Haber Editörü
26 Mayıs 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 148 (Bu ay: 23)
GönderileriTürkiye'deki zırhlı araç üreticilerinden Otokar'ın Genel Müdürü Serdar Görgüç yakın zamanda yaptığı açıklamada, savunma sanayisindeki ihtiyaçlardan ötürü 5 tondan 40 tona kadar farklı düzeylerde paletli ve tekerlekli araçlar ürettiklerini duyurdu. 

Cobra 2 MRAPSavunma sanayisini uzun bir aradan sonra tekrar bir araya getiren Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) ürünlerini tanıttıklarını söyleyen Görgüç, Cobra 2'nin mayına dayanıklı versiyonu olan MRAP'i ilk defa tanıttıklarını belirtti. Görgüç, bu mayına ve yan patlayıcılara karşı dayanıklı olan, bağımsız süspansiyonlu ve oldukça düşük siluetli aracın, kullanıcılar tarafından görülmesini istediklerini belirtti. 

Akrep II 4x4Zırhlı keşif ve silah platformu olarak tasarladıkları Akrep II 4x4 Yeni Nesil Zırhlı Araç ailesini ilk olarak elektrikli versiyonla tanıttıklarını, geçen sürede Akrep II'in dizel versiyonunu geliştirdiklerini bildiren Görgüç, aracın arkasında bir güç grubu paketi olduğunu ve arka aksının direksiyonlanabilir ve yengeç hareketi yapabilir türde olduğunun da altını çizdi. Bunun yanında Görgüç'ün aktardığına göre, aracın balistik testleri de geçen yıl tamamlanmış. 

TulparSerdar Görgüç, tanıttıkları bir diğer aracın Tulpar'ın 40 tonluk versiyonu olduğunu söylüyor. Bu aracın Kazakistan gibi zorlu bir arazide 6 ay boyunca test edildiğini söyleyen Görgüç, aracın önümüzdeki yıl içinde başka test programlarına da katılacağını aktardı. Ayrıca Bkz.Yörük 4x4'ün sevkiyatı ve seri üretime geçişiyle ilgili yeni açıklama

Arma 2Serdar Görgüç, 8x8 zırhlı araç Arma 2'nin ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın yayınladığı Yeni Nesil Zırhlı Araçlar Projesi kapsamındaki isterlere göre revize edildiğini söyledi. Arma 2'nin 4 yıldır üretimde olduğunu ve 2 ülkenin envanterine girdiğini anlatan Görgüç, "Bu araç 30 tonluktu Kara Kuvvetlerinin isterleri doğrultusunda farklılaştırılması gerekti. Şartnameye uygun olan ve teste hazır hale gelen aracımızı IDEF 2021'de sergiledik. 35 tonluk, isterleri karşılayan bir araç. Üzerinde 35 milimetrelik uzaktan kumandalı bir kule var. Kullanıcılara gösterip, teste hazır olduğumuzu ifade ediyoruz." dedi.
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/otokar-zirhli-araclari-yeni-gorevler-icin-hazir/2368816Kışın enfekte olmak, yazın enfekte olmaktan çok daha kolaydır. Bunun en önemli sebebi de bağıl nem oranıdır. Bunu kışın nefesimizin havada yoğunlaşmasından da kolayca anlayabiliriz. Bu yalnızca Covid-19 için değil, grip ve diğer viral hastalıklar için de geçerlidir. Covid-19'un kışın kolayca yayılmasının sebebi, virüs taşıyan damlacıkların havada çok daha fazla kalabilmesidir. Daha öncesinde virüs taşıyan küçük damlacıkların hızla buharlaştığı ve yalnızca büyük damlacıkların enfeksiyon riski oluşturduğu düşünülüyordu. Ancak şimdi Viyana Teknik Üniversitesi ve Padua Üniversitesi'nin işbirliği ile bunun doğru olmadığı ortaya konuldu. Solunan havanın yüksek nemi nedeniyle küçük damlacıklar bile havada çok uzun kalabiliyor. 

