Şimdi Ara

Masaüstü yüklenmiyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Desktop yüklenmiyor Ne yapabilirim acaba?
    Sebebi ne olabilir?

Masaüstü yüklenmiyor.Masaüstü yüklenmiyor.

• Evet genel olarak bu şekilde düşünüyorum, ki benzer dağıtımların çok büyük bir kullanım oranı bu maksatlı. İyi niyetli ve kötü niyetli olarak tasnif etmek mümkün değil. Bugün iyi niyetli olduğunu beyan edenin yarın kime zarar verme ihtimali olduğunu kestimek zor. Kısacacı etik, gayri etik, beyaz, siyah, mor şapkalı gibi sıfatlar içi boş kavramlar. Destek vermeyerek birilerinin zarar görmesi olasılığına katkıda bulunmamış olmayı yeğ tutuyorum.

Ayrıca bu tür yaklaşımlarla GNU/Linux kullananlar (hek meraklılarını kastediyorum - profesyonel kullanıcıları tenzih ederim), GNU/Linux'un temsil ettiği özgür yazılım felsefesinden bir haber olmaları/umursamamaları/saygı dahi göstermemeleri, sadece menfaat için kullanmaları nedeniyle sadece herhangi bir araçmış gibi muamele etmeleri beni rahatsız ediyor. Oysa ki GNU/Linux bir işletim sistemi ve araçlarında çok ötesini temsil ediyor.
  • Aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım.

ls ~/
    cat ~/.config/user-dirs.dirs
    echo $USER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 26 Şubat 2018; 20:54:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

Aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım.

ls ~/
    cat ~/.config/user-dirs.dirs
    echo $USER

[steganography@parrot]─[~]
    └──╼ $ls ~/
    Desktop Downloads Music Pictures sonuc.txt Videos
    Documents hs nano.save Public Templates wget-log
    ┌─[steganography@parrot]─[~]
    └──╼ $cat ~/.config/user-dirs.dirs
    # This file is written by xdg-user-dirs-update
    # If you want to change or add directories, just edit the line you're
    # interested in. All local changes will be retained on the next run
    # Format is XDG_xxx_DIR="$HOME/yyy", where yyy is a shell-escaped
    # homedir-relative path, or XDG_xxx_DIR="/yyy", where /yyy is an
    # absolute path. No other format is supported.
    #
    XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Desktop"
    XDG_DOWNLOAD_DIR="$HOME/Downloads"
    XDG_TEMPLATES_DIR="$HOME/Templates"
    XDG_PUBLICSHARE_DIR="$HOME/Public"
    XDG_DOCUMENTS_DIR="$HOME/Documents"
    XDG_MUSIC_DIR="$HOME/Music"
    XDG_PICTURES_DIR="$HOME/Pictures"
    XDG_VIDEOS_DIR="$HOME/Videos"
    ┌─[steganography@parrot]─[~]
    └──╼ $echo $USER
    steganography

edit: masaüstünde sağ click vs. çalışmıyor hocam tepki yok.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steganography -- 26 Şubat 2018; 21:2:6 >

• Bu hangi dağıtım ya da masaüstü ortamı. Gnome simgesi ve menüleri var ama KDE'nin Dolphin'i de var.

Xdg kullanıcı dizinlerinde bir sorun görünmüyor.

inxi paketini yükleyip aşağıdaki komutn çıktısını paylaşırsan sistemin hakkında bir fikrimiz olur.

inxi -Sxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 26 Şubat 2018; 21:15:58 >
  • quote:

Bu hangi dağıtım ya da masaüstü ortamı. Gnome simgesi ve menüleri var ama KDE'nin Dolphin'i de var.

Xdg kullanıcı dizinlerinde bir sorun görünmüyor.

inxi paketini yükleyip aşağıdaki komutn çıktısını paylaşırsan sistemin hakkında bir fikrimiz olur.

inxi -Sxx

System: Host: parrot Kernel: 4.14.0-parrot13-amd64 x86_64
    bits: 64 gcc: 7.2.0
    Desktop: MATE 1.20.0 (Gtk 3.22.28-1) dm: lightdm
    Distro: Parrot GNU/Linux 3.11

screenfetch

root@parrot
    Kernel: x86_64 Linux 4.14.0-parrot13-amd64
    Uptime: 3h 50m
    Packages: 3797
    Shell: bash
    Resolution: 1366x768
    WM: Metacity (Marco)
    GTK Theme: 'Icy-Dark' [GTK2/3]
    Icon Theme: maia
    Font: Sans 10
    RAM: 2860MiB / 3869MiB

Hocam default olara caja file manager geliyordu onu direkt kaldırdım ondan dolayı mı oldu acaba_?

