Şimdi Ara

Marmara Hukuk hakkında merak ettikleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
155
Cevap
11
Favori
15.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ÖNEMLİ NOT: BU KONUYU BURAYA AÇMAMIN SEBEBİ SORDUĞUNUZ SORULARIN CEVAPLARINDAN HERKESİN YARARLANACAK OLMASIDIR. ÇOK SAYIDA PM GELİYOR, LÜTFEN SORULARINIZI BURAYA YAZIN.

Merhaba arkadaşlar malum tercih dönemindesiniz, 2 yıl evvel tıpkı sizler gibi ben de buradan yararlandım ancak bu tarz bilgilere ulaşmak gerçekten zordu. Bu yıl aynı eksikliği sizler de yaşamayın diye elimden geldiğince bölümüm hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle kampüs konusuyla girizgah yapalım, kampüs gerçekten taşınacak mı, taşınacaksa ne zaman taşınacak, nereye taşınacak? tarzı birçok soruya rastlıyorum.

Kampüs kesin olarak değişecek. Muhtemelen, yüzde 99 2018 yılının Eylül ayında Göztepeye geçiyoruz. Kampüsten neden ayrılıyoruz? 2015 yılında TBMM'de çıkarılan bir kanun ile Sağlık Bilimleri Üniversitesinin kurulacağı duyuruldu. Bu üniversite için kampüs olarak Haydarpaşa kampüsü tahsis edildi. Gerekçe olarak bu kampüsün Abdülhamid döneminde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane isimli bir okul için inşa edildiğini ancak Cumhuriyet döneminde bu okulun kapatıldığını yerine öncelikle Haydarpaşa Lisesinin, 1978'ten itibaren Marmara Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığını artık özüne dönmesi gerektiğini söylediler. Halbuki Mekteb-i Tıbbiye Şahane kapatılmamış, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde devam etmiştir. Yani Haydarpaşa Kampüsünden Fatihteki kampüse taşınmıştır. Ayrıca okulun tarihçesini okursanız bu bilgiye ulaşırsınız. Fakat yöneticilerimiz böyle öngördüğü için ilk etapta elden pek de birşey gelmedi. Ancak bizler Hukuk fakültesini boşuna okumuyoruz, mesleğimize olan inancımız tam, o yüzden CHP grubuyla iletişime geçildi ve konu CHP grubu tarafından Anayasa Mahkemesine taşındı. Ancak geçtiğimiz aylarda davayı kaybettik maalesef.

İşte bu da projeler,

Şahsen binaları pek beğendiğimi söyleyemem, hele hele Haydarpaşa gibi görkemli bir binadan sonra.. Fakat okulumuzdan ve Hukuktan vazgeçecek değiliz, maalesef şartlar böyle olursa burada devam edeceğiz.

Şimdi gelelim ikinci soruya akademisyenler nasıl, eğitim kalitesi ne durumda?

Öncelikle dekanımız Türkiye'nin önemli hukukçularından ve eski Galatasaray başkan adayı ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Helvacı'nın eşi olan Serap Helvacı.. Kendisi gerçek bir Medeni Hukuk efsanesidir. Şu an derslere girmiyor fakat okulda kendisiyle sohbet edebilmek dahi hukuki gelişiminiz adına büyük bir fırsat..
    Bunun dışında Ahmet Gökçen, Gökhan Antalya gibi efsanelerde hala okulumuzda derslere girmektedir. Okulumuzun eğitim kalitesi tartışılacak bir mevzu değil, fakültemiz Türkiyenin en köklü Hukuk fakültelerinden biri ve en başarılı Hukuk fakülteleri arasında kendine yer bulmaktadır. Ancak şunu da not düşeyim, son KHK'lar ile akademisyenlerimiz ciddi darbeler yedi. Caner Yenidünya, İbrahim Kaboğlu gibi efsaneleri kaybettik. İhraç edildiler.

Okulda zorluk derecesi ne alemde, hocalar ağır bir akademik dille mi ders anlatıyor, sınavlar zor mu?

