Şimdi Ara

makrolar buraya (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.625
Cevap
1
Favori
138.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet haklısın daha iyi netlenebilirdi, fakat o dirençe focuslamak için objektif pertinax üzerindeki kapasitöre çarpıyordu sanırım o esnada deklanşöre basmışım.
  • slm tekrar,

merak ediyorum makro çalışmalarınızda ne kadar zoom kullanıyorsunuz.ve diyafram aralıgınız nedir?
  • Sevgili Cenk, makro çalışırken kullandığım diyafram açıklıkları f:3,2 ve f:3,7 arası değişiyor zoom ise kullanmış olduğum olduğum makinenin makro çekim esnasında makro derinliğe indikten sonra izin verdiği ölçülerde, kadrajda bozukluk olmasına izin vermeden kullnıyorum. Şu anda kullandığım makinenin makro mesafesi 3cm, ben bu derinliğe bir de zoom ile inince yukarıdaki örnekler ortaya çıkıyor. Bu arada zoom'u fazla yaparsam focuslamak imkansız hale geliyor, çünkü objektif, objeden 3 cm uzaklıkta oluyor.

Bu arada kitap üzerinde benim makine için makro mesafesi 3cm yazıyor ama çektiğim resimlerde görüyorum ki çok da az olsa bu mesafenin dahi altına inmeme izin veriyormuş (uzaklık 2,7cm ya da 2,3cm gibi)
  • oooo damla olayı sarmış :)
    geçen ay yağmurlu bir günde sıkıntıdan çekicek bişi bulamamış camdaki damlalara focus yapıcam diye uğraşırken çekmiştim

makrolar buraya
  • damla cekecem derken suya düşcek makine
  • Dracul çektiğin resimler çok güzel makinan HP 850 mi? öyleyse bu makinanın macrosu 10 cm değil mi? 10 cm ile nasıl bu kadar detay alabiliyorsun? yoksa ilave lans vs mi var makinaya?

- Debugger
  • Damla çalışması yaparken sanırım istemeden hayvan figürleri yakaladım. İşte sudan başını dışarıya doğru çıkarmış olan bir at ve su üzerinde oturan bir köpek. Yüze yakın çektiğim kareler arasında güzel damla şekilleri de vardı ama bunlar daha enteresan olduğu için buraya eklemeyi uygun buldum.

Not: Hani olur ya, yakaladığım kareleri photoshop ya da benzeri programlar ile yaptığımı düşünenler olabilir. İsteyen olursa mail adresini bana ulaştırsın. Karenin orijinal boyutlarındaki halini gönderirim.

Nikon 8700

makrolar buraya

makrolar buraya

• hp 945 'le alalı 5 gün oldu hala tam oalrak çözmüş değilim şimdilik makro bu var

makrolar buraya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wildworld -- 26 Ekim 2004, 12:11:47 >
  • @wildworld resmin boyutunu küçültürsen (640X480) çok daha iyi olacak. Zaten sayfa içerisinde çok fazla resim dosyası olduğu için benim gibi dial-up kullananlar sayfayı açmakta zorluk çekmesinler.
    Resmin boyutunu tam olarak görmemizi istiyorsan sadece resmin upload edildiği adresi vermen yeterli olur. Anlayışın için teşekkürler.
  • @Debugger
    teşekkürler.

hp850 ve hp945 var.ikiside aynı fuji 8x lenslere sahip.zoom+makro şeklinde daha iyi neticeler yakalıyorum.sadece makro ile çok yakına girmenin manası yok gibi.
  • @wildworld

makroda flash kulllanmışsın ve yüz acayip parlamış.flashsız çekimler tavsiye ediyorum.
  • dracul yok be hocam aslına bakarsan bizim orda kasti amacımız yakın cekimlerde flash'ın etkisini görmekti bence gayet iyi birde çekilen ortam ışıksız karanlık bir ortamdı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wildworld -- 26 Ekim 2004, 12:12:59 >
  • hp945 renk ve parlaklık dengesini falan çok güzel yakalayabilen bir makine.önce autoya alıp hanki zmnlarda o an pozu yakalayabildigini ölcüyorum.sonra manual ayarlarda çekim yapıyorum.başarılı fotograflar çıkıyor ortaya.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mtkn3

100W'lık bir lambanın içerisinde kullanılan tungsten. Bunu focuslamak için baya uğraştım, önce 3cm makro derinliğine indim daha sonra biraz zoom yaptım ve manual olarak focusladım. Sonuç ortada.
    Nikon 8700

makrolar buraya

o makine bende olsun 100 milyar borcum olsun.
  • makine 100 milyar degil yıpratmışsın kendini.1000$ yetiyo hafiften.

• Sevgili arkadaşım Cenk, bizzat dial-up kullandığım için sayfanın yavaş açılmasını hissedenlerden birisiyim. Ancak resimleri 640X480 olarak da buraya koyabilirsin, onlar açılırken pek sorun olmuyor.

Ayrıca bu güzel düşüncenden ötürü çok teşekkürler.
  • öncelikle merabalar!benim olympus 10cm e kadar macro çekim yapabiliyor!ama anlyamadığım şey macro çekim için yaklaşık 10cm yaklaştığım bir cismi tam resmi doldurcak şekilde akalayamadığım için optik zoom kullanma ihtiyacı duyuyorum.buda görüntünün netliğini bozuyor.bende uyuz oluyorum!bide spot metering+macro diye bişi war o nedir?teşekkürler:D
  • http://img9.exs.cx/img9/6606/P1010371.jpg işte bi örnek daha yakına inemiyorum!
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.