Masaüstündeki simgeler default olarak caja ile açılıyordu dolphin ile değişmiyordu.

• steganography kullanıcısına yanıt
    quote:

Hocam default olara caja file manager geliyordu onu direkt kaldırdım ondan dolayı mı oldu acaba_?

Evet aynen öyle, Caja'yı yeniden kurup aşağıdaki komutu çalıştırsanız masaüstü simgeleri geri gelir. Masaüstünü çizen dosya yöneticisi oluyor genelde.

caja -n
  • quote:

quote:

Evet aynen öyle, Caja'yı yeniden kurup aşağıdaki komutu çalıştırsanız masaüstü simgeleri geri gelir. Masaüstünü çizen dosya yöneticisi oluyor genelde.

bu işi dolphin'e devredemez miyim hocam?

edit: şöyle bir hata verdi hocam

┌─[root@parrot]─[/home/steganography/Desktop]
    └──╼ #caja -n

(caja:20762): GLib-GIO-CRITICAL **: g_dbus_proxy_new_sync: assertion 'G_IS_DBUS_CONNECTION (connection)' failed
    Initializing caja-xattr-tags extension
    Initializing caja-image-converter extension
    Initializing caja-open-terminal extension
    Error creating proxy: Bağlantı kapalı (g-io-error-quark, 18)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steganography -- 26 Şubat 2018; 23:44:54 >

• steganography kullanıcısına yanıt
    Dolphin'in GTK tabanlı masaüstü ortamlarında masaüstünü yönetebileceğini sanmam, teknik olarak mümkündür ama pek çok bağımlılık yüklemek gerekebilir, bu şekilde yüklenecek pek çok KDe bağımlılığı ile sistem çorbaya dönecektir. Çünkü KDE'nin Dolphin'i doğrudan masaüstünü yönetmiyor diye biliyorum.

Oturum kapatıp açtığınzda Caja'nın masaüstünü yönetmesi gerekir.

Not: Pentest yazılım ve dağıtımlarına destek vermiyorum (etik hek, siber güvenlik gibi sıfatlarla dağıtımlarını süslemeleri farketmiyor), Parrot kullandığınızı yeni farkettim-gözümden kaçmış, bu sebeple konuya daha fazla dönüş yapamayacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 27 Şubat 2018; 11:53:25 >
  • quote:

Dolphin'in GTK tabanlı masaüstü ortamlarında masaüstünü yönetebileceğini sanmam, teknik olarak mümkündür ama pek çok bağımlılık yüklemek gerekebilir, bu şekilde yüklenecek pek çok KDe bağımlılığı ile sistem çorbaya dönecektir. Çünkü KDE'nin Dolphin'i doğrudan masaüstünü yönetmiyor diye biliyorum.

Oturum kapatıp açtığınzda Caja'nın masaüstünü yönetmesi gerekir.

Not: Pentest yazılım ve dağıtımlarına destek vermiyorum (etik hek, siber güvenlik gibi sıfatlarla dağıtımlarını süslemeleri farketmiyor), Parrot kullandığınızı yeni farkettim-gözümden kaçmış, bu sebeple konuya daha fazla dönüş yapamayacağım.

Sorun çözüldü hocam teşekkür ederim. Görüşünüzede saygı duyarım ama sebebi nedir hocam?

Kötü niyetle kullanılır diye mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Kötü niyetle kullanılır diye mi?

Evet genel olarak bu şekilde düşünüyorum, ki benzer dağıtımların çok büyük bir kullanım oranı bu maksatlı. İyi niyetli ve kötü niyetli olarak tasnif etmek mümkün değil. Bugün iyi niyetli olduğunu beyan edenin yarın kime zarar verme ihtimali olduğunu kestimek zor. Kısacacı etik, gayri etik, beyaz, siyah, mor şapkalı gibi sıfatlar içi boş kavramlar. Destek vermeyerek birilerinin zarar görmesi olasılığına katkıda bulunmamış olmayı yeğ tutuyorum.

Ayrıca bu tür yaklaşımlarla GNU/Linux kullananlar (hek meraklılarını kastediyorum - profesyonel kullanıcıları tenzih ederim), GNU/Linux'un temsil ettiği özgür yazılım felsefesinden bir haber olmaları/umursamamaları/saygı dahi göstermemeleri, sadece menfaat için kullanmaları nedeniyle sadece herhangi bir araçmış gibi muamele etmeleri beni rahatsız ediyor. Oysa ki GNU/Linux bir işletim sistemi ve araçlarında çok ötesini temsil ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 28 Şubat 2018; 11:42:52 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.