Akademik dil konusunda artık yapacak birşey yok, sonuçta artık üniversitedesiniz ve bu üsluba alışmak zorundasınız. Tabi tüm hocalarımız ağır bir dille ders anlatmıyor, gençlerin dilinden anlayanlar da var. :) Sınıfı geçmek için 1.8 ortalamanın üstünde kalmanız gerekiyor. Eğer sene sonunda 1.8'in altında kalırsanız, eylül ayında bütlere girersiniz, yine 1.8 altı kalırsanız sınıf tekrarı yaparsınız. 1.8'i geçmek çok da zor birşey değil, eğer hedefiniz sadece sınıf geçmekse, ders notlarının satıldığı birçok yer var, sınav dönemi bunlara çalışıp geçebilirsiniz. Cenart ve temyiz hukuk'u google'da aratarak ders notu sistemini öğrenebilirsiniz. Sınavlara gelirsek, bazı derslerde çok kalite yoksunu, gereksiz sorulardan oluşan sınav kağıtlarıyla karşılaşabiliyoruz. Üstelik hocalar puan verme konusunda çok cimri, bu konuda dürüst olmalıyım. 70-80 beklediğiniz sınavlardan kalmak okulda artık çok bilinir bir durum haline geldi. O yüzden sınavlara çok sıkı çalışmanız gerekiyor. Final dönemi tıpkı YGS-LYS döneminde olduğu gibi kütüphanelere, odalara kapanıyorsunuz.

Şimdi gelelim en çok merak edilene İkinci öğretimin birden farkları nedir, iölere kötü akademisyenler mi veriliyor, ders saatleri nedir, harç ne kadar?

Öncelikle şunu en başta altını çizerek vurguluyorum, sandığınızın aksine İkinci öğretim farklılıkların çok olduğu, birinci öğretimlere kıyasla dışlanmış bir topluluk değil. İkinci öğretimlerin birinci öğretimlerden tek farkı harç. Ağustos'ta 550, Şubat'ta 550 olmak üzere 1100 tl harç ödüyorsunuz o kadar. Onun dışında akademisyenler kurayla dağıtılıyor, yani okulun en iyileri size de düşebilir. Bunun dışında ders saatleri, İstanbul Hukuk'a göre çok iyi, İstanbul Hukuk'ta ikinci öğretim dersleri 5 civarında başlarken, bizde öğleden sonra birinci öğretimlerin dersinin bitmesinden 1 saat sonra 1'de başlıyor ve saat 4-5 civarı bitiyor. Hatta 1.sınıflarda Cuma günleri ders yok. Size ikinci öğretimin bir avantajını söyleyeyim, isterseniz derslere sabahta girebilirsiniz. Yani birinci öğretimlerin derslerine girmekte bir engel yok. Çünkü okulda yoklama alınmıyor, devam zorunluluğu yok bu nedenden ötürü, dileyen birlerin dersine de girebilir.

Bir diğer soru sosyal çevre? Marmara Üniversitesi sosyal aktiviteler konusunda aktif bir okul mu?

İlk olarak şunu belirtmeliyim, Marmara Üniversitesi İstanbul genelinde birçok kampüsü olan, çok dağınık bir üniversitedir. Yine de en çok fakültenin olduğu ve diğerlerine nazaran en düzenli kampüs Göztepe kampüsüdür. Bu kampüste sosyal imkanlar daha kuvvetlidir, mesela geziler olsun, tiyatrolar, spor aktiviteleri vs. Ancak üniversitenin en yalnız kampüsü maalesef ki bizim kampüsümüz.. Haydarpaşa Kampüsünde sadece Hukuk ve Eczacılık bölümleri kaldı. Eskiden Tıp da vardı ancak onlar Başıbüyük kampüsüne geçtiler. Dolayısıyla neredeyse Üniversitenin unutmuş olduğu bu kampüs sosyal açıdan çok zayıf bir durumda, maalesef ki okul hakkındaki yorumları okuduğunuzda "ömür törpüsü,gençlik düşmanı müessese" , "antisosyal okul, öğrenci cehennemi, sınavlarıyla her sene başımın ağrımasına neden olan okul..." tarzı yorumlar okumanız elzemdir. Fakülteye geldiğinizde daha iyi anlayacaksınız. Sanırım okulun genlerinde böyle birşey var, her sezon gittikçe asosyalleşen bir fakülteye dönüşmeye başladık. İlk geldiğinizde eğer birileriyle önceden tanışmadıysanız ve içine kapanık biriyseniz çok zor günler sizi bekliyor olabilir. Yüksek olasılıkla yalnız kalacaksınız, yalnız kalmak istemiyorsanız tek çare diğer yalnızlarla arkadaş olabilmek. Gruplara pek yaklaşmayın, ilk hafta üniversitenin verdiği havayla dışarıdan gelenleri biraz dışlayabiliyorlar. Zamanla onlarla da iletişim kurabilirsiniz. Durum bu, sosyal açıdan beklentileriniz yüksekse, hayalkırıklığına uğrama ihtimaliniz ne yazık ki çok kuvvetli. Ancak girişken bir yapınız varsa kısa zamanda okulu çok sevebilirsiniz. Kulüplere girebilir, bir anda birçok arkadaş sahibi olabilirsiniz. Kulüplerimiz gerçekten arkadaşlık kurabilmek ve sosyalleşebilmek için çok elverişli..

