Şimdi Ara

Mesut Çevik 'Amd'nin rakibi yok. 7700k hikaye olacak, çok net.' (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
167
Cevap
1
Favori
12.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eulogy

Arkadaşlar bir intel fanboy ağlaya dursun konuyu kişrletmeye çalışadursun,

Youtube'da "amd ryzen" aratıp son bir saat filtresi ile aratırsanız bir kaç test sonuçlarında 6900k ve 7700k'yı nasıl ezdiğini görürsünüz.

kardeşim ben amd'yi seviyorum. şuanda i3 6100 almaktansa athlon 860k almayı düşünüyorum.
    ama şunuda unutmayın, 1400 - 2000 tl aralığında çıkmış amd işlemciler + 800-1000 tl anakart.
    anakart + işlemci 2000-2500 tl tutuyorken herkesin bütçesi amd ryzen almaya yetmeyebilir. kendim için değil herkes için konuşuyorum... totalde 6000-7000 tl lik bilgisayarlardan bahsediyoruz. çünkü şuan için ryzen daha aşağısına toplanamaz. düşük ekran kartı koysan ryzen almanın bir anlamı kalmaz.

alamadığımız edemediğimiz stoklarda bulunmayan işlemcileri nasıl savunuyoruz ?

amd bir başarı yakalamış buraya kadar tamam. yüzde 100 haklısınız. size haksız diyen varsa gerizekalının önde gidenidir. YALNIZ burda neyi savunuyorsunuz ? amd'nin pahalı işlemcili sistemlerini kullanamadıktan sonra işimize yaramadıktan sonra boşu boşuna savunmak enayilik değil midir ?

• eulogy kullanıcısına yanıt
    Gostersene su test sonuclarını daha yasak kalkmadan gelen test sonuclarını bır gosterde hepımız sana bı tarafımızla gulelım

Sende o yurek varsa buraya o fake vıdeoları koyarsın.Hadı bos konusma ıcraat yap
  • quote:

Orijinalden alıntı: Laçin_Harun

quote:

Youtube'da "amd ryzen" aratıp son bir saat filtresi ile aratırsanız bir kaç test sonuçlarında 6900k ve 7700k'yı nasıl ezdiğini görürsünüz.

kardeşim ben amd'yi seviyorum. şuanda i3 6100 almaktansa athlon 860k almayı düşünüyorum.
    ama şunuda unutmayın, 1400 - 2000 tl aralığında çıkmış amd işlemciler + 800-1000 tl anakart.
    anakart + işlemci 2000-2500 tl tutuyorken herkesin bütçesi amd ryzen almaya yetmeyebilir. kendim için değil herkes için konuşuyorum... totalde 6000-7000 tl lik bilgisayarlardan bahsediyoruz. çünkü şuan için ryzen daha aşağısına toplanamaz. düşük ekran kartı koysan ryzen almanın bir anlamı kalmaz.

amd bir başarı yakalamış buraya kadar tamam. yüzde 100 haklısınız. size haksız diyen varsa gerizekalının önde gidenidir. YALNIZ burda neyi savunuyorsunuz ? amd'nin pahalı işlemcili sistemlerini kullanamadıktan sonra işimize yaramadıktan sonra boşu boşuna savunmak enayilik değil midir ?

Kardeş ben 1800x'i şöyle düşünüyorum. İnsanlar 1150 ile 2011 arasında tercih yapmak zorundaydı. Eğer testler Erdi Özüağ'ın dediği gibiyse,

Günümüzde bir bilgisayar kullanıcısının isteyebileceği herşey 1800x'te mevcut. Fiyatların pahalı olması amd'nin suçu değil bence. Yüksek fiyat konusunda haklısınız lakin ben yine de alınabilir görüyorum.

7700k performansında bir işlemci alacağıma, 6900k performansında bir işlemci alırım her işte kullanırım.

Zaten bana göre amd almanın sebebi 1800x olmalı, henüz testler çıkmadı ama 1700 en fazla 7700k ayarında olabilir. Böyle bir durumda neden amd tercih edeyim ki?

Ama 6900k ayarında bir işlemciyi yarı fiyatına sunmuşsa amd alınabilir diyorum.

