Şimdi Ara

MEB Temel Fotoğrafçılık ve İleri seviye Fotoğrafçılık eğitimi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
0
Favori
9.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Zommby
    Odak uzaklığı arttıkça alan derinliği azalıyor yada geniş açı lenslerde alan derinliği artıyor dar açıda yani tele lenslerde azalıyor...

Odak uzaklığı arttıkça alan derinliği azalmaz çoğalır bence.

Burada yanlış anlaşılma olabilir. optik kanunları darda genişte farklı değildir. Geniş açı lenslerde de dar açlı lenslerde de bir farklılık olmamalı bu yönden.
    geniş açılı aynı odak uzunluğunda dar açılı objektife göre diye kıyaslayabilirsin. sonuçta geniş açılı objektifte de odak uzunluğu artıkça alan derinliği artar.

MEB Temel Fotoğrafçılık ve İleri seviye Fotoğrafçılık eğitimi

Teorik olarak diyorum yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 25 Ocak 2010; 21:06:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

Orijinalden alıntı: Zommby
    Odak uzaklığı arttıkça alan derinliği azalıyor yada geniş açı lenslerde alan derinliği artıyor dar açıda yani tele lenslerde azalıyor...

Odak uzaklığı arttıkça alan derinliği azalmaz çoğalır bence.

Burada yanlış anlaşılma olabilir. optik kanunları darda genişte farklı değildir. Geniş açı lenslerde de dar açlı lenslerde de bir farklılık olmamalı bu yönden.
    geniş açılı aynı odak uzunluğunda dar açılı objektife göre diye kıyaslayabilirsin. sonuçta geniş açılı objektifte de odak uzunluğu artıkça alan derinliği artar.

Teorik olarak diyorum yani

Bak bu kuş 500mm tele objektifle ve F8 de çekilmiş...Senin hesaba göre bayağı bir alan derinliği olması lazım ama yok maalesef kafası bile bu alana girememiş nerdeyse...

• Benim hesabı düşün biraz nasıl olduğunu. bu kuşu daha uzağa koyduğumuzda net alan (odakta kuş olacak) kuşun önüne ve arkasına doğru artar. yani önü ve arkasındaki net görünen mesafe artar. Bende fotoğraf mı arayayım şimdi. Sobanın borusuna dönecek konu
  • Teşekkürler..
  • http://www.kameraarkasi.org/objektifler/terminoloji/objektifacilari/objektifacilari.html

linkteki fotoğraflar gibi fotoğrafara bakıp yorum yaptığınızda işin mantığını anlamamış oluyorsunuz.

neden? odak noktası aynı. dar ve geniş objektifler değişmeyen odak noktasında birbiriyle kıyaslanıyor. objektij darlaştıkça net olan derinliği azalır.bu objektifin fiziki biçiminin değişmesinden kaynaklanıyor.

fotoğraftaki koç tek objektifle çekildiğinde belli bir alan derinliğine sahip. koç aynı objektifle daha yakından çekilirse fotoğraftaki alan derinliği azalacak, koç aynı objektifle daha uzaktan çekilirse fotoğraftaki alan derinliği artacaktır.

dar açıda yani tele lenslerde azalıyor... dediğinizde yanlış söylüyorsunuz. aslında aynı mesafe ya da odak noktasında geniş objektife göre derseniz doğru oluyor. örnekte bunu anlatıyor.

tele lens ile çekilen fotoğrafın odak uzaklığı uzaklaştıkça alan derinliği azalır demeniz son derece yanlış.

Aynı objektifle yakın orta uzaklıkta ve daha uzakta çekilen fotoğraflar bulursanız bakın. en uzakta alan derinliği daha fazladır. yakınlaştıkça alan derinliği azalır.her objektifte odak uzaklaştıkça alan derinliği artar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 25 Ocak 2010; 22:41:45 >

• http://www.ahmetorhan.com/netlik.pdf den alıntı.