Bunlar Marmara Hukuk hakkında sıkça sorulan sorular olarak tanımlanabilir. Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım, bunlar dışında başka spesifik sorularınız varsa beklerim.

İyi ve doğru bir tercih dönemi geçirmeniz dileğiyle..

Şu konu hukuk hakkında genel soruları cevaplandırdığım konuydu, ziyaret edebilirsiniz:https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=118057843&p=1&anchorToGo=118057843#118057843

Bu arada konuyu okuyan arkadaşlar, konuyu uplarsanız bu bilgilerden daha çok arkadaş yararlanmış olur. Teşekkürler. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 25 Haziran 2017; 2:20:11 >

• Hocam yeni kampüsün inşaatı falan başladı mı bir de sizce hangi yıl taşınılır ?
  • Up
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wednesday 13

Hocam yeni kampüsün inşaatı falan başladı mı bir de sizce hangi yıl taşınılır ?

İnşaat başladı. Teslim tarihi Nisan 2018..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 30 Haziran 2017; 3:23:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Det.Harvey Bullock

quote:

İnşaat başladı. Teslim tarihi Eylül 2017..

Yani ben 1 sene hazırlık okuduktan sonra lanet göztepe kampüsünden bu yeni modern kampüse geçebileceğim
  • quote:

quote:

quote:

Yani ben 1 sene hazırlık okuduktan sonra lanet göztepe kampüsünden bu yeni modern kampüse geçebileceğim

Siz Hukuk mu düşünüyorsunuz anlayamadım? Ne hazırlığı?

• quote:

quote:

quote:

quote:

ingilizce sosyoloji

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ingilizce sosyoloji

Göztepe Kampüsü olduğu yerde kalıyor. Yeni bir kampüs inşa edilmiyor, Göztepe kampüsünün içine iki tane yeni bina inşa ediliyor. Bu binada da sadece Hukuk olur diye tahmin ediyorum. Başka bölümlerde olabilir, kesin birşey yok.

• Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    yurtta mı kalıyorsunuz marmarada okumasaydım şu üniversitede okumak isterdim dediğiniz üniversite hangisi sizce şu siyasi dönemde diş hekimliği yoksa hukuk mu avantajlı son olarak başarı sıralamanız neydi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: megasusa

yurtta mı kalıyorsunuz marmarada okumasaydım şu üniversitede okumak isterdim dediğiniz üniversite hangisi sizce şu siyasi dönemde diş hekimliği yoksa hukuk mu avantajlı son olarak başarı sıralamanız neydi?

Yurtta kalmıyorum. Ailemle beraberim.
    Marmara'da okumasaydım Medipol'de okumak isterdim. Tam bursluluk puanım yetiyordu, şu an muhteşem ve teknolojik kampüsler inşa ediyorlar. Evime de çok yakın. Akademik kadrosunu da genişletmişler. Ancak pişmanlık duymuyorum, okulumu seviyorum.
    Siyasi dönemler değişir ancak Hukuk her dönemde sabittir, Hukuk her zaman gereklidir. Hukuk okumak her zaman, her devirde avantaj sağlar tabi girişken olunursa, başarılı bir eğitim sürecinden geçirirse. Anladığım kadarıyla sayısalsınız, Hukuka da puanınız yetiyor ve Hukukun adı ve popülaritesi aklınızı çeliyor. Açık konuşacağım Hukuk sadece adından ibaret bir bölüm değil, hele hele kolay bir bölüm hiç değil. Adı için gelen sayısalcılar tek tek dökülüyor, çünkü sayısal ders yok devamlı sözel, zamanla bu adamlar pes ediyor. Ancak bu fakülteye adı için değil, okumak için gelen sayısallarda tam aksine çok başarılı olabiliyor. Çünkü sayısalcı adamın muhakeme yeteneği ileri düzeydedir ve Hukukta bu çok önemlidir. Bu sayısalcılar sürekli çalışarak bu noktaya gelirler. Başta belirttiğim gibi adı için buraya geliyorsanız çok pişman olursunuz. Hattâ yarıda bırakabilirsiniz. O yüzden bu durumdaysanız dişe gitmenizi tavsiye ederim, ancak gerçekten çalışacaksanız gelin.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: megasusa