Kardeşim Erdi Özüağ ve Mesut Çevik bir video paylaşmış. Video'da çok heyecanlılar. Amd'den bu kadarını beklemiyoduk diyolar. 1800x'in overclocklu halinin rakibi olmadığını söylüyolar. Tek çekirdek performansında nerdeyse 4 çekirlekli işlemci kadar olduğunu, biraz düşük olduğunu söylüyolar. yorumluyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 27 Şubat 2017; 0:29:25 >

• quote:

quote:

quote:

Kardeş ben 1800x'i şöyle düşünüyorum. İnsanlar 1150 ile 2011 arasında tercih yapmak zorundaydı. Eğer testler Erdi Özüağ'ın dediği gibiyse,

Günümüzde bir bilgisayar kullanıcısının isteyebileceği herşey 1800x'te mevcut. Fiyatların pahalı olması amd'nin suçu değil bence. Yüksek fiyat konusunda haklısınız lakin ben yine de alınabilir görüyorum.

7700k performansında bir işlemci alacağıma, 6900k performansında bir işlemci alırım her işte kullanırım.

Zaten bana göre amd almanın sebebi 1800x olmalı, henüz testler çıkmadı ama 1700 en fazla 7700k ayarında olabilir. Böyle bir durumda neden amd tercih edeyim ki?

neye göre kime göre alınabilir kardeşim sana göre mi ? bende işte bunu soruyorum sana.
    1500-2000 tl bir işlemciye verecek kadar cesursanız ya herşeyinizi kaybetmiş tüm insanlıktan uzak dağ başında yaşayıp sadece bilgisayarda oyun oynuyorsunuzdur ya da ayda 10.000 tl maaş alıyorsunuz. ya da yemeyip içmeyip kredi çekip bilgisayar almanın peşindesinizdir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

neye göre kime göre alınabilir kardeşim sana göre mi ? bende işte bunu soruyorum sana.
    1500-2000 tl bir işlemciye verecek kadar cesursanız ya herşeyinizi kaybetmiş tüm insanlıktan uzak dağ başında yaşayıp sadece bilgisayarda oyun oynuyorsunuzdur ya da ayda 10.000 tl maaş alıyorsunuz. ya da yemeyip içmeyip kredi çekip bilgisayar almanın peşindesinizdir.

Yav arkadaşım benim paramı mı sorguluyorsun şu an ?

1500-2000 tl bir işlemciye vermek için cesur olamya gerek yok. Paran varsa veriyorsun.

Piyasa bundan ibaret.

Daha önce 5960x nasıl sattıysa titan ekran kartları nasıl sattıysa bu da satacak.

Benim için alınırlığı oldukça yüksek. Hatta bu işlemciyi alacak olanlar, yeni bir topic bile oluşturmuş.

Bir firma bir ürün piyasaya çıkarıyor, satmasa çıkarmaz heralde.

Sanki kamuoyu araştırması yaptın da dünyada bu işlemciyi bir tek ben alacakmışım gibi davranıyorsun. Çatır çutur satacak işte.

İntel'in 1000 dolarlık işlemcisinin performansında işlemciyi 500 küsür dolara satıyor. Daha ne yapsın. Dolar 1 tl olaydı herkes alaydı. Banane.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 27 Şubat 2017; 0:39:44 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yav arkadaşım benim paramı mı sorguluyorsun şu an ?

1500-2000 tl bir işlemciye vermek için cesur olamya gerek yok. Paran varsa veriyorsun.

Piyasa bundan ibaret.

Daha önce 5960x nasıl sattıysa titan ekran kartları nasıl sattıysa bu da satacak.

Benim için alınırlığı oldukça yüksek. Hatta bu işlemciyi alacak olanlar, yeni bir topic bile oluşturmuş.

Bir firma bir ürün piyasaya çıkarıyor, satmasa çıkarmaz heralde.

Sanki kamuoyu araştırması yaptın da dünyada bu işlemciyi bir tek ben alacakmışım gibi davranıyorsun. Çatır çutur satacak işte.

İntel'in 1000 dolarlık işlemcisinin performansında işlemciyi 500 küsür dolara satıyor. Daha ne yapsın. Dolar 1 tl olaydı herkes alaydı. Banane.

konu açılmış olabilir. konuda 100 mesaj varsa 10 tanesi almayı düşünüyordur =)
    firma o ürünü Tr için çıkarttığı söylenemez =) siz sadece yoktan yere reklamını yapıyorsunuz.
    şu forumda istersen anket açabilirsin. 100 de 90'ı 1000 tl altı pclere sahip bunu bil.
    5960x satılmış olabilir ama kaç kişi aldı bunu kendine bir sor =) şu forumda kaç kişinin 5960x'i var ?
    cesur olmaya gerek var. sen giderde herkese aldırmaya kalkarsan milleti aç bırakırsın =)

ben kendimi düşünüyorum 30 yaşında ve para sıkıntısı olmayan adamım bir işlemciye 2000 tl vermiş olsam 2 yl boyunca ailemden azar işitirim.

