Şimdi Ara

Makina Açılma Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
300
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Slm arkadaşlar bir sorum olacak sizinde tecrübelerinizden faydalanmak istedim

Bilgisayarımın özellikleri:

P4 3.2 HT
    Assrock dual vsta 770 mb
    1 gb ram ---> ana sorun buna 2 gb daha takmamla başladı
    Palit 9600gt
    2 tane 7200 rpm lik hdd seagate
    1 dvd writer

En önemliside 300 W tamamen random 1 psu m var

Şimdi soruma geliyim:

Bundan yaklasık 3 ay kadar önce bilgisayarımda dehşet bir yavaşlama vardı yanı yavaşlıktan kastım şu windows açılırken bir ses geliyor ya (windows açılış sesi) o takılarak ve boğuk geliyordu. Cpu kullanımına baktığımda %100 lük bir kullanım oluyordu açılırken servisleri başlatıyor windows eskidi vs gibi yorumlarla üzerinde durmadım ancak makinam anlamsız şekilde kitlenmeye başlayınca cpu da problem olabilceğini düşündüm ve cpu fanını temızledım evet düzeldi. Tabi kısa bir süre için ardından bilgisayarım arada bir tamamen kafasına göre açılmamaya başladı açılmamaktan kastım monitörün hiç açılmaması ama haftada 1 falan yapıyordu 2 dk sonra basınca açılıyordu. Anlam veremedim tekmeleyerek yoluma devam ettim. He gidip bide cok pahalı olmayan 30 40 tl lik bir cpu fanı aldım gayette memnunum. Ancak 2 gün once 2 gb lık ddr2 667 mhz 16 chipli bir ram aldım makınama taktım 1+2 = 3 gb ramla makınamı actım 3.08 bios, 2.94 windows gördü. (Boardın ozellıklerıne baktıgımda system total memory de 2 gb lik bir ibare var) Neyse prototype adındakı oyunu basladım 1 2 dk oynadıktan sonra makına kitlendı ve reset attıgımda cok zor bir sürece girdik. Makına acılmıyor...

Aradan biraz zaman geçtikten sonra makinamdan ilk tepkileri aldım windows ekranına geliyor mouse imleci gözüküyor ve bilgisayarım (yada sadece ekran kartı bazlı olarak monitorum) kapanıyordu. Güvenli modda başlatıp msconfig le gözüme çarpan ve bana gereksiz gelen bazı servisleri kapadım. Ardından başlattığımda yavaşta olsa windowsuma ulaşıp kullanmaya başladım. Ancak tabiki bu stabil olmayan ortamda bilgisayarım durup dururken (kesin mantıklı bir sebebi vardır) misal msn de bir arkadaşımla sesli sohbet yaparken kapanıyor ancak bilgisayarım değil monitörüm kapanıyor.

Ayrıca yeniden başlattığımda daha dogrusu başlatmaya çalıştığımda hiç bir şekilde bilgisayarım açılmıyor. Kafasına göre 10 dakka 15 dakka yada 1 dk sonra bilgisayarım açılmakta.

Şimdi sonuç kısmına geldiğimizde ben olayı direk psu ya bağlıyorum bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat bu kolaycı bir yaklaşım oldu. Sizin aklınıza gelen başka bir problem olabilirmi ?
    Evet psu yetersiz olabilir ama bu sorunun ana kaynağı psu nun yetersiz olması olmayabilir.

Her türlü virüs vs taraması yaptım
    Format atıp temiz os kurdum
    Tüm parçaları çıkarıp teker teker temiz temiz taktım.
    Kabloları kontrol ettim
    3 farklı os kurdum
    tüm güncel driverleri yükledim

"Sadece bios update yapmadım kötü anılarım var diye ama onunda bu kdar etkili olacağını düşünmüyorum çünkü tanıma vs ile alakalı bir sorun yaşamıyorum."

Boardım via çipsetli ekran kartım nvidia buda aklımda bir soru işareti ?

Yukarıdada dediğim gibi %80 psu diyorum ancak olmama ihtimalide var eğerki bilgisi olan arkadaşlar varsa hem ben hemde başka arkadaşların işine yarayabilir buraya yazacaklarımz şimdiden hepinize teşekkürler arkadaşlar kolay gelsin

• Biosu güncelle bence.
    Bazen basit sorunlara çok karışık çözümler ararız. Senin sorunun güç kaynaklı görünüyor. Al sana basit bir çözüm; bilgisayarını bağladığın prizin topraklaması var mı? Ben de bu sorunu yaşamıştım :P
  • Arkadaşlar psu yu degıstırdım baska bir topicde baya bi kötülenen raidmax 500s adındaki psu yu aldım. Tum sorunlar çözüldü makina kesinlikle rahatladı dün yaklaşık

40gb dosya kopyaladım,
    2 saat hiç durmadan prototype oynadım (kasması amaçlı)

bir çok kasıcı işlem yaptım tık olmadı makinaya sorun psu ile alakalı imiş

Eğerki bilgisayarınızda benım yukarıda yazdıgım semptomları goruyorsanız %80 psu nuzu kontrol edin derim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.