlerse benim gibi kafası karışmış olan bi çok kişiyi aydınlatacaklardır

• Yaa arkadaşlar hiç mi bilen yok bu konuyu,tek beni deil, biçoğumuzu ilgilendiren bi konu. İlgi alaka ister bu olay
  • Kardes ne ugrasiyosun...Ac bi kari-kiz topigi bak keyfine...

Bu kadar bilincsiz bir genclik oldugu surece biz bir yere varamayiz...
  • up
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sum 41

Kardes ne ugrasiyosun...Ac bi kari-kiz topigi bak keyfine...

SEN BİLİNÇLİYSEN CEVAP VER
  • bu bayaadır benim de aklımda olan bi soru. şimdi 4 aylığına bi işe girmiştim. orda sigortamı başlattılar. şimdi iş bitti sigorta numaramı da aldım. babamın işyerinde bu sigortayı devam ettirme imkanım var. yaş da 19 ama babam gerek yok çünkü size emeklilik 65 yaşında diyor ama o da tam emin değil.

sigortamı devam ettirmemin bi yararı var mı? bu emeklilik işi ne durumda hakkaten bizde?? bi anlamı yoksa boş yere pirim ödenmez.
  • Burada bazı kafası takılanlara cevap verelim.Yasa bir tarafıyla doğru bir tarafıyla yanlış bir sistem kuruyor.Şöyleki:
    Şu an tedavi olmadan önce elli kere düşünülen SSK hastaneleri aslında 30 sene önce ülkenin açık ara en iyi hastaneleriydi ve işçilerin bir gururuydu.Ayrıca sistem o zaman 38 yaşında değil 55+ yaşında emekli olmanızı öngörüyordu.Daha sonra süper emeklilikte 20 yıl prim ödeyen yaş sınırına bakılmaksızın emekli edildi.İnanamyacaksınız ama Turgut Özal ve bu beşikte emeklilik yasasını çıkaran Süleyman Demirel döneminde yaş sınırı olmadığı için 25 yaşında emekli olan çok sayıda insan vardı.Bunlar ömür boyu maaş alacaktı ki bunların çoğu aslında hiç iş hayatına dahi başlamamıştı.Daha sonra kadınlarda 38 erkeklerde 42 yaş sınırı getirildi ama yıpranma, iş kazası derken 30 yaşında emekli olan, iki sınıfı ilkokul 5'e girince emekli olmaya hak kazanan öğretmenler doldurdu her tarafı.Sosyal güvenlik sistemi çöktü, 40 sene önce milletvekilinin tedavi olmak için sosyal güvenlik ve çalışma bakanından torpil istediği SSK hastanelerinin durumu içler acısıydı.Devlet sigorta primleri gençliğiyle övünen Türkiye'de emeklilerin maaşlarını karşılamaya bile yetmeyince bizim vergilerimizle bu açığı kapadı.En son bu sene yanlış hatırlamyırsam 18 milyar dolar aktarıldı Sosyal Güvenlik Sistemi'ne.Yani bütçenin üçte biri bu kurumların açığında aktarıldı.Ve dikkatinizi çekerim biz genç bir nüfusa sahibiz;aslında sistemin fazla vermesi lazım. Sonuçta bu halimizle bile en iyimser tahminle YARIM TRİLYON DOLAR(500 MİLYAR DOLAR) kazık sokan bu sistem emeklilik yaşını ve prim ödeme gününü yükseltmek zorundaydı.Şu an askeriye bu kadar masraf yapıyor diyen ve çoğunlukla Türklere laf edemediğin için söyleyen dümbüklere lafım bu sistem Türkiye'ye her sene 18 milyar dolar zarara yol açıyor.Bu açık için aldığımız borcun faizi, bunları yatırım için kullandığıızda elde edeceğimiz katma değer hesaba katıldığında Türkiye'ye giren en büyük kazığın beşikte emeklilik olduğu görülür.Yasa bu açıdan ülkeyi felaketten kurtarmayı amaçlıyor.Bana göre ise aslında yetersiz bir sistem.Ben olsam bugün emekli olmayan herkesi 65 yaşında emekli ederdim, ayrıca bebekken emekli olup,kahve köşesinde sürtenlerin maaşlarını da yarıya düşürürdüm.Şu an Sağlık sistemi çökmüse sorumlu gene erken emekliliktir. Ama yasa 2007'de sigorta sistemine girenleri 65 yaşında emekli edecek.Oysaki şu an Avrupa'da emeklilik yaşı ortalam 65'tir ve örneğin İngiltere'de halk 70 yaşını tartışmaktadır.Yasanın mezarda emeklilik olduğunu düşünenler bilmedilir ki zaten emeklilik iş yapamaz duruma geldiğinde size bu sistemin bakmasıdır, işin esprisi budur.Ha eğer iş koşullarının ağır olduğunu,sağlık sisteminin berbat olduğunu iddia ediyorsanız o zaman bilmeniz gereken zaten şu an istihdam yaratılamamasının da sağlık sisteminin batmasının da doalylı olarak ücretlerin düşüklüğünün de en temel sorumlusunun beşikte emeklilik olduğudur.Eğer hem üretime katılıp hem de iyi yaşam isteniyorsa bu sosyal güvenlik sistemi yıpranma koşulları da dikkatle alınarak düzeltildiğinde en iyi seçenek olacaktır.Zira bu olmazsa on sene sonra herkes sistem battığında Venezulla gibi ülkelerde olduğu gibi üçün birini alıp özel güvenlik kurumlarına sigorta yaptırmak zorunda kalacaktır.O zaman da ecnebi özel şirketler sizi ne kadar öperse.
    Dipnot:
    Yeni yasa 2007 senesinde işe başlayanları esas olarak ilgilendirecek olup emekli olmak içn yukarıda koşulların HEPSİNİ sağlamak zorunludur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarpaltünel -- 20 Ağustos 2006; 15:47:27 >

