Şimdi Ara

Mate vs Cinnamon [YENI SORULAR EKLENDİ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
2.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sistem özelliklerim: 2.4 GHz (3.4 GHz Turbo ile), intel i7, 8GB Ram, Nvidia GeForce GTX660M, 128 GB SSD

Hız - stabilite - akıcılık açısından bir fark var mı iki sistem arasında?

Bir de, 17 yi mi indireyim, stabil midir?

edit: yeni sorularım eklendi onları buraya taşıyayım

çözüldü 1) açılıştaki numlocku açmayı bulamadım, buldum da tıklama kutusu pasifti. edit: numlockx de işe yaramadı, biostan da evet'e çevirdim numlock ayarını.
    çözüldü 2) windowsun kurulu olduğu bölüme neden giremiyorum? hata veriyor, izin sorunu sanırsam.
    çözüldü 3) ccleaner ile boş alanı temizliyorduk ya, her şeyi siliyordu hani, linuxta da var mı öyle bir özellik? Tam format için.
    4) internet biraz yavaş gibi linuxta, ayarlamam gereken bir şey mi var?
    5) açılışta win8 mi linux mu linux recovery mi soruyor, o ekranı kapamanın bi yolu var mı?
    6) daha hızlı açılması için ne yapabilirim?
    çözüldü 7) windowsta msconfig ile başlarkenki çekirdek sayısını ayarlayabiliyorduk, bu da kısmen daha hızlı açılmasını sağlıyordu, linuxta nerden bulabilirim bu ayarı?
    8) farenin orta tuşunun kaydırma hızını ayarlamayı bulamadım
    çözüldü 9) faremin orta tuşuna tıklama çalışmadığı için, sol+sağ=orta şeklinde ayarlama yaptım, fakat opera açıkken orta tuşa bastığımda gogulda bir şey arıyor, bu bir özellik sanırsam ama bu özelliği nasıl kapatırım? Önceki linux deneyimlerimde de olmuştu bu. Orta tuş arada çalışıyor, direkt onunla da denedim gene aynı şey oldu.
    10) ekran çözünürlüğü 1920x1080'deydi ilk başta, tamam çok net her şey ama yazı tiplerini tek tek büyütmem gerekiyor, gerçi şu an öyle kullanıyorum, alıştım biraz ama.
    İlk başta 1366x768'e ayarlayacaktım fakat 1360x768 vardı seçeneklerde, 1366 yoktu, bu yüzden ekran biraz bulanık oldu, 1366'ya nasıl getirebilirim?
    Nvidia'ya da baktım bulamadım.
    11) Mozillada scroll down yapınca biraz yavaş iniyor, görsellik açısından böyledir belki bilmiyorum ama operada direkt iniyor, mozilla için bunu nasıl düzeletebilirim?
    çözüldü 12) Çöp kutusunu masaüstüne yerleştiremedim, sağ tıklamada bulamadım?
    çözüldü 13) Thunderbird mailde oturumumu açınca mail geldiğinde bildirim geliyor mu? Denemeye 2. bir mailim yok da :(
    çözüldü 14) Desktoptaki klasörleri tek tıklama ile nasıl açabilirim?
    15) "Izgaraya yerleştir" özelliğini bulamadım, diğer linuxlarda görmüştüm, bunda da var mı?
    çözüldü 16) Çok önemli bir şey değil ama, yazılım yöneticisine her girdiğimde şifre sorması hem iyi hem kötü. Bunu kapatmanın bir yolu var mı? Güvenlik için böyle kalmsı daha iyi ama gene de sorayım.
    çözüldü 17) Fareyi ses sembolüne götürüp orta tuş ile scroll down yapınca (sesi kısmak için), ses geliyor, bunu nasıl kapatabilirim?
    18) SSD kullanıyorum, ama HDD de çalışıyor, bunu durdurmanın/devredışı bırakmanın yolu var mı? Boşuna ses yapıyor.
    19) Yazılım Yöneticisinden uygulama yükledim diyelim, sistemde bir değişiklik yaptı, ben buna sağ tıklayıp kaldır dediğimde tekrar eski haline dönecek mi sistem? Yoksa uygulamanın değiştirdiği gibi mi kalacak? Bir diğer sorum, windowsta program kaldırınca kalıntılar olurdu, bunda da öyle bir şey var mı?
    20) Bazen takılıyor ya, bugün 1 kere oldu, 2 dk falan bekledim, esc, alt tab, ctrl alt del falan ne varsa denedim de etkilenmedi, ekran donuyor, mouse hareket ediyor, yazılara gelince imleç sembolü de değişiyor, sadece mouse çalışıyor, yazı kopyalanmıyor, tıklanmıyor, 2 dk bekledim ama düzelmedi, bu donma neden oluyor ve çözümü nedir acaba?
    çözüldü 21) Güç tasarrufu için terminalden powertop diye bir şey yükledim, sudo powertop yazıp açtım, gerekince nasıl kapatırım? Ayrıca önereceğiniz tasarruf uygulaması var mı yazılım yöneticisinde?
    çözüldü 22) Samsung android telefonumu takıyorum ama açmıyor ya, driver falan mı gerekiyor acaba? Kamera olarak seçince müzikleri görmüyor, diğerini seçince de görüyor ama açmıyor, masaüstüne kopyalayıp ordan açmam gerekiyor. edit: Cyanogenmod yükledikten sonra geçti. Telefonla alakalıymış.
    çözüldü 23) Bilgisayarı her başlaşttığımda internet ağını yeniden girmem gerekiyor, gizli ağ kullanıyorum, acaba ondan mı görmüyor ki?
    Bunun bir çözümü var mıdır? sürekli modem adını yazıp şifreyi yazmak sinir bozuyor biraz. edit: Mate sürümünde böyle bir sorun olmadı. edit: Artık olmuyor.
    24) Linux Mint için İ.Download Manager tarzı bir program var mı birden çok kaynakla indirebilien? Aynı anda 6-8 parça indirmekten bahsediyorum.
    FlareGet buldum ama Free versiyonda 2 parçalı indiriyor en fazla, full yapmayı da bilmiyorum, bu tarz bi program bilen var mı?