Yurtta kalmıyorum. Ailemle beraberim.
    Marmara'da okumasaydım Medipol'de okumak isterdim. Tam bursluluk puanım yetiyordu, şu an muhteşem ve teknolojik kampüsler inşa ediyorlar. Evime de çok yakın. Akademik kadrosunu da genişletmişler. Ancak pişmanlık duymuyorum, okulumu seviyorum.
    Siyasi dönemler değişir ancak Hukuk her dönemde sabittir, Hukuk her zaman gereklidir. Hukuk okumak her zaman, her devirde avantaj sağlar tabi girişken olunursa, başarılı bir eğitim sürecinden geçirirse. Anladığım kadarıyla sayısalsınız, Hukuka da puanınız yetiyor ve Hukukun adı ve popülaritesi aklınızı çeliyor. Açık konuşacağım Hukuk sadece adından ibaret bir bölüm değil, hele hele kolay bir bölüm hiç değil. Adı için gelen sayısalcılar tek tek dökülüyor, çünkü sayısal ders yok devamlı sözel, zamanla bu adamlar pes ediyor. Ancak bu fakülteye adı için değil, okumak için gelen sayısallarda tam aksine çok başarılı olabiliyor. Çünkü sayısalcı adamın muhakeme yeteneği ileri düzeydedir ve Hukukta bu çok önemlidir. Bu sayısalcılar sürekli çalışarak bu noktaya gelirler. Başta belirttiğim gibi adı için buraya geliyorsanız çok pişman olursunuz. Hattâ yarıda bırakabilirsiniz. O yüzden bu durumdaysanız dişe gitmenizi tavsiye ederim, ancak gerçekten çalışacaksanız gelin.

Alıntıları Göster
    Hocam bir sorum olacak ama objektif bir cevap alabilirmiyim emin değilim. Ben Gazi Hukuk ile Marmara Hukuk arasında kaldım internetten araştırdığım kadarıyla ikisininde artı yönleri ve eksi yönleri var. Hangisini seçmeliyim? Nedenleriyle birlikte açıklarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

• Hani kampus kenan evren kislasina tasiniyordu? Yalan mi oldu o proje?
  • quote:

Orijinalden alıntı: misspoet1

Hani kampus kenan evren kislasina tasiniyordu? Yalan mi oldu o proje?

O kampüsün inşa edilmesi nereden baksan 5-10 seneyi bulur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lokki