Viyana Teknik Üniversitesi Akışkanlar Mekaniği ve Isı Transferi Enstitüsü'ndeki Prof. Alfredo Sodati ve ekibi, bir kişinin nemli havada nefes alıp verişlerini ve kişinin hapşırdıktan sonraki süreçte damlacıkların ne kadar havada kaldığını anlamak için simülasyonlar geliştirdiler. Padua Üniversitesi'nden Francesco Picano ve ekibinin de yer aldığı araştırmada, daha somut sonuçlar elde edebilmek için araştırmacılar, plastik bir kafaya uzaktan kontrol edilebilen bir valf eklediler ve nemli bir yerde buradan çıkan damlacıkların havada ne kadar kaldığını pratikte de gözlemlediler.Ayrıca Bkz.Beklenen oldu: Covid-19 vakalarında çocuk hasta oranı artıyorPNAS dergisinde yayınlanan araştırmada, nemli havalarda küçük damlacıkların da uzun süre havada asılı kalabildiği sonucuna ulaşıldı. Soldati, damlacıkların havada buharlaşma hızının, ortamdaki ortalama bağıl neme göre değil, doğrudan damlacığın konumundaki yerel nem tarafından belirlendiğini söylüyor. Solunan hava, ortamında ortalama havadan çok daha nemlidir. Bunun sebebi de havada ilk damlacıkların buharlaşmasının hemen ardından, nemin yükseliyor olmasıdır. Soldati, bu yüzden nemli zamanlarda bulaşının sandığımızdan çok daha fazla olabileceğini söylüyor. Elbette bu tür fenomenleri anlamak, maske ve sosyal mesafe gibi önlemlerimizi arttırmamız için bizlere fikir veriyor. 
Kaynak:https://scitechdaily.com/droplets-loaded-with-coronaviruses-last-far-longer-than-previously-thought/İçlerinde milyarder iş insanı Jared Isaacman, sağlık çalışanı Harley Arceneaux, eski savaş pilotu Christopher Sembroski ve jeoloji profesörü Sian Proctor'un olduğu SpaceX'in Dragon kapsülü, dün akşam saatlerinde Atlas Okyanusu, Florida kıyılarına iniş gerçekleştirdi. 

"Inspiration4" adı verilen uçuşun bütün masrafları milyarder Jared Isaacman tarafından karşılanmıştı ve uçuş otomatik pilot ile gerçekleşti. 16 Eylül'de başlayan uçuş neredeyse 3 gün sürdü. Yolcular bu 3 günlük uçuş boyunca dünyayı uzaydan görme deneyimini yaşadı. Ayrıca Bkz.Çinli üç astronot 90 gün sonra Dünya’ya döndü

Uçuşun en önemli özelliğinden birisi, rokette hiçbir astronotun bulunmaması oldu. Bu anlamda ABD'li roket geliştiricisi SpaceX, uzay turizminde yeni bir kapıyı araladı. Daha önce Richard Branson'un şirketi olan Virgin Galactic'in yaptığı uzay yolculuğu, ardından Jeff Bezos'un Blue Origin'inin gerçekleştirdiği yolculuk ve şimdi de bu Inspiration4. Görünen o ki, ilerleyen günlerde uzay savaşları başka boyutlarda olacak. 
Kaynak:https://www.cnet.com/news/spacex-inspiration4-mission-splashes-down-in-first-atlantic-ocean-landing/
Kaynak:https://phys.org/news/2021-09-trailblazing-tourist-orbit-splashdown.html