Başta 8 soru soracaktım da sürekli eklendi, uzattıysam kusuruma bakmayın, teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rancodiey -- 29 Temmuz 2014; 18:22:04 >

• İstediğini indirebilirsin. Ayrıca son sürümü olan 17'yi indirmen daha iyi olur.
  • En son sürüm 17 kararlı sürüm zaten.Bu sistemde değil mate,cinnamon KDE yi bile rahatlıkla kulanabilirisiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cinnamon indirdim de, takıldı ya, windows daha hızlı geldi :/
  • Rancodiey R kullanıcısına yanıt
    Cinnamon arayüzü gayet hafiftir aslında takılma olmaması lazım.ekran kartı sürücülerinizin önerilen ve güncel olanını mı kullanıyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • suns kullanıcısına yanıt
    güncelleme yapmaya çalıştım ama bulamadım açıkçası, 1 kere takıldı zaten, sonrasında ad kapattım linuxu, tüm donanımı nasıl güncellerim?
  • Linux'te güncellemeler otomatik gelir. Programlar dahi otomatik güncelleniyor. Sadece ekran kartını bazen elle yüklemek gerekebiliyor.
  • cagdas70 kullanıcısına yanıt
    Az önce tekrar yükledim, win8de kalanları kurtarmak için, gene takıldı, yeni kurdum diyedir umuyorum

ayarlardan bağdaştıcı ayarlarına gir.üstteki resimdeki gibi birşeyle karşılaşacaksın.orada grafik bağdaştırıcısı olarak recommended yazanı dene
  • suns kullanıcısına yanıt
    Evet evet onu yaptım, şimdi ince ayarlarım kaldı, müsaitsen sorayım

edit: soruları ilk mesaja taşıdım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rancodiey -- 29 Temmuz 2014; 13:11:13 >
  • 1. Yazılım Yöneticisini açıp numlockx paketini kurunuz.