• anlasın diye site yapmışlar.

Daha sonra süper emeklilikte

şimdide sanal reklam uygulaması oluyor ne güzel ne güzel bazı kelimelere gelindiğinde reklam çıkıyor oh ne alaaaaa

www.sosyalsigortam.com burada yeterli bilgi var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 20 Ağustos 2006; 19:45:26 >
  • İlgilenen arkadaşlara teşekkürler

Bu arada bi yanlış anlaşılma olmasın, ben olayın siyasetinde ya da yasa eleştirmesinde deilim, konu başlığına "mezarda emeklilik" yazma sebebim "01.01.2007'de yürürlüğe girecek sosyal güvenlik yasası" başlığına göre daha hızlı göze çarpacak olmasıdır ki gündeme hep bu isimle geldiği için insanlarda bi aşinalık söz konusu bu söze karşı. Zaten önce bu yasa nedir ne değildir bunu öğrenmeye çalışıyorum ki adam gibi öğrendikten sonra gerektiği gibi tartışır eleştirir ya da desteklerim

Engin_ER
    Site için sağol, işime yaradı her ne kadar aklımda bi kaç küçük soru kalsa da

• Birçoğu işsiz olduğu için pek ilgilerini çekmiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Burak[Alper]

Birçoğu işsiz olduğu için pek ilgilerini çekmiyor.

İşsiz de olsa ilgilerini çekmesi lazım aslında, çalışan ya da çalışmaya başlamamış herkesi ilgilendiriyor çünkü. Ben de öğrenciyim daha ama bu sene içinde sigortamı başlatmayı düşündüğüm için araştırıyorum...
  • peki ben de devam etirmelimiyim sigortamı. avantajım ne olur?
  • Avantajın şu olur. Daha erken emekli olursun. Ama zaten zamanı geldiğinde arada sigortası ödenmemiş aylar varsa onları ödeyip erken emekli olabiliyorsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: zibidi_gonzales

peki ben de devam etirmelimiyim sigortamı. avantajım ne olur?

Çok emin olmasam da durum şöyle olmalı;

Senin sigortan 2007den önce başladığı için emeklilik yaşın 60 olacak, sigortanı devam ettirsen de ara versende... Ama bi de şöyle bi durum war:

Eğer emeklilik için ödenmesi gereken toplam primin ödenmesi yeterli oluyorsa(yaş 60'a gelmemiş olsa da) o zaman kaç yaşında primlerini ödemeyi bitirirsen o yaşta emekli olman söz konusu olabilir. Tabi bu benim düşüncem net bilmiyorum.

Ama tarpaltünel, "koşulların hepsinin sağlanması gerekiyor" demiş. Bu durumda benim dediğim de yanlış oluyor. Yani iş gününü doldursan da yine de 60'ına gelmen gerekiyor emekli olmak için.

Kafa mafa kalmadı bee, bakanlığa ya da resmi gazeteye mail atam en iyisi, bitsin bu muamma

• peki teşekkürler. ben biraz daha araştırıyım.
  • http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=8058&page=73
    bu konu ile ilgili birde buraya bakınız
  • Tembel insanlarız vesselam.
    Daha işe başlamadan emekliliği hayal edecek kadar.

Ben emekli olmayı düşünmüyorum. Ağustos böceği gibi günü yaşarım. Yarın ne olacak endişesiyle eziyet çekmeye değmez.
    Soğuklar başlar ve böcek ölür. Hepsi bu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Baron17

quote:

Tamam bi ara veririm...
  • quote:

quote:

quote:

Tamam bi ara veririm...

ayıp olmuş bence... daha samimi davranmak lazım...

• quote:

Orjinalden alıntı: proveza

quote:

quote:

quote:

Tamam bi ara veririm...

ayıp olmuş bence... daha samimi davranmak lazım...

Samimi davranmayi hakedicek birisi olsa davranirim da sadece polemik yaratmak amaciyla yazilmis bir mesaja boyle bir cevap...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.