çıkarmaz heralde bir firma fx9xxx'ide çıkardı onunda bir gereği var. everestte öyle 10 bin liralık intel işlemcileride öyle.

sana göre alınır mı ? alınır. ama bu forumu baz alırsan yüzde 90'ının alacağını düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laçin_Harun -- 27 Şubat 2017; 0:45:12 >

• Amd canı gönülden tebrik ediyorum intel kullanıyorum. AMD den bu atağı bekliyordum. Göreceksiniz bir gün dünyayı AMD yönetecek
  • quote:

Orijinalden alıntı: webber

Amd her ne kadar iyi islemci yapsada hic bir zaman intelden fazla islemci satamaz dunyada marka algisi diye bir sey var pazar payindan yuzde 5 bilemediniz 6 kapabilir ki Bu amd icin buyuk basari olur uzun yillar teknoloji marketlerde calistim hele ki dizustu pclerde kesinlikle musteriler amd makina istememekte zaten 20 model varsa en fazla 3 model amd islemcili ozetle ruzgar kayadan sadece toz alir amd seviyoruz orasi ayri

İşte burada çok yanlış olduğunuz bir konu var, aşağı yukarı 6-7 yıl önceye kadar bu dediğiniz oldukça doğruydu fakat artık öyle değil, küreselleşen dünyada insanlar da akıllanıyor ve artık verilen fiyat başına alınan performans algısı, ucuza kalite algısı, bazen de çok iyi düşünülmüş bir yenilikçi hareket, marka algısının çok daha ötesine geçiyor, bunun ülkemizdeki en güzel örneği General Mobile Discovery idi, piyasayı alt üst etti, o günlerde 1600 tl lık markalı telefonların verdiği özelliği 650 tl ya çok da bilinmeyen bir marka haliyle vererek aylarca Türkiye cep telefonu model bazında satış birincisi oldu, ondan birkaç yıl önce kimsenin duymadığı Çin'in yerel firması Lenovo benzer bir taktikle şu an dünya bilgisayar satış birincisi oldu, şu anda dünyadaki en güzel örneklerden biri de Xiaomi firması, kimsenin adını bilmediği bu firma sağlam kalitede ucuza telefon çıkararak çok kısa sürede dünya telefon piyasasında 4. konuma yükseldi ve şu anda Antutu performans listesini tek başına domine ediyor. Dünyada kimse konsol olarak Super Nintendo Entertainment System ve Segadan başkasının adını konuşmazken Playstation ikisini de tarihin tozlu sayfalarına gömdü, Playstation tartışmasız tek konsolken çıkan Wii ne yaptı peki? Yenilikci oyun anlayışı ile kendisinden daha uzun süre piyasada kalan ve daha kaliteli grafiklere sahip PS3'ten çok daha fazla sattı... Bu örnekler bu şekilde uzar gider...

Yani kısaca artık devir değişti, Intel de sizin gibi düşünürse "Amaan benim markam yeter" derse ve fiyat/performansta hızla AMD'yi yakalamazsa oldukça ciddi market payı kaybı yaşar ki bu konuda hızla adımlar atacağını düşünüyorum Intel'in, fakat AMD de yakaladığı avantajı kaybetmemek için çabalayacaktır. Özellikle bu yıl olmak üzere önümüzdeki birkaç yıl işlemci ve ekran kartı piyasasında büyük bir canlılık olacak gibi görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 27 Şubat 2017; 0:52:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• EDİT: küçük bir yanlış anlaşılma oldu kardeşim. onu düzeltmek için yazıyorum.

senin paranı falan sorguladığım yok. yazdığım mesajı herkes üzerine alınabilir.

tek canımı sıkan. sadece bir işlemci çıkıyor, modası geçmiş masaüstlerinde 5 yıl önce olması gereken şey şuanda çıkmış satışta bile değilken, ortalığı yıkıp sanki dünyada her alanda kullanılabilen bir cihaz mış gibi anlatıyorsunuz. alacaksanız alın canınız cehenneme beni ilgilendirmez... para sizin mal sizin. ama tutarda 2000 liralık ortaya çıkmamış işlemcileri burda savunursanız bozuşuruz. ayrıca + 10 bin tl lik intel işlemcileri alınabilir derseniz de aynı şekilde =)

sen alacaksın reklamını yapıp övüyorsun. alamayacak olan adamlarda reklamını yapınca o daha çok ilginç oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laçin_Harun -- 27 Şubat 2017; 0:56:10 >
  • quote:

EDİT: küçük bir yanlış anlaşılma oldu kardeşim. onu düzeltmek için yazıyorum.

senin paranı falan sorguladığım yok. yazdığım mesajı herkes üzerine alınabilir.