Hocam bir sorum olacak ama objektif bir cevap alabilirmiyim emin değilim. Ben Gazi Hukuk ile Marmara Hukuk arasında kaldım internetten araştırdığım kadarıyla ikisininde artı yönleri ve eksi yönleri var. Hangisini seçmeliyim? Nedenleriyle birlikte açıklarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Okulun kadrolu elemanı değilim, neden objektif bir cevap veremeyeyim :) Ben okul kıyaslarken öncelikle şehir durumlarını ele alırım. Şimdi elimizde Türkiyenin iki metropolü var. Ancak şu bir gerçek ki Ankara, bir İstanbul değil. Yani Allah'ın bildiğini kuldan saklamaya gerek yok. :) Ayrıca İstanbul'dan gidecekseniz sosyal olarak tatmin olamayabilirsiniz. Geçen yıl Ankara Hukuk'a giden bir arkadaşım, en son İstanbul Hukuk'a geçmeye çalışıyordu. Şehirden memnun kalmamış. Eğer sende sosyal imkanlara çok önem veriyorsan Ankara seni tatmin etmeyebilir. Ankara'yı kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın. Bu benim şahsi fikrim. İstanbul'da vakit geçirecek çok daha fazla mekan, imkan var. Şimdi gelelim eğitim kalitelerine, bu konuda dürüst olmak lazım. Gazi, Marmara'dan kaliteli. Akademik kadrosu da daha iyi. Ayrıca birçok siyasetçinin Gazi çıkışlı olması mesleki açıdan size de katkı sağlayabilir. Bu nasıl olur? Okula illaki önemli mevkilerdeki mezunlar konferansa falan gelir. Onlarla tanışma fırsatı çok önemli birşey. Bunun dışında kampüs olarak değerlendirirsek bizim okul şu haliyle daha iyi. Haydarpaşa gibi bir binada Hukuk okumak ayrıcalık ancak gelecek yıl kampüs taşınacak o yüzden Marmaranın bu artısı eksiye dönüşebilir. O yüzden Gaziye kampüs açısından şu an daha sağlam diyelim. Ancak dönüp dolaşıp gene baştaki mevzuya geliyoruz, sonuçta kampüsün tapusunu sana vermiyorlar, ne yapacaksın kampüste. Okuldan çıktıktan sonra sosyal açıdan bir genci tatmin edecek imkanlar var mı ben ona bakarım. Bu konuyu bir Gaziliye sormak daha yerinde olur. Facebook'tan falan bulabilirsin. İnsanlar bu tarz konularda yardım etmekten geri durmaz. Şu söylediklerimi bir bütün olarak değerlendirirsek Gazi, Marmara'yı penaltılarla falan devirir herhalde. :) Aralarında çok büyük farkta yok aslında. Son olarak şehre önem veren birisiysen Marmara'yı, eğitim kalitesine önem veren birisiysen Gaziyi seç. Bunun dışında başka spesifik sorun varsa beklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 25 Temmuz 2016; 0:27:01 >

• Kötü olmuş ya. Göztepe kampüsü leş :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: misspoet1

Kötü olmuş ya. Göztepe kampüsü leş :(

Yapacak birşey yok. Tek umudumuz Aym.
  • Hocam kadrosu gaziden daha zayıf demişsin de ben baktığımda marmarada daha kapsamlı, geniş bir kadro gördüm sanki? Bu iölerle birlikte oluşan kontenjan fazlalığından ötürü mü sırf?
  • quote:

Orijinalden alıntı: karamsar...

Hocam kadrosu gaziden daha zayıf demişsin de ben baktığımda marmarada daha kapsamlı, geniş bir kadro gördüm sanki? Bu iölerle birlikte oluşan kontenjan fazlalığından ötürü mü sırf?

Kadroları arasında aman aman bir fark yok. Kalite olarak oradakiler 1-2 adım öndedir. Bizde de derslerin tamamına profesörler gelmiyor yani. Hatta bu yıl derslerimize düzenli giren profesör olmadı. Hep doç, ya da yardımcı doç. Gazidekiler biraz daha Prof ağırlıklı, o yüzden söyledim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: karamsar...

Hocam kadrosu gaziden daha zayıf demişsin de ben baktığımda marmarada daha kapsamlı, geniş bir kadro gördüm sanki? Bu iölerle birlikte oluşan kontenjan fazlalığından ötürü mü sırf?

Kadroları arasında aman aman bir fark yok. Kalite olarak oradakiler 1-2 adım öndedir. Bizde de derslerin tamamına profesörler gelmiyor yani. Hatta bu yıl derslerimize düzenli giren profesör olmadı. Hep doç, ya da yardımcı doç. Gazidekiler biraz daha Prof ağırlıklı, o yüzden söyledim.

Alıntıları Göster
    ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi comolokko97 -- 4 Ekim 2017; 21:9:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: comolokko97

kyk yurdu konusunda bir bilgi var mı hocam,şehir dışından gelen ortalama bir gelirli birisine çıkıyor mu tanıdığınız arkadaşlarınızdan hareketle?özel yurt durumu felan bir bilginiz var mı?

Kyk yurdu kazanan arkadaşlarım var. Bu işlerde biraz torpilde var aslında. İktidar partisinin ilçe ya da il merkezlerinde çalışan bir tanıdığın falan varsa birşeyler ayarlayabilirler. Özel yurt fiyatları genelde 700-800 arasında değişiyor. Biraz daha zorlanırsa 600'e bulunur herhalde. Bir arkadaşım Kadıköy'de 800'e gidiyordu.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.