Şimdi Ara

mantık sorusu hadi bulalım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
27.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: enflasyon

quote:

Orjinalden alıntı: Botanlı

1. cevap sufi'nin dediği
    birine deriz ki arkadaşına doğru kapı hangisi diye sorsam hangi kapıyı gösterir diye sorarız? Gösterdiği kapıya girmez diğerine gireriz.

2.cevap
    Doğrucu arkadaşın arkasında ki kapı Cennet'e mi gidiyor diye sorarız. Evet derse sorduğumuz kişinin arkasındaki kapıya , hayır derse diğer kapıya gireriz.

işte iki farklı cevap ikiside doğru

Alıntıları Göster
    bu sorunun aslında meleklerin birbirlerini tanımaması diye birşey yoktu yanlış hatırlamıyorsam ancak bu da biraz karmaşık da olsa uzunca bir soruyla üstesinden rahatlıkla gelinebilinecek birşey.

"Eğer senin yerinde başka bir melek olsaydı ve bu melek eğer sen sürekli yalan söylüyorsan sürekli doğru söyleseydi, eğer sen sürekli doğruyu söylüyorsan sürekli yalan söyleseydi, bana cennetin hangi kapının arkasında olduğunu söylerdi?". Meleğin gösterdiği kapıya değil, diğerine gidiniz ve cenneti bulunuz.

Tabi başka bir şekilde de sorabilirdik. Mantıken bir sürekli doğru söyleyen melek eğer insan olsaydı cennete giderdi ve eğer sürekli yalan söyleseydi cehenneme giderdi (başka türlü günahlar işlemediklerini varsayıyorum çünkü sonuçta bunlar melek...). Bu durumda herhangi bir meleğe

"Sen benim yerimde olsaydın tanrı seni hangi kapıya gönderirdi?"
    diye sorarsanız ve meleğin gösterdiği kapıya giderseniz cennetin kapısını bulmuş olursunuz zira doğrucu melek zaten cenneti gösterecektir, yalancı melek ise normalde cehenneme gideceğinden dolayı yalan söyleyerek cennetin kapısını gösterecektir.

Toplama sorusuna da şöyle cevap vereyim. Tek sayıları çift kere toplarsanız her zaman çift sayı elde edersiniz. Bu yüzden o sayıları 6 kere toplayarak geçiniz 21'i, herhangi bir tek sayı elde etmek mümkün değil.

O cennet cehennem sorusunun başka bir çeşidi de var. Bu sefer siz bir kanoyla Afrikanın balta girmemiş ormanlarının içinden akan bir derede ilerliyorsunuz. İleride dere iki kola ayrılıyor ve tam ortada bir yerli duruyor. Siz biliyorsunuz ki bu civarda birisi yamyam ve yalancı diğeri ise insan canlısı ve daima doğru söyleyen iki kabile yaşıyor ve önünüzde duran yerli bu iki kabileden herhangibirine üye olabilir. Siz sadece bir soru sorarak derenin hangi kolunun medeni kabileye gittiğini nasıl öğrenebilirsiniz?

Cevabı da vereyim: "Sizin köy ne tarafta?"
    Yerlinin gösterdiği yöne gidiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: _NuKeR_TR

9-5-3-1 sayılarını en fazla 3 kere kullaanarak 6lı toplama işleminin snucunu 21 bulabilir misiniz????
    quote:

Orjinalden alıntı: _NuKeR_TR

9-5-3-1 sayılarını en fazla 3 kere kullaanarak 6lı toplama işleminin snucunu 21 bulabilir misiniz????

bu sorunun cevabını yazabilir misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jamfmx

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: jamfmx

quote:

6'lı toplama işlemi mi ?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: dijitaladam

quote:

Orjinalden alıntı: jamfmx

quote:

6'lı toplama işlemi mi ?

Alıntıları Göster
    Shine güzel cevplar(hatta süper) hacım alıntı deilse helal sana

• quote:

Orijinalden alıntı: Botanlı

1. cevap sufi'nin dediği
    birine deriz ki arkadaşına doğru kapı hangisi diye sorsam hangi kapıyı gösterir diye sorarız? Gösterdiği kapıya girmez diğerine gireriz.