tek canımı sıkan. sadece bir işlemci çıkıyor, modası geçmiş masaüstlerinde 5 yıl önce olması gereken şey şuanda çıkmış satışta bile değilken, ortalığı yıkıp sanki dünyada her alanda kullanılabilen bir cihaz mış gibi anlatıyorsunuz. alacaksanız alın canınız cehenneme beni ilgilendirmez... para sizin mal sizin. ama tutarda 2000 liralık ortaya çıkmamış işlemcileri burda savunursanız bozuşuruz. ayrıca + 10 bin tl lik intel işlemcileri alınabilir derseniz de aynı şekilde =)

sen alacaksın reklamını yapıp övüyorsun. alamayacak olan adamlarda reklamını yapınca o daha çok ilginç oluyor

Kardeş 5 sene önce olması gereken şey nedir ?

Ortalığı yıktığım yorum hangisi?

Tamamen Erdi Özüağ ve Mesut Çevik'in yazdıklarını kelimesi kelimesine paylaştım.

Kimsenin bir işlemciyi savunduğu yok. Tr'nin en büyük forumunun en önemli editörleri bir şey paylaştı biz de ona göre kendi kişisel yorumumuzu yapıyoruz.

Kaldı ki benim yorumum erdinin yorumunun birebir aynısı.

İşlemcinin reklamını yaptığımız falan yok. Olan biteni paylaşıyoruz. Siz neden reklam olarak algıladınız ki benim yorumumu ? Hangi cümlemi reklam buldunuz ?

• Laçin_Harun L kullanıcısına yanıt
    sen yeni gelip forumda kimse almaz yada yüzde 90 almaz diyerek zaten en büyük hatayı yapıyorsun çünkü forumu hiç tanımamışsın para sorunu olmayan yüzde 95 i alır hatta ön sipariş veren bile var kimsenin reklam yaptığı da yok neden abartıp tartışma çıkarıyorsun bunu da çözemedim artı reklam yapsa ne olur her kesin aklı var reklama kanıp görmediği işlemciyi hemen alacak mı? alsa da sen niye buna takılıyorsun? buna da anlam veremedim. lütfen gerek yok bunlara herkesin aklı var kullanır yada kullanmaz kendisi bilir abartmaya gerek yok daha yeni doğmuş işlemci için ne kötüdür nede süperdir denemez hele testler görülsün o zaman belli olacak. bunları görmeden alanın kendi kararıdır buna kimse karışamaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 27 Şubat 2017; 2:23:32 >

• Ne oldu vıdeo koyuyordun koyamadın yemedı mı yoksa
  • AMD daha yeni İntel'in 3 seneki önceki tasarladığı mimariyi geçebildi ve olay oldu. İntel 'de bu durumu izleyecek sanıyorsunuz değil mi ? İşlemci piyasası ikili bir (duapol) piyasaya örnektir ve piyasanın belirleyici İntel'dir. Bunu herkes kabul etmeli. Teknolojik ve mühendislik anlamında en yetkin donanıma sahip olan intel yeni bir mimari hayata geçirecektir. Seneye bu zamanlar AMD yine çöp oldu laflarını duyacağız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: samura92000

AMD daha yeni İntel'in 3 seneki önceki tasarladığı mimariyi geçebildi ve olay oldu. İntel 'de bu durumu izleyecek sanıyorsunuz değil mi ? İşlemci piyasası ikili bir (duapol) piyasaya örnektir ve piyasanın belirleyici İntel'dir. Bunu herkes kabul etmeli. Teknolojik ve mühendislik anlamında en yetkin donanıma sahip olan intel yeni bir mimari hayata geçirecektir. Seneye bu zamanlar AMD yine çöp oldu laflarını duyacağız.

tamam intelden 1 adet 6900k kazandın bu yorumu yaparak tebrikler ayrıca intelin kazık yeme kulübündeki üyeliğinde uzatıldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 27 Şubat 2017; 15:59:22 >

• samura92000 kullanıcısına yanıt
    Herkes Intel'in SRAM yaptığını kabul ediyor. Sen peki c serisi işlemci mi kullanıyorsun ki Intel çok iyi diyorsun? Rakipsiz olduğu hiçbir ürünü kullanmayıp sonra Intel süper demek fanatikliğe giriyor.
  • intel yıllardır amd yi pek kaale almıyor çünkü amd doğru düzgün hiçbirşey koyamadı ortaya geçen yıllarda...intelde dediki ben kerizmiyim fazladan performansı şimdiden vereyim 2-3 yıldır çıkardığı işlemciler birbirinin aynı sadece model güncelliyorlar reklamlarla yeni diye ömümüze koyuyorlar emin olun amd dedikleri kadar performanslı işlemci yaptıysa intelin cevabı çok gecikmez hatta bence cevap hazır sadece amd yi bekliyorlar.onun dışında işlemci konusunda 100 yıl geçsede amd hiçbir zaman intelle boy ölçüşemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

quote:

Orijinalden alıntı: meco2010

Hocam 1800x 6900k nın rakibi değil miydi?

