Şimdi Ara

Mantıklı Bir Evrende Yaşamıyoruz (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
4
Favori
1.257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: heymannn

quote:

Orijinalden alıntı: Hitokiri Battousai

Eğer bu paradoks size saçma geldiyse şimdi konudan çıkabilirsiniz ama bu ciddi bir paradoks kardeşlerim. Hareketin varlığını temelinden sarsan çok yüksek bir deha ürünü. Sonsuz toplam,fizik matematik vs. her şeyi boş verin

Buradan sonra okumadım. Matematik fizik vs. bunlar boşverebileceğin saçma şeyler değil.

Yapma be azizim. O cümleden onu mu anladın? Felsefe diyorum bak her şeyin temeli. Bana burada o paradoksu ispatlamaya çalışan matematik teorilerinin aslında matematikteki devirli sayılardan hallice olduğunu biliyorum ve tüm bu kavramların soyut olduğunu da. O yüzden bana bunlarla gelmeyin diyorum anlatabildim mi? Fiziği boşverin diyecek adam değilim zaten ben.

Tamam fiziği matematiği geçtim. Felsefem de iyidir ve ben anlamsız bulduğum iki paradokstan başka birşey göremedim konuda. Ama düşüncene saygı duyarım vesselam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadasim adamin kaplumbagayi gecip gecmeyecegini bilemezsin bilmen icin ikisininde ivmesi ve yolun uzunlugu lazim

• quote:

Orijinalden alıntı: BlazeR ` myth

Saçmalık=paradoks

Konunun özü bu zaten azizim. Saçmalık işte.
  • ilginç azizim
  • 1. Paradpks tam bi saçmalık baska bısey degıl

• quote:

Orijinalden alıntı: Semeaih

ilginç azizim

Bende öyle düşünmüştüm aziz kardeşim.
  • "Bunun gündelik hayatta mantıklı
    bir açıklaması yok." demişsin ama örnek vermişsin. Sorun kafanın basmaması değil, sorun bunu bizimle paylaşman.

• quote:

Orijinalden alıntı: bobsantino

"Bunun gündelik hayatta mantıklı
    bir açıklaması yok." demişsin ama örnek vermişsin. Sorun kafanın basmaması değil, sorun bunu bizimle paylaşman.

Verdiğim örnek paradoksun çizilmiş hali zaten. Farklı bir şey değil. Hareketin mantıksızlığı üzerine.
  • quote:

quote:

Eğer bu paradoks size saçma geldiyse şimdi konudan çıkabilirsiniz ama bu ciddi bir paradoks kardeşlerim. Hareketin varlığını temelinden sarsan çok yüksek bir deha ürünü. Sonsuz toplam,fizik matematik vs. her şeyi boş verin

Buradan sonra okumadım. Matematik fizik vs. bunlar boşverebileceğin saçma şeyler değil.

Yapma be azizim. O cümleden onu mu anladın? Felsefe diyorum bak her şeyin temeli. Bana burada o paradoksu ispatlamaya çalışan matematik teorilerinin aslında matematikteki devirli sayılardan hallice olduğunu biliyorum ve tüm bu kavramların soyut olduğunu da. O yüzden bana bunlarla gelmeyin diyorum anlatabildim mi? Fiziği boşverin diyecek adam değilim zaten ben.

dostum felsefe ayrı, saçmalamak ayrı. eşek ot yer insan ot yer insan eşektir mantığına hayır diyen de çıksın o zaman konudan, haksız mıyım?

koşucu kaplumbağanın kat ettiği yolla sınırlanmıyor hiçbir zaman, aynı zaman dilimi içinde kaplumbağanın kat ettiği yolla beraber az sonra kat edeceği yolu da koşuyor. çünkü koşucunun hedefi kaplumbağanın mevcut pozisyonu değil, bitiş çizgisi. ve koşucu senin de belirttiğin üzere kaplumbağadan daha hızlı. yani kaplumbağanın gelecekteki hamlesini, kaplumbağa için gelecekte kalan bir hareketi şu an yapıyor. dolayısıyla sarsılan tek şey de bahsi geçen başarısız paradoks denemesi oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crimson -- 29 Eylül 2014; 21:03:11 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Konuyu açan arkadaş sadece mekan bakımından ele alıyor. Süreyi ele almıyor.
  • Aşmışın birader ne diyeyim helal güzel ve yararlı kafa boş şeylerle dolcağına bunlarla dolsun.

