Şimdi Ara

Makyaj malzemelerinin çoğunun toksik kimyasallar içerdiği tespit edildi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Makyaj malzemelerinin çoğunun toksik kimyasallar içerdiği tespit edildi!

Notre Dame Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da satılan birçok kozmetik muhtemelen bir dizi ciddi sağlık sorunuyla ilişkili toksik bir kimyasal sınıfta olan perfloroalkil ve poliforoalkil maddeleri (PFAS) içeriyor. 

Ayrıca Bkz.Tüketici hakem heyetlerine 5 ayda 216 bin başvuru

Bilim insanları kapatıcılar, fondötenler, göz ve kaş ürünleri ve çeşitli dudak ürünleri dahil olmak üzere 200'den fazla kozmetik ürünü test etti. Araştırmaya göre test edilen fondöten ve göz ürünlerinin %56'sı, dudak ürünlerinin %48'i ve test edilen maskaraların %47'sinin içeriğinde PFAS kullanımının bir göstergesi olan yüksek düzeyde flor içerdiği doğrulandı. Çalışma yakın zamanda Enviromental Science & Technology Letters dergisinde yayınlandı.

Makyaj malzemelerinin çoğunun toksik kimyasallar içerdiği tespit edildi!

Notre Dame araştırmayı yürüten fizik Profesörü Graham Peaslee, bu ürünlerin her gün milyonlarca tüketiciye sağlayan milyarlarca dolarlık bir endüstrinin büyüklüğü ve ölçeği ile birlikte, tüketiciyi maruz bıraktığı zehirli kimyasallar düşünüldüğünde, durumun endişe verici olduğunu belirtti. Peaslee'nin altını çizdiği üzere PFAS maddeleri kalıcı kimyasal çeşitleridir. Kan dolaşımına bir şekilde girdiğinde orada uzun zaman kalabilir. Dahası bu ürünleri kullanan insanlar için çevresel kontaminasyon riski de barınıyor. 

Başka Nerelerde Var Bu Maddeden?

Yapışmaz pişirme kaplarında, işlenmiş kumaşlarda, fast food ambalajlarında ve son zamanlarda ülke genelinde itfaiyeciler tarafından kullanıla kişisel koruyucu ekipmanlarda daha önce bulunan PFAS, kimyasal bileşenleri doğal yollarla bozulmadığı için "sonsuz kimyasallar" olarak bilinir. Yani onları çevreye bıraktıktan sonra onlarca yıl boyunca yeraltı sularını kirletirler. 

Ne Yapıldı ve Neler Yapılabilir? 

2017'de yapılan laboratuvar çalışmalarının ardından fast food markaları ambalajlarının PFAS maddeleri içermemesine dikkat etmeye başlamıştı. Onun dışında bu maddelerin zararlarını öğrendikten sonra ABD Savunma Bakanlığı da köpüklü yangın söndürücülerde de bulunan bu içeriği ikame etmek için başka alternatiflere bakmıştı. Bu anlamda umarız benzer bir gelişme çok yaygın bir kitleye hitap eden makyaj endüstrisinde de gerçekleşir. 

Kaynak:https://scitechdaily.com/high-levels-of-potentially-toxic-pfas-chemicals-detected-in-makeup-sold-in-the-u-s-and-canada/

• Kadınlar kendilerini daha sağlıklı, seksi ve çekici göstermek için makyaj yapar. Makyaj yaptıkça kullandıkları malzemelerden dolayı kimyasal olarak zehirlenir ve sağlıklarını kaybederler. Sağlığı kaybolan kadın psikolojik ve fiziksel olarak hasar alır ve çekiciliğini yitirir. Fiziksel sağlıksızlığı dış görünümüne yansıyan kadınlar bu itici durumu gizlemek için daha fazla makyaj yapar ve daha fazla sağlığını yitirir. Bunu da gizlemek için daha fazla makyaj yapar ve bu durum sonsuza kadar böyle devam eder. Buradaki sonsuz kelimesi ironidir, ölüm bir sondur. Erkekler de şanslı değildir, çünkü kendilerini ve çocuklarını bu kimyasallarla zehirlenmiş kadınlar doğurmaktadır.
    Çok hafif evet etki edebilir. Ama inanın şu instagramlardaki gibi aşırı makyajlar beni çok irrite etmiştir. Bence hiç yakışmıyor palyaço gibi yanaklar, aşırı şişkin gösterilmeye çalışılan dudaklar. Şu sapık herifin cicişleri gibi durmaya çalışıyor çoğunluk, bence onlarda travestiye benziyorlar.

Diğer yandan hafif bir dudak parlatıcısı(dudak rengine yakın), hafif maskara, yine her daim olmamakla beraber hafif far yakışabilir. Allık genelde kötü duruyor. Yakın bakışta çok dikkat çekiyor, tebeşir tozu sürülmüş gibi oluyor. O yüzden diğer ıvır zıvıra gerek yok. Her güne de gerek yok.
  • Kadınlar sade ve temiz cildin erkekler tarafından daha çok sevildiğini ne zaman anlayacak,makyaj sektörü izin verdiğinde.