Hani benim bildiğim 7700k ile r7 1700 birbirinin dengiydi.Tek çekirdek performansını karşılaştıracaksak bu iki işlemciyi karşılaştırmak daha mantıklı olmaz mı ?

7700K ile karşılaştırılma sebebi sahip olduğu frekansın yüksek olması 4.2 GHz temel, 4.5 Ghz turbo boost frekansı bu da direkt olarak tek çekirdek işlem gücü / performansına yansıyor.

Mimari ile alakalı değil sadece, sahip olduğu frekansın yüksek olması ile de alakalı.

6900K 4Ghz Turbo boost 6950X'te 4.0Ghz turbo boost hıza sahip. Yani aynı mimari temelli 7700K ( ufak tefek işlemci ailesinde farklılıklar olacaktır tabi kullanım alanlarına göre ) 4.5Ghz ile tek çekirdek performansı en iyi işlemci oluyor.

Bu yüzden bu işlemci 1800x ile rahat geçiliyorsa, bu demek oluyor ki intel'in sahip olduğu mimari verimliliğini AMD yakalamış ve geçmiş.

1800X'in 4.0Ghz olması kimseyi kandırmasın.

revizyon ile beraber 1820X, 1850X, 1900X, 1920X, 1950X şeklinde 3 yıl boyunca AMD revize eder. bu arada işlemci hızları da 4.0, 4.2, 4.5 şeklinde oynar. Aynı zamanda mimaride %5, %10 iyileştirme yapılır.

AMD 7700K karşılığı 4 çekirdek, 8 izlek bir işlemci de çıkartır. 8 çekirdek 16 izlek yerine. Bunun da frekansını çok rahat 4.2 - 4.5 yapar. Fiyatını da 280 dolar koyar. 7700K'dan hem performanslı hem de ucuz işlemcisi olur.

Yani görünen o ki intel ciddi indirimler yapacaktır. Özellikle 6950X'e 7-8 bin TL veren kişi veya şirketlerin vay haline

O açıdan hiç düşünmemiştim ben direkt amd nin kendisinin rakip olarak gördüğü işlemci ile karşılaştırılması gerek diye düşünüyordum.Teşekkür ederim hocam olayı anlattığınız için

• Amd'nin rakipi yok demek,biraz abartı olmuş gerçekten,oyun performansında yine intel önde olacak gibi görünüyor.Umarım ryzen performansı beklenildiği kadar iyi olur ve intel'de buna karşılık işlemci çıkartır ve mevcut işlemcilerin'in fiyatında indirime gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi braVe112 -- 27 Şubat 2017; 21:14:9 >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    mito1172 kullanıcısına yanıt
    Size sunu soylim ilk islemcim pentium 166 idi. Ondan sonra athlon serisiyle amd 2005-2006 yillarinda efsaneydi hep amd ile calistim. Phenom, phemom 2 , athlon 2 ve fx serisi.. yillar sonra gectigimiz ay i5 6500 ddr4 lu sistem kurdum inanin kafam cok rahat renderindan battlefield 1 ne hic bir sorun yok amd ile gecirdigim yillara yazik olmus. Ha bu amd almicam anlamina gelmez ama ne yazik ki amd hic bir zaman piyasa yapici olamaz. Tekonolojiyi intel yapicak amd takip edecek.amd nin yeni islemcileri tuketiciye yarayacak fiyatlar dengelenecektir.

• samura92000 kullanıcısına yanıt
    Hocam, hiç öyle münakaşalara girmiyorum. Bak Sniper Elite nasıl çalışıyor? Zaten bu eserlerde çalışan kod aynı. Nasıl olabiliyor da başka eser kötü çalışıyor da bu iyi çalışıyor? Birisi tamsayı hesaplatıyor diğeri kesir hesaplatıyor diye tercihler farklılaşıyor.
    Aç bak, Microsoft ile Apple ortaklığı ilk ortaya çıkarken Steve Jobs gidiyor Steve Wozniak'a, "Microsoft'a kesir sayıdan çalışan word programı sözü verdik" diyor! Hepsi bunlar danışıklı dövüş, o yüzden kendimizi maskara etmeyelim, zaten çalıp oynayanlara maşa olmayalım diyorum sadece.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.