NET ALAN DERİNLİĞİNİN HESAPLANMASI
    Net alan derinliğinin matematiksel olarak hesaplanmasını öğrenmek için ilk olarak hyper
    focal mesafe kavramını bilmemiz gerekir. Bu kavram, seçilen diyaframda sonsuza netlik
    yapıldığında alan derinliğinin başlangıç mesafesi yani netliğin başladığı mesafe olarak
    tanımlanır.
    Hyper focal mesafe ve net alan derinliği hesaplamasında objektifin odak uzunluğu,
    diyafram değeri ve CoC değeri ile işlem yapılır.
    50 mm odak uzunluğundaki bir objektifimiz ve f8 değerinde diyafram açıklığımız olduğunu
    varsayalım. Bu durumda hyper focal uzaklık aşağıdaki gibi hesaplanır.
    50 x 50 / 8 x 0.03 = 10.5m
    Odak Uzaklık x Odak Uzaklık / Diyafram x CoC değeri = Hyper focal uzaklık
    50mm odak uzunluğunda ve f8 diyaframda full frame sensore sahip bir fotoğraf makinesinin
    hyper focal uzaklığı 10.5 metredir. Sonsuza netleme yapıldığında netlik bu mesafenin
    yarısından itibaren(5.25 metre) başlayacak ve sonsuza gidecektir.
    5.25 m. 10.5m
    Eğer objektifimiz sonsuza değil de 5m ilerideki bir noktayı netlemişse hyper focal uzaklık
    değerini de kullanarak net alanının nereden başlayıp nerede bittiğini hesaplayabiliriz
    Netliğin başlayacağı nokta :
    10.5 x 5 / 10.5 + 5 = 3.39 m
    (Hyper Focal Uzaklık x Mesafe / Hyper Focal Uzaklık + Mesafe)
    Netliğin biteceği nokta:
    10.5 x 5 / 10.5 - 5 = 9.53 m
    (Hyper Focal Uzaklık x Mesafe / Hyper Focal Uzaklık - Mesafe)
    Demek ki bu ayarlarda 5 metre öteki bir cisme odaklandığımızda netlik 3.39 metreden
    başlayacak ve 9.53 metreye kadar devam edecektir.
    3.39m 9.53m
    Cisim ile objektif arasındaki mesafe arttığında net alan derinliği de artar demiştik. Şimdi de
    yukarıdaki hesap ile bunun sağlamasını daha doğrusu matematiksel açıklamasına bakalım.
    Diyafram : f8
    Objektifin Odak Uzunluğu : 50 mm
    Circle Of Confusion Değeri : 0.03
    Objenin uzaklığı 10 m.
    Hyper focal uzaklık : 50 x 50 / 8 x 0.03 = 10.5 m.
    10.5 x 10 / 10.5 +10 = 105 / 20.5 = 5.11 m.
    10.5 x 10 / 10.5 - 10 = 105 / 5.5 = 210 m.
    5.11m 210m.
    Şekillerden de görüldüğü gibi (trt4 gibi oldu) 5 metreye odaklanmış objektif ile 10metreye
    odaklanmış objektif arasında ciddi alan derinliği farkları var

• Yukardaki hesap ağır geldi. Zenginin malı züğürdün çenesini yorar. Bizim kompacta pek işe yaramıyor alan derinliği makro dışında. Soba borusu meselesi oldu benim için.
  • hepsini bilyorum..ama hiçbirini daha denemedim
  • odak uzunluğu derken objektiflerin odağının uzun veya kısa olmasını kastediyor. obje mesafesini odağın uzun veya kısa olmasıyla karıştırmışım. objektijlerin zoomla odağı değiştiği için böyle düşünmüşütüm. şimdi kafamdaki karışıklık gitti. Yanlış söylemediysemde açıkladığım yerde yanlış anlamışım. erdish in söylediği doğru Önemli bir konu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler
  • linkler ölübirileri yenileyebilirmi hotfile filan atıp
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851

6 Farklı yere upload edildi.
    http://www.tekdosya.com/files/DO36575ZH/db5a10b106b227b920e84376921b449a/MEB_Temel_Foto.pdf.html

çok sağol hocam ellerine sağlık

• quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851

6 Farklı yere upload edildi.
    http://www.tekdosya.com/files/DO36575ZH/db5a10b106b227b920e84376921b449a/MEB_Temel_Foto.pdf.html

vatana millete hizmet böyle olur

• Rica ederim, Umarım yardımcı olur
  • yardımcı olmak ne kelime kaç gündür bekliyorum birileri upload etsin diye
  • Güzel bir belge. Teşekkürler, dosya indirmede sorun yaşayanlar için doğrudan bağlantı:

Tıklayınız.
  • Benzer bir not da benden
    http://rapidshare.com/files/119639207/temel_fotografcilik_notlari.pdf
  • İhtiyaç sahiplerine tavisyem national geographic in 4 cd lik temel fotoğraf eğitimidir, buradaki gibi çelişkili ve kafa karıştırıcı bir anlatım yok orada
    Ama yanlış anlaşılmasın ufocu arkadaş herkesin faydalanması için paylaşmış, lafım paylaşan kişiye değil sadece mebin hazırladığı bu şeye
  • @MKA1881
    Teşekkürler hemen indiriyorum

@sokak_papağanı
    Teşekkürler hemen onu da indiriyorum
  • en son verilen rapid linki ölmüş
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.