• kımyasal kullanıcısına yanıt
    gercekten boyle mi dusunuyorsunuz? hafif bir makyaj cok fazla etki edebiliyor. Hafif far ve maskarayi sevmeyen erkek yoktur diye dusunuyorum.

• Kadınlar kendilerini daha sağlıklı, seksi ve çekici göstermek için makyaj yapar. Makyaj yaptıkça kullandıkları malzemelerden dolayı kimyasal olarak zehirlenir ve sağlıklarını kaybederler. Sağlığı kaybolan kadın psikolojik ve fiziksel olarak hasar alır ve çekiciliğini yitirir. Fiziksel sağlıksızlığı dış görünümüne yansıyan kadınlar bu itici durumu gizlemek için daha fazla makyaj yapar ve daha fazla sağlığını yitirir. Bunu da gizlemek için daha fazla makyaj yapar ve bu durum sonsuza kadar böyle devam eder. Buradaki sonsuz kelimesi ironidir, ölüm bir sondur. Erkekler de şanslı değildir, çünkü kendilerini ve çocuklarını bu kimyasallarla zehirlenmiş kadınlar doğurmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 16 Haziran 2021; 08:29:53 >
  • nuksws_99 N kullanıcısına yanıt
    Çok hafif evet etki edebilir. Ama inanın şu instagramlardaki gibi aşırı makyajlar beni çok irrite etmiştir. Bence hiç yakışmıyor palyaço gibi yanaklar, aşırı şişkin gösterilmeye çalışılan dudaklar. Şu sapık herifin cicişleri gibi durmaya çalışıyor çoğunluk, bence onlarda travestiye benziyorlar.

Diğer yandan hafif bir dudak parlatıcısı(dudak rengine yakın), hafif maskara, yine her daim olmamakla beraber hafif far yakışabilir. Allık genelde kötü duruyor. Yakın bakışta çok dikkat çekiyor, tebeşir tozu sürülmüş gibi oluyor. O yüzden diğer ıvır zıvıra gerek yok. Her güne de gerek yok.

• monacomen kullanıcısına yanıt
    ”Kadınlar kendilerini daha sağlıklı, seksi ve çekici göstermek için makyaj yapar.” Bunu bir erkek olarak söyluyorsun ama !!! . Insanlar kendilerini nasil iyi hissediyorsa öyle yasasin. Toplumsal analiz yapip kisisel zevkleri törpulemeye calismak kimseye dusmez. Söylediginiz söze baska bir örnekte ben vereyim; Teknoloji hayati kolaylastirir adi altinda daha kundaktaki bebeklerin bile ne kadar radyasyona maruz kaldigini dusunursek makyaj bunun yaninda masum kalir!

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Birde gunde kac defa yapilabileceginide yazarsaniz hocam . Halk bilgi karmasasi yasamasin. 😅

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • markete düğün makyaji yapip giden kezbanların gözü yaşlı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Evet "hafif" duvara sıva yapar gibi değil.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bu zaten bilinen bir şey. Yediğimiz gıdalar da o kadar şey varken gerçekten makyaj malzemelerinin temiz olduğunu düşünen var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Drummerrrr

”Kadınlar kendilerini daha sağlıklı, seksi ve çekici göstermek için makyaj yapar.” Bunu bir erkek olarak söyluyorsun ama !!! . Insanlar kendilerini nasil iyi hissediyorsa öyle yasasin. Toplumsal analiz yapip kisisel zevkleri törpulemeye calismak kimseye dusmez. Söylediginiz söze baska bir örnekte ben vereyim; Teknoloji hayati kolaylastirir adi altinda daha kundaktaki bebeklerin bile ne kadar radyasyona maruz kaldigini dusunursek makyaj bunun yaninda masum kalir!

Belki buradaki kelimeyi erkekler ve kadınlar olarak da değiştirebiliriz, çoğunluk kadınların tehlikede olduğunu belirtmek için bunları söyledim. Sonuçta makyajsız kadını çekici ve güzel bulmama gibi bir modayı ben yaratmadım bu da kapitalist düzenin bir ürünü. Kadınların topuklu ayakkabılar ile kendilerini çok rahat hissettiğini de sanmıyorum, bunun da amacı makyaj ile aynı. Kaç erkek topuklu ayakkabı giyiyor, kadınlar topuklu ayakkabı giymeye yatkın olarak doğmadı ki. Ama insanların seksi olmak, çekici gözükmek ve albeni yaratma ve daha iyi partner bulma stratejisinin karşılığında ödenen bedeli anlatmanın kadınları kullanmadan anlatmanın başka bir yolu yoktu. Konuyu telefonların radyasyonuna getirerek olsa olsa durumu hafife alıp konuyu sulandırıyorsun. Bu halin ile kadınları düşünüyor gibi durmadığını belirtmeme gerek yok.

• Kadınlarda aşırı makyaj ve aşırı estetik hiç hoşuma gitmiyor bir erkek olarak söylüyorum bunu. Instagram oyuncak kızlarla dolu. Her yerleri botokslu, surat komple fondöten.. Nedense hiç çekici gelmiyor yapay görünen kadınlar. Makyajı bir tek kirpiklere yakıştırıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.