2.cevap
    Doğrucu arkadaşın arkasında ki kapı Cennet'e mi gidiyor diye sorarız. Evet derse sorduğumuz kişinin arkasındaki kapıya , hayır derse diğer kapıya gireriz.

Alıntıları Göster
    quote:

1. cevap sufi'nin dediği

2.cevap

Sen çok biliyorsun... Sen nereden biliyorsun doğru söyleyen meleğin arkasındaki kapının cennet olduğunu?
    Belki doğru söyleyen meleğin arkasında cehennem var?

• quote:

Orijinalden alıntı: CastingFailed.

quote:

1. cevap sufi'nin dediği

2.cevap

Sen çok biliyorsun... Sen nereden biliyorsun doğru söyleyen meleğin arkasındaki kapının cennet olduğunu?
    Belki doğru söyleyen meleğin arkasında cehennem var?

Alıntıları Göster
    2 Yıl olmuş. Net bir cevap yok hala :))

• quote:

Orijinalden alıntı: V1

2 Yıl olmuş. Net bir cevap yok hala :))

Alıntıları Göster
    Adam bariz cevap vermiş olay kapıyı bulmak değil yalancıyı bulmak,

sor meleğe doğrucu arkadaşın kapısı cennete mi gidiyor diye, hayır derse yalancıdır diğerine girilir evet derse doğrucudur o kapıya girilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sovereign_Khan

Adam bariz cevap vermiş olay kapıyı bulmak değil yalancıyı bulmak,

sor meleğe doğrucu arkadaşın kapısı cennete mi gidiyor diye, hayır derse yalancıdır diğerine girilir evet derse doğrucudur o kapıya girilir...

Alıntıları Göster
    ne uğraşıyorsunuz hojam yaaa ..... bu kadar ne yapacaksınız cenneti cehennemi bre

hiç okumadınızmı yunus emre hz lerini

cennet cennet dedikleri
    bir kaç köşk birkaç huri,
    dileyene ver sen anları
    bana seni gerek seni...

mubarek başka bir sözünde de şöle demiş:

sırat sırat dedikleri
    kıldan ince kılıçtan ince imiş
    çıktım baktım ki
    üstüne köy kurasım geldi

bence boş işler ile uğraşmaktansa

emrolunduğu gibi '' sıratınmustakim '' dosdoğru olursan

zaten korkunda kalmaz heveste kalmaz evelallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yanlızkurt_35 -- 18 Aralık 2008; 22:58:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yanlızkurt_35

ne uğraşıyorsunuz hojam yaaa ..... bu kadar ne yapacaksınız cenneti cehennemi bre

hiç okumadınızmı yunus emre hz lerini

cennet cennet dedikleri
    bir kaç köşk birkaç huri,
    dileyene ver sen anları
    bana seni gerek seni...

mubarek başka bir sözünde de şöle demiş:

sırat sırat dedikleri
    kıldan ince kılıçtan ince imiş
    çıktım baktım ki
    üstüne köy kurasım geldi

bence boş işler ile uğraşmaktansa

emrolunduğu gibi '' sıratınmustakim '' dosdoğru olursan

zaten korkunda kalmaz heveste kalmaz evelallah

Alıntıları Göster
    doğrucu arkadaşın cenneti mi gösteriyor diye sorarsan soru sorma hakkını kaybedersin.1 soru hakkın var.

bunlarda biri doğru biri yalan söylediğine göre herhangi birine öbürü ne derdi diye sorarsak ve tersini seçersek doğru kapıyı buluruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ugureker55

doğrucu arkadaşın cenneti mi gösteriyor diye sorarsan soru sorma hakkını kaybedersin.1 soru hakkın var.

bunlarda biri doğru biri yalan söylediğine göre herhangi birine öbürü ne derdi diye sorarsak ve tersini seçersek doğru kapıyı buluruz.

Alıntıları Göster
    quote:

benim bildiğim melekler yalan söylemezler

• quote:

Orijinalden alıntı: delokalize

quote:

benim bildiğim melekler yalan söylemezler

Alıntıları Göster
    bikere dogru söyleyen melek beli deyil sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: todori6666

bikere dogru söyleyen melek beli deyil sanırım

Alıntıları Göster
    güzel hort
  • quote:

Orijinalden alıntı: hærun

güzel hort

Alıntıları Göster
    adamın ikisine birden 1 soru sorma hakkı var soru su ikinizde yalan söylemiyorsunuz demi? dicek doğru söleyen ben yalan söylemiyorum yalan söyleyende ben yalan söylüyorum dicek.bu şekilde hangisi doğru söylüyor anlaşılcak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuxman

adamın ikisine birden 1 soru sorma hakkı var soru su ikinizde yalan söylemiyorsunuz demi? dicek doğru söleyen ben yalan söylemiyorum yalan söyleyende ben yalan söylüyorum dicek.bu şekilde hangisi doğru söylüyor anlaşılcak.

Alıntıları Göster
    bunu kendim buldum. meleklerden birine soruyorum cennet varmış ve senin kapının arkasındaymış.melek cennet var ama benim kapımın arkasında değil derse cennetin varlığını doğrular böylece yalan söylememiş olur.cennet cennet var benim kapımın araksında dersede doğru demiş olur.kesinlikle yalan söylemek zorunda olan melek ise cennet yok kapı arkasında ise arkamda değil der arkasında değil ise arkamda der her halükarda var olmadığını söyledği cennetin yerini gizler.

• quote:

Orijinalden alıntı: arslan29

bunu kendim buldum. meleklerden birine soruyorum cennet varmış ve senin kapının arkasındaymış.melek cennet var ama benim kapımın arkasında değil derse cennetin varlığını doğrular böylece yalan söylememiş olur.cennet cennet var benim kapımın araksında dersede doğru demiş olur.kesinlikle yalan söylemek zorunda olan melek ise cennet yok kapı arkasında ise arkamda değil der arkasında değil ise arkamda der her halükarda var olmadığını söyledği cennetin yerini gizler.

bende yol buldum 2 + 2 =4 müdür ve senin kapı nereye çıkar.. Böyle milyon tane cevap buluruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Cern'demuhendis

quote:

bende yol buldum 2 + 2 =4 müdür ve senin kapı nereye çıkar.. Böyle milyon tane cevap buluruz

Alıntıları Göster

arkadfaşlar bu cevabımı değerlendiirmemişsiniz lütfen bakın

• quote:

arkadfaşlar bu cevabımı değerlendiirmemişsiniz lütfen bakın

adamın sadece 1 ine tek soru sorma hakkı var
  • quote:

Orijinalden alıntı: enesdincer

quote:

bir çok cevap bulunabilir sende buldukların arasından bir tane söyle tabi bulduysan yoksa gelip patavatsızlık yapma.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: enesdincer

quote:

bir çok cevap bulunabilir sende buldukların arasından bir tane söyle tabi bulduysan yoksa gelip patavatsızlık yapma.

Alıntıları Göster
    arslan29 eğer adamın bi soru sorma hakkı varsa meleklerden birine sen şeytan deilsin demi?sorusunu sorar eğer ben şeytanım derse o yalan söyleyendir.eğer ben şeytan deilim derse o doğru söyleyendir.

• quote:

arslan29 eğer adamın bi soru sorma hakkı varsa meleklerden birine sen şeytan deilsin demi?sorusunu sorar eğer ben şeytanım derse o yalan söyleyendir.eğer ben şeytan deilim derse o doğru söyleyendir.

tamamda kardeşim cenette nasıl gidicen ben cennetin yolunuda söyledim kimin yalancı kimin doğrucu olduğunu bulmak zaten kolay senin bildiğin bir geçreği sorarsın meleğe ona göre belli bundan tabi milyonlarca bulursun tek soruda cennete gitmek önemli olan.ben 2 soruluk şeyi tek soruda soruyorum melek mecbur 2 sinede cevap veriyor.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.