2. Aşağıdaki bağlantı yardımcı olabilir.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=264.0

3. Yazılım Yöneticisini açıp Bleachbeat uygulamasını kurunuz.

4. CTRL+ALT+T tuşlarına birlikte basarak uçbirimi açınız (Menü => Donatılardan da uçbirime ulaşabilirsiniz).
    Aşağıdaki komutları sırasıyla kopyalayıp sağ tık ile uçbirime yapıştırınız ve giriş (enter) tuşu ile komutu çalıştırınız.
    Bu komutlar bazı çıktılar üretecek, bu çıktıları kopyalayıp foruma yapıştırarak paylaşınız.

lspci -nnk | grep -iA2 net 
    sudo lshw -C network
    lsmod
    iwconfig | grep 'Power Management'

5. Aşağıdaki bağlantıları inceleyiniz.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1299.0
    http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=299.msg2319#msg2319

7 Linux Mint 17'de bu ayar yapılmış olarak geliyor olması lazım.

8. Yazılım Yöneticisini açıp gpointing-device-settings paketini kurunuz. Kurulum sonrası Menüden Pointing devices yazarak aratabilirsiniz.

9. Opera'da fare orta tuş görevini belirlemek için üst karakter (shift)+fare orta tuşuna birlikte basınız.

• kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    mert@mert-PC ~ $ lspci -nnk | grep -iA2 net 
    03:00.0 Ethernet controller [0200]: Qualcomm Atheros Killer E2200 Gigabit Ethernet Controller [1969:e091] (rev 13)
    Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device [1462:10c7]
    Kernel driver in use: alx
    --
    05:00.0 Network controller [0280]: Intel Corporation Centrino Wireless-N 135 [8086:0892] (rev c4)
    Subsystem: Intel Corporation Centrino Wireless-N 135 BGN [8086:0062]
    Kernel driver in use: iwlwifi
    mert@mert-PC ~ $ sudo lshw -C network
    [sudo] password for mert:
    *-network
    açıklama: Eternet interface
    ürün: Killer E2200 Gigabit Ethernet Controller
    üretici: Qualcomm Atheros
    physical id: 0
    bus info: pci@0000:03:00.0
    mantıksal ad: eth0
    sürüm: 13
    serial: 8c:89:a5:0b:0b:21
    kapasite: 1Gbit/s
    genişlik: 64 bits
    saat: 33MHz
    kapasiteler: pm pciexpress msi msix bus_master cap_list eternet physical tp 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt-fd autonegotiation
    yapılandırma: autonegotiation=on broadcast=yes driver=alx latency=0 link=no multicast=yes port=twisted pair
    kaynaklar: irq:48 bellek:f7d00000-f7d3ffff ioport:c000(boyut=128)
    *-network
    açıklama: Kablosuz arayüz
    ürün: Centrino Wireless-N 135
    üretici: Intel Corporation
    physical id: 0
    bus info: pci@0000:05:00.0
    mantıksal ad: wlan0
    sürüm: c4
    serial: 0c:d2:92:2e:c0:39
    genişlik: 64 bits
    saat: 33MHz
    kapasiteler: pm msi pciexpress bus_master cap_list eternet physical wireless
    yapılandırma: broadcast=yes driver=iwlwifi driverversion=3.13.0-24-generic firmware=18.168.6.1 ip=192.168.1.3 latency=0 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11bgn
    kaynaklar: irq:46 bellek:f7c00000-f7c01fff
    mert@mert-PC ~ $ lsmod
    Module Size Used by
    ctr 13049 1
    ccm 17773 1
    bbswitch 13943 0
    snd_hda_codec_hdmi 46207 1
    snd_hda_codec_realtek 61438 1
    snd_hda_intel 52355 3
    snd_hda_codec 192906 3 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel
    snd_hwdep 13602 1 snd_hda_codec
    snd_pcm 102099 3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel
    snd_page_alloc 18710 2 snd_pcm,snd_hda_intel
    snd_seq_midi 13324 0
    snd_seq_midi_event 14899 1 snd_seq_midi
    snd_rawmidi 30144 1 snd_seq_midi
    intel_rapl 18773 0
    x86_pkg_temp_thermal 14205 0
    intel_powerclamp 14705 0
    coretemp 13435 0
    arc4 12608 2
    kvm_intel 143060 0
    dm_multipath 22873 0
    scsi_dh 14882 1 dm_multipath
    kvm 451511 1 kvm_intel
    crct10dif_pclmul 14289 0
    crc32_pclmul 13113 0
    snd_seq 61560 2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
    ghash_clmulni_intel 13259 0
    aesni_intel 55624 2
    aes_x86_64 17131 1 aesni_intel
    lrw 13286 1 aesni_intel
    gf128mul 14951 1 lrw
    glue_helper 13990 1 aesni_intel
    ablk_helper 13597 1 aesni_intel
    iwldvm 232285 0
    cryptd 20359 3 ghash_clmulni_intel,aesni_intel,ablk_helper
    serio_raw 13462 0
    mac80211 626489 1 iwldvm
    joydev 17381 0
    iwlwifi 169932 1 iwldvm
    lpc_ich 21080 0
    cfg80211 484040 3 iwlwifi,mac80211,iwldvm
    snd_seq_device 14497 3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
    snd_timer 29482 2 snd_pcm,snd_seq
    snd 69238 17 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi
    rtsx_pci_ms 18151 0
    memstick 16966 1 rtsx_pci_ms
    mei_me 18627 0
    mei 82274 1 mei_me
    soundcore 12680 1 snd
    rfcomm 69160 0
    bnep 19624 2
    bluetooth 395423 10 bnep,rfcomm
    binfmt_misc 17468 1
    parport_pc 32701 0
    ppdev 17671 0
    lp 17759 0
    parport 42348 3 lp,ppdev,parport_pc
    msi_wmi 13354 0
    sparse_keymap 13948 1 msi_wmi
    mxm_wmi 13021 0
    wmi 19177 2 msi_wmi,mxm_wmi
    mac_hid 13205 0
    dm_mirror 22135 0
    dm_region_hash 20862 1 dm_mirror
    dm_log 18411 2 dm_region_hash,dm_mirror
    hid_generic 12548 0
    usbhid 52616 0
    hid 106148 2 hid_generic,usbhid
    usb_storage 62209 1
    rtsx_pci_sdmmc 23274 0
    i915 783485 3
    psmouse 102222 0
    i2c_algo_bit 13413 1 i915
    ahci 25819 2
    drm_kms_helper 52758 1 i915
    libahci 32168 1 ahci
    alx 32452 0
    sdhci_pci 23172 0
    drm 302817 4 i915,drm_kms_helper
    rtsx_pci 45956 2 rtsx_pci_ms,rtsx_pci_sdmmc
    sdhci 43015 1 sdhci_pci
    mdio 13807 1 alx
    video 19476 1 i915
    mert@mert-PC ~ $ iwconfig | grep 'Power Management'
    eth0 no wireless extensions.

lo no wireless extensions.

Power Management:off

3) BleachBit'i yükledim de, mesela biçimlendirme yapınca kalıntılar kalıyor ya, onları temizliyor değil mi?

7) Valla açılırken turbo ışığı yanıyor, sanırım ayarlı geliyor da kontrol etmek istemiştim, tamam o zaman.

8) touchpad'in hızını etkiliyor sanırsam, farenin scroll hızını etkilemedi
    edit: sol bölmede touchpad var ama fareyi görmüyor sanırsam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rancodiey -- 27 Temmuz 2014; 13:41:24 >

• Kablosuz ağ aygıtı ile ilgili aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=381.0

3 - Bleachbit => Ayarlar menüsü => Genel sekmesi => İçerikleri gizlemek için dosyaların üzerine yaz seçeneğini işaretlemeyi deneyiniz.

12 - Menü => Tercihler => Masaüstü

13 - Evet geliyor.

15 - Sağ tık => Hizala olmasın.

16 - Kaldırmamanız güvenlik açısından daha uygun.

17 - Ses simgesi => Ses Ayarları => Ses Efektleri => Ses seviyesini değiştirme önündeki işareti kaldırın.

• kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    15) Yok hizala seçili zaten, dikey olarak hizalıyor da yatayda düzenlemiyor;
    gibi

17) Ben oraya bakmayı unutmuşum ya kusura bakmayın :/
  • 1) Numlockx yükledikten sonra hiçbir ayar yaptınız mı? Mint forumlarında şunu önermişler:

terminal açıp:
    sudo nano /etc/mdm/Init/Default

deyin ve şunları yazın:

if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
    exec /usr/bin/numlockx on
    fi

ctrl+o ile kaydedin ve ctrl+x ile çıkın.

6) Bilgisayarı kapatırken "kapat" yerine "askıya al" seçeneğini kullanabilirsiniz (veya bu seçeneğin adı Cinnamon'da her ne ise). Benim kullandığım KDE'de iki seçenek var: Ram kullanarak ve Disk kullanarak askıya alma; birincisi sistemi saniyeler içinde açıyor, ikincisi de o kadar olmasa da çok hızlı açıyor.

8-11) Scroll hızının ayarlanabilir bir şey olduğunu daha önce duymamıştım (ne Windows ne Linux için), haliyle nasıl yapılır bilmiyorum, ancak orta tuşla sayfa kenarındaki kaydırma çubuğuna tıklayarak bir tıklamayla sayfanın en altına (ya da istediğiniz yerine) gelebilirsiniz.

14) Cinnamon kullanmıyorum ama şurada yazdığına göre dosya yöneticisinde (Nemo) Düzen --> Tercihler'e giriyorsunuz, Davranış sekmesi altında dosyaları tek tıkla açma seçeneği olması lazım.
    http://forum.linuxbsdos.com/uploads/upload-2f227a45-6600-4821-b0ce-52e854e88f9d.png

19) Varsayılan ayarlarda kalıntı bırakır. Debian ve türevi dağıtımlarda (Ubuntu ve Mint de bunların arasındadır) uygulama ekleme-kaldırma için birkaç yol vardır. Şu an aklıma gelen üç komut satırı ve üç grafik arayüzlü program var: apt-get, aptitude, dpkg, synaptic, software center ve gdebi. Bunların arasında kontrolü en fazla kullanıcıya bırakan ve özellikleri bakımından en güçlü olanı "aptitude"dür. Paketle birlikte gelen bütün bağımlılıkları hatırlar (apt-get ve synaptic öyle değildir, synaptic ile bir paket kurarken 10 tane bağımlılık yükleyebilir, kaldırırken ise sadece paketin kendisini kaldırıp bağımlılıkları bırakabilir), size kalıntıları kaldırma imkanı sunar (bu, diğerlerinde de vardır: purge, yani tamamen kaldırma), çelişen paketlerde size birçok seçenek sunar (bu da diğerlerinde yoktur). Kontrol sizde olsun isterseniz aptitude iyidir ancak bu komut satırı programının çalışma mantığını anlamak bile biraz vaktinizi alır.

23) Tor aynı Windows'taki gibi portable. Arşivden çıkarıyorsunuz ve kullamaya başlıyorsunuz, ek bir işleme gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: _memet

1) Numlockx yükledikten sonra hiçbir ayar yaptınız mı? Mint forumlarında şunu önermişler:

terminal açıp:
    sudo nano /etc/mdm/Init/Default

deyin ve şunları yazın:

if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
    exec /usr/bin/numlockx on
    fi

ctrl+o ile kaydedin ve ctrl+x ile çıkın.

6) Bilgisayarı kapatırken "kapat" yerine "askıya al" seçeneğini kullanabilirsiniz (veya bu seçeneğin adı Cinnamon'da her ne ise). Benim kullandığım KDE'de iki seçenek var: Ram kullanarak ve Disk kullanarak askıya alma; birincisi sistemi saniyeler içinde açıyor, ikincisi de o kadar olmasa da çok hızlı açıyor.

8-11) Scroll hızının ayarlanabilir bir şey olduğunu daha önce duymamıştım (ne Windows ne Linux için), haliyle nasıl yapılır bilmiyorum, ancak orta tuşla sayfa kenarındaki kaydırma çubuğuna tıklayarak bir tıklamayla sayfanın en altına (ya da istediğiniz yerine) gelebilirsiniz.

14) Cinnamon kullanmıyorum ama şurada yazdığına göre dosya yöneticisinde (Nemo) Düzen --> Tercihler'e giriyorsunuz, Davranış sekmesi altında dosyaları tek tıkla açma seçeneği olması lazım.
    http://forum.linuxbsdos.com/uploads/upload-2f227a45-6600-4821-b0ce-52e854e88f9d.png

19) Varsayılan ayarlarda kalıntı bırakır. Debian ve türevi dağıtımlarda (Ubuntu ve Mint de bunların arasındadır) uygulama ekleme-kaldırma için birkaç yol vardır. Şu an aklıma gelen üç komut satırı ve üç grafik arayüzlü program var: apt-get, aptitude, dpkg, synaptic, software center ve gdebi. Bunların arasında kontrolü en fazla kullanıcıya bırakan ve özellikleri bakımından en güçlü olanı "aptitude"dür. Paketle birlikte gelen bütün bağımlılıkları hatırlar (apt-get ve synaptic öyle değildir, synaptic ile bir paket kurarken 10 tane bağımlılık yükleyebilir, kaldırırken ise sadece paketin kendisini kaldırıp bağımlılıkları bırakabilir), size kalıntıları kaldırma imkanı sunar (bu, diğerlerinde de vardır: purge, yani tamamen kaldırma), çelişen paketlerde size birçok seçenek sunar (bu da diğerlerinde yoktur). Kontrol sizde olsun isterseniz aptitude iyidir ancak bu komut satırı programının çalışma mantığını anlamak bile biraz vaktinizi alır.

23) Tor aynı Windows'taki gibi portable. Arşivden çıkarıyorsunuz ve kullamaya başlıyorsunuz, ek bir işleme gerek yok.

1'i daha sonra deneyeceğim, su an yeniden başlatamam hocam, çok da önemli bir sorun değil ya

6) Yok bunu biliyorum da normal açılışta açılış hızını arttırmanın yolu var mı onu soruyorum. Mesela win8 mi linux mint mi seçim ekranını kaldırıp direkt mint başlasa daha hızlı başlar.

14) He ya keşke sormadan önce deneseymişim, teşekkür ederim hocam işe yararı, araştırmadan sorduğum için de özür dilerim.

19) Kalıntı bırakması kötü ya, ama windowstaki gibi değil sonuçta, olsun nabalım artık.

23) Tor'u indirdim, tıkladım ama kod sayfası açıldı, yani windowstaki gibi değil, sudo apt-get ile yükledim zaten, çok hoş ya kodlar falan geliyor yüklerken :D

• _memet _ kullanıcısına yanıt
    23) Çıkarmadan çalıştırırsam tabi açmaz :(
    Ne kadar kolaymış halbuki
    6) Grub standart olarak seçim yapmanız için 5 saniye bekler, bu süreyi azaltabilir ya da 0 yapabilirsiniz. 0 yaparsanız Windows açmak istediğinizde grub ekranını görmek için açılışta sürekli shift tuşuna basmanız gerekecek. Süreyi azaltmak için:

sudo nano /etc/default/grub

deyin ve

GRUB_TIMEOUT=5

satırındaki 5 rakamını istediğiniz bir sayıyla değiştirin (1 saniye görünsün isterseniz 1, hiç görünmesin isterseniz 0 yapın). ctrl+o ile kaydedin ve ctrl+x ile çıkın ve sonra şu komutu girin:

sudo update-grub

edit: 23'ü ben yazmadan yapmışsınız :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _memet -- 27 Temmuz 2014; 18:14:59 >
  • _memet _ kullanıcısına yanıt
    Bir de şu var, F11 for Boot, F3 for BIOS falan oluyor ya, onun bekleme süresini de azaltabilir miyiz?
  • Onun doğrudan BIOS ile ilgili olması lazım, işletim sisteminin onunla ilgili bir şey yapabileceğini düşünmüyorum, ama yine belki başka birinden başka bir fikir çıkar...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.