Salgın ve okul6 Eylül'de okulların açılmasının ardından beklenen oldu. Son dönemde hastaneye başvuran koronavirüs vakalarında çocuk oranının ciddi bir artışı gözlemleniyor. Uzmanlara göre okul açılmadan önceki zamanlara göre çocuk vakalarında birkaç misli artış söz konusu. Maske ve sosyal mesafenin yanında aşı da gerekli Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli'nin aktardığına göre, Cebeci Hastanesi'nde şu an çocuk hastalara, yetişkinlere ayrılan yerler gibi yer ayrılmak zorunda kalınıyor.Çocuklarda Covid-19 aşısıAyrıca Bkz.Dünyada çocukların Covid-19 aşılanma süreci nasıl ilerliyor?Şu an hastanedeki yeni doğan ve çocuk enfeksiyonundaki 8 yatağın dolu olduğunu söyleyen Kendirli, acilde de bir hastanın yatak beklediğini belirtiyor. Prof. Dr. Kendirli'nin belirttiğine göre, enfeksiyon çoğunlukla çocuğun ve ailenin aşı olmaması durumunda görülüyor. Kendirli bu açıdan, maske kullanmanın ve sosyal mesafeye dikkat etmenin yanı sıra aşı olunmasını da öneriyor.

Çocuk vakalar %30'lara çıktıAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi de çocuklarda Covid-19 vakalarının arttığına dikkat çekiyor ve bunun en büyük etkeninin okulların açılması olduğunu söylüyor. Öte yandan Çiftçi, yakın zamanda tatilin bitmesini ve insan aktivitesinin artmasını da salgının ilerlemesinin sebeplerinden birisi olarak gösteriyor. Çiftçi buna ek olarak, çocuk vakalardaki pozitif oranın %8'den %30'lara çıktığını söylüyor. 
Kaynak:https://www.dha.com.tr/saglikyasam/cocuklarda-pozitiflik-orani-yuzde-30aulasti/haber-1849181Son dönemde Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen Yörük 4x4'ün gelmesini halihazırda 4 ülke bekliyor. Nurol Makina'nın geliştirdiği Yörük 4x4'ün pikap versiyonu, geçen ay gerçekleştirilen 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) ilk defa sergilenmişti.

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Anıl Karel, Yörük 4x4 Projesi ve aracın pikap versiyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, aracın hem lojistik amaçlı hizmet verecek şekilde hem de muharebe aracı olarak geliştirildiğini söyledi. Karel, aracın pikap kısmına hem yükler entegre edilebileceğini hem de silah sistemleri monte etmenin mümkün olduğunu söylüyor. Ayrıca Bkz.TOGG, "togg.com" alan adı için açtığı davada haksız bulunduAnıl Karel, Yörük 4x4'ün tüm testlerinin tamamlandığını ve geçen yıl itibariyle seri üretime hazır hale geldiğini belirtiyor. Öte yandan pandemiyle beraber teslimatların uzadığını söyleyen Karel, bekleyen 4 ülkeye bu yıl içinde sevkiyatın yapılacağının ve önümüzdeki yıl da seri üretime geçileceğinin altını çizdi. 
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/dort-ulke-turk-zirhlisi-yoruk-4x4u-bekliyor/2368009Bilindiği üzere küresel ısınma, yanlış sulama gibi birçok sebepten ötürü Türkiye'deki birçok göl kuruma tehdidiyle karşı karşıya. Türkiye'de kuraklıkla mücadele eden göllerden birisi de Burdur Gölü. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Burdur Gölü'nün kurumasını engellemek amacıyla yeni bir çalışma başlattı. Bu çalışmada gölün üzerine yüzer güneş panelleri koyulacak. Ülkemizdeki en büyük 7. göl olan Burdur Gölü, son yıllardaki kuraklığın etkisiyle tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Verilere göre, Burdur Gölü'nün su seviyesi son 51 yılda 17,74 metre azaldı. En yüksek seviyesine 1970 yılında ulaşan bu gölün o zamanlardaki su seviyesi 857,57 metreydi. Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan ölçümlere göre ise, gölün seviyesi 839,83 metre olarak tespit edildi. Bununla birlikte 1959 yılında yapılan ölçümlerde gölün yüzeyi 205,54 kilometrekareydi ancak bugün 123,45 kilometrekareye kadar geriledi. Öte yandan 1959'da gölün su hacmi 6062,48 hm3 iken bugün, 3731,67 hm3 olarak bulundu. 