• quote:

Mantıklı bir evrende yaşamıyoruz. Neden mi? Şimdi şöyle başlıyorum kardeşlerim;

1-)Elealı Zenon: Milattan önce 400'lü yıllarda yaşamış önemli bir filozof. Paradoksları ile meşhur. Hemde ne paradokslar, üzerinde biraz kafa yormadan "Bu ne lan?" diyip geçebilirsiniz ama biraz düşününce özellikle bu paradokslardan biri hayat nedir tanımınızı kökünden değiştirebilir.

Yunan kahramanı Akhilleus'un, bir kaplumbağa ile yarış yaptığını hayal edelim. Çok iyi bir koşucu olduğu için Akhilleus, kaplumbağanın belirli bir mesafe, örneğin yüz metre, ileriden başlamasına izin verir. Eğer her ikisinin de sabit hızlarda koştuğunu düşünürsek (biri sabit yüksek bir hızda, diğeri sabit düşük bir hızda), belirli bir süre sonra Akhilleus yüz metre koştuğunda, kaplumbağanın başladığı yere gelmiş olacaktır; bu süre boyunca kaplumbağa da küçük de olsa belirli bir mesafe koşmuştur, örneğin 1 metre. Akhilleus bir süre sonra bu mesafeyi de tamamladığında, o süre zarfında kaplumbağa yine küçük de olsa bir mesafe ilerlemiş olacaktır ve bu böyle devam edecektir. Böylece, Akhilleus ne zaman kaplumbağanın varmış olduğu bir noktaya varsa, daha hâlâ gitmesi gereken bir mesafe kalmış olacaktır.

Bu nedenle Zenon, Akhilleus'un kaplumbağayı hiçbir zaman geçemeyeceğini söylemiştir.

Eğer bu paradoks size saçma geldiyse şimdi konudan çıkabilirsiniz ama bu ciddi bir paradoks kardeşlerim. Hareketin varlığını temelinden sarsan çok yüksek bir deha ürünü. Sonsuz toplam,fizik matematik vs. her şeyi boş verin. Bunun gündelik hayatta mantıklı bir açıklaması yok. Şimdi gelelim diğer soruna;

2-)Milattan önce yine 400'lü yıllarda Demokritos atom kavramını ortaya attı. O dönemlerde insanlar bir maddenin sürekli ikiye kesilmesi sonucu bir yerden sonra bölünemeyen bir parçacığa ulaşılıp, ulaşılamayacağını düşündü. Gündelik bir yaşam süren insanlar yine gündelik bir mantık tarafında yer aldı. Tabii ki bunun bir sınırı olamazdı. Hangi engel küçük bir maddenin daha da küçülmesini engelleyebilirdi ki. Hiç. Ama daha derin düşünebilen kesim daha kompleks bir mantık ile bunun bir sonu olması gerektiğini düşündü. Sonu olmalıydı çünkü sonu olmalıydı işte. Nasıl bir madde sonsuza kadar bölünebilirdi? Eğer öyle olsaydı bu varsayım maddelerin arasında hiç bir fark olmamasını gerektirirdi. Ama demir demirdi, beton da beton işte. Bu tartışmalar atomun keşfine kadar sürüp gitti. Sonra atomun da bölünebildiği anlaşıldı vs. Atom biliminin ortaya çıkması, atom kavramının ilk ortaya çıktığı zamanlarda ki işin asıl önemli olan felsefi yanının unutulmasına sebep oldu. Ama farklı filozoflar düşünmeye devam etti. Burada da mantıklı bir açıklaması olmayan bir sorun vardı.

Şimdi bunlar ne ifade ediyor? Ben bunları neden yazdım? Şöyle düşünüyorum azizlerim;
    Bence tüm bunların böyle olmasını isteyen biri olmalı. Yani evet bazı sorunlar, oturmayan parçalar var ve doğal olarak böyle yürümez ama biri yürüsün istiyor işte. Ve yürütüyorda. Öyle ki bu işi o kadar tıkırında ve mükemmel yürütüyor olmalı ki çoğumuzun ruhu bile duymuyor. Gündelik hayatımıza çok güzel bir uyum sağlamış ve bu yüzden hiç birimiz farkedemiyoruz.

İlginç değil mi azizlerim?

/>

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Crimson

quote:

quote:

dostum felsefe ayrı, saçmalamak ayrı. eşek ot yer insan ot yer insan eşektir mantığına hayır diyen de çıksın o zaman konudan, haksız mıyım?

koşucu kaplumbağanın kat ettiği yolla sınırlanmıyor hiçbir zaman, aynı zaman dilimi içinde kaplumbağanın kat ettiği yolla beraber az sonra kat edeceği yolu da koşuyor. çünkü koşucunun hedefi kaplumbağanın mevcut pozisyonu değil, bitiş çizgisi. ve koşucu senin de belirttiğin üzere kaplumbağadan daha hızlı. yani kaplumbağanın gelecekteki hamlesini, kaplumbağa için gelecekte kalan bir hareketi şu an yapıyor. dolayısıyla sarsılan tek şey de bahsi geçen başarısız paradoks denemesi oluyor.

Aynı zaman dilimi içinde dediğin an olay bitti. Aynı zaman dilimi değil her seferinde kısalan zaman dilimleri mevcut.

• İlki güzel bir örnek ama ne yazık ki bir paradoks değil. Küçük sonsuz ve büyük sonsuz kavramıyla gayet açıklanabilir. 0 ile 1 arasında sonsuz tane rasyonel sayı vardır örneğin, fakat 0,1,2,3.. Diye giden sayılar da sonsuzdur. Şimdi biz bu iki sonsuzu bir tutabilir miyiz? Aşil 100 metreye geldiğinde kaplumbağa 1 metre gitsin, aşil 1 metre gittiğinde kaplumbağa 1cm önünde olur. İşte burdaki olay tamamen limitle alakalı. Durum böyle gözükmesine rağmen sabit hızda giden aşil belirli sürede 100 metre gittiğinden kaplumbağayı geçmesi gerekir. Yani biz bir sayı değerini aradaki sonsuzları basmakalıp düşünmeden tanımlıyoruz.

Ayrıca çok sevdiğim bir matematik hocam derdi; insan aklı mükemmel değilken onun yarattığı matematik nasıl mükemmel olsun?

• Kaplumbaganin bulundugu konuma bakmak bir limitdir asilin birim zamanda aldigi yol ile kaplumbaganinkini bilirsek sorun kalmiyor gibi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Crimson

quote:

quote:

Aynı zaman dilimi içinde dediğin an olay bitti. Aynı zaman dilimi değil her seferinde kısalan zaman dilimleri mevcut.

aynı zaman dilimi söz konusu değil demek, kusura bakma ama felsefemi bir yerlere dayandıracam diye komik duruma düşmektir resmen hocam.

bunlar farklı zaman dilimlerinde mi yaşıyorlar nasıl söz konusu değil? "şu an"ın önü arkasıkısası uzunu ilgilendirmez beni, ben sana diyorum ki kaplumgabğanın kat ettiği yolu kat etmesi gerektiği konusunda haklısın ama koşucuya herhangi bir limit sunulmadığı için bu mesafenin üzerine bir de kaplumbağa için gelecekte kalan mesafeyi de koşmuş oluyor. yani kaplumbağanın gelecekte yapacağı hareketi şimdiden yapıyor. zaman kısaldıydı uzadıydı ilgilendirmez bizi. biz şu andan bahsediyoruz, ve şu an gerçekleşen olay koşucunun kaplumbağanın gelecekteki hamlesini yapması oluyor. bu da koşucunun kaplumbağayı geçmesiyle sonuçlanıyor doğal olarak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

•  Mantıklı Bir Evrende Yaşamıyoruz

• Allah'ım çıldırıyorum kaç sene önce açtığım konu kafayı yedim bir kişi anlamamış ya paradoksu ne kadar kibarmışım o zamanlar güzel güzel cevaplamışım. Kafan basmıyor diyeni mi istersin TM mi okudun çok basit bir matematik problemini çözememişsin diyeni mi? O zamanlar lise öğrencisiydim ama odtü bilgisayar mühendisliğindeyim şimdi. Neyse içimi dökmek lazımdı çok sinirlendim yeterince savunamamışım kendimi o zaman. Teşekkürler.

• quote:

Allah'ım çıldırıyorum kaç sene önce açtığım konu kafayı yedim bir kişi anlamamış ya paradoksu ne kadar kibarmışım o zamanlar güzel güzel cevaplamışım. Kafan basmıyor diyeni mi istersin TM mi okudun çok basit bir matematik problemini çözememişsin diyeni mi? O zamanlar lise öğrencisiydim ama odtü bilgisayar mühendisliğindeyim şimdi. Neyse içimi dökmek lazımdı çok sinirlendim yeterince savunamamışım kendimi o zaman. Teşekkürler.
    Haklısın hocam

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.