Şimdi Ara

Mat 1 Bakarmısınız.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu sıralama ve basit eşitsizlikler konusunda kafama takılan biryeri size sormak istiyorum.

Şimdi atıyorum bize x ve y nin aralıklarını verdi.

Daha sonra mesela 2x+3y nin veya 3x-2y nin vs vs en küçük veya en büyük değerini soruyor..Aslında çok basit gibi eşitsizlikleri genişletip taraf tarafa toplamak..Ama kimi zaman doğru sonucu vermiyor.Bir soruda aralığı genişletmeden yaptım birde genişleretek..(Genişletmeden kastım mesela 2x istiyorsa eşitsizliğin her tarafını 2 ile çarpmak)..Genişletmeden direkt x e kendi aralığında değer verdiğimdeki sonuç doğruydu..Anlatabilmeye çalıştım.Umarım başarmışımdır.Teşekkürler.

• Hocam -2,-3 ile çarpınca sıralama değişiyor bazı durumlarda büyük eşit küçük eşit gibi olayları vardı.
  • Reel sayı ve tam sayı ifadesini okumuyorsun hocam soruda

tam sayı derse kendin o aralıktaki istenen en büyük ya da en küçük sayıyı seçeceksin

ama reel sayı derse
    x i 2 yle
    y yi mesala 5 le genişletip toplayıp o aralıktaki alabileceği en büyük en küçük değeri bulursun
  • Dmx in Bmx Bisikleti kullanıcısına yanıt
    Hocam negatif bir sayıyla çarpınca yön değiştiriyordu ve mesela taraf tarafada eşitlik durumu için üst üste ikisindede eşitlik olması gerekiyordu.Bunlardanmı bahsediyorunuz acaba.Çünkü bunlarrı doğru bir şekilde yapıyorum
  • Aaaa hocam çok teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PAUL GEORGE -- 29 Temmuz 2014; 23:03:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PAUL GEORGE

Hocam negatif bir sayıyla çarpınca yön değiştiriyordu ve mesela taraf tarafada eşitlik durumu için üst üste ikisindede eşitlik olması gerekiyordu.Bunlardanmı bahsediyorunuz acaba.Çünkü bunlarrı doğru bir şekilde yapıyorum

Evet hocam onlardan da arkadaş açıklamış zaten :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.