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından "Burdur Gölü Alt Havzası Eylem Planı" kapsamında buharlaşmanın azaltılması ve su dengesinin kontrol altında tutulması hedefleniyor. DSİ, 2018 yılının sonunda bu gölün kenarına havuzlar inşa etmişti. Bu dönemde havuzlarda, buharlaşmanın azaltılmasında en yaygın yöntemlerden olan monolayer, gölge topları ve güneş panelleri olmak üzere üç farklı yöntemin 1 yıl süreyle denenmesi ve sonuçların raporlanması amaçlanan Ar-Ge çalışması gerçekleştirildi.Ayrıca Bkz.Van Gölü'nün suları kuraklıktan ötürü yaklaşık 1 km çekildiYapılan çalışmalarda, gölün kurumasına sebep olan en büyük etkenin buharlaşma olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu anlamda DSİ Genel Müdürlüğü, Burdur Gölü'ne yüzer güneş panelleri koymaya kanaat getirdi. Böylece hem göldeki suyun buharlaşması engellenecek hem de panellerle elektrik üretilebilecek. Önümüzdeki yıllarda inşa edilmeye başlanması planlanan güneş panellerinin, %54,7 oranında buharlaşmanın önüne geçebileceği öngörülüyor.  
Kaynak:https://www.dha.com.tr/yurt/burdur-golunde-yuzer-gunes-panelleriyle-buharlasmanin-onune-gecilecek/haber-1849209ABD'de federal düzeyde yapılan ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bünyesinde gerçekleştirilen bir panelde, uzmanlarca 65 yaş ve üstüne BioNTech-Pfizer aşısının 3. dozunun yapılması tavsiye edildi. Öte yandan 3. dozun, 16 yaş üstü herkese uygulanması önerisi şiddetli bir şekilde reddedildi. 

Ayrıca Bkz.Aşı geliştiricisi şirketlerin değeri ne kadar arttı? İşte BioNTech ve Moderna'nın güncel servetiFDA'nın gerçekleştirdiği panelde, 3. doz aşının herkese uygulanması önerisi için 18 kişinden 16 kişi "hayır" oyu kullandı. Paneldeki oy sisteminin, ABD Başkanı Joe Biden'ın 20 Eylül itibariyle başlatmayı düşündüğü takviye doz takvimini engellemesi beklenmese de bu planın hayata geçirilmesini belli ölçüde zorlaştıracağı düşünülüyor. 
Kaynak:https://www.cnbc.com/2021/09/17/fda-panel-begins-voting-on-pfizers-covid-booster-doses-rejecting-shots-for-general-public.html

TUSAŞ, Milli Muharip Uçak etkinliğiTürk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 18 Mart 2023'te hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçak'ın (MMU) tasarımı ve üretimi için dijital ikiz teknolojisiyle* çalışmalara başladı. Yakın zamanda şirketin yaptığı açıklamaya göre, tasarım sürecinden üretime kadar MMU'yu geliştirmek için 3DEXPERIENCE PLM platformunu ve havacılık endüstrisi deneyimlerini kullanan TUSAŞ, bu teknoloji için Dassault Systemes firmasıyla anlaşma yapmıştı.Milli Muharip UçakAyrıca Bkz.Akıncı TİHA, TSK'ya teslim edildi: Bayraktar TB3'ün uçuş tarihi açıklandıDijital ikiz teknolojisiyle geliştirilen MMU'nun tüm tasarım ve testlerini uygulayan TUSAŞ, bu teknoloji sayesinde hem geliştirme sürecini hızlandıracak hem de ürünün güvenilirliğini son teste kadar doğrulayacak. * Dijital ikiz (digital twin), fiziksel bir ürünün ya da bir hizmetin gerçek dünyadaki davranışının ve oluşturduğu sonuçların sanal modeli olarak tanımlanır. Daha basit bir anlatımla dijital ikiz; sürecin, ürünün ya da servisin sanal bir modelidir.  
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/milli-savas-ucagi-icin-dijital-ikiz-calismalarina-baslandi/2366075

Biontech şirketiBilindiği üzere SARS-CoV-2 virüsü neredeyse 1,5 yıldır dünyayı etkisi altına aldı. Bununla beraber bazı ilaç şirketleri çok kısa bir süre içerisinde aşılarını piyasaya sürdü. Özellikle mRNA teknolojisiyle geliştirilen BioNTech-Pfizer ve Moderna aşıları ilk geliştirilen aşılardan oldular. Bu şirketler pandeminin etkisiyle beraber kısa süre içinde servetlerine servet kattılar.Moderna şirketiOur World in Data verilerine göre, koronavirüse karşı dünyadaki 72 ülkede Moderna, 125 ülkede ise BioNTech-Pfizer aşısı kullanıyor. Companies Market Cap verilerine göre de virüsün tanımlanmasından bu yana bu şirketlerin değerleri 242 milyar dolar civarında artış gösterdi.Uğur Şahin ve Özlem Türeci, onur nişanı alıyorAlman şirketi ve Pfizer ortağı olan BioNTech'in değeri bu süreçte 8,42 milyar dolardan 86,15 milyar dolara yükselerek dünyanın en değerli 184. şirketi haline geldi. Hatta BioNTech CEO'su ve aşının geliştiricilerinden olan Prof. Dr. Uğur Şahin, bu süreçte Almanya'nın en zengin 10 insanından birisi oldu. ABD'li Moderna şirketinin değeri ise bu süreçte 11,08 milyar dolardan 175,37 milyar dolara yükseldi. Bununla beraber şirket, dünyanın en değerli 74. şirketi oldu. Ayrıca Bkz.Dünyada çocukların Covid-19 aşılanma süreci nasıl ilerliyor?BioNTech 1,5 yıl içerisinde değerini %920 arttırırken, Moderna ise değerini neredeyse %1500 arttırdı. Dahası bunlar yalnızca 1,5 yıl içerisinde gerçekleşmiş rakamlar. Covid-19 salgını hala devam ediyor. 
Kaynak:https://www.nasdaq.com/articles/modernas-rd-day-indicates-covid-19-will-remain-the-biggest-driver-of-the-stock-2021-09-15
Kaynak:https://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/covid-19-asisi-etkisi-moderna-16-biontech10-kat-degerlendi,igZ1lut3CECuujOsLJrl8w/T0Z3LI2fCU2pCbrAaAQ7MgDünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) haftalık yayınladığı Covid-19 vaka sayılarının, ilk defa bu hafta büyük düşüş gösterdiği kaydedildi. Küresel olarak yayınlanan koronavirüs raporunda, geçtiğimiz hafta 4 milyon civarında yeni vaka görüldü. 

Ayrıca Bkz.Dünyada çocukların Covid-19 aşılanma süreci nasıl ilerliyor?Son iki ayda yaklaşık olarak her hafta 4.4 milyon yeni vaka görülüyordu. Küresel vaka sayısının düşüş göstermesinin yanında Covid-19 kaynaklı ölümler de haftalık 62.000 seviyelerine geriledi.  Öte yandan Afrika'daki can kayıplarında %7'lik bir artış görüldü. Son olarak DSÖ, küresel çapta çocukların ve gençlerin Covid-19'dan çok az etkilendiğini ve 24 yaş altı grupların, Covid-19 kaynaklı ölümlerin %0,5'ten azını oluşturduğunu belirtti.  
Kaynak:https://www.foxnews.com/health/who-weekly-covid-19-cases-decline
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 ay önce
Son Mesaj Zamanı: geçen hafta
Mesaj Sayısı: 349
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 350
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 105